close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Meksika Konsolosluğu, Vize Başvuru

  Meksika Konsolosluğu, Vize Başvuru

  Meksika seyahatinde bulunacak olan T.C. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport, Hususi (Yeşil) Pasaport hamillerinin, seyahat öncesinde Meksika vize yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Sadece T.C. Diplomatik Pasaport sahipleri Meksika vizesinde muaftırlar. Ancak seyahat öncesinde pasaport geçerlilik sürelerini kontrol etmek koşuluyla Meksika vizesi almadan ülkeye giriş yapabilirler. Geçerli ABD vizesi sahibi Türk vatandaşlarının Meksika vizesiz ülkeye girişleri serbesttir. Amerika vizesi olan ve havayoluyla seyahat eden kişilerin uçuş/biniş kartlarını ülkeye girişte sınır makamlarına ibraz etmeleri gereklidir.

  Meksika Vizesi Nedir?

  17 Aralık 2013 tarihinden itibaren Meksika Devleti ile Türkiye Devleti arasında vize kolaylığı anlaşması yürürlüğe girmiştir. Söz konusu tarihten itibaren Meksika seyahatinde bulunacak kişilerin, Meksika vize elektronik onay sistemine (EOS) eksiksiz ve doğru bir şekilde bilgi kaydı gerçekleştirmeleri halinde Meksika vizesi için elektronik onay alabilmeleri mümkün olmaktadır.

  Türkiye, Rusya, Ukrayna vatandaşları için geçerli olan Elektronik Meksika Vizesine başvuru sağlayabilmek için hava yoluyla Meksika’ya seyahat edilmesi koşulu geçerlidir. Kısa süreli Meksika (30 gün süreli-tek girişli) seyahatleri için geçerli olan Elektronik Meksika Vizesi için online başvuru SAE sistemine kayıtlı turizm seyahat acentaları kanalıyla gerçekleştirilmektedir.

  Meksika seyahati deniz yolu, kara yolu ve ya başka bir ülkeyle bağlantılı ise; Ankara Meksika Büyükelçiliği ya da Meksika İstanbul Konsolosluğu‘na Meksika vize başvurusunda bulunulması gerekecektir.

  Meksika Vizesi Nasıl Alınır?

  Meksika Konsolosluğu elektronik Meksika vizesi işlemleri için gerçekleştirilecek başvurular Meksika Konsolosluğu resmi sitesi elektronik Meksika vize başvuru sayfasından yapılmaktadır. Online Meksika Vize Başvuru Formunun dikkatli ve eksiksiz yanıtlanarak işleme konulması halinde kısa sürede sonuçlanmaktadır. Meksika vize başvuru sahiplerinin pasaport ve kimlik bilgilerini elektronik onay sistemine eksiksiz ve gerçeğe uygun şekilde giriş yapmaları önemlidir. Meksika Göçmenlik Ofisi yetkilileri elektronik vize başvuruları için beyan edilmiş eksik ve gerçeğe uygun olmayan bilgiler, Meksika vize başvurularının reddedilmesine sebep olmaktadır.

  Meksika Konsolosluğu başvuru için onay bildirimi halinde yazılı bildirimin çıktısının hem uçağa binmek için Havayolları yetkilisine hem de Meksika giriş kapısındaki Gümrük Muhafaza yetkilisine sunulması zorunludur. Online başvuru sırasında sisteme kaydedilen bilgiler ile kişisel belgelerin eşleşmemesi halinde Meksika’ya uçuşa ya da Meksika’ya girişe izin verilmemektedir. Sistemden Meksika vize başvurusuna red gelmesi halinde Meksika Konsolosluğu’na, Meksika’ya seyahat sebebine uygun şekilde müracaat edilmesi gerekmektedir.

  Meksika Konsolosluğu online Meksika vizesini 30 gün konaklamalı ve tek girişli olarak onaylamaktadır. Meksika vizesinin kullanım süresi ülke sınırlarına giriş yapılmasının ardından başlayacak ve vize geçerlilik süresi sora ermeden ülke topraklarından ayrılmış olunması gerekecektir.

  Meksika Vizesi için Gerekli Evraklar

  Meksika’ya ziyaret amacına uygun evraklarla hazırlanmış evrak dosyası ve ıslak imzalı başvuru formunun fotoğraflı aslı ile Meksika Konsolosluğu müracaatları kabul etmektedir. Meksika Konsolosluğu’nun Meksika seyahatine uygun hazırlanan başvuru dosyalarının incelenmesi sırasında dikkat edilen en önemli unsur; kişinin Türkiye’ye geri dönüşünü sağlayacak maddi varlık, sosyal ailevi bağı ya da öğrenim bağlarının olup olmamasıdır.

  Meksika Konsolosluğu Vize Bölüm yetkilisi, başvuru dosyasını incelerken, ülkeyi terk etme niyetinin olmadığına ve geri dönmek için güçlü bağların bulunduğuna ikna olması halinde vize başvurusunu olumlu sonuçlandıracaktır.

  Güncel Fotoğraf: Meksika vize başvurusu için gereken renkli biometrik fotoğraf, son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. 4 adet, beyaz arka fonda çekilmiş, 4.5 x 3.5 cm ebatlarında olmalıdır. (Gözlüksüz olmasına dikkat edilmeli).

  Pasaport süresi: Meksika vize başvurusunda kullanılan pasaportun temdit süresinin seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay olmasına dikkat edilmelidir. Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 boş sayfasının boş olması gereklidir.

  Banka Hesap Cüzdanı: Meksika Konsolosluğu, kişinin seyahat masraflarının karşılığı olacak maddi teminatı; son 3 aylık aktif banka hesap hareketi; şahıs/ şirket hesabının dökümü olarak görmeyi talep eder. Bankanın ıslak imza ve kaşesi ile bankanın imza sirküleri ekte hazır bulunmalıdır

  Davet Mektubu : Meksika Konsolosluğu’na vize başvurusu yapan kişinin, Meksika’dan resmi ya da özel bir kuruluştan davetiye almasını gerektiren durumda; davet edilen kişinin isim, soyadı, milliyetinin açıkça belirtildiği Davetiyede; Kurum/Kuruluşun Resmi Sicil Kaydı ve İsmi (Razón Social de la organización o institución), resmi sicil kaydı numarası, faaliyet alanı, tüm iletişim bilgileri açıkça belirtilmelidir. Davetlinin kuruluşta yapacağı proje veya faaliyet bilgisi, üstleneceği faaliyetin tahmini süresi ve davetli kişinin Meksika’da bulunduğu süre boyunca tüm masraflarının kuruluş tarafından karşılanacağı ve ikamet ettiği ülkesine dönüşünü temin ettiklerini belirtmeleri gerekmektedir. Davet eden kişinin resmi kimliğinin fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır. Davetiye ile birlikte kurum/kuruluşun Banka Hesap Özeti veya Yatırım Portföyünün orijinali ile fotokopisi (son 12 ay)

  Seyahat Rezervasyonu: Meksika Konsolosluğu ve Meksika Büyükelçiliği vize başvurusunda seyahat tarihlerini içeren; ulaşım ve konaklama planını teyit edici rezervasyon bilgilerinin sunulmasını talep eder: gidiş/dönüş uçak , gemi, feribot, tren, otobüs veya diğer ulaşım rezervasyon belgeleri vb.. Meksika Konsolosluğu/Büyükelçiliği, otel rezervasyonu veya konaklamanın nerede gerçekleşeceğini gösteren evraklar sunulmasını istemektedir.

  Seyahat Sağlık Sigortası: Meksika vize işlemlerinde bulunan kişinin seyahat süresini kapsayan; ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30.000 teminat tutarında, orijinal seyahat sağlık sigortası.

  Vize çıkış süresi

  Meksika Konsolosluğu ve Meksika Büyükelçiliği kısa süreli vize başvurularını 20 gün içerisinde sonuca ulaştırmaktadır. Ancak, konsolosluğun vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağının garantisi yoktur. Dolayısıyla bazı durumlarda Meksika vize işlemleri için öngörülen sürenin uzaması ya da kısalması söz konusu olabilmektedir. Meksika vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da Meksika resmi tatil günlerine ya da Meksika Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına yol açar. Ayrıca Meksika vizesi başvurularının konsolosluk tarafından reddedilmesi de söz konusu olabilir.

  Vize Reddi Durumu

  Meksika Konsolosluğu ve Meksika Büyükelçiliği ret ile sonuçlanmış vizelerin harç bedellerini iade etmemektedir. Banka’ya yatırılan Meksika Vizesi Harç Bedeli tek kullanımlıktır. Bu ücretin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesi söz konusu değildir.

  Meksika’ya giriş

  Meksika vizesi almış olmak, Meksika seyahatinde ülkeye giriş garantisi vermemektedir. Meksika sınır kapılarında giriş iznini onaylayan resmi makamlar, seyahat etme sebebini, seyahat süresini, seyahati nasıl finanse edileceği ile ilgili bilgilere ulaşmak için sormak zorundadır. Ayrıcai gümrük görevlisi, Meksika’da konaklama adresi, ülkeye dönüş ulaşım rezervasyon belgelerini görmek isteyecektir. Eğer Meksika’ya iş ziyareti amacıyla giriş yapılacak ise; hangi şirket/kuruma bağlı Meksika seyahatini gerçekleştirildiğine dair belgeler sunulmalıdır. Meksika Öğrenci Vizesi ile giriş yapılması halinde eğitim programı katılım belgeleri ve konaklama bilgileri ibraz edilmelidir.

  Meksika Konsolosluğu, Meksika Vizesi Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Hususlar:

  • Meksika Konsolosluğu vize başvurularında başvuru yapan şahsın sunduğu, Meksika vizesi için gerekli olan evrak ve belgelerin, pasaportta tanımlanan kimlik bilgilerine göre düzenlendiğinden emin olmaları gerekmektedir.
  • Başvuran kişinin belgeleri tam ise vize işlemleri aynı gün içerisinde sonuçlanır. (Teknik ve elektronik problemlerin olmaması halinde)
  • Meksika vizesi, sadece Meksika’ya seyahat edebilme imkanı vermektedir. Ancak ülkeye giriş hakkı sağlamamaktadır. Meksika topraklarına girmek, tamamıyla Göçmenlik ve Sağlık yetkililerinin kararına bağlıdır.
  • Meksika Konsolosluğu vize bölümü, başvuruları incelerken bazı özel durumlarda daha fazla bilgi ve ek evrak talep edebilmektedir.
  • Meksika Konsolosluğu şahsi vize başvurularını randevuyla teslim almaktadır. Meksika Konsolosluğu vize bölümü, müracaatları haftaiçi Pazartesi’den Cuma’ya 09:00 13:00 saatleri arasında kabul etmektedir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!