close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu

  Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu

  Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu Beşiktaş ilçesinin Ulus mahallesinde bulunmaktadır. Bulgaristan Başkonsolosluğu Bulgaristan Devletini temsil etmektedir. Türkiye ve Bulgaristan arasında diplomatik ticari ve kültürel ilişkileri dengede tutmak, Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’deki pasaport yenileme evrak tasdiki, evlilik işlemleri gibi faaliyetler Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nun görevleri arasında yer almaktadır.

  Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu ayrıca Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen ya da Bulgaristan’da yaşamak isteyen kişilerin kısa süreli ve uzun süreli vize başvurularını kabul etmektedir.

  Bulgaristan Vize Randevu 2023

  Bulgaristan vize randevu 2023 yılı alım işlemi yapacağınız vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Turistik, ticari, aile ziyareti ve transit vize başvurularınızı Bulgaristan vize randevu almadan yetkili başvuru merkezini hafta içi mesai saatleri içerisinde ziyaret ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

  Yetkili Bulgaristan Vize Merkezi haricinde konsolosluktan sizin adınıza Bulgaristan vize randevu alacağını iddia eden internet sitelerine, Bulgaristan vize randevu al butonu olan ve kişiler bilgilerinizi girmenizi talep eden sayfalara itibar etmeyiniz.

  Bulgaristan turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti gibi kısa süreli amaçlarla seyahat edecekseniz Bulgaristan vize randevu uygulaması yoktur. Uzun süreli d vize başvuruları için konsolosluktan randevu alınmalıdır. Başvuru kabul saatlerinde konsolosluğu ziyaret edebilirsiniz.

  Bazı durumlarda konsolosluk yoğunluktan dolayı işlemi aynı gün kabul edememekte işlem bir sonraki güne sarkmakta veya konsolosluk yolcudan yetkili acente aracılığıyla vize başvurusunu yapmasını talep edebilmektedir. 2023 yılında Bulgaristan Konsolosluğu vize randevu almadan aşağıdaki saatlerde ziyaret edilebilmektedir.

  Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul Çalışma Saatleri: Pazartesi, Perşembe : 09.00 / 17.30

  Bulgar Vatandaşları İçin Çalışma Saatleri: Pazartesi, Perşembe : 09.00 / 12.00

  Bulgaristan Vize Başvurusu İçin Çalışma Saatleri: Pazartesi -Perşembe : 9.00 / 12.00

  Konsolosluğun akredite Turizm Acenteler için vize başvuru Saatleri: Pazartesi – Perşembe 09:00-12:00

  Bulgaristan vizesi için alınan Pasaportların Teslim Saatleri: Cuma: 09.00 / 13.00

  İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Görev Bölgesi: İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale

  Bulgaristan Konsolosluğu D Vize Randevu

  İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu D vize randevu için direkt olarak konsoloslukla iletişime geçebilir veya konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezine ulaşabilirsiniz. Bulgaristan Konsolosluğu D vize randevularınızda gerekli bilgiler: isim soyisim, 11 karakterli T.C. kimlik numaranız, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz, telefon numaranız, d vize başvuru nedeniniz, seyahat başlangıç tarihiniz, seyahat bitiş tarihiniz.

  Bu bilgileri evrakları yetkili başvuru merkezine iletmeniz halinde sizin adınıza D vize randevu alınabilir. Randevu gününde yetkili Bulgaristan Vize Merkezi’ne Bulgaristan d vize için gerekli evraklar ibraz edilir.

  Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul İletişim

  Adres: Ahmet Adnan Saygun Caddesi, No: 44, 2. Levent / İSTANBUL

  Telefon: +90 (212) 281 0114

  E-mail: consulate.istanbul@mfa.bg

  İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu telefon numarası, Bulgaristan Konsolosluğu Faks numarası ve mail adresi bilgilerine ulaşmak için konsolosluk web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir  Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu

  Bulgaristan Konsolosluğu Vize İşlemleri

  Bulgaristan Konsolosluğu Vize İşlemleri C tipi ve D tipi olmak üzere ikiye ayrılır. Bulgaristan kısa süreli vizeleri (Bulgaristan Turistik Vizesi, Bulgaristan Ticari Vize, Bulgar Transit vize) için yapılan başvurular Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından 1 haftada sonuçlandırılmaktadır.

  Ancak kaza, hastalık, ölüm gibi özel durumlarda Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu söz konusu kişilerin 1. derece akrabalarına tolerans göstererek vize başvurusunu kısa sürede sonuçlandırabilmektedir.

  Diğer bazı durumlarda ise Bulgar konsolosluğunun vize başvurusunda bulunan kişi hakkında araştırma yapması, vize başvurularının konsolosluğun kapalı olduğu günlere ya da yoğun olduğu günlere denk gelmesi gibi durumlarda vize başvurusunun değerlendirme süreci uzayabilmektedir.

  Ayrıca Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nun vize başvurularını reddetmesi de söz konusu olabilmektedir. Vize başvurusunun ret ile sonuçlanması durumunda başvuru sahibinin sonuca itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Ancak vize başvurusu için ödenen ücretler tek kullanımlıktır ve bu ücretlerin iadesi söz konusu değildir.

  Bulgaristan vize randevu alınmadan başvuru yapılabilmektedir. Bu durum yalnızca kısa süreli C tipi vize başvuruları için geçerlidir, D vize başvurularını başvuru sahibi şahsen, Bulgaristan Konsolosluktan randevu alarak yapmalıdır.

  Bulgaristan Vizesi Başvuru Formu

  Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş Vize başvuru formu sunmalıdır. Bulgaristan konsolosluğuna sunulmak üzere hazırlanan Bulgaristan vizesi başvuru formunda bulunan iletişim bilgileri kısmı mavi tükenmez kalem ile doldurulmalı ve form yine mavi tükenmez kalem ile imzalanmalıdır. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Vize Başvuru Formunu indirmek için aşağıdaki linke tıklayın.

  Bulgaristan C Vize Ücreti

  Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Ticari Vizesi, Bulgar Turistik Vize, Bulgaristan Transit Vize ve Bulgaristan Özel Ziyaret vizesi harç bedelleri konusunda Garanti Bankası ile çalışmaktadır.

  Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından talep edilen vize ücretleri C vize ve D vize ücreti olarak ikiye ayrılmaktadır. Her konsolosluğun vize ücreti farklı bankaya ve farklı hesap numarasına yattığından, Bulgaristan vizesi harç bedeli ödenirken vize işlemlerinin Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğunda yapılacağı belirtilmelidir.

  Bulgaristan vizesi harç bedeli Bulgaristan Konsolosluğu’na yalnızca vize başvurusu için ödenmesi gereken ücrettir. Vize başvuru merkezlerine ödenen hizmet bedelleri ile kargo-kurye hizmeti gibi ödemeler vize harç bedeline dahil değildir ve Vize Hizmet Merkezine nakit olarak ödenmelidir.

  Bulgaristan Konsolosluğu D Vize Ücreti

  Bulgaristan konsolosluğu İstanbul’un D vize ücretleri Garanti bankasına yatırılmaktadır. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Emekliler için D vize, Şirketinin temsilciliğini kuranlara D vize, Bulgaristan Öğrenci D vize, Yatırımcılar D Vize, Ev sahibi olanlar için Bulgaristan D vizesi, Bulgaristan Vatandaşlığını geri alanlar için D vizesi, Bulgar vatandaşı ile evlenenler için D Vize, Aile birleşimi yapanlar için Bulgar D vizesi ve sürekli ya da geçici, kısa süreli oturum almak isteyen kişiler D vize işlemleri için 100 Euro vize harç bedeli talep etmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Bulgaristan Türkiye Konsolosluklarının Görev Bölgeleri

  Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu D Vize harç bedelleri Garanti Bankasına yatırılmalıdır. Türkiye’de ikamet eden yabancı ülke vatandaşları için de Bulgar oturum izini başvuru ücreti aynıdır ve Garanti bankasına yatırmaları gerekmektedir.

  Bulgaristan Konsolosluğu Kısa ve uzun süreli vize başvuruları Vize Hizmet Merkezine yapılabilmektedir. Vize Hizmet Merkezi Bulgaristan vize başvurularını kabul edip Bulgaristan konsolosluğu tarafından değerlendirilen vize başvurularının sonucunu başvuru sahiplerine bildirmektedir. Ancak Vize Başvuru Merkezinin Bulgaristan vizesi başvuruları hakkında verilen kararlar üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Vize başvuruları hakkındaki karar yetkisi yalnızca Bulgaristan konsolosluğu vize bölümüne aittir.

  Bulgaristan Kırmızı Pasaport Randevu

  Bulgaristan kırmızı pasaport başvuru için öncelikle aşağıdaki sıralamayı takip etmenizi öneriyoruz,

  1- Kırmızı Bulgaristan pasaportu yenilemek, uzatmak için gerekli evrakları ve zayavlenie doldurulmuş halini taratıp konsolosluk adresine mail adresine yollayın. Eksik evraklarınız veya istedikleri başka birşey yoksa size geri dönüş yapacaklardır. Size Bulgairstan Konsolosluğu’dan hangi gün gelmeniz gerektiğine dair randevu bilgisi ulaştıracaktır. Bazı özel durumlarda veya Konsolosluğun kapalı olduğu durumlarda geri dönüş aksayabiliyor.

  2- Randevu tarihiniz verildikten sonra, randevu günü konsolsoluğa gidip, orada sıraya girdikten sonra listede adınız varsa o gün içersinde sizi alacaklar.

  Ortalama 3 ay sonra pasaportunuzun çıktığı bilgisine Konsolosluğu arayarak ulaşabilirsiniz.

  Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu için doldurulması gereken Zayavlenie formu online doldurulmaktadır.

  Bulgaristan Kırmızı pasaport başvurusu ve kimlik kartı (Liçna) çıkartma ve uzatma işlemleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.

  Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul Tatil Günleri 2023

  İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara ve Bulgaristan Türkiye temsilcilikleri aşağıda bulunan Bulgaristan resmi tatil günleri dışında Türkiye resmi tatilleri dışında da çalışmalarına ara vermektedir. Bulgaristan Başkonsolosluğu ve Bulgaristan Türkiye temsilciliklerinde işlemleri bulunan kişilerin bu tarih aralıklarını göz önünde bulundurmaları yarar sağlayacaktır.

  01 Ocak Yeni Yıl
  03 Mart Bulgaristan Kurtuluş Günü
  7 Nisan Kutsal Cuma
  9- 10 Nisan Paskalya
  21- 23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  1 Mayıs İşçi Bayramı
  6-8 Mayıs Aziz George Günü
  19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
  24 Mayıs Slav Alfabesi ve Bulgar Kültür Bayramı
  27 Haziran 1 Temmuz Kurban Bayramı
  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
  30 Ağustos Zafer Bayramı
  22 Eylül Bulgaristan Bağımsızlık Günü
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  25 -26 Aralık Noel

  Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul Ulaşım

  Aşağıda Bulgar konsolosluğuna ulaşımı sağlayacak olan bazı otobüs numaraları mevcuttur. Bu otobüs numaraları direk olarak Bulgar Başkonsolosluğunun önünde bulunan turizm sitesi durağından geçmektedir,

  İlginizi Çekebilir  Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği

  Avcılardan Bulgaristan Konsolosluğuna Metro ile Zincirlikuyu’da inerek Etiler istikametine giden DT-1 veya DT-2 hat numaralı otobüslerle Ulus/ Turizm Sitesi mevkiinde bulunan Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi’ne ve Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na ulaşabilirler.

  Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu ziyaret etmek için aşağıda hat numaraları bulunan otobüsler de kullanılabilir. Bulgaristan Konsolosluğu’na giden İETT hatları aşağıdaki gibidir:

  • İETT DT 2 Ortaköy Dereboyu
  • İETT U 1- Beşiktaş Ulus Zincirlikuyu
  • İETT U 2 Beşiktaş Ulus Zincirlikuyu
  • İETT 58 UL Ulus Mahallesi Kabataş

  Bulgaristan Başkonsolosluğu Vize Başvuru İşlemleri- Sık Sorulan Sorular

  Bulgaristan vize randevu nasıl alınır? Bulgaristan vize başvurumda mülakata dahil olmak üzere Bulgaristan Büyükelçiliği/Başkonsolosluğuna gitmek zorunda mıyım?

  Bulgaristan Konsolosluklarının C tipi vize başvurularında parmak izi beyanı ve mülakat zorunluluğu bulunmamaktadır. D tipi vize başvurularında Bulgaristan vize randevu sistemi ile başvuru yapmak isteyen başvuru sahipleri konsolosluk ile iletişime geçebilir.

  Bulgaristan vize randevu sistemi uzun süreli seyahatlerde geçerli olduğu için mülakat sürecine dahil edilebilir, Bulgaristan vize randevu sistemi ile başvuru yapan kişiler mülakat işlemi için konsolosluk ile iletişime geçer. Bulgaristan D vize için uygulanan mülakata gidilmesi zorunludur.

  Bulgaristan vizesi tek girişli ve çok girişli vize ne anlama gelmektedir? Çok girişli vize talepleri olumlu sonuçlanır mı?

  Bulgaristan vizesi için uygulanan tek girişli ya da çift girişli vize uygulaması ülkeye yapılan girişleri kapsamaktadır. Ülkeye bir kere giriş yapacaksanız tek girişli vize alabilirsiniz. Ülkeye giriş-çıkış yapıp ya da ülke dışında başka bir ülkeye giriş yapılacaksa çift girişli vize alınmalı. Turistik başvurular çoğunlukla tek girişli olarak onaylanmaktadır.

  Seyahat planınızı bu bilgiye göre yapıp, konsolosluk işlemlerinizi bu yönde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bulgaristan Avrupa Birliğine dahil olsa bile Schengen vizesi statüsüne sahip değildir. Bunun için alınan Bulgaristan vizesi çok girişli ise sadece Romanya ve Hırvatistan’a da giriş yapılabilmektedir. Bulgaristan vize başvurularında seyahat amacı ve seyahat sayısı belirtilmelidir.

  Bulgaristan vize reddi halinde yaptığım ödemeleri geri alabilir miyim?

  Bulgaristan vizesi için başvuru yapan kişilerin başvuruları reddedilirse ödenen vize ücreti geri verilmesi durumu hiçbir koşulda söz konusu olamaz.

  Bulgaristan vizesi başvuru sonuçları nasıl kontrol edilebilir?

  Başvuru yapılan vize başvuru merkezi üzerinden başvuru durumunuzu takip edebilirsiniz. Vize çıktığında bilgi smsi ve e-maili yetkili başvuru merkezi tarafından iletilir.

  Bulgaristan vize başvurusunda bulunurken eski pasaportlar beyan edilmek zorunda mı?

  Bulgaristan vize başvurularında her başvuran, başvuru esnasında eski pasaportunu göstererek daha hızlı bir şekilde işlem yapmış olur. Eski pasaportta bulunan vizelerin kopyasını ilgili kuruma ileterek hızlı bir vizeye sahip olunabilir.