close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Norveç Ankara Büyükelçiliği

  Norveç Ankara Büyükelçiliği

  Norveç Büyükelçiliği Ankara İletişim

  Adres: Yukarı Dikmen Mahallesi Turan Güneş Bulvarı, No: 106 Yıldız Kule İş Merkezi Kat: 12 06450 Çankaya Ankara

  Norveç Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

  Pazartesi-Perşembe 08:30-16:30, Cuma 08:30-14:00

  Norveç Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri

  Norveç Ankara Büyükelçiliği Türkiye’de yaşayan Norveç vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni olan yabancı uyruklu vatandaşların vatandaşlık işlemleri, vize işlemleri, kayıt işlemleri, oturum işlemleri gibi resmi işlemlerin yapıldığı yetkili kurumdur.

  Norveç Ulusal Vizesi (uzun süreli vize) almak için Norveç İstanbul Başkonsolosluğu ya da Norveç Büyükelçiliği Konsolosluk vize bölümüne başvurulması gerekmektedir. Norveç Kısa süreli( Schengen vizesi) vizesi için ise (180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde) Norveç Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine başvuru yapılmaktadır.

  Norveç Büyükelçiliği Ankara Vize Evrakları Hakkında

  Norveç vize evrakları Norveç Büyükelçiliği Ankara tarafından belirlenmektedir ve vize türünü içeren seyahat amacına göre değişebilmektedir. Norveç vize işlemlerinde vize talep dilekçelerinin, vize davetiyelerinin, başvuru formunun, şirket dilekçesi veya yazılarının, reşit olmayanlar için hazırlanacak muvaffakatnamenin, uçak ve otel rezervasyonu bilgilerini içeren dokümanların ve seyahat sağlık sigortasının İngilizce hazırlanma zorunluluğu vardır. Norveç Büyükelçiliği ayrıca gerekli gördüğü durumlarda Türkçe sunulmasında sakınca olmayan bazı evrakların da İngilizce tercüme halini talep edebilmektedir

  Norveç Büyükelçiliği Ankara Norveç Vize Randevusu

  Norveç vize randevusu Norveç Büyükelçiliği Ankara tarafından akredite edilerek görevlendirilen vize hizmet merkezlerinden alınmaktadır. Norveç Büyükelçiliği Norveç vize başvurularını vize merkezleri aracılığıyla kabul etmekte olup vize merkezlerinin vize sonucuna hakkında hiçbir şekilde açıklama yapma yetkisi yoktur. Norveç vize başvurusunun sonucuna karar veren tek kuruluş Norveç Büyükelçiliğidir.

  Vize başvurusunda bulunan kişinin Norveç vize randevusuna şahsen gelmesi gerekmektedir. 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen vizesi kuralları gereği Norveç vize işlemlerinde başvuru sahiplerine parmak izi verme zorunluluğu getirilmiştir. Bu tarihten sonra Norveç veya başka bir ülkeden Schengen vizesi alarak vize etiketi üstüne VIS ibaresi işlenen kişilerin yeniden parmak izi verme zorunluluğu olmamakla birlikte, Norveç vize başvurusundan önce güncel koşullar çerçevesinde ve Norveç Büyükelçiliği inisiyatifinde parmak izi verilmesi talep edilebilmektedir. Norveç vize randevusunda ayrıca Norveç vizesi için gerekli olan evraklar vize hizmet merkezine teslim edilir.

  İlginizi Çekebilir  Norveç Resmi Ziyaret Vizesi

  Bununla birlikte Norveç Ankara Büyükelçiliği vize başvuru sahibini mülakata çağırma ve gerekli gördüğü durumda ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Mülakata çağrılma durumunda vize başvuru sahibinin şahsen Norveç Büyükelçiliğine giderek bilgi vermesi gerekmektedir. Eksik veya ek evrak talepleri vize randevusunda belirtilebileceği gibi başvuru sonrasında da talep edilebilmektedir. Ancak normal şartlarda Norveç Büyükelçiliği Norveç vize başvurularında mülakat yapmamaktadır. Bu gibi istisnai durumlar vizenin ortalama çıkış süresini aşabileceğinden Norveç vize başvurusunda bulunan kişilerin başvurularını seyahat tarihlerinden en fazla 3 ay, en az seyahatlerine 15 gün kala yapmaları tavsiye edilir. Norveç Büyükelçiliğinden vize çıkış süresi normal şartlarda ortalama 15 iş günü olarak bildirilmekle birlikte, yoğun başvuru dönemlerinde seyahat tarihine yakın bir zaman kala da vize başvuruları sonuçlanabilmektedir.

  Norveç Büyükelçiliği Ankara Vize Başvuru Formu

  Norveç vize başvurularında doldurulması zorunlu olana Norveç vize başvuru formu Norveç Büyükelçiliği Ankara’nın başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi sahibi olması için oluşturulmuş bir formdur. İngilizce dilinde doldurulması zorunlu olan vize başvuru formunda sunulan verinin Norveç vizesi için gerekli belgelerin içeriği ile tutarlı olması gerekmektedir. Seyahat tarihleri, seyahat amacı gibi detayların yanı sıra kimlik ve pasaport bilgilerinin tutarlılığı, konaklamaya dair verilen bilgilerin doğruluğu önem arz etmektedir. Norveç Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

  Vize başvuru formu hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayını

  Norveç Büyükelçiliği Norveç vize talep dilekçesi

  Norveç vize talep dilekçelerinde turistik, ticari ve aile ziyareti türlerinde yazılacak dilekçeler Norveç Büyükelçiliğine hitaben İngilizce olarak yazılmalıdır. Şahsi vize talep dilekçeleri, çalışanlar ve şirket sahiplerinin şirket izin yazıları, ticari vize başvurularında şirket görev yazıları, öğrenci veya ev hanımlarının seyahat masraflarını üstelenen sponsorların yazdığı sponsorluk yazılarının İngilizce olması gerekmektedir. Norveç vize dilekçesinde seyahat tarihlerinin, seyahat amacının ve seyahat masraflarını kimin karşıladığına dair bilgiler yer almalı ve dilekçeyi yazan kişinin imzasını taşımalıdır. Norveç ticari vize talep dilekçesi şirketin antetli kağıdına İngilizce olarak yazılır, kaşe ve imza ile birlikte ibraz edilir.

  İlginizi Çekebilir  Norveç Vize Reddi

  Norveç Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri 2023

  Norveç Konsoloslukları, Norveç Türkiye temsilcilikleri aşağıda bulunan tarih aralıklarında ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi tatilleri süresince konsolosluk hizmetlerine ara vermektedir. Norveç vize işlemleri ve Norveç Konsolosluklarında gerçekleştirilecek işlemleriniz için bu tarih aralıklarınızı göz önünde bulundurmalısınız.

  1 Ocak Yeni Yıl Tatili
  6 Nisan Paskalya’dan Önceki Perşembe
  7 Nisan Kutsal Cuma
  9 Nisan Paskalya
  10 Nisan Paskalya
  21- 23 Nisan Ramazan Bayram- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  17 Mayıs Milli Gün – Anayasa Günü
  26 Mayıs Yükseliş Günü
  28 Mayıs Beyaz Pazar
  29 Mayıs Beyaz Pazartesi
  6 Haziran Yerel Dini Tatil
  29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
  15 Temmuz Demokrasi Günü
  30 Ağustos Zafer Bayramı
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  25 Aralık Noel

  Norveç Ankara Büyükelçiliği Vize Reddi

  Norveç vizesi başvurularında, Norveç Konsolosluğu ve Norveç Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Norveç vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Norveç Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.