close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  İngiltere Ticari Vize

  İngiltere Ticari Vize

  İngiltere ticari vize İngiltere’ye yapacağınız kısa süreli iş toplantıları, konferans katılımı, fuar gibi iş konulu seyahatlerinizde sahip olmanız gereken vize türü olmaktadır.

  İngiltere iş ziyaretçi vizesi evraklarına ilişkin

  İngiltere topraklarına iş toplantısı/konferansa katılım, iş görüşme randevusu, uluslararası ticari organizasyonlarına katılım veya akademik araştırma amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken İş ziyaretçisi vizesi (business visitor visa) akademisyen-doktor ve diş hekimleri dahil) kısa süreli bir vize türüdür.

  Ancak İngiltere’ye düzenli seyahat etmeyi gerektiren nedenini belgelerle beyan etmesi halinde kişiler uzun süreli İngiltere ticari vize başvurusu yapabilirler. Uzun süreli İngiltere vizesi için 6 aylık-2 yıllık-5 yıllık-10 yıllık süreli İngiltere iş ziyaretçi vize başvurusu imkanı bulunmaktadır. Ancak uzun süreli İngiltere vizesi ile ülkede kalma hakkı maksimum 6 aydır. 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapılması zorunludur.

  Birleşik krallık devleti, Avrupa Birliği üyesi olmaması sebebiyle, İngiltere vizesi Schengen statüsüne sahip bir vize değildir. İngiltere iş ziyaretçi vizesi Schengen özelliği taşımamasından ötürü İngiltere seyahati devamında ‘Schengen bölge üyesi’ bir ülkeye geçiş yaparken Schengen vizesi almaları gerektiği dikkate alınmalıdır.

  İngiltere ticari vize İngiltere birleşik krallık seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların, İngiltere’ye ticari amaçlarla  giriş yapabilmeleri için iş ziyaretçi vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Diplomatik pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde İngiltere iş ziyaretçi vize işlemlerinden muaftırlar.

  İngiltere ticari vizesi için hazırlanması gereken evraklar

  İngiltere iş ziyaretçi vize başvuru işlemleri için hazırlanması gereken evraklar başvuru sahibinin statüsüne göre belirlenerek sunulması gereken evrakları oluşturmaktadır. Bazı belgelerin İngilizce olarak sunulması gereklidir.

  Pasaport

  • İngiltere ticari vize için talep edilen seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfası bulunmalı.
  • Eski pasaportların birlikte sunulması önemlidir. Bu pasaportta yer alan vizelerin ve kaşelerin fotokopileri sunulmalıdır

  İngiltere ticari vize davetiye

  • İngiltere’de davet eden kurum/kişi veya kuruluş tarafından davetiye mektubu hazırlanmalı.
  • Davet edilen kişinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, seyahatin nedeni,(iş toplantısı vb.) seyahat tarihleri gidiş-dönüş olarak, seyahatin sponsoru ve İngiltere’yi ne zaman terk edeceği gibi bilgileri içermeli.
  • Davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, vatandaşlık statüsü belirtilmeli. Davetiye antetli kağıda, imza ve kaşeli hazırlanmalı.
  • Bir ticari organizasyon veya fuara katılım nedeniyle olması halinde; davetiye, giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyona katılımını gerektiren tüm bilgileri içeren dokümanlar  sunulmalı.

  Finansal dökümanlar

  • Ticari vize için seyahatini karşılayan maddi kaynağın karşılığı olan bakiyenin şahsi banka hesabında (Euro/GBP/ USD) görülmesi gerekmektedir. Son 6 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (güncel tarihli)
  • Son 3 aylık maaş bordrosu imzalı kaşeli
  • Çalıştığı kurum/şirket tarafından, işveren yazısı: çalışanın ne zaman çalışmaya başladığı, maaşı, pozisyonu, şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte.

  İngiltere ticari vize için meslek ile ilgili dökümanlar

  • İşveren yazısı; antetli kağıda, İngilizce yazılmış izin yazısı:  detaylı iş pozisyonu, maaş bilgisi, şirketteki çalışma süresi, izinli olduğu tarihler ve işe devam taahhüdünü içermeli. Sgk işe giriş bildirgesi ve sgk hizmet dökümü
  • Şirket sahibi ise; ticaret sicil kaydı: işyerinin sahibi adına düzenlenmiş, şirketin faaliyet bilgileri içermeli. İngilizce faaliyet belgesi, şirketin kayıtlı olduğu ticaret odasından alınır.
  • Başvuru sahibi emekli ise; emekli maaş hesap hareketleri (son 3 aylık döküm) ve barkodlu emeklilik belgesi ile birlikte
  • Başvuru sahibi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis mesleklerinden birine mensup olması durumunda; mesleği ile ilgili oda kaydı ya da meslek kimlik kartı

  Başvuru için talep edilen ek evraklar

  İngiltere ticari vize için gerekli evraklar aşağıda belirtilmektedir.

  • İngiltere genel ziyaretçi vize başvurusu yapacak kişi yabancı uyruklu ise; en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izni belgesi ve fotokopisi ile birlikte.
  • Başvuru sahibi adına kayıtlı tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri
  • Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
  • Konaklama yerine ilişkin belge, otel rezervasyonu

  Online İngiltere vize başvurusu

  • İngiltere iş ziyaretçi vizesi için fiziki başvuru şartların yerine getirilmesinden önce resmi web site üzerinden “register an account” bölümünden hesap oluşturarak, başvuru yapılacak vize kategorisi üzerinden online İngiltere vize başvuru formu doldurulmalı.
  • Online İngiltere vize başvurusunda; vize türü seçeneği ve İngiltere seyahat amacının desteklendiği tüm sorular İngilizce yanıtlanmalı.
  • ‘Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için imzalanması ile online başvuru sistemden kabul edilir

  İngiltere vize başvuru merkezleri

  İngiltere vize başvuru merkezleri, İngiltere iş ziyareti vizesi için müracaatları randevu ile kabul etmektedir. İş ziyaretçi vize randevusu için resmi web site online başvuru sayfasında yer alan “book appointment” bölümünden, fiziksel başvurunun gerçekleştirilebilmesi için Türkiye’deki İngiltere vize başvuru merkezi sayfasına yapılan yönlendirme ile online randevu alınır. İngiltere vize başvuru merkezlerinin bulunduğu illere yakın ikamet edilen şehirden müracaat yapılmalıdır. Türkiye’de görev yapan İngiltere vize başvuru merkezlerinin bulunduğu iller: Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir şehirleri olmaktadır.

  İngiltere ticari vize biyometrik veri alımı

  İngiltere iş ziyaretçi vize başvurusu için kişisel biyometrik bilgilerin (parmak izi- yüz fotoğrafı-imza) ibrazı gereklidir. Başvuru sahibi biyometri işlemi için dijital parmak izi ve fotoğraf çekimi işlemlerinin yapılabilmesi için İngiltere vize başvuru merkezinde mutlaka bulunmalıdır.

  Randevu saatini belirleme servisi (prime time appointment service)

  İngiltere iş ziyaretçi vize başvuru randevusunu çalışma saatleri dışında istenilen saate göre ayarlamanızı sağlar. Ek ücret karşılığı verilen bu hizmetten İngiltere vize başvuru merkezi İstanbul, Ankara ve İzmir’den başvuru yapanlar faydalanabilmektedirler.

  Öncelikli İngiltere vize hizmeti;

  İngiltere iş ziyareti vize işlemleri normal işleyen süreçte en az 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak “priority service” hizmet kapsamında başvurunun öne alınarak 5 iş günü içinde sonuçlanması mümkün olmaktadır. Öncelikli vize servisi, vize başvurusu için çıkan karara herhangi bir katkısı bulunmamaktadır. İngiltere vize başvuru ücretinin dışında ek  hizmet bedeli alınmaktadır.

  İngiltere ticari vize için süper öncelikli vize servisi

  Süper öncelikli İngiltere vize başvuru işlemleri hizmeti ile İngiltere Konsolosluğu tarafından vize müracaatları 24 saat içinde sonuca ulaştırılmaktadır. İngiltere iş ziyaretçi vize ücretinin dışında ‘ süper öncelikli vize servisi’ için ek hizmet bedeli alınmaktadır. Ekspres İngiltere vize servisi sadece İstanbul İngiltere vize başvuru merkezi tarafından verilmektedir.

  İngiltere Konsolosluğu ve İngiltere ticari vize işlemleri hakkında sıkça sorulan sorular

  İngiltere seyahatim için hangi İngiltere vizesini almalıyım?

  Başvuru yapmanız gereken İngiltere vizesi türü, İngiltere’yi hangi amaçla ziyaret edeceğinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İngiltere’de bulunan akraba ve arkadaşlarınızı ziyaret edecekseniz aile / arkadaş ziyareti vizesine, bir iş toplantısına ya da fuara katılacaksanız İngiltere ticari vizeye, turistik amaçlı bir gezi planlıyorsanız turistik vizeye başvurmanız tavsiye edilmektedir.

  İngiltere vizesine şahsen başvurmam gerekiyor mu?

  İngiltere vizesine şahsen başvurmanıza gerek yoktur. Sizin adınıza başvurmak üzere temsilci ya da acente yetkilisi atayabilirsiniz. Ancak biyometrik verilerinizin alınacağı randevuya bizzat katılmanız gerekmektedir.

  İngiltere ticari vize alabilmem için en önemli evrak hangisidir?

  İngiltere ticari vize başvurularınızda en önemli evrak İngiltere’de bulunan ve sizi ticari sayılan bir faaliyet için İngiltere’ye davet eden firmadan alacağınız davetiye mektubudur. Bu davetiye mektubu sizi İngiltere’ye davet eden firmanın antetli kağıdına, imzalı ve kaşeli olacak şekilde hazırlanmış olmalıdır.

  İngiltere ticari vize başvurum ne zaman sonuçlanır?

  İngiltere vizesi başvurunuzun sonuçlanması, İngiltere Konsolosluğu’nun dönemsel yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu süre genellikle 15 gün ile 21 gün arasında değişmektedir. Ancak bazı dönemler 1-2 ay gibi sürelerde sonuçlandığı gözlemlenmiştir.

  İlk defa İngiltere vizesi başvurusu yaptığımda en fazla kaç aylık İngiltere vizesi alabilirim?

  İngiltere vizesi başvurularınızla ilgili olumlu ya da olumsuz karar verecek ve süresini belirleyecek kurum yalnızca İngiltere Konsolosluğu’dur. İngiltere Konsolosluğu, İngiltere vizesi için ilk kez başvuran kişilere genellikle 6 ay geçerli vize vermektedir. Daha sonraki başvurularda talep etmeniz halinde bu süre daha uzun olarak verilebilmektedir.

  İngiltere vizesi başvurusu yapılabilmesi için pasaport süresi ne kadar olmalıdır?

  İngiltere Konsolosluğu, İngiltere vizesi için yapacağınız başvurularda seyahatinizden itibaren en az 6 ay daha geçerli pasaportla yapılan başvuruları kabul etmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresi 6 aydan daha kısa ise bu pasaport ile İngiltere vizesi başvurusunda bulunmamanız tavsiye edilmektedir. Yeni pasaport başvurusu yapmanızı ve eski pasaportunuzu da ibraz etmenizi öneririz.

  İngiltere Konsolosluğu benden ek evrak isteyebilir mi?

  İngiltere Konsolosluğu sizden her zaman ek evrak veya bilgi talebinde bulunabilir. Böyle bir durum ortaya çıktığında istenilen evrak veya bilgiyi Konsolosluğun belirlediği süre içinde iletmeniz gerekecektir.

  İngiltere ticari vize başvurularınız için Hermes vizeden hemen danışmanlık alabilirsiniz. Randevu, evrak takibi, ödemeleriniz ve başvuru formunuz uzman danışmanlar tarafından gerçekleştirilecektir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!