close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Norveç Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

  Norveç Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

  Norveç Ziyaret Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar

  Norveç Schengen Vize Başvuru Formu

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Schengen Vizesine başvuru için online doldurulan Norveç Vize Başvuru Formu; yanıtlanma aşamasında schengen bölgesine giriş tarihi ve çıkış tarihi (vizenin geçerli olmasının istendiği son tarih), istenilen giriş sayısı ve kalış süresi (asgari 90 gün) gibi soruların yer aldığı bölümlerin cevaplandırılmasında çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

  UYARI: Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi’ nin geçerlilik süresi dahilinde Schengen bölgesinin dışına seyahat etme ve Schengen bölgesine geri dönme planınız varsa, vize başvuru formunu doldururken; iki veya çok giriş’ seçeneği mutlaka işaretlenmelidir.

  Bu durumda, neden birden çok girişe başvurulduğu doldurulan Norveç Vize Başvuru Formun ilgili soru çizelgesinde net olarak açıklanmalı ve aynı zamanda başvuru sırasında Schengen bölgesi dışına çıkış planı ile ilgili seyahat planının detaylarını içeren dilekçe ve seyahat belgeleri paylaşılmalıdır.

  Kapak Mektubu

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Schengen Vize başvurusunun, online sistem üzerinde başarıyla bütün aşamaların tamamlanmasının ardından başvuru sahibine forma ait bir kapak mektubu sistem tarafından gönderilmektedir. Bu mektubun çıktısı alınarak imzalanmalıdır.

  ÖNEMLİ: 18 yaş altı başvuru sahiplerine ait Kapak Mektubu, ebeveynlerinden biri ya da yasal velisi tarafından imzalanmalıdır.

  Pasaport

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Schengen Vize işlemlerinde kullanılan pasaportların geçerli olabilme şartları; pasaportun Norveç seyahatinden dönüş tarihinden sonra en az 3 ay pasaport geçerlilik süresinin devam etmesi gereklidir.

  Vizenin basılabilmesi için en az 2 boş sayfanın bulunmaması; seyahat belgesinin deforme ya da yırtık olması durumunda; Norveç konsolosluk yetkilileri yeni pasaportla başvurunun yapılması konusunda uyarmaktadır. Eski pasaportların var olması halinde işlenmiş bütün sayfaların A4 fotokopilerinin (fotoğraflı yüzün, kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, vizeli-mühürlü sayfalar vb.) sunulması önemlidir.

  Biometrik Fotoğraf

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Schengen Vizesi için başvuru sahibine ait fotoğraf; 1 adet, 6 aydan eski olmamalı ve 35mm genişlik ve 45mm yüksekliğe sahip, beyaz arka fonda çekilmiş olma özelliklerini taşımalıdır. Gözlük, şapka, başörtüsü, vb. aksesuarların yüzün net olarak görünmesini engellediği için fotoğrafın reddine sebep olmaktadır. Yüzün boyutu çenenin altından alına kadar (saçlar dahil) 30 ile 36 mm arasında konumlanması mecburidir. Kapak mektubuna yapıştırılmalıdır.

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Davetiyesi

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Norveç’ ten gelen Davet Mektubu; davet eden kişi tarafından, ziyaret sebebi, seyahat tarihleri, konaklama bilgisi, seyahat masraflarının karşılanma taahhüdü ve ülkeye zamanında dönüş garantisi veren, mektup formatında bir yazı hazırlanmalıdır. İngilizce ya da Norveçce dilinde, orijinal nüsha ve imzalı olmalıdır.

  Norveç’ e davet eden kişinin pasaport fotokopisi ve eğer Türkiye’ deki önceki ziyaretlerine ait giriş ve çıkış mühürleri varsa fotokopileri de eklenmelidir. Davet eden kişinin Norveç Oturum Kartı varsa fotokopisi.

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvuru sahibi nişanlısını yada arkadaşını ziyaret ediyorsa; birlikte çekilmiş a4 formatında renkli fotoğrafları

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için başvuru sahibi seyahat için yeterli maddi imkana sahip değil ise; Norveç polis departmanı’ ndan Garanti Formu’ nu onaylatmalıdır.

  Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Schengen Vizesi için başvuru sahibi ile davet eden kişi arasındaki aile bağları bulunduğuna dair belge; güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş Tam Tekmil Vukuatlı nüfus Kayıt Örneği.

  İlginizi Çekebilir  Norveç Şoför Vizesi

  Finansal Durumu Belgeleyen Resmi Belgeler

  Norveç Konsolosluğu, Norveç’ e seyahat edecek kişinin seyahat masraflarının teminatı olacak bakiyeyi, şahıs, şirket hesabında görmeyi istemektedir. Buna göre; son 3 aylık aktif hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı Dökümü; banka yetkilisinin ıslak imza, kaşesi ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır. Güncel tarihli.

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Schengen Vize müracaatında bulunacak çalışan şahsın son 3 aylık Maaş Bordrosu; bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı hazırlanmalıdır.

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda bulunacak şahsın emekli olması halinde; son 3 aylık emekli maaş hesap dökümü ve emeklilik belgesinin fotokopisi birlikte ibrazı gerekmektedir.

  Mesleki/İş Durumunu Beyan Eden Belgeler

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda bulunacak kişinin Kurum, Şirkete bağlılığını gösteren belgeler; SGK İşe Giriş Bildirgesi aslı-fotokopisi, SGK Hizmet Dökümü aslı-fotokopisi, Faaliyet Belgesi.

  Ayrıca, bağlı bulunduğu kurumdan alınması gereken; antetli kağıda, Kurum/şirket yetkilisi tarafından düzenlenmiş Çalışma Mektubu ve/veya İzin Onay Belgesi. Kurumdan alınan yazının ya İngilizce yazılması ya da belgenin yeminli tercüman tarafından İngilizce çevirisi ile hazır bulunması mecburidir.

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda bulunan kişi

  Şirket Sahibi ise; Şirketin antetli kağıdına, şirketin faaliyet bilgileri içeren, seyahat amacını ve şirketteki pozisyonunu açıklayan bir dilekçe olmalıdır. İmza ve kaşeli.

  Norveç Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda bulunan kişi

  Öğrenci ise; Güncel tarihli Öğrenci Belgesi aslı. İngilizce veya İngilizce yeminli terümanın çevirisi ile birlikte. Seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir Taahhütname alınmalıdır.

  Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş ve ekonomik durumu beyan eden belgeler Taahhütnameye eklenmelidir. Anne ve babadan noter tasdikli Muvafakatname- yeminli İngilizce tercümesi ile birlikte. Eğer sadece bir ebeveyn hayatta veya diğer ebeveyne ulaşılamaması halinde (mahkeme onay belgesi), Muvaffakatname sunulma şartı aranmaz.

  Norveç Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda bulunan kişi Çiftçi ise; bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi .

  Norveç Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda bulunan kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

  Norveç Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda bulunan kişi yabancı uyruklu vatandaş ise; Norveç seyahati dönüş tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izni belgesinin fotokopisi

  Norveç Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işleminde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirketin resmi kimliğini tanımlayan belgeler;

  • Şirketin Ticaret Odası Kaydı
  • Şirketin Vergi Levhası fotokopisi- son yıla ait vergi beyanı bilgileri .
  • Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Norveç Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa Sicil Gazetesi bu bilgileri içermelidir.

  Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvuru sahibinin Norveç seyahat tarihlerini içeren; ulaşım planını teyit edici rezervasyon bilgilerinin sunulması önemlidir. Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi’ nin öncesinde uçak biletinin alınması önerilmez.

  ÖNEMLİ: Vizenin onaylanma sürecini beklenmeden uçak bileti satın alınmak istenmesi durumunda havayolu şirketinin iptal sözleşmesini kontrol etmeniz önerilir.

  Özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsatı, seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslar arası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir.

  İlginizi Çekebilir  Norveç Vize Reddi

  Seyahat Sağlık Sigortası

  Norveç Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemlerinde bulunacak kişi için acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve kazayı kapsaması için hazırlanan sağlık poliçesi; Norveç’ ten ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30.000 teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlilik ibaresi bulunan, seyahat süresinin minimum tamamını kapsayan, orijinal seyahat sağlık sigortası olması gereklidir.

  DİKKAT! Norveç Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin bu sayfada yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sayfada yer alan bilgiler ve talimatlar,başvuru dosyanızı olabildiğince doğru ve tam bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Norveç Konsolosluğu veya Norveç Büyükelçiliği’ ne vize müracaatında, eksik veya yanlış belgelerin teslim edilmesi sebebiyle doğabilecek gecikme veya reddedilme riskini azaltmayı amaçlamaktadır.

  UYARI!

  • Başvuru dosyasına konulan tüm resmi evrakların mümkün olduğu kadar yeni tarihli olması zorunludur. Belgeler, başvurunun gerçekleştirildiği tarihten geriye 3 aydan eski olmamalıdır.
  • Başvuru dosyasındaki tüm evrakların asılları ile birlikte fotokopilerinin hazır bulunması gerekmektedir. Aksi taktirde belgelerin asıllarının iadesi mümkün olmaz.
  • Konsolosluk yetkilileri, vizenin sonuçlanmasının ardından belgelerin iadesini yapmaktadır. Başvuru dosyasında sunulan Garanti Formu, Davet Mektubu, İşveren İzin Onay Belgesi, Tam Tekmilli Nüfus Kayıt Örneği ve Banka Dökümanlarını alıkoymaktadır.

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Başvuru Kaydı

  Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için başvuru kaydının Norveç Başvuru Portalı üzerinden elektronik yolla yapılması gereklidir. Portal üzerinden kişisel bir hesap oluşturulması ve Norveç Vize Başvuru Formu’ nun eksiksiz bir şekilde yanıtlanması vize başvurusunun resmi olarak kaydının işleme alındığı manasını taşır.

  DİKKAT! Aile bireylerini ziyarette online Questionnaire B Formu ; Arkadaş- nişanlı- eş ziyaretlerinde Questionnaire C Formu’ nun mutlaka doldurulması gerekir.

  Norveç Vize Ücreti 2023

  Norveç Aile /Arkadaş Ziyareti Vize müracaatı sırasında ödenmesi gereken iki ücret bulunmaktadır. Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize ücreti (konsolosluk harcı) ve Norveç vize başvuru merkezine ödenen hizmet bedelidir. Başvuru sahibinin başvurduğu kategori, kişinin vatandaşlığı ve yaşına bağlı olarak fiyatlandırma değişmektedir.

  Randevu Alımı

  Başvuru ücretinin ödeme işlemi bittiğinde başvuru dosyasını sunmak için Norveç Vize Başvuru Merkezi’ nden randevu alınmalıdır. Çağrı Merkezi üzerinden randevu tarihi alınmalıdır. Norveç vize randevusu için telefondan hafta içi Pazartesi- Cuma 08:30-17:00 arası arama yapılmalıdır.

  Not: Sponsor tarafın (davet eden taraf) veya herhangi bir vekil atanan kişinin başvuruyu sizin adınıza yapması mümkündür.

  Norveç Aile Ziyareti Vizesi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

  Norveç aile ziyareti vizesi için istenen fotoğraf özellikleri nedir?

  Norveç aile ziyareti için fotoğraf 35×45 mm ölçülerinde biyometrik olmalıdır. Yüz, kulaklar ve alın açık olmalı, beyaz arka fon üzerine çekilmiş olmalı, son 6 aydan eski olmamalıdır.

  Norveç aile ziyareti vizesi için davetiye nasıl olmalıdır?

  Norveç aile ziyareti vizesi için davetiyede başvuru sahibinin ziyaretinin amacı, hangi tarihler arasında gerçekleşeceği, davet eden kişin ismi-soyismi, davet eden kişinin evinde kalınacaksa bu evde kalınacağı belirtilmeli, davetiyeye davet eden kişinin oturum kartı ve kimlik fotokopisi (vize ile kalıyorsa pasaport ve vize fotokopisi) ve davet eden kişinin oturduğu yerin kira kontratı veya tapusu eklenmelidir. İlgili konu hakkındaki bilgiyi teyit etmek için Ankara’daki Norveç Büyükelçiliği veya İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu ile iletişime geçiniz.

  İlginizi Çekebilir  Norveç Kültürel, Sportif ve Konferans Vizesi

  Norveç aile ziyareti vizesi için ekspres uygulama var mıdır?

  Norveç aile ziyareti vizesi için VIP olarak adlandırılan ekspres uyugulama seçeneği vardır. Ek ücret karşılığında VIP olarak yapılan başvurularda vize işlem süresi 48 saatte (tatil güleri hariç) sonuçlanabilmektedir.

  Norveç aile ziyareti vizesi kaç günde çıkar?

  Norveç aile ziyareti vizesi için işlem süresi ortalama 7-15 iş günü olmaktadır. Eksik ek evrak getirmeniz, konsolosluğun başvuru sonrası ek evrak istemesi, konsololosluğun yoğun olması gibi durumlarda vize işlem süresi etkilenebilmektedir. VIP başvurularda işlem süresi normal başvurulara göre daha kısa sürede sonuçlansa da konsolosluğun çalışma günlerinin bilinmesi ve gereken evrakların eksiksiz olarak getirilmesinde fayda vardır.

  Norveç aile ziyareti vizesi ücreti nedir?

  Norveç aile ziyaret vizesi için gereken ücret başvuru yöntemine ve başvuru tarihine göre değişmektedir. VIP başvurular ek ücret ödeyerek gerçekleştirilmektedir. Vize için ücretler sabit olmayıp belirli dönemlerde güncellenebilmektedir. Norveç aile ziyareti vizesi hakkında güncel bilgiler için ücretleri başvuru tarihinize yakın bir tarihte öğrenmeniz tavisye edilmektedir.

  Norveç aile ziyareti vizesi ile ailemle diğer İskandinav ülkelerine seyahat edebilir miyim?

  Hem Norveç hem de diğer İskandinav ülkeleri Schengen alanına dahildir. Dolayısıyla Norveç aile ziyareti vizesi ile ailenizle Norveç’ten diğer İskandiav ülkelerine ziyaret edebilirsiniz. Ancak, pasaportunuzu ve varsa oturum kartınızı da yanınıza almalısınız.

  Norveç ziyaretçi vizesi için gereken evraklar nelerdir?

  Norveç ziyaretçi vizesi için gereken evraklar başvuru sahibinin emekli, öğrenci, ev hanımı, çalışan olmasına ve çalışanın mesleğine göre değişmektedir. Ziyaretçi vizesi için gereken evraklar genel olarak vize başvuru formu, fotoğraf, pasaport, davetiye, geçim durumunuza ilişkin belgeler, syahat planınıza ilişkin belgeler, nüfus cüzdanı fotokopisi tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, seyahat sağlık sigortasıdır. Konu hakkında yazılan bilgileri teyit etmek için Ankara’daki Norveç Büyüklçiliği ya da İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğuyla iletişime geçiniz.

  Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Hermesvize.com’ a ait görünüyor. Norveç Konsolosluğu’ nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

  norveckonsoloslugu.com sitesinde yer alan bilgiler resmi olmayıp konsolosluk veya büyükelçiliğin resmi web sitesi değildir. Bu web sitesi insanlara yararlı olması için kurulmuş olup içerdiği bilgiler vize uzmanlarının birikimlerine göre hazırlanmıştır. Hermesvize ise Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinen bir şirkettir.

  Hermesvize turizm, danışmanlık gibi çeşitli sektörlerde bulunan şirketlerle stratejik ortaklık gerçekleştirmekte olup bunu bu alanlarda sunduğu bilgilerle şirketlere reklam sağlayarak gerçekleştirmektedir. Bu web sitesinde hatalı bilgiler görürseniz bunuların bildirimi ve güncellenmesi için lütfen info@hermesvize.com adresiyle iletişime geçiniz.

  Norveç aile ziyareti vizesi ile ailemle uzun süre Norveç’te kalabilir miyim?

  Norveç aile ziyareti vizesi ile verilebilecek kalış süresi en fazla 90 olabilmektedir. Dolayısıyla, Norveç aile ziyareti vizesi ile uzun süre Norveç’te kalınmamaktadır.

  Norveç aile ziyareti vizesi için yaptığım başvuru ret ile sonuçlandı. Tekrar başvuruda bulunabilir miyim?

  Vize başvurunuzun ret ile souçlanması durumunda yeniden başvuruda bulunabildiğiniz gibi itiraz da edebilirsiniz. Ancak, Norveç Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu başvuru sonucunuzla ilgili yetki sahibi olan kurumlar olup başvuru yaptığınız kurumun vize kararını değiştirmeme yetkisine de sahip olduğu unutulmamalıdır.