close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  İngiltere Vize Başvurusu

  İngiltere Konsolosluğu ve İngiltere Vize İşlemleri

  Birleşik Krallık’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İngiltere ülkesine yapacakları seyahatlerinde İngiltere vizesine tabidirler. Birleşik Krallık Schengen sistemi içinde yer almamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hizmet Pasaportu (gri) ve Hususi Pasaport (yeşil) hamilleri İngiltere vizesine tabidirler. Diplomatik Pasaport (siyah) hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İngiltere’ye yapacakları seyahatlerinde İngiltere vizesinden muaftırlar. Ancak tüm T.C. pasaport hamilleri, pasaport temdit sürelerinin İngiltere seyahatleri dönüşü sonrasında en az 6 ay daha geçerliliğinin olduğunu kontrol etmelidirler.

  İngiltere Konsolosluğu, T.C. İkamet İzni (Oturum İzni) sahibi yabancıların vize başvurularını, T.C. vatandaşlarına uygulanan kısa süreli (90 gün süreli) İngiltere vize işlemleri ile aynı şekilde devreye almaktadır.

  İngiltere üzerinden diğer ülkelere aktarmalı seyahat edecek kişilerin ise; İngiltere transit vize başvurularını seyahat öncesinde Türkiye’den yapmaları gerekir. Bununla birlikte, İngiltere Transit vize başvuru sahiplerinin, İngiltere üzerinden aktarmalı olarak gidilecek ülkeye 24 saat içinde uçmaları ve gerekli vizelerinin/belgelerinin olması ve belirlenen koşulları sağlamaları halinde, İngiltere transit vize başvurusundan muaftırlar.

  İngiltere transit vize başvuru muafiyet koşulları;

  • Pasaportlarında Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda veya Amerika Birleşik Devletleri’ne ait geçerli vizeleri veya bu ülkelere geçerli bir vizeyle en son giriş yapılmasından bu yana 6 aydan daha az bir süre geçmiş olanlar,
  • 21 Nisan 1998 tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyla, ABD’de sürekli oturum izni sahibi olmaları,
  • 28 Haziran 2002 tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyla, Kanada’da sürekli oturum izni olanlar,
  • Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ülkelerinden birine girişte “D” vize kategorisinde geçerli vizesi bulunanlar,
  • Herhangi bir Avrupa Ekonomik Alanı ülkesi tarafından ita edilmiş oturum iznine sahip bulunanlar faydalanmaktadırlar.

  İngiltere Vizesi Nedir?

  Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi rejimi yönetmeliği uyarınca Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e seyahat etmek isteyen kişilerin giriş yapabilmesi için almaları gereken bir vizedir. İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere vizesi ile giriş yapılamamaktadır. Ancak geçerli kısa süreli İngiltere ziyaretçi vizesi ile öncelikle İngiltere sınırları içinden giriş yapmaları koşuluyla geçiş izni verilmektedir. Birleşik Krallık Schengen üye ülke kapsamında olmadığı için İngiltere vizesi bulunan veya İngiltere vizesi alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen üye ülkelerine İngiltere vizesi ile seyahat edebilmeleri mümkün olmamaktadır.

  Aile bireylerini ziyaret, tıbbi tedavi, akademik çalışma, bilimsel araştırma, 1. dereceden akrabayı gözetim,  nişanlı/müstakbel eş ziyareti veya sık iş görüşmeleri gibi farklı sebeplerden dolayı İngiltere’ye düzenli seyahat etmeyi gerektiren nedenin belgelerle beyan edilmesi halinde kişiler uzun dönem İngiltere vize başvurusu yapabilirler.

  İlginizi Çekebilir  İngiltere Hakkımızda

  Uzun süreli İngiltere vizesi için 6 aylık – 2 yıllık – 5 yıllık – 10 yıllık süreli İngiltere vize başvurusu imkanı bulunmaktadır. Ancak uzun süreli İngiltere vizeleri ile ülkede kalma hakkı maksimum 6 aydır. 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapılması zorunludur.

  Uzun süreli genel ziyaretçi vizesi (general visitor visa), aile ziyaretçi vizesi (family visitor visa) veya iş ziyaretçi vizesi (business visitor visa) olarak 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak seyahat amacına yönelik olarak İngiltere vize başvurusu yapılmaktadır.

  İngiltere Konsolosluğu kısa süreli İngiltere ziyaretçi vize işlemlerini en az 15 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Bazı durumlarda İngiltere vize başvurularının değerlendirilmesi daha uzun sürebilmektedir.

  İngiltere Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

  İngiltere vize başvurusu için gerekli evraklar, İngiltere vizesi kategorisine göre değişiklik göstermektedir. İngiltere’ye kısa süreli ve eğlence, gezi, turistik ziyaret amacıyla seyahat için İngiltere Genel Ziyaretçi Vize Evrakları, iş toplantısı/organizasyona katılım, iş görüşme randevusu ve akademik araştırma amaçlı seyahat için İngiltere İş Ziyaretçi Vize Evrakları, İngiltere’de 1. dereceden aile ve akraba ziyareti amacı ile seyahat etmek için İngiltere Aile Ziyareti Vize Evrakları ile başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekecektir.

  İngiltere Konsolosluğu gerek görmesi halinde İngiltere vizesi için sunulan gerekli evraklara ilave olarak seyahat durumuna göre ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Kısa süreli İngiltere Ziyaretçi Vize başvuru işlemleri için hazırlanması gereken evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de mutlaka hazır bulundurulması gerektiği hatırlatılır. İngiltere vize başvuruları İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) vize memurları tarafından değerlendirmeye alınması sebebiyle bazı evrakların İngilizce tercümesi istenebilir.

  Online İngiltere Vize Başvuru Formu: İngiltere Konsolosluğu İngiltere vizesi için fiziki başvuru şartların yerine getirilmesinden önce İngiltere Göçmen Ofisi’ne ait resmi web sitesi Visa4UK üzerinden online başvuru hesabı oluşturulmalı ve hesap üzerinden İngiltere Vize Başvuru Formu online doldurma işleminin tamamlanması gerekir. Online İngiltere  vize başvuru formu üzerinde; vize türü seçeneği ve İngiltere seyahat amacının tespiti için cevaplanması gereken tüm sorular İngilizce olarak doldurulmalıdır. ‘Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için dijital imzalanması ile online başvuru sistemden kabul edilmiş olur.

  • Online Randevu Alımı: İngiltere Konsolosluğu’na vize başvuru dosyasının teslimi için randevu alınması gerekir. Sayfada yer alan ‘Book Appointment’ bölümünden randevu alımı için randevu yeri ve türü seçilir. Randevu alımının ardından online sistem üzerinden seçilen İngiltere vize kategorisine uygun İngiltere vize başvuru ücreti ödemesi için güvenli ödeme seçeneği seçilerek yönlendirme yapılmaktadır. Bütün online işlemin bitmesinin ardından, İngiltere vize başvuru ücreti ödeme ve randevu konfirmasyonu email çıktısının, başvuru dosyasına eklenmesi unutulmamalıdır.
  • Banka Hesap Cüzdanı: İngiltere vize başvurusunda sunulan şahsi banka hesap cüzdanında İngiltere’de İngiltere seyahat masraflarını karşılayan maddi kaynağın teminat olarak şahsi banka hesabında Euro/TL veya USD karşılığı bakiye olarak görülmesi gerekmektedir. Son 3 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü: bankanın imzası, kaşesi ve bankanın İmza Sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.
  • Mesleki Durumu Belgeleyen Evraklar: İngiltere vize başvurusunda bulunan kişinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirkette çalıştığına dair resmi evraklar: SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü, Maaş Bordrosu ve çalıştığı kurum/şirketin resmi evrakların yanısıra bağlı bulunulan işyerinden alınmış, antetli kağıda, yetkili kişi tarafından yazılmış, kaşe ve ıslak imzası bulunan Görev Belgesi veya İzin Belgesi hazırlanmalıdır. Varsa, Meslek Görev Kartı.
  • İngiltere seyahat rezervasyonları: İngiltere vize başvurusu için gerekli olan seyahat planlarını destekleyici ulaşım ve konaklama planını teyit eden rezervasyon bilgileri sunulmalıdır. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu ile İngiltere seyahatinin tarihleri birbiri ile örtüşmelidir. Otel rezervasyonu – seyahat edecek kişinin adına düzenlenmiş olmalıdır. İngiltere Konsolosluğu ve İngiltere Büyükelçiliği vize başvurusunda sunulacak otel rezervasyonlarının konfirme edilmiş (onaylanmış) olmasını talep etmekte ve vize başvuru işlemlerini değerlendirme sürecinde söz konusu otelleri arayarak rezervasyonları teyit edebilmektedir. İnternet aracılığı ile yapılan geçici, göstermelik otel rezervasyonları tespit edildiği takdirde, yapılan vize başvurusunun reddedilmesine yol açabilmektedir.
  • İngiltere seyahatini kendi aracıyla gerçekleştirmek isteyenler için seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslararası ehliyet yaptırılmalıdır. Bu iki belgeye sahip olmayan kişilerin ve araçların İngiltere sınır kapısından geçmesine izin verilmemektedir.
  İlginizi Çekebilir  UK Funeral Transfer Operations

  İngiltere Vize Başvuru Randevusu

  İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını, İngiltere Vize Başvuru Merkezi veya akredite edilmiş turizm seyahat acentaları üzerinden kabul etmektedir. İngiltere vize başvuruları randevu ile kabul edilmektedir. İngiltere vize başvurusu online işlemler sayfası üzerinden İngiltere vize randevusu alınmaktadır. Türkiye’de görev yapan İngiltere Vize Başvuru Merkezlerinin bulunduğu iller: Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir’dir.

  İngiltere Vizesi Çıkış Süresi

  İngiltere vize başvuru işlemleri normal süreçte en az 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak İngiltere Vize Başvuru Merkezi tarafından verilen “Priority Service” hizmet kapsamında başvurunun öne alınarak 5 iş günü içinde sonuçlanması mümkün olmaktadır. Öncelikli vize servisi, İngiltere vize başvuru kararına hiçbir katkısı bulunmamaktadır. İngiltere vize başvuru ücretinin dışında bu hizmet karşılığı ek bir bedel alınmaktadır.

  Konsolosluğun vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağı konusunda bir garantisi yoktur. Dolayısıyla bazı durumlarda İngiltere vize işlemleri için öngörülen sürenin uzaması mümkündür. İngiltere vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da İngiltere resmi tatil günlerine veya İngiltere Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına sebebiyet verebilmektedir.

  Vize Reddi Durumunda

  İngiltere Konsolosluğu veya İngiltere Büyükelçiliği vize reddi ile sonuçlanmış İngiltere vize başvuru ücretini geri iade etmemektedir. İngiltere vize harç bedelinin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesi mümkün değildir. İngiltere vize reddi durumunda istenilen zamanda tekrar İngiltere vize başvurusu gerçekleştirilmektedir.

  Son reddedilmeden sonra koşullarda herhangi bir değişiklik yok ise veya ret için bir gerekçe yok ise; başvurunun etraflıca incelenip tekrarlanması doğru olacaktır. Başvuru sahte belgeler yüzünden reddedimemiş ise; önceki karar sonraki başvuruların kendiliğinden reddedileceği anlamına gelmemektedir. Ancak daha önceden aldığınız reddin sebeplerini göz önünde bulundurarak ve gerekli düzeltmeleri yaparak başvurunun yapılması tavsiye edilir.

  İlginizi Çekebilir  İngiltere Dil Eğitimi

  İngiltere’ye Vizeli Giriş

  İngiltere vizesi almak, İngiltere gümrük kapısından giriş yapma garantisi vermemektedir. İngiltere sınır kapılarında görev yapan memur ve polislerin ülkeye girişe izin vermeme hakkı bulunmaktadır. İngiltere vizesi ile İngiltere’ye hava ya da kara sınır kapılarından giriş yaparken geçerli rezervasyon konfirmasyon belgelerini, İngiltere seyahati için taşınan maddi kaynağın deklarasyonu, davetiye metktubu, işveren izin yazısı ve seyahat sebebini destekleyen evrakların beyanının talebi göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, İngiltere’ye giriş yapacak kişiler, başvuru dosyasında sunulan evrakların birer kopyasını yanlarında taşımalıdırlar.

  Biometrik Veri Beyanı

  Biometrik Veri Sistemi’ne geçen İngiltere Konsolosluğu, biyometri sistemine göre; İngiltere vize başvurusu yapacak kişilerin tüm parmaklarının izlerini ve elektronik imzalarını vermeleri; dijital fotoğraf çekimi yaptırmaları gerekir.

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi