close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  İtalya Aile Ziyareti Vizesi

  İtalya Aile Ziyareti Vizesi

  İtalya’ya aile ve arkadaş ziyareti amacı ile kısa süreli (90 günden az) seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşları vizeye tabi olmaktadır. Ancak bu kısa süreli seyahatlerde umuma mahsus bordo renkli pasaporta sahip olmanız halinde vizeye tabii olunmaktadır. Diğer Türk pasaportları kısa süreli seyahatlerde İtalya aile ziyareti vizesi için başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır vizeden muaf olmaktadırlar.

  İtalya aile ziyareti vize evrakları her başvuru sahibi için hazırlanılması gereken önemli prosedürleri oluşturmaktadır. Başvuru sahibinin statüsüne göre bazı belgelerde değişiklik söz konusu olabilmektedir. Vize başvurularını değerlendiren tek makam yalnızca İtalya Konsoloslukları/Büyükelçilik olmaktadır.

  İtalya aile ziyareti vizesi başvuruları için hazırlanması gereken belgeler

  • Pasaport: İtalya aile, akraba, arkadaş ziyareti Schengen vize başvurularında kullanılacak olan pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin İtalya seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği devam etmiş olmalıdır. Vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.
  • İtalya Schengen vize başvuru formu: İtalya aile ziyareti vizesi Schengen vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından ve ya farklı kuruluşlar/acenteler tarafında eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Kişinin İtalya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olarak beyan edilmelidir.

  Not: İtalya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak İtalya Schengen vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

  Biyometrik Fotoğraf: İtalya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, İtalya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış.

  Nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı kopyası: İtalya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

  Finansal durumu gösterir belgeler

  İtalya aile ziyareti vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

  İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 6 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 6 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 40.000 TL bakiyesi olması sağlanmalı. Banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

  Ayrıca İtalya arkadaş ziyareti vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

  İtalya Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi;

  İtalya Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına İtalya konsolosluğuna hitaben yazılmış dilekçe. İşveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır. (örnek için Hermes Vize uzmanlarından destek alınız.)

  Vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, İtalya’ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

  Kişi emekli ise; yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek şahsen normal a4 kağıdına yazabilecektir.

  Kişi devlet dairesi çalışanı ise; bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.

  • Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler
   • Vergi levhası İtalya vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren
   • Faaliyet belgesi İtalya aile ziyareti vizesi müracaatında bulunacak kişinin son 2 ay içerisinde alınmış güncel ve barkodlu.
   • Şirketin imza sirküleri İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.
   • Şirketin ticaret sicil gazetesi İtalya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.
  • Kişinin çalıştığını gösterir belgeler
   • İtalya aile ve arkadaş ziyareti vize müracaatında bulunacak kişilerin işe giriş bildirgesi, sgk hizmet dökümü ve bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi.
  • Seyahat amacını ve gidilecek ülkeyi destekleyen bilgi belgeleri
   • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişilerin İtalya’da konaklama gerçekleştireceği yere ait rezervasyon bilgileri. İtalya vize müracaatında bulunacak kişinin bu ülkede konaklama yapacağı tarihleri içermelidir.
   • İtalya dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. İtalya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vize işlemlerinde bulunacak kişinin İtalya ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren.

  İtalya aile ziyareti vizesi başvurularında davetiye

  İtalya akraba ziyareti vize işlemlerinde bulunacak kişinin İtalya seyahatinin içeriği ziyaret içerikli olması nedeni ile İtalya belediyesi onaylı davetiye belgesi.

  İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişi, sağlık ve tedavi maksadıyla bu ülkeye seyahat gerçekleştirecek olması halinde kişinin İtalya’da tedavisini gerçekleştirecek kurumun kabul belgesi ve vize başvuru sahibinin İtalya’da tedavi olmasını öneren geçerli, orijinal heyet raporu.

  Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge

  İtalya aile ziyareti vizesi başvurularında bulunacak kişinin İtalya’da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası başvurudan önce yaptırarak dosyasına eklemelidir.

  Aşağıda ki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar:

  Kişi emekli ise,

  • Emekliğini gösteri belgeler. (emekli maaş hesabı emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı veya bakrodlu emekli belgesi)

  Kişi memur ise,

  • Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum evrakları

  Kişi öğrenci ise,

  • Güncel tarihli orijinal öğrenci belgesi,

  Kişi çiftçi ise,

  • Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler.

  Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar:

  • Kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde her iki ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmelidir.
  • Kişi ülkemizde ikamet izni sahibi yabancı uyruklu vatandaş ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izni belgesi fotokopisi
  • Kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini paylaşmalıdır.
  • Pasaport fotokopileri, İtalya aile ziyareti vizesi başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri.

  İtalya aile ziyareti vizesi ücreti, kişiye özel evrak listesi İtalya arkadaş vizesi nasıl alınır gibi danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak için Hermes Vize’den hizmet alabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!