close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  İtalya Turistik Vizesi

  İtalya Turistik Vizesi

  İtalya Konsolosluğu, İtalya Turistik Vize İşlemleri İçin Hazırlanması Gereken Belgeler

  İtalya’ya turistik amaçlı seyahat etmek isteyen TC vatandaşları ve uzun süreli oturum izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar İtalya turistik vize evraklarını hazırlamalıdırlar. İtalya turistik vize evrakları İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenir ve gerektiği durumlarda güncellenebilmektedir. Bu site bilgilendirme amaçlı olmakla birlikte başvurulardan önce gerekli evrak listelerinin Konsolosluk resmi sitesinden teyit edimesi tavsiye olunur. İtalya turistik vize evraklarının eksiksiz şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir. Eksik, güncel olmayan e hatalı evraklarla yapılan başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir.

  • Pasaport: İtalya Turistik Schengen vize başvurularında kullanılacak olan pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin İtalya seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.
  • İtalya Schengen Vize Başvuru Formu: İtalya turistik Schengen vize başvuru sahibi tarafından doldurulacak olan İtalya schengen vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin İtalya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olarak beyan edilmelidir.

  NOT: İtalya turistik vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak İtalya Schengen vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

  İtalya Schengen Vize Başvuru Formunu buradan indirebilirsiniz.

  • Biometrik Fotoğraf: İtalya turistik Schengen vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, İtalya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış.
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi:İtalya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Finansal Durumu Gösterir Belgeler: İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır. İtalya Turist vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 5000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.
  • İtalya Vize Dilekçesi: İtalya Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına İtalya konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.İtalya Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, İtalya’ya ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.
  1. Kişi İşveren ise; şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlayabilir,
  2. Kişi Emekli ise; yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek şahsen yazabilecektir.
  3. Kişi Devlet dairesi çalışan ise; bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.
  • Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe: İtalya vize müracaatında bulunacak kişi eğer, İtalya seyahati sonrası 2’inci veya 3’üncü Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.
  • Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler
   • Vergi levhası İtalya vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren vergi levhası
   • Faaliyet belgesi İtalya vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.
   • Şirketin imza sirküleri İtalya turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.
   • Şirketin ticaret sicil gazetesi İtalya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.
   • Kişinin Çalıştığını Gösterir Belgeler
   • İtalya vize müracaatında bulunacak kişilerin SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi.
  • Seyahat Amacını ve Gidilecek Ülkeyi Destekleyen Bilgi Belgeleri
   • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişilerin İtalya’da konaklama gerçekleştireceği yere ait rezervasyon bilgileri. İtalya vize müracaatında bulunacak kişinin bu ülkede konaklama yapacağı tarihleri içermelidir.
   • İtalya dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin İtalya ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren.
   • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin İtalya seyahatinin içeriği ticari veya ziyaret içerikli olacak olması halinde Davetiye belgesi.
   • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişi eğitim amaçlı İtalya seyahat gerçekleştirecek olması halinde, hukuki münasebet, eğitim alınacak okula ödenen miktara dair belgeler ve varsa okula kayıt belgeleri.
   • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişi, sağlık ve tedavi maksadıyla bu ülkeye seyahat gerçekleştirecek olması halinde kişinin İtalya’da tedavisini gerçekleştirecek kurumun kabul belgesi ve vize başvuru sahibinin İtalya’da tedavi olmasını öneren geçerli, orijinal heyet raporu.
  • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin İtalya’da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası yapılmalıdır.

  Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar:

  Kişi Emekli ise,

  • Emekliğini gösteri belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

  Kişi Memur ise,

  • Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum evrakları

  Kişi Öğrenci ise,

  • Güncel tarihli orijinal öğrenci belgesi,

  Kişi Çiftçi ise,

  • Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler.

  Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar

  • Kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmelidir.
  • Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi
  • Kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini paylaşmalıdır.
  • Pasaport fotokopileri, İtalya turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri

  Vize Reddi

  İtalya vize başvurusu, vize için gereken evraklardaki bilgilerin yanlış, eksik, hatalı, tutarsız olması durumunda ret ile sonuçlanabilir. Ancak bu yeni bir başvuru yapmanız için bir engel değildi. Belli bir zaman sonra yeniden başvuruda bulunabilirsiniz. Schengen vizesi reddildiği durumda vize için ödediğiniz ücreti geri almanız mümkün değildir. Schengen vize ücreti ilgili konsolosluğa veya konsolosluğun akredite ettiği vize merkezine nakit veya kredi kartıyla yapılabilmektedir. 6 ile 12 yaş arası çocukların vize ücretinde indirim yapılırken, 6 yaş altı çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir.

  İTALYA TURİSTİK VİZESİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

  1.İtalya turistik vize başvurularında İtalya Konsolosluğundan randevu almak zorunlu mudur?

  İtalya turistik vizesi işlemlerinde randevu alma zorunluluğu vardır. İtalya vize başvurularında randevu alma işlemi online olarak yürütülür ve randevusuz herhangi bir işlem yapılamaz. İtalya Konsolosluğundan telefonla randevu alma işlemi yapılmamakta olup randevular İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezlerinde gerçekleştirilmektedir.

  2.İtalya vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

  İtalya Schengen vize başvurusunda bulunan kişilerin vize işlemleri şahsen gelmelerine gerek kalmadan yürütülebilir. Schengen kuralları gereği 25 Eylül 2014 tarihinden sonra İtalya veya bir başka Schengen ülkesinden vize almak için parmak izi veren ve vize etiketinde VIS ibaresi bulunan kişiler İtalya vize randevusuna şahsen gelmeden de yapabilirler. Vize başvuru sahibi vize işlemlerini yürütmek üzere yetki yazısı verdiği kişi ve kurum temsilcileri vize başvuru sahibi adına İtalya vize işlemlerinin takibini yapabilmektedir. İtalya vize başvurunuzu şahsen gelmenize gerek kalmadan akredite acenteler aracılığıyla yapabilirsiniz. İtalya’ya 90 güne kadarki kısa süreli seyahatler için yapılacak vize başvurularında konsolosluğa direk başvuru yapılamamaktadır. Başvurular yetkili-akredite turizm seyahat acenteleri ve başvuru merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Ancak parmak izi ibrazı (biyometrik veri) verilmesi gerektiği durumda randevuya şahsen gelmeniz gerekmektedir.

  3.İtalya turistik vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?

  İtalya vizesi işlemlerinde parmak izi verme zorunluluğu vardır. İlk defa Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişiler vize randevusuna gelerek parmak izi ibrazında bulunmalıdırlar. Son 5 yıl içinde aldığı Schengen vizesi için parmak izin veren kişiler vize randevusuna gelecek durumları olmadığında vize başvuruları yetkili aracı kurumlar tarafından da yapılabilmektedir. 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen vize yönetmeliğine göre Schengen vizesi işlemlerinde parmak izi verme (biyometrik veri ibrazı) yükümlülüğü getirilmiştir.

  4.İtalya turistik vizesi kaç günde çıkar?

  İtalya Konsolosluğu vize departmanı vize başvurularını randevu tarihinden sonra 3 ila 15 iş günü arasında değişen bir sürede sonuçlanmaktadır. Ancak bu süreler başvuru yapılan İtalyan Konsolosluğuna (İstanbul İtalyan Konsolosluğu, İtalya Ankara Büyükelçiliği veya İtalya İzmir Konsolosluğu) göre değişebilmektedir. Resmi tatiller ve başvuru yoğunluğunun olduğu durumlarda ön görülen süre 3 ile 15 iş günüdür. Oturum izni sahibi yabancıların işlemleri daha uzun sürebilmektedir. İtalya vize kararının açıklanma süresi tamamen İtalya Konsolosluğu ve diplomatik misyonlarının yetkisi dahilindedir.

  5. İtalya vizesi başvurumu İzmir’den, Edirne’den veya Antalya’dan gerçekleştirebilir miyim? İkamet edilen yerle başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?

  İzmir’de ikamet eden kişiler başvurularını İzmir İtalya Konsolosluğu vize bölümüne yapabilmektedirler. İtalya Konsolosluğu, İtalya turistik vize işlemlerinde bölge ayrımı uygulamaktadır. Edirne İtalya İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanındayken, Antalya İzmir İtalyan Konsolosluğunun görev alanında bulunmaktadır. Kocaeli, Amasya, Erzurum, Erzincan, Tekirdağ, Artvin, Ordu, Bilecik, Tokat, Giresun, Trabzon, Rize, Bursa, Sakarya Gümüşhane, Bayburt, Samsun, İstanbul, Çanakkale, Ardahan, Kars, Çorum, Sinop, Edirne, Iğdır, Yalova, Sivas, Kırklareli illerinde ve Trakya bölgesinde ikamet edenler işlemlerini İstanbul İtalyan Konsolosluğundan yapabilmektedirler.

  İtalya vize başvurularında, başvuru sahibinin ikamet ettiği veya çalıştığı ile göre yetki alanı ayrımı vardır. Mersin’de ikamet eden bir kişinin vize başvurusunu İzmir Konsolosluğu değerlendirir. İzmir Konsolosluğu görev alanında iller: Adana, Antalya, Balıkesir, Bitlis, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Isparta, Afyon, Aksaray, Bingöl, Mardin, Osmaniye, Şanlıurfa, Siirt, Hakkâri, Hatay, Manisa, Konya, Malatya, Mersin, Muş, Muğla, Şırnak, Niğde, Tunceli, Kayseri, Karaman, Adıyaman, Ağrı, Aydın, Batman, Burdur, Denizli, Uşak, Van ve Diyarbakır.

  Kütahya, Düzce, Eskişehir, Bolu, Bartın, Zonguldak, Karabük, Çankırı, Kastamonu, Kırıkkale, Yozgat, Kırşehir ve Nevşehir’de ikamet edenlerin başvuruları ise İtalya Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir.

  6.VIP Başvuru ile İtalya vize işlemlerini hızlandırabilir miyim?

  İtalya vize işlemlerinde İtalya Konsolosluğu VIP başvuruları kabul etmektedir. İtalya’ya acilen seyahat etmek isteyen kişiler İtalya vize işlemlerinde VIP hizmeti alarak 48 ila 72 saat içinde vizelerini alabilmektedirler. VIP vize hizmeti işlemleri hızlandırmakla birlikte, randevu prosedürüne göre eğer vize başvuru sahibinin son 5 yıl içinde aldığı Schengen vizelerinde onaylı parmak izi(VIS) yoksa parmak izi verme yükümlülüğü vardır. İtalya VIP başvurusunda İtalya turistik vizesi için gerekli evrakların tamamının eksiksiz ibraz edilmesi gerekmektedir.

  7.İtalya turistik vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

  İtalya vizesi başvurusunun seyahate en geç 15 gün kala yapılması tavsiye olunur. İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği vize departmanı İtalya turistik vizesi sonucuna karar veren tek yetkili kurumlardır ve ön görülen bu süreler Konsolosluğun konjonktürel durumuna göre uzayabilmektedir. Bu nedenle eksiksiz evraklarla başvuru yapmak büyük önem arzetmektedir. İtalya Konsolosluğu vize depatmanı başvuru evrakları teslim edildikten sonra destekleyici ek evrak talep edebilir veya gerekli gördüğü durumda vize başvuru sahibini Konsoloslukta şahsen vize mülakatına çağırabilir. İtalya Büyükelçiliğinin ve İtalya Konsolosluğunun mülakat veya ek evrak talepleri vize işlemlerinin sonuçlanma süresini uzatabilmektedir. Seyahat tarihine çok kısa süre kalan kişiler VIP başvuru yaparak İtalya vize başvurularının sonucunu 48 ile 72 saat arasında değişen bir sürede vizelerini alabilirler.

  8.İtalya turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

  Pasaportunuzun süresi İtalya vize başvuru formunda belirttiğiniz seyahat bitiş tarihinden sonra en az 3 ay geçerli olmalıdır. İtalya vizesi işlemlerinde eski pasaportlarında ilgili sayfalarının fotokopisi ve pasaportun aslı talep edilmektedir. İtalya turistik vize işlemlerinde kullanacağınız güncel pasaportunuz son 10 yıl içinde çıkarılmış olmalı ve vize etiketinin işlenmek üzere en az 2 adet boş sayfası olmalıdır.

  9.İtalya turistik Schengen vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman Konsolosluk ret verebilir mi?

  İtalya turistik vize işlemlerinde vize dosyasında otel ve uçak rezervasyonlarının bulunması gerekmektedir. Otel ve uçak biletinin satın alınma zorunluluğu yoktur ancak İtalya Konsolosluğu başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak satın alınmış uçak bileti ve otel rezervasyonu talep etme hakkına sahiptir. Otel rezervasyonunda birlikte seyahat edilen kişilerin isimleri geçiyorsa, bu kişilere ait pasaportların fotokopilerinin de başvuru dosyasında yer alması gerekmektedir. Yaptırdığınız otel rezervasyonu düşerse veya bir diğer deyişle seyahat tarihiniz itibari ile geçerliliğini kaybederse vize reddi alabilirsiniz. İtalya Konsolosluğu yetkisi dahilinde uçak ve otel rezervasyonlarının satın alınmış olmasını talep edebilir. Böyle durumlarda vize işlemlerinin takibi büyük bir dikkat gerektirmekte olduğu unutulmamalıdır.

  10.İtalyan vizesi işlemlerinde isim ve soyadı değişikliğinde eski isim ve soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?

  İtalya Konsolosluğu vize departmanı ve İtalya Büyükelçiliği vize bölümü evlilik veya boşanma nedeniyle soyadı değişikliği yapan kişilerin yeni kimlik bilgilerini içeren yeni pasaportlarıyla İtalya vizesi başvurularını yapmalarını talep etmektedir. Eski soyadınızı taşıyan kimlik ve pasaportlar işleme alınmamakta, kimlik bilgileriyle ilgili İtalya vize başvuru, vize talep dilekçesi, pasaport kimlik bölümü ve nüfus cüzdanı gibi evraklarda tutarsızlık tespit edildiğinde başvuru ret ile sonuçlanmaktadır.

  12.İtalya Konsolosluğu hangi durumlarda vize mülakatına çağırır?

  İtalya vize randevusu evrak teslimini ve biyometrik veri ibrazını içermekle birlikte normal şartlarda mülakat içermemektedir. Ancak bununla birlikte İtalya Konsolosluğu vize departmanı başvuru sahibini mülakata çağırma hakkını saklı tutar. İtalyan Konsolosluğu vize mülakatına, başvuru sahibinin şahsen gitme zorunluluğu vardır. İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği başvuru sahibinin ülkeye geri dönüşünü garanti altına alan İtalya vizesi için gerekli evraklarda yetersizlik gördüğü durumda, belgelerde sunulan bilgilerde çelişki olduğu veya yeterli ikna gücü olmayan vize başvuru dosyalarının sahiplerini Konsolosluk mülakatına çağırabilmektedir. İtalya Konsolosluğu mülakata talebinin yanında başvuru sahibinden eksik veya destekleyici ek evrakları getirmesini de talep edebilmektedir. Önceden alınan Schengen vizelerinin doğru kullanılmamış olması, seyahat amacıyla ilgili İtalya Schengen vize başvuru formunda verilen çelişkili bilgiler, başvuru sahibinin ülkeden göç edeceğine dair bir şüphenin olması, çalışan kişilerin izin sürelerinin uzun olması, çalışmayan kişilerin banka hesaplarının yeterli ancak sponsorsuz seyahat etmeleri, rezervasyonsuz olarak İtalya dışında başka ülkelere seyahat edilmesinin amaçlandığına dair bilgi verilmesi gibi sebepler İtalya Konsolosluğuna çağrılma sebepleri olabileceği gibi doğrudan vize reddi alınmasına yol açabilecek faktörlerdir.

  13.AB vatandaşı ile evli olanlar nasıl İtalya vizesi alır?

  AB vatandaşının eşi, çocukları (21 yaşından küçük), eşin çocukları ve başvuru sahibini maddi olarak bakmakla yükümlü olduğu 21 yaşından büyük çocuklar, anne, baba, kayınvalide ve kayınpederi akrabalık bağlarını kanıtlayan belgeler ile başvuru yapabilmektedirler. AB vatandaşı ile evli olan kişiler italya turistik vizesi için gerekli evraklara ek olarak tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, evlilik cüzdanı, yasal velayeti belgeleyen yasal geçerliliği olan evrakları vize başvuru dosyasına eklemeleri gerekmektedir.

  14.Vizeyi doğru kullanmak ne demektir?

  İtalya Schengen vizesinin doğru kullanılması demek vize etiketiyle siz verilen serbest dolaşım hakkının doğru kullanımını içerir. İtalya’dan Schengen vizesi alarak Schengen bölgesine ilk girişin İtalya’dan yapılması, vize etiketi üstündeki kalış süresinin aşılmaması, seyahat amacına (turistik, aile ziyareti veya aile/arkadaş ziyareti) uygun davranılması vizenin doğru kullanımına örnektir. İtalya’dan Schengen vizesi alarak, Schengen bölgesine ilk girişinizi başka bir Schengen ülkesinden yapma hakkınız vardır ancak bu vizenin doğru şekilde bir kullanımı değildir ve sonraki vize başvurularınızın sonucunu riske sokabilmektedir. Seyahat amacının uygun olmayan şekilde davranışlar; örneğin turistik vize ile giriş yaparak ticari faaliyette bulunmak, ülkeye yasa dışı yoldan göç etmeye çalışmak vize reddi alınmasına neden olur. İtalya Schengen vizesi ile İtalya ve Schengen bölgesinde 6 aylık sürede en fazla 90 gün kalabilirsiniz. Vizenizi 1 yıllık veya daha uzun süreli olarak alsanız bu koşul değişmez. Size belirtilen sürede İtalya’dan ve Schengen bölgesinden ayrılmış olmanız gerekmektedir.

  15.Uzun süreli İtalya turistik vize nasıl alınır?

  İtalya vizesinin sonucuna, ülkede kalış süresine ve Schengen bölgesine giriş sayısına karar veren tek yetkili kurum İtalya diplomatik misyonları İtalya Konsolosluğu ve İtalyan Büyükelçiliğidir. Bu nedenle İtalya vizesinin uzun süreli alımına yönelik öneriler sadece tavsiye niteliği taşımaktadır ve resmi olarak kanıtlanmış veriler değillerdir. Daha uzun süreli vize almak için öncelikle önceki vizelerinizin sayısı ve doğru kullanılmış olması gerektiği tavsiye edilir. Schengen vize başvurusunun en uzun süre kalınacak ülkenin konsolosluğuna yapılması, önceki vizelerin başlangıç ve bitiş tarihlerine riayet edilerek kullanılması, yaptırılan rezervasyonların net olması, seyahat amacını suistimal edecek davranışlardan kaçınılmış olması ve en önemlisi evrakların eksiksiz olarak hazırlanarak evrak takibinin dikkatle yapılması önerilmektedir. Finansal gücünüzü ispat eden belgelerin her yurt dışı seyahatinden sonra ülkenize geri döneceğinizi garanti ve taahhüt eder nitelikte olmasına dikkat edilmelidir. Bütün bunlar harfiyen yerine getirilmesi demek uzun süreli vize alacağınızı garantisini taşımamakta olup İtalya vize işlemlerinde tek yetkili kurum olan İtalya Konsolosluğunun evraklarınızı değerlendirmesine bağlıdır.

  16.Çok girişli İtalya Schengen vizesi almak için ne yapılmalıdır?

  İtalya vizesinin onayı, süresi, Schengen bölgesine giriş sayısı ve kalış süresine karar veren yetkili tek merci İtalyan Konsolosluğudur. İtalya Konsolosluğu haricinde başka hiçbir kurum vize onayı ve içeriğine dair karar verme yetkisine sahip değildir. Vizeniz onaylandığında vize etiketi üstünde ülkeye giriş sayınızı da göreceksiniz. İtalya ve Schengen bölgesine tek girişli veya çok girişli olarak seyahat edebilirsiniz. Tek girişli vize ile Schengen bölgesine girip ayrıldıktan sonra, yeterli sayıda kalış günü olsa dahi yeniden giriş yapamazsınız. Tek girişli vize ile İtalya ve Schengen bölgesinden ayrıldıktan sonra ancak yeni bir vize başvurusu yaparak seyahat edebilirsiniz. Çok girişli İtalya vizesi almak için yapabileceklerinizi burada tavsiye olarak sunulmaktadır çünkü bu konuda tek yetkili kurum İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliğidir. İtalya çok girişli vize alabilmek için evraklarınızın eksiksiz olarak sunulmuş olması, daha önceki Schengen vizelerinizin doğru kullanılmış olması, çok girişli vize talebiniz için geçerli nedenleri evraklarınızla desteklemeniz tavsiye olunur.

  17.İtalya Konsolosluğu vize departmanından vize alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Vizeniz İtalya Konsolosluğu tarafından onaylandıktan sonra İtalya Schengen vize etiketini dikkatle inceleyiniz. Vizenin bitiş tarihi o tarihe kadar istediğinizi kadar seyahat edebileceğiniz anlamına gelmez, bu nedenle kalış süresine dikkat etmeniz gerekmektedir. Vizenizin çok veya tek girişli olduğuna dikkat ediniz. Tek girişli vize ise 01 ibaresi ile çok girişli vize ise MULT ibaresiyle vize etiketinde yer alacaktır.

  18.İtalya sınırdan ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Eğer İtalya’dan giriş yapıyorsanız ve en uzun süre kalacağınız Schengen ülkesi İtalya değilse o ülkeye ait otel rezervasyonlarınızın fotokopisini yanınızda bulundurmanız tavsiye olunur. Otel rezervasyonlarınızın ülkeye girişiniz itibari ile geçerli olduğundan emin olunuz. Rezervasyon tarihlerinizi seyahat tarihiniz itibariyle düşmeyecek şekilde organize etmeniz gerekecektir. Unutmayınız ki vize almış olsanız bile İtalya sınır kontrol görevlileri haklı gerekçelerle vize sahibinin ülkeye girişinizi engelleme yetkisine sahiptir.

  19.İtalya’dan vize reddi aldım. İtiraz hakkım var mıdır? Tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?

  İtalya Konsolosluğu vize bölümünde ret aldığınız durumda, vize ret mektubunu aldıktan sonra itiraz dilekçesini doğrudan İtalyan Başkonsolosluğuna veya İtalya Ankara Büyükelçiliğine iletebilirsiniz. İtiraz dilekçesiyle birlikte İtalya Konsolosluğunun dikkate alabileceğini düşündüğünüz ek evrakları da ileterek başvurunuz yeniden değerlendirilmesini talep edebilirsiniz. Vize reddine itiraz dilekçesi başvuru sahibinin adını soyadını ve ıslak imzasını taşımalıdır. Vize reddi aldıktan sonra yeniden başvuru yapmak hakkınız vardır İtalya turistik vizesi için gerekli olan evrakları yenilerek yeni bir başvuru yapabilirsiniz. Eski başvuru evraklarınıza ek belgeler ekleyerek yeni bir başvuru yapamazsınız. Vize reddinden sonra vize işlemleriniz sonuçlanmış olduğundan bütün evrakları yeniden ibraz etmeniz ve vize ret mektubunda belirtilen noktalara özellikle dikkat ederek evrak takibini yapmanız gerekecektir.

  20.İtalya Konsolosluğundan vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

  Vize reddi aldığınız durumda vize harç bedelleri ve vize başvuru merkezi işlem ücretlerinin geri iadesi yapılmamaktadır.

  21. İtalya Schengen vizesi olan pasaportumu kaybettim, yeni pasaport aldığımda vize hakkım geçerli olur mu?

  Geçerli Schengen vize etiketi bulunan pasaportunuzu kaybettiğiniz durumda vizeniz geçerliliğini kaybeder. Pasaportunuzu yenilerek yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekecektir.

  22. İtalya turistik vize işlemlerinde seyahat amacının vize ile nasıl bir ilişkisi var?

  Vize türünüz seyahat amacınıza uygun olmalıdır. İtalya turistik vize veya aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile İtalya’da ticari faaliyette bulunamazsınız veya turistik vize başvuru yaptığınızda başvuru formunda konaklama bilgisini aile veya arkadaşınızın adresi olarak göstermeniz vize reddi almanıza sebebiyet verebilmektedir. Seyahat amacınız aile ve arkadaş ziyareti, turistik veya ticari vize talebi şeklinde olabilir. Seyahat amacınızı aşan davranışlar sonraki vize başvurularında sorun yaşamanıza neden olabilmektedir. Bu anlamda italya vize başvuru formu, İtalya vize talep dilekçesi, şirket yazısı gibi vize talebini içeren form ve dilekçelerde tutarlı bilgiler sunmanız tavsiye olunur.

  23. İtalya turistik vizesi alarak başka ülkeden giriş yapabilir miyim?

  Bu vizenin yanlış şekilde kullanılmış olduğu anlamına gelir. Öncelikle giriş yapmanız gereken ülke İtalya olmalıdır. Ayrıca başka bir Schengen ülkesinden giriş yapmak istediğinizde ülke sınır kapısında ülkeye girişinize izin verilmeyebilir. Eğer İtalya’nın da içinde olduğu bir tur programıyla seyahat edecekseniz ve en uzun süre kalacağınız ülke İtalya ise seyahat planınızı vize talep dilekçenizde izah ederek ve giriş çıkış yapacağınız diğer ülkeleri de belirterek başka bir ülkeden giriş yapabilirsiniz ancak yeniden belirtmekte fayda var ki seyahat planı detaylarınızı (otel rezervasyonu, seyahat biletleri vb.) vize başvurunuzda belirtmeniz gerekmektedir.

  24. Çalışmıyorum, sponsor vasıtasıyla İtalya turistik vizesi alabilir miyim?

  İtalya turistik vize işlemlerinde eğer gelirinizi belgeleyemiyorsanız seyahat masraflarınızı karşılayabilecek bir sponsor göstermeniz gerekecektir. Sponsorunuzun birinci dereceden yakınınız yani anne-baba veya eş olması tavsiye olunur. Sponsorun mesleki durumuna uygun evrakların, vize başvuru sahibinin dosyasında olması ve sponsorun vize başvuru sahibinin ülkeye geri dönüşünü ve seyahat masraflarını taahhüt ettiği bir sponsorluk dilekçesini de hazırlaması gerekmektedir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!