close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Malta Hakkında Bilgiler

  Malta Hakkında Bilgiler

  MALTA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

  Malta İstanbul Başkonsolosumuz: Mr. Reuben Gauci Başkonsolos

  Açık Adres: Aydede Cad. No: 16/11, 80090 Taksim- İstanbul

  Çalışma Saatleri: Pazartesi- Cuma 08:00-17:00

  MALTA İZMİT FAHRİKONSOLOSLUĞU

  Bay M. Oguz TEOMAN Fahri Başkonsolos

  Açık Adres: Dolphin İş Merkezi Kat::4 İZMİT

  Çalışma Saatleri: Pazartesi- Cuma 08:00-17:00

  Görev Bölgesi: İzmit (Kocaeli)

  MALTA İZMİR FAHRİKONSOLOSLUĞU

  Bay Ahmet ÇALIK Fahri Başkonsolos

  Açık Adres: Atatürk Caddesi No: 378/6, 35220 Alsancak İZMİR

  Çalışma Saatleri: Pazartesi- Cuma 08:00-17:00

  Görev Bölgesi: İzmir)

  MALTA

  NEDEN MALTA’DA YURT DIŞI EĞİTİM ?’

  Malta birçok eğitim programı için oldukça idealdir. Ülkede YÖK tarafından onaylı bir devlet üniversitesi bulunmaktadır ve eğitim ücretleri oldukça ekonomiktir.

  MALTA’DA EĞİTİM SİSTEMİ

  Malta‘da 1964 yılına kadar süren 150 yıllık İngiliz hakimiyeti, Malta eğitim sistemini de doğal olarak İngiliz etkisi altında bırakmıştır. Buna bağlı olarak sınavlar ve eğitim programlarında İngiltere model alınmıştır. Fakat son zamanda Malta hükümeti, bu durumda değişime giderek, eğitim sisteminde giderek kendi belirlediği sınavları koymuştur.

  Ülkede 5-16 yaşları arasında eğitim zorunlu olup devlet okullarıda ücretsizdir. İlkokul 6 yıl sürmektedir. Öğrenciler 11 yaşında Ortaokul sınavlarına girmektedirler. Bu ortaokullar kiliseye ya da devlete bağlı olabilmektedirler

  Bu okullardan birinde öğrenimini tamamlayan öğrencilerse 16 yaşında O-level sınavına girebilmektedirler. Bu sınavın sonucunda ise Junior College, De La Salle ya da MCAST gibi eğitim kurumlarından birinde öğrenim görmeye devam edebilirler. Bu kurumlardaki öğrenim 2 yıl sürelidir ve olgunluk sınavı (Matrikulasyon) ile son bulur. Sınavı veren öğrenciler ise lisans ya da ön lisans eğitimlerine başlayabilirler.

  Malta eğitim sisteminin lokomotifi ise dil eğitimi konusunda uzmanlaşmış okullarıdır. 1996 yılından bu yana tüm dil programları Eğitim Bakanlığı’nın denetimine alınmıştır. Dil okullarının hemen hemen hepsi kalite garantisi veren FELTOM üyesidir. Ayrıca EC’nin Malta’da ilk ve tek olan ve bir Avrupa standardı olan ISO 9000 kalite sertifikası vardır.

  Malta’da Üniversite Eğitimi

  Malta eski bir İngiliz sömürgesi olduğundan eğitim sistemi İngiliz eğitim sistemiyle örtüşmektedir. Bu nedenle lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans ve doktora 1 yıl sürmektedir. Ayrıca tam zamanlı eğitimin yanı sıra exchange ve transfer programlarıyla da ülkede eğitim almak mümkündür.
  Üniversite ücretleri yıllık 10.000- 15.000 euro civarındadır. Tıp, diş hekimliği gibi yoğun laboratuar çalışması gerektiren bölümler ise 20.000 euro civarındadır.

  Türkiye’de üniversite sınavını kazanan herkes bir Malta üniversitesinde istediği bölüme kayıt yaptırabilir. Yani Türkiye’de ÖSS barajını geçen her öğrencinin Malta‘daki bir üniversitede okuma şansı vardır. Üniversitelere kabul için TOEFL yada IELTS ingilizce yeterlilik sınavlarından birinden yeterli puanı alması gerekmektedir. Bu seviyeye ulaşmak için öğrencilere 6- 12 ay süreli İngilizce kursu önerilmektedir. Bu kursu üniversitenin ilk yılında hazırlık departmanında alıp üniversite eğitimine başlamak da mümkündür. Üniversiteye yıl boyunca başvuru yapmak mümkündür ancak mümkün olduğunca erken başvurmakta fayda vardır. Ekim dönemi için başvuru yapmak isteyen öğrencilerin en geç 15 mayısta başvurularını üniversiteye göndermeleri gerekmektedir

  Malta‘da üniversite eğitimi için 4 yıllık bir liseden mezun olmuş olmak gerekmektedir. 3 yıllık bir liseden mezun olan öğrenciler üniversite tarafından 1 yıllık bir hazırlık programına dahil edilmektedirler. Ayrıca ÖSS sınavında barajı geçmek ve İngilizce dil yeterliliğini TOEFL ya da IELTS sınavıyla kanıtlamak gerekmektedir. Okul IELTS den hazırlık için 5.5, lisans için 6.0, yüksek lisans için ise 6.5 skor istemektedir. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrencilere en az 6 ay süreli bir dil kursu önerilmektedir. Bu kurs Malta‘daki dil okullarının yanısıra üniversite bünyesinde de alınabilmektedir

  MALTA ÜNİVERSİTELERİ

  Malta Üniversitesi
  Avrupa Üniversitesi

  MALTA’DA TURİZM

  Akdeniz‘in kalbinde yer alan Malta adası İtalya‘ya çok yakındır. 1964 yılına kadar İngilizlerin kontrolünde bulunan Akdeniz’in bu şirin adasında Maltaca ve İngilizce konuşulmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan adada, Roma döneminden kalan tarihi eserlere her yerde rastlamak mümkündür

  Valletta
  1565 yılında Osmanlı ordusu ve donanmasının gerçekleştirdiği Büyük Kuşatma sonrası inşa edilen Valletta bugün de Malta‘ nın başkenti. Ortaçağ’ dan kalma yapısını koruyan Valletta UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almakta.
  Şehir girişinde göreceğiniz Auberge de Castille İspanyol şövalyelerin hanı olarak kullanılmaktaydı. Bugün ise başbakanlık binasıdır. Biraz ilerde Baracca Bahçesi’ nden bütün Büyük Liman, Vittoriosa, Senglea ve endüstri merkezi olan Marsa’nın harika bir manzarası izlenebilir.
  St. John’s Manastır ve Katedrali 16.YY’da inşa edilmiş 17.YY’ da iç dekorasyonu tamamlanmış. Bugün dünyanın en güzel barok kiliselerinden biri olarak kabul ediliyor. Katedral kıymetli taşlar, altın ve gümüş ile süslenmiş sunak kısmı, Malta taşı üzerine direkt olarak yapılmış yağlıboya tabloları, Caravaggio’ nun iki önemli tablosu ve yerlerdeki renk renk mermerler kullanılarak yapılmış olan büyük üstatlara ait mezar kitabeleri ile gerçekten eşsiz bir sanat eseridir. Şövalyeler Sarayı’ nda ise dünyanın en büyük zırh koeksiyonunu barındıran silah müzesi, Flaman goblenleri ile süslü şövalyelere ait toplantı salonu, büyük toplantı salonu görülebilir.

  Mdina
  St. Jean Şövalyeleri Malta‘ ya gelinceye kadar adaların başkenti olan Mdina Malta Adası‘ nın en yüksek tepesi üzerinde yer alıyor. 18. YY başında tüm şehir yenilenmiş olmasına rağmen Ortaçağ’ a ait karakteristik özelliklerini kaybetmemiş. Büyük bir kale içinde yer alan Mdina‘ nın dar sokaklarında taşıt trafiği olmaması nedeni ile huzurlu bir sessizlik içinde tarihi dokunun keyfini çıkarabilirsiniz.
  Düzenlediğimiz turlarda Mdina yakınıda yer alan cam yapım atölyelerini de ziyaret ediyoruz. Burada cam bibloların yapılışını görebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

  Mosta
  Dünyanın en büyük kilise kubbelerinden birine sahip olan, mimarisinde Roma‘ da bulunan Pantheon’ dan esinlenilmiş Mosta Katedrali şehrin en önemli özelliği. 1942 yılında şehre atılan bir bomba bu katedrale isabet etmiş ve patlamadığı için halk kilisenin farklı bir kutsallığı olduğuna inanmış. Bugün de bu patlamayan bomba ve o döneme ait eserler kilise içinde sergileniyor.

  Marsaxlokk – Marsascala
  Malta‘ nın güneyinde yer alan bu balıkçı köyleri her ne kadar modern turizmin gelişmesi ile tatil merkezlerine dönüşmüş olsalar da geleneksel havalarını koruyorlar. Ülkenin en ünlü balık restaurantları bu köylerde deniz kıyısında bulunuyor. Pazar günleri Marsaxlokk limanında kurulan sokak pazarını da kaçırmamalısınız.

  Gozo
  Malta‘ nın kardeş adası Gozo’ da en az merkez ada kadar ilginç. Zamanın yavaş geçtiği, sessizlik ve sakinliğin hakim olduğu bu adada yine Malta‘ da olduğu gibi adanın en yüksek yerinde adanın başkenti Rabat (Victoria) kalesi, katedrali, adalet sarayı ve piskoposluk sarayı ile yükseliyor. Kale surlarından Gozo adasının tamamını, Malta’ nın batı kıyısı falezlerini ve kuzey kıyılarını görebileceğiniz harika bir manzara izlemek te mümkün.

  Truva, Gladyatör, Monte Cristo Kontu gibi ünlü filmlerin çekildiği Dweijra’ daki kaya oluşumları, iç deniz ve mercanlar benzersiz güzellikte olmanın yanında ülkenin en önemli dalış noktası olma özelliğine sahipler. Ta’Pinu Kilisesi’ ni Papa Jean Paul II ziyaret ettiği zaman bütün ada halkı orada toplanmış. Dünyanın her yerinden ziyaretçileri olan bu kilisede dua etmenin amansız hastalıklara iyi geldiğine inanılıyor.

  3 Şehirler
  Vittoriosa, Cospicua ve Senglea‘ dan oluşan ve Büyük Liman’ a bakan bu bölge 3Şehirler diye bilinir. Bunun nedeni bu üç şehrin Osmanlı Kuşatması sırasında Malta’ nın savunulmasında çok önemli bir rol oynamış olması ve sonrasında Büyük Üstat Rafael Cotoner döneminde bu üç şehrin etrafına özel surlar yapılmış olmasıdır.

  Vittoriosa bu üç şehir arasında en önemli ve ilginç olanıdır. St.Jean Şövalyeleri Rodos’ tan ayrılıp Malta’ ya geldiklerinde ilk olarak burada yerleşmiş ve ilk kalelerini, kiliselerini, hastanelerini ve hanlarını burada yapmış, buna bağlı olarak Büyük Kuşatma sırasında Şövalyeler’ e ait karargah merkezi burada St. Angelo Kalesi’ nde kurulmuştur.

  Kuşatma sonrasında Valletta kenti kurulunca yönetim merkezi de buraya taşınmıştır. Vittoriosa’ nın en ilginç yerleri arasında Ziya Gökalp, Şemsettin Sami gibi önemli Türk aydınlarının da sürgün edildiği St.Angelo Kalesi, bugün Denizcilik Müzesi olarak kullanılan Royal Bakery, St.Lawrence Katedrali, Engizisyon Sarayı ve Büyük Kuşatma Anıtı’ nın bulunduğu meydan sayılabilir.

  Senglea ise Malta’ da seçilen ilk Büyük Üstat olan Jean Claude De La Sengle tarafından kurulmuş olması nedeni ile onun adını taşıyan küçük bir şehir. Malta’ nın en güzel gözetleme kulesi olan Gardiola burada bulunuyor ve tüm Büyük Liman’ ın en güzel manzaralarından birini sunuyor.

  MALTA LİMANLARI

  Marsaxlokk, Valletta

  MALTA HAVAALANLARI

  La Valletta Malta (MLA)

  MALTA OTELLERİ

  Grand Hotel, Hilton Malta, Hotel Juliani, InterContinental Malta, Kempinski Hotel San Lawrenz, British Hotel, The Palace, San Andrea Hotel, Osborne Hotel, Radisson Blu Resort, Malta St Julian’s, Carlton Hotel, Le Meridien St. Julians

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!