close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Mexico E-Visa

  Mexico E-Visa

  Meksika’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Meksika vizelerini Meksika e-vize şeklinde alabilmektedirler. Mexico e visa tek girişli ve 6 aylık olarak verilebilmektedir. Söz konusu 6 aylık süre bazı durumlarda 12 ay olabilmekte ya da çoklu giriş verilebilmektedir. E-vize şeklinde başvuru yapılabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti pasaportunuzun bu tür bir başvuruya uyumlu olması gerekmektedir. Yalnızca Umumi Pasaport (bordo) sahipleri vizelerini elektronik olarak alabilmektedir. Hususi Pasaport (yeşil) ya da Hizmet Pasaportu (gri) sahipleri kendilerinden istenen tüm başvuru evraklarını temin ederek Meksika Konsolosluğu aracılığı ile vize başvurusunda bulunmalıdır. Bu pasaport sahiplerinin vizeleri, konsolosluk başvurularını uygun bulduğu takdirde pasaportlarının içinde basılmaktadır.

  Meksika E-Vize İşlemleri

  Meksika e-vize başvurusunda bulunmadan önce vizenizin elinizde olması için başvuru süresini göz önünde bulundurarak harekete geçmeniz tavsiye edilmektedir. Meksika online vize için en erken başvuru yapabileceğiniz tarih seyahatinizden 30 gün öncesidir. Eğer Meksika’ya gitmenize 30 günden daha uzun bir süre varsa online başvuru sistemi başvurunuzu kabul etmeyecektir. Bununla birlikte Meksika seyahatinize çok kısa bir zaman kala başvuru yapmanız da tavsiye edilmemektedir. Başvuru sisteminde oluşabilecek teknik bir aksaklık ya da Meksika Konsolosluğunun yoğun olarak başvuru aldığı bir dönem nedeniyle vizenizin çıkışı gecikebilir. Bu nedenle seyahat tarihiniz geldiğinde vizenizin elinizde olması bakımından sürelere dikkat etmeniz son derece önemlidir.

  E-vizeniz genellikle başvurudan itibaren 2 iş günü içinde çıkmaktadır. Sistemsel sebepler ya da konsolosluktan kaynaklanan gecikmeler nedeniyle gecikmelerin yaşanması söz konusu olabilmektedir.

  Elektronik olarak aldığınız vizeniz ile Meksika’ya yalnızca havayolu kullanarak seyahat edebilirsiniz. Karayolu ya da denizyolu ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, Meksika Konsolosluğu aracılığı ile klasik vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Tüm başvuru evraklarını hazırlayarak konsolosluğa ileteceğiniz bu başvurunuz konsolosluk tarafından onaylanırsa vizeniz elektronik ortamda gönderilmeyecek, pasaportunuza basılacaktır.

  İlginizi Çekebilir  Meksika Ticari Vize

  Elektronik vizeniz ile Meksika’ya havayolu ile seyahat etmeden önce uçak biletlerinizi alacağınız havayolu şirketinin SAE sistemine kayıtlı bir havayolu şirketi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. SAE uyumlu olmayan bir havayolu şirketinden alacağınız uçak bileti ile seyahat etmeniz mümkün olmamaktadır çünkü bu havayolu şirketleri elektronik vizeleri okuyamamaktadır. Bu nedenle almış olduğunuz Mexico E-visa ile sorunsuz olarak Meksika’ya seyahat edebilmeniz ve ülkeye giriş yapabilmeniz için havayolu şirketinizin SAE sistemine kayıtlı olduğundan emin olmadan uçak bileti almayınız. Ek olarak vize başvuru formlarında adınız ve soyadınızın mutlaka pasaportunuzda yer aldığı şekilde girildiğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde ülkeye girişinize izin verilmeyebilmektedir.

  Meksika Vizesi Almak Zor Mu?

  Yapacağınız Meksika e-vize başvurusu onaylanır ve vizeniz gönderilirse bu vize ve geçerli pasaportunuz ile Meksika’ya seyahat edebilirsiniz ancak bu kesin olarak ülkeye giriş yapabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Ülke sınırlarına giriş yapıp yapamayacağınıza Meksika Göçmenlik yetkilileri karar vermektedir.

  Meksika vizesi almak istediğinizde başvuru işlemleriniz tamamlandıktan sonra başvurunuzu değerlendirme ve vizenizi onaylama yetkisi tamamen Meksika Büyükelçiliği ya da Konsolosluğuna aittir. Konsolosluk başvurunuzu kabul ederse vizenizi elektronik ortamda gönderir. Başvurunuzu uygun bulmadığında ise reddetme yetkisini kullanabilir. Bu anlamda vizeniz ile ilgili karar verebilecek tek yetkili merciin Meksika Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu olduğunu hatırlatırız.

  Başvurunuzu değerlendiren Büyükelçilik ya da Konsolosluk ihtiyaç duyduğu takdirde sizden ek bilgi talebinde bulunabilir, bir bilgiyi teyit etmenizi isteyebilir ya da ek evrak temin etmeniz için süre verebilir. Bu gibi durumlarda lütfen konsolosluk ya da büyükelçiliğin taleplerini size verilen süre içinde karşılayınız.

  Meksika e-vize başvurunuzun olumlu olarak sonuçlandırılması için şu belgeler önem taşımaktadır:

  1. Seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli bir pasaport (Pasaport türünüz yalnızca umuma mahsus bordo pasaport olmalıdır)
  2. Seyahatiniz boyunca masraflarınızı karşılayabilecek bakiyeye sahip son 3 aylık banka hesap dökümleri (Islak imzalı ve kaşeli olarak sunulmalıdır. Ayrıca bankanın imza sirküleri de dökümlerle birlikte temin edilmelidir)
  3. Sizi Meksika’ya biri ya da bir firma davet ettiyse bunlardan alınacak davetiye (davetiyeyi hazırlayan kurumun resmi sicil kaydı, numarası, faaliyet gösterdiği alan ve tüm iletişim bilgileri yer almalıdır.
  İlginizi Çekebilir  Meksika Seyahat Sağlık Sigortası

  Bu belgeler istenildiği şekilde sunulmadığı takdirde Konsolosluk ya da Büyükelçilik vize başvurunuzu reddedebilecektir.