close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Mısır Hakkında Bilgiler

  Mısır Hakkında Bilgiler

  Kahire

  Tüm Şehirlerin Anası ismini almış olan şehir, turistleri mıknatıs gibi çekmektedir. Aşırı sıcak ve bazen bunaltan hava koşullarının yanında eşsiz Nil turları, Piramitler ve daha bir çok mistik, ilgi çekici yapıları görünce tüm bu negatif etkenleri unutacaksınız.

  Gize Piramitleri

  Mısırda görmeniz gereken en önemli yerlerdendir. Milattan Önce 3000 yılına kadar uzanan geçmişiyle bu yapılar sırasıyla Keops, Kefren ve Menkor Piramitleri Gize Çölünün hemen tepesinde sıralanmaktadır. bu üç piramidin en büyüğü olan Keops dünyanın yedi harikalarından biridir. Bu üç piramit devirlerinin firavunları tarafından yaptırılmış olup halen nasıl yapıldıkları hakkında kesin bilgi yoktur. Bu piramitlerden sadece Kefren ziyarete açıktır.

  Sfenks

  Tüm Mısır yapıtlarının içersinde belki de en akılda kalıcı eser Sfenks tir. tek parçalık kumtaşının oyulmasıyla yapılan eser insan başlı aslan gövdeli olarak Kefre’nin mezarını beklemektedir. Sfenks Yaşayan görüntü manasına gelmektedir. Yapı 73 metreye 20 metre ölçeklerindedir, Memluklular savaş sırasında Sfenks’i atış tahtası olarak kullanmaları sonucunda burnu ve sakalı hasar görmüştür.

  Sakkara Piramidi

  Mısırın eski başkenti Memphis’te yaşayanların gömüldüğü bölge olarak kullanılan Sakkara’da bulunan piramit, Kahire’nin 24 km güneybatısındadır. M.Ö 2500 yıllarında yapıldığı düşünülen piramit yeryüzünde yapılmış olan taştan anıt tasarımı olarak kabul edilmektedir. Basamaklı Piramit diye de bilinen eserin tahmin edilen yaptırıldığı düşünülen bu piramit dünya üzerinde taştan yapılan ilk büyük anıt tasarımı olarak da kabul ediliyor. Basamaklı Piramit olarak da bilinen bu yapı ünlü mimar Imhotep tarafından Kral Djoser adına yaptırılmıştır.

  Şehir Kalesi

  (Citadel) Bu büyüleyici ortaçağ kalesi, 1176 yılında Haçlıların istilasını önlemek amacıyla Saladin tarafından yaptırılmıştır. 19. yüzyılda ise Mısır’ı Memluk İstilası’ndan kurtaran Muhammed Ali tarafından yenilenmiş ve yeni yapılar eklenmiştir. Kale Kahire’nin muhteşem manzarasını ayaklar altına sermektedir. Kale sınırları içinde; Al Gawhara Sarayı Müzesi, Muhammed Ali Camii, Askeri Müze, Süleyman Paşa Camii gibi yapılar da bulunmaktadır.

  İlginizi Çekebilir  Amerika Cenaze Nakil İşlemleri

  Mısır Antik Medeniyetler Müzesi

  1902 yılında yapımı bitirilen müzenin Mısır tarihindeki en önemli eserlerden Tutankamon’un hazinelerini görebilmek mümkündür. Firavun mumyalarından, Nefertiti heykellerine pek çok eser turistleri beklemekte.

  Kahire Kulesi

  187 metre uzunluktaki Kulenin en büyük özelliği, farklı mimarisi ve üst katında bulunan restaurantlar da Nil ve Kahire manzarası eşliğinde yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Kulenin tepesinden 32 km uzaklıktaki piramitleri görebilirsiniz.

  Ölüler Şehri

  Kahire Kalesi’ne gidişte, şehir dışında yer alan eski bir Memluk mezarlığıdır. Günümüzde burada 500 bin kişinin yaşadığı belirtiliyor ve yaşamla ölümün bir araya geldiği çok ilginç bir yer olarak önünüze geliyor. Mezarların şehir dışına taşınması şu anda Mısır’da tartışma konusu haline gelmiş.

  El Ezher Camii, 1857 senesinde inşa edilen San Giorgio Kilisesi ve Mısır’ın en eski sinagogu olan Ben Ezra Sinagogu da görülmeye değer dini yapılar arasında yer almaktadır.

  YEME İÇME

  Mısır’da hemen hemen her ülkenin mutfağından yemek seçenekleri bulabilmeniz mümkündür. İtalyan, Japon ve Tayland mutfaklarından yemek seçenekleri yanında yöresel yemekleri de deneyebilirsiniz. Mısır’lıların falafel isimli ekmeğinin yanında, Mulukhia (yeşil çorba), Kusheri (karışık piav-mercimek) deneyebileceğiniz tatlar arasındadır.

  Alışveriş

  Alışveriş yapacak yerleri bulmakta zorluk çekmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Özellikle pazarlar size olabildiğince imkan ve seçenek sunacaktır. Bu pazarlarda Mısır’a özgü papirüsler, yıllanmış haritalar, kumaş, mücevher ve hatta kap kacağa kadar bulamayacağınız şey olmayacaktır. Fakat dikkatli olun, 100 yıldan eski antika alım-satımı yasaklanmıştır.

  El Halil Çarşısı: Çarşıda bulabileceğiniz enfes renkli cam eşyalar eşsiz eserlerdir. Uzun bir turdan sora, 200 yıllık Fishawi Kahvesi’ne uğrayıp nargile ve Türk kahvesi içmeyi unutmayın. Baharat kokulu bu pazarlarda, yazın kavurucu sıcağından uzak, serin bir atmosferde dolaşırken unutmamanız gereken bir şey var; pazarlık yapmak!!! Pazarlıktan çekinmeyin, bir süre sonra çok zevkli olduğunu fark edeceksiniz.

  İlginizi Çekebilir  Nijerya Hotel ve Rezervasyon İşlemleri

  Gezi-Eğlence

  Mısır’da insanlar genellikle dindar, gösterişten uzak ve biraz da gizemli olarak karakterize edilirler. Eğer biraz daha dikkat ederseniz arkadaş canlısı ve misafirperver yanlarını da görebilirsiniz. Her sene Kahire’de, Uluslararası Kahire Film Festivali ve Kahire Uluslar arası Şarkı Festivali’nin de arasında bulunduğu festivaller düzenlenmektedir. Tarihi size uygun olursa ilginç aktivitelerden olabilir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!