close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Meksika Turistik Vize

  Meksika Turistik Vize

  Meksika Turistik vize başvurularında bulunacak kimselerin dikkatine!

  Meksika devletine turistik vize alarak seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimseler Meksika ile Türkiye Cumhuriyeti devleti arasında bulunan anlaşmalar nedeni ile Meksika e-visa uygulamasından yararlanabileceklerdir.

  Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo), Hususi Pasaport (Yeşil), Hizmet Pasaport (Gri) sahibi kişiler Meksika vize işlemlerine tabi olupseyahatleri öncesi Meksika vizelerini edinmeleri zorunludur.

  Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik Pasaport sahibi kişiler ise Meksika turistik vize uygulamalarından muaftır.

  Meksika Turistik Vize işlemleri için e-visa uygulamarından yararlanacak kimseler eksiksiz, gerçeğe uygun bilgi beyanlarında bulunarak Meksika Göçmenlik Ofisi onayı ile Meksika turistik vizelerini alabileceklerdir.

  E-visa olarak alınan Meksika Turistik Vize ile seyahat gerçekleştrecekkişiler öncelikle Meksika uçuşlarını gerçekleştireceğihavayolu şirketinin söz konusu vizeyi tanıyor olması teyit edilmelidir. Meksika e-visa uygulaması ile Meksika seyahatinde bulunacak kişiler öncelikle seyahat edeceği havayolu şirketinden onay alması gerekirken söz konusu durumla ilgili Meksika vizesini tanımayan havayolu şirketleri ile bu ülkeye seyahat edilemeyecektir.

  Meksika turistik vizesi ile takdim edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde ülkeye giriş yapılması gerekmektedir. Meksika’ya giriş yapılan tarihten itibaren en fazla 180 güne kadar Meksika sınırları içinde konaklamanız mümkün olmaktadır. Bu süreye Meksika sınır ve gümrük görevlileri karar vermektedir.Meksika turistik vize ile aldındığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde Meksika’ ya giriş yapılmaması halinde bu vize geçerliliğini kaybedecektir.

  Meksika Turistik vize başvuruları sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar

  Meksika turistik vize başvuruları için kullanılacak Pasaportlar son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır.

  10 yıldan eski ve Pasaport bilgilerine erişilemeyen Pasaportlarla yapılan vize başvuruları kabul edilmez.

  Meksika Turistik Vize işlemleri için T.C. vatandaşı kişiler e-visa uygulamasın yararlanabilirler. e-visa uygulaması Meksika’ ya kısa süreli seyahat edecek kişiler için geçerli olan bir Meksika vize kategorisidir. E-visa uygulamalarında yararlanacak ülkelerRusya Federasyonu, Ukrayna ve Türkiye’dir

  Meksika turistik vize başvuru sahibine tek girişli olarak verilmektedir. Meksika e-visa almış kişileri vize aldıkları tarihten itibaren 30 gün içerisinde bu ülkeye giriş yapmaları gerekecektir. aksi takdirde söz konusu vizelerin geçerliliği sona erecektir. Bu vize ile Meksika’da en fazla 6 ay boyunca kalabilirsiniz. Kalış süreniz Meksika sınır ve gümrük memurları tarafından belirlenecektir.

  Pasaportunda geçerli Amerika vizesi bulunan kişiler ise Meksika vize işlemlerinde bulunmalarına gerek kalmadan vizesiz olarak bu ülkeye seyahat edebilirler.

  Meksika Turistik Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  1. Meksika turistik vize başvurularında Meksika Konsolosluğundan randevu almak zorunlu mudur?

  Türk vatandaşları Umumi Pasaporta sahip olanlar Meksika Konsolosluğuna gitmeden Konsolosluğun sitesindeki online formu doldurup elektronik vize alarak ülkeye giriş yapabilirler. Yeşil pasaport (Hususi Pasaport) ve Hizmet Pasaportu sahipleri Meksika Konsolosluğuna başvuru yapmak zorundadır. Diplomatik Pasaport sahipleri ise vizeden muaftır.

  1. Meksika vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

  Elektronik vizesi ile ülkeye giriş yapabilen Umumi Pasaport sahipleri dışında Meksika vizesi almak için direkt konsolosluğa şahsen başvuru yapmaları zorunludur.

  1. Meksika turistik vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?

  Meksika vizesi almak isteyen Hususi ve Hizmet Pasaport sahipleri her başvuruda şahsen Konsolosluğa gelip parmak izi vermek zorundadır. Umumi pasaport sahipleri Konsolosluğa gelmeden elektronik vize aldıklarından dolayı parmak izi vermeleri gerekmemektedir.

  1. Meksika turistik vizesi kaç günde çıkar?

  Meksika Konsolosluğuna yapılan Meksika Turistik vize başvuruları herhangi bir eksik evrak bulunmadığı ve ek evrak talep edilmediği sürece 20 gün içinde sonuçlanmaktadır.

  1. Meksika vizesi başvurumu İzmir’den, Mersin’den veya Ankara’dan gerçekleştirebilir miyim? İkamet edilen yerle başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?

  Meksika Turistik vize başvuruları Meksika Ankara Büyükelçiliği ve Meksika İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapılabilmektedir. İzmir Fahri Konsolosluğu ve Mersin Fahri konsolosluklarından kısa süreli vize başvuruları yapılamamaktadır.

  1. VIP Başvuru ile Meksika vize işlemlerini hızlandırabilir miyim?

  Meksika vize işlemlerinde ekstra ücret ödeyerek hızlandırma yapılamamaktadır.

  1. Meksika turistik vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?

  Meksika turistik vize başvurunuzu konsolosluğa yapacaksanız en az 1 ay öncesinden olması vizenin seyahat tarihinize rahatlıkla yetişmesini sağlayacaktır. Meksika konsolosluk sitesine girip aldığınız Elektronik vize ile 1 ay içinde ülkeye giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra 180 güne kadar Meksika’da kalabilirsiniz.

  1. Meksika turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

  Meksika Turistik vize için ülkeye giriş tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olmanız gerekmektedir.

  1. Meksika turistik vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman Konsolosluk ret verebilir mi?

  Meksika turistik vize başvurularında Otel ve Uçak rezervasyonu zorunlu bir belge değildir. Fakat Meksika gümrüğü girişinde geri dönüş uçak biletinizi ve otel rezervasyonunuz yanınızda olmalıdır.

  1. Meksika vizesi işlemlerinde isim ve soyadı değişikliğinde eski isim ve soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?

  Meksika vizenizi alabilmek için evlilik cüzdanınızı ya da boşanma ilamını koyarak isim değişikliği sebebini belgelediğiniz taktirde eski soyadınızın bulunan pasaportunuzu kullanabilirsiniz.

  1. Meksika turistik vize ücreti nedir? Kimlerden vize ücreti alınmaz?

  Meksika elektronik vize başvurusu yapan kişiler (Umumi Pasaport sahipleri) ücret ödemeden konsolosluğun sitesindeki formu doldurarak Meksika vizelerini alabilirler. Konsolosluğa başvuru yapmak zorunda olan kişiler 36 $ konsolosluğa vize bedeli ödemelidir. Meksika konsolosluğu yaşı küçük ya da büyük olmasına bakılmaksızın aynı vize bedelini ödemek zorundadır.

  1. Meksika vize başvurumu daha kolay ve hızlı nasıl yapabilirim?

  Meksika vizesinin sonucu Konsolosluğun yoğunluğuna göre uzayabilir. Meksika Konsolosluğunun hızlandırma için herhangi bir uygulaması bulunmamaktadır. Elektronik vize almaya uygun Umumi Pasaport sahibi olan Türk Vatandaşları aynı gün içinde vizelerini alabilirler.

  1. Meksika Konsolosluğu hangi durumlarda vize mülakatına çağırır?

  Meksika Konsolosluğu vize almak için başvuru yapan kişiyi şahsen çağırdığı için mülakatı da aynı gün yapmaktadır.

  1. AB vatandaşı ile evli olanlar nasıl Meksika vizesi alır?

  Avrupa birliği vatandaşları vizeden muaftır. Aynı zamanda geçerli Schengen vizeniz var ise Meksika’ya vize almadan giriş yapabilirsiniz. Ülkeye giriş çıkış ile kurallarda siyasi durumlara göre değişiklikler olduğundan dolayı mutlaka gitmeden önce durum değişikliği olup olmadığını kontrol edin.

  1. Vizeyi doğru kullanmak ne demektir?

  Meksika’da bulunduğunuz sürenin geçerli olan vizenin süresi kadar ya da daha az olması vizenizin doğru kullanıldığını gösterir. Meksika vizemdeki sürem bitti ama 1 gün daha kalayım gibi durumlar sonraki vize alımınızda zorluklar yaşamınıza neden olur. Vizenin süresini Meksika’ya gittiğinizde uzatmak mümkün değildir.

  1. Meksika vizesini çok girişli ve uzun süreli almak için ne yapmalıyım?

  Meksika elektronik vizesi tek girişli 30 gün sürelidir. Ülkeye giriş yaptıktan sonra 180 güne kadar kalınabilir. İstanbul Meksika Başkonsolosluğuna ya da Ankara Meksika Büyükelçiliğine 6 ay ya da daha uzun süreli başvurularınızı şahsen başvurarak yapabilirsiniz.

  1. Meksika Konsolosluğu vize departmanından vize alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Meksika’ya giriş ve çıkış tarihlerine dikkat etmelidirler. Vizenizi aldığınızda giriş çıkış tarihlerinizin doğru olup olmadığını, kalış sürenizi kapsayıp kapsamadığını kontrol etmelisiniz. Vizede yazan isminizi ve pasaport numaranızı da mutlaka kontrol etmenizde fayda vardır. Eğer yanlışlık var ise hemen Meksika Konsolosluğu ile irtibata geçip gerekli düzeltmeleri yaptırmanız gerekmektedir. Vizeyi almış olmak sınırdan içeri girebileceğiniz anlamına gelmez gümrük memurları vizeniz olsa bile ülkeye girişinizi uygun bulmayabilirler.

  1. Meksika sınırından ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Giriş noktasında, Göçmenlik yetkilileri aşağıdaki dökümanları isteyebilir:

  • Doldurulmuş FMM formu,Meksika’daki otel rezervasyonu ve uçak dönüş bileti
  • Gezinin amacını kanıtlayan belgeler (tur programı, şirket davetiyesi, şirket sözleşmesi, v.b.)
  • Ekonomik durumun belgelenmesi.
  1. Meksika Konsolosluğundan vize reddi aldım. İtiraz hakkım var mıdır? Tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?

  Meksika vize başvurunuz red oldu ise itiraz hakkınız bulunmamaktadır. Meksika konsolosluğundan vize reddi aldığınızda bunun sebebi ne ise ortadan kaldırdıktan sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

  1. Vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

  Meksika Konsolosluğu işlemlerinizin gerçekleşmesi için ödediğiniz ücreti red aldığınızda geri ödeme yapmamaktadır. Meksika elektronik vize başvurusu yaparken herhangi bir ödeme yapılmaz. Elektronik vize başvurusunda eğer vizeniz onaylanmazsa direkt Meksika Konsolosluğuna evraklarınızla birlikte başvurmanız gerekmektedir.

  1. 18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakat name çıkarması gerekiyor mu?

  Anne ve baba birlikte gidiyor ise muvafakat name çıkarmanıza gerek yoktur. Anne ya da babadan herhangi biriyle yolculuk ediyorsa gelmeyen ebeveyn noterden muvafakat name vermek zorundadır.

  1. İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

  Çalışmayan kişilerin mutlaka 1. Derece akrabası (Anne, baba ya da kardeşi) sponsor olmak zorundadır. İşten ayrıldığınızdan dolayı en son çalıştığınız iş yerinin evrakları ile başvuru yapmanız Meksika vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır.

  1. Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu?

  Meksika konsolosluğuna başvurunuzun olumlu olması için evraklarınız eksiksiz olmalı ve gelirinizi beyan eden evraklarınızı eksiksiz sunmalısınız. Meksika başvurularında Çalıştığınız iş yerinizden alacağınız Antetli kağıda dilekçe ve 3 aylık maaş bordrosu gerekmektedir. Maaş bordrosu antetli kağıda alınmış olmalıdır. Çalıştığınız şirketten başka bir evrak talep edilmemektedir. Bu evraklarında eksiksiz olarak sunulması gerekmektedir.

  1. Boşanma sebebiyle soyadım değişti ama evliyken aldığım pasaportu kullanmaya devam edebilir miyim?

  Seyahatiniz yakın tarihte ise kullanabilirsiniz boşanma ilamınızın da İngilizce tercümesi ile başvuru yapabilirsiniz. Sonraki Vize alımlarınızda ve gümrükten geçerken sorun yaşamamak adına en kısa zamanda pasaportunuzu değiştirmelisiniz.

  1. Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?

  Meksika Konsolosluğuna başvurular şahsen yapıldığı için başvuru yapan kişiye pasaport teslim edilmektedir. Pasaport teslimi için akrabanıza ya da acentenize pasaportunuzu teslim alabileceğini belirten yazı ile birlikte Nüfus cüzdan fotokopinizi sunarsanız belirlemiş olduğunuz kişi sizin adınıza pasaportunuzu alabilir.

  1. Geçerli Meksika vizemin olduğu pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?

  Meksika vizesi olan Pasaportunuz kayboldu ise yeni pasaport ve yeni vize almanız gerekir kaybolan pasaporttaki vize geçersiz olur.

  1. Vize reddi durumunda, vize randevusunda verdiğim parmak izinin geçerliliği devam eder mi?

  Meksika konsolosluğu red ya da onay vermiş olsa bile bir sonraki başvuruda yine şahsen başvuru yapmak ve tekrar parmak izi vermek, mülakata katılmak zorundadır.

  1. Meksika vizesi ile başka hangi ülkelere seyahat edebilirim?

  Meksika vizesi ile sadece Meksika ya giriş yapabilirsiniz.

  1. Amerika vizesi ile Meksika ya giriş yapabilir miyim?

  Geçerli ABD vizesi olanlar Meksika’ya girebilecekleri Meksika makamlarınca bildirilmiştir. Meksika gümrük yetkililerince pasaportunu damgalamak suretiyle Meksika’da kalma süresini belirleyecektir.

  1. Hangi ülkelerin vizeleri ve daimi ikameti ile Meksika’ya giriş yapabilirim?

  Uyruk ne olursa olsun, geçerli birçok girişli Schengen Bölgesi, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, İngiltere Birleşik Krallığıya da Kuzeyİrlanda vizesi sahipleri, Meksika’ya Meksika vizesi almadan seyahat edebilir.

  Schengen Bölgesi, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, İngiltere Birleşik Krallığı ya da Kuzeyİrlanda ülkelerinden herhangi birinindaimiikamet iznine sahip olan vatandaşlar ile Pasifik Birliğiüyeülkeleri (Kolombiya, Şili ve Peru), Meksika’ya vize almadan seyahat edebilir.

  1. Meksika vizesi işlemlerinde yaş sınırlaması var mıdır?

  Meksika vize işlemlerinde yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğer yolculuk yapacak kişi çok yaşlı ise yolculuk yapabilir diye doktor raporu talep edebilir.

  1. Meksika vizesi kapıda alınabilir mi?

  Meksika vizesi kapıda alınamaz.

  1. Meksika elektronik vizesi alabilir miyim?

  Meksika’ya elektronik vize ile giriş yapacaksanız seyahat edeceğiniz hava yollarının SAE sistemine kayıtlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. SAE sistemi olan havayolu şirketi vizenizin üzerindeki barkodu okuttuğunuz da vizenizin geçerli olup olmadığını görebilmektedir. Elektronik vizeyi aldıktan sonra 30 gün içinde ülkeye giriş yapmanız gerekmektedir. Ülkeye giriş yaptıktan sonra 180 güne kadar kalınabilir.

  • Umuma Mahsus Pasaport hamilleri elektronik vize ile Meksika’ya giriş yapabilir.
  • Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika’ya seyahat edecek vatandaşlarımız, havayoluyla seyahat etmek kaydıyla elektronik vize ile seyahat edebilirler.
  • Hususi (Yeşil) pasaport sahibi olanlar başvurularını e-vize olarak alamazlar mutlaka konsolosluktan başvuru yapmaları zorunludur.

  34. Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Hermesvize ait görünüyor. Meksika Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

  Hermesvize, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekteve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarakstratejik partnerlik yapmaktadır. meksikakonsoloslugu.com web sitesinin, Meksika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur.

  İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfeninfo@hermesvize.com adresineyazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!