close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu

  Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu

  Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu Adresi

  Cumhuriyet Bulvarı, Mayıs İş Merkezi, No:123/603, İzmir

  Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

  Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu haftaiçi her gün Saat: 11:00 13:00 arası açıktır.

  Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu, Fahri Konsolosluk Görevlisi

  Meksika İzmir Fahri Konsolosu Kemal Çolakoğlu, Meksika Devleti’ni onursal olarak temsil etme yetkisine sahip olmasına rağmen diplomatik yetkiye sahip değildir. Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu’nun görevleri arasında ticari anlaşmalar ve nizamnameler hazırlamak bulunmaktadır. Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Meksika Devleti arasındaki ikili ilişkileri geliştirmek; ticari faaliyetleri arttırmak; pasaport yenileme işlemlerini yürütmek, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlamak ve ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurmak konusunda yetki üstlenmektedir. Meksika Ankara Büyükelçiliği’nin verdiği özel yetkiye dayanarak bölgesel görevlerde yüklenir.

  Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

  İzmir ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Meksika vatandaşları Meksika konsolosluk işlemleri ile ilgili başvurularını Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu’na yapabilirler.

  Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu 2023 Resmi Tatil Günleri

  İzmir Meksika Fahri Konsolosluğu temsil ettiği Meksika Devleti’nin 2023 yılı resmi tatil günleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 2023 yılı resmi tatil günlerinde hizmet verememektedirler.

  Meksika konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak işlemlerini organize etmeleri önerilir.

  1 Ocak Yılbaşı
  7 Şubat Anayasa Günü
  21 Mart Benito Juarezin Doğum Günü
  7 Nisan Kutsal Cuma
  14 Nisan Çamurlu Perşembe
  21- 23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  1 Mayıs İşçi Bayramı
  29 Haziran 2 Temmuz Kurban bayramı
  15 Temmuz Demokrasi Günü
  30 Ağustos Zafer Bayramı
  16 Eylül Bağımsızlık Günü
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  21 Kasım Devrim Günü
  12 Aralık Guadalupe Bakiresi Günü
  25 Aralık Noel
  İlginizi Çekebilir  Meksika İstanbul Fahri Konsolosluğu

  Meksika Vize Talep Dilekçe Örneği

  Meksika Konsolosluğu’na hitaben, Meksika’ya ne sebeple seyahatte bulunulacak ise; ziyaret sebebini detaylı anlatan bir dilekçe örneği olmalıdır.

  Meksika Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; Meksika Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, Şirket/Kurum yetkilisi tarafından antetli kağıda; – iş seyahatinin sebebi, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının karşılanması, seyahat süresi izinli olduğu ve seyahat bitimi işe geri döneceği taahhüdünü içeren bir dilekçe olmalıdır. İmza ve kaşeli olmalıdır.

  Meksika Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.

  Meksika Vize Başvurusunda bulunacak Kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Meksika Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır.

  Meksika Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

  Meksika Konsolosluğu resmi sitesi üzerinden Meksika Elektronik Onay Vize Sistemi üzerinden eksiksiz ve doğru bir şekilde bilgi kaydı gerçekleştirilmesi halinde Meksika vizesi için elektronik başvuru yapılabilmektedir. Elektronik Meksika Vizesine başvuru sağlayabilmek için hava yoluyla Meksika’ya seyahat edilmesi koşulu geçerlidir.

  Meksika Konsolosluğu Vize Ücreti

  Meksika Vizesi için ödenmesi gereken Meksika vize ücreti; Meksika Konsolosluğu’na vize dosyasının teslim edilmesinin ardından gişede ödenmektedir. Elektronik ortamda yapılan Meksika vize başvurularında formun doldurulma işleminin onaylanması ile yönergeler izlenerek; kredi kartı ile vize ücreti tahsil edilmektedir.

  Meksika Konsolosluğu Vize Başvurusu

  Meksika’ya turistik, iş, eğitim, gazetecilik ve transit geçiş gibi sebeplerle ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarının, Meksika’ya Havayolu ile seyahat etmeleri şartıyla, 30 gün geçerliliği olan tek girişli Meksika vize başvurusunu online olarak alabileceklerdir. Meksika’ya kara yolu, deniz yolu ya da başka bir ülkeye seyahatle bağlantılı ziyaret etmeyi planlayanlar; Meksika Ankara Büyükelçiliği ya da Meksika İstanbul Konsolosluğu’na Meksika vize başvurusunda bulunmaları gerekecektir.

  İlginizi Çekebilir  Meksika Mersin Fahri Konsolosluğu

  Meksika vizesi için yapılmış olan Online Vize başvurularının geçerli sayılabilmesi için Meksika seyahatlerinin gerçekleştirileceği Havayolu şirketinin ”SAE” sistemine kayıtlı olduğundan emin olunmalıdır.

  Meksika Konsolosluğu Vize Reddi

  Meksika Konsolosluğu’nun Meksika seyahatine uygun hazırlanan başvuru dosyalarının incelenmesi sırasında kişinin; Türkiye’ye geri dönüşünü sağlayacak maddi varlık, sosyal ailevi bağı ya da öğrenim bağlarının olup olmamadığını anlamak ister. Meksika Konsolosluğu Vize Bölüm yetkilisi, başvuru dosyasını incelerken, ülkeyi terk etme niyetinin olmadığına ve geri dönmek için güçlü bağların bulunmadığı kanısına varırsa; vize başvurusunu reddedebilir.

  Ayrıca, Meksika Konsolosluğu tarafından en çok önem verilen konu: online başvurularda yüklenen belgelerin sahte olup olmamasıdır. Vize evraklarında böyle bir şüphe oluşması durumunda vize reddi gerçekleşmektedir. Meksika vize başvurusunda zorunlu olan seyahat sağlık sigortasının seyahat tarihlerine uygun geçerliliğe sahip olmaması da vize reddine sebebiyet vermektedir.

  Meksika Konsolosluğu’na şahsen müracaatlarda; vize başvuru dosyasında evrak eksikliği veya gerçeğe uygun bulunmayan belgelerin sunulması durumunda; konsolosluk yetkilileri başvuru sahibini görüşmeye davet eder ya da bu eksikliklerin tamamlanması için yazılı bir uyarı gönderir. Eksiklerin tamamlanarak konsolosluğa gönderilmesi halinde; Meksika vize işlemleri kaldığı yerden devam etmektedir. Ancak bu başvurunun olumlu sonuçlanacağı garantisi taşımamaktadır.

  Meksika Konsolosluğu, Konsolosluk Hizmetleri

  Türkiye’de yaşayan Meksika vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, apostil (belge tasdiki), noter, askerlik, vize, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerinin yürütülmesi Meksika Türkiye dış temsilcileri olan Meksika Büyükelçiliği ve Meksika Başkonsolosluğu‘nun görevidir. Meksika Konsoloslukları, Türkiye- Meksika ticari bağlarını geliştirmek; bu ülkede çalışan Meksika vatandaşlarını himaye etmek; vatandaşlık işlemlerinde hizmet vermekle sorumludur.

  Ankara Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul Meksika Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti dışında Gürcistan, Kazakistan Cumhuriyeti ve Türkmenistan Cumhuriyeti dış temsilciliği resmi temsilcilik görevini yürütmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Meksika Başkonsolosluğu İstanbul

  Meksika Konsoloslukları, Türkiye’de yaşayan Meksikalı vatandaşlarının tam ve güncel veritabanını oluşturmak için https://sirme.sre.gob.mx hesabını aktif etmiştir. Kişisel kayıtların oluşturulabilmesi için Meksika vatandaşlarından işbirliği beklenmektedir. Meksika Büyükelçiliği tarafından koordine edilen bu hesap sayesinde Meksika Dışişleri Bakanlığı ile dış temsilciler olarak görev yürüten Ankara Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul Meksika Konsolosluğu arasındaki teması daha etkin kılabilmek için oluşturulmaktadır.

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi