close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Fransa Vize İşlemleri Ankara

  Fransa Vize İşlemleri Ankara

  Fransa seyahatinde bulunacak Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye’de oturumu olan yabancı uyruklu kimselerin (Fransa ve Pasaport sahibi olunan iki ülke arası vize muafiyeti anlaşması yok ise) T.C. vatandaşları Fransa Schengen vize işlem prosedürüne tabidirler. Fransa vize işlemlerinde bulunacak T.C. Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) ve Hususi (yeşil) pasaport sahibi kimseler ise, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla Fransa’ya yapacakları seyahatlerinde Fransa vizesinden muaftırlar.

  Fransa vize başvurularını Ankara’dan gerçekleştirecek kimselerin dikkatine!

  Fransa Büyükelçiliği Ankara, Fransa’ya kısa süreli seyahatler için vize işlem başvurularını doğrudan Büyükelçiliğe gerçekleştirilmesini kabul etmemektedir. Ankara Fransa vizesi için yapılacak başvurular, Ankara Fransa Elçiliği tarafından yetkili kılınmış Fransa vize başvuru merkezi VFS Global Ankara veya Fransa Ankara vize işlemleri için VFS Global akreditasyonu bulunan turizm ve seyahat acentaları tarafından kabul edilmektedir. Fransa vize başvurularının gerçekleştirilebilmesi için Fransa vize başvuru merkezinden Fransa vize işlem randevusu alınması zorunludur.

  Fransa Ankara Büyükelçiliği’nin görev bölgesi içine giren; Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İçel, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak illerinden birinde ikamet eden kişilerin başvurularını kabul etmekle yetkilidir.

  Ankara Fransa Büyükelçiliği’nin yetkilendirdiği vize başvuru merkezi kanalıyla, kısa süreli Fransa Turistik Vize, Fransa Ticari Vize, Fransa Aile Ziyareti Vizesi ve Fransa Transit Vize başvuruları yapılmaktadır. Fransa vizesi başvurularının incelenmesi, vize verilme kararı ve verilecek olan vize süresi tamamen Ankara Fransa Büyükelçiliği’nin insiyatifindedir.Fransa Büyükelçiliği Ankara resmi temsilciliğine vize başvurusunun, ziyaret amacına uygun ve seyahati destekleyen evraklarla, net bir şekilde yapılması halinde vizenin daha uzun sürede işlenme ve ret alma riskini azaltma yönünde dikkat edilmesi gereken önemli bir husus olacaktır.Fransa Ankara Büyükelçiliği’nin Konsolosluk makamından gelen görüşme talebinde ise kişinin söz konusu vize başvuru merkezi aracılığıyla randevu alınması gereklidir.

  Fransa Aile Birleşimi vizesi, Fransa Öğrenim vizesi, Fransa Erasmus vizesi ve Fransa Oturum vizesi başvurularının, Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne şahsen yapılmalıdır.

  Fransa vizesi Ankara işlemlerine başlamadan önce Ankara VFS Global Fransa vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekir. AnkaraFransa vizesi işlemleriiçin Fransa ziyaret amacınızı destekleyen belgelerle hazırlanan dosya ile vize işlem başvuruları hafta içi sabah 08.30-15.00 arası kabul edilir. Fransa vizesi için başvuru dosyasının teslimi sırasında başvuru merkezinin biometrik parmak izi gişesinde parmak izi verilmektedir.Parmak izi bir kereye mahsus olarak alınırken; bu veriler 5 yıl süreyle Vize Bilgi Sistemi (VIS) tarafından saklanmaktadır.

  Fransa Vizesi Ankara işlemleri için başvuru sahiplerinin Fransa Büyükelçiliği’nin resmi tatiller, milli bayramlar ve fuar dönemi yoğunluklarının göz önünde bulundurulması, seyahate dair doğabilecek vize gecikme riskini ortadan kaldıracaktır.

  İlginizi Çekebilir  Fransa Gemici Vizesi

  Fransa vize işlemleri için Ankara başvurularında bulunacak kişiler, Fransa Büyükelçiliğinin 2015 resmi tatil günlerini göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Fransa Büyükelçiliği Ankara aşağıda belirtilen tarihlerde konsolosluk hizmet vermeyecektir. Fransa seyahat planı bulunan kişilerin söz konusu tarihleri göz önünde bulundurarak seyahat planlamasında bulundurmaları önemle rica olunur.

  Ankara Fransa vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar

  Pasaport

  Fransa Büyükelçiliği Ankara vize işlem başvurularında, 10 yıldan eski pasaportlarla yapılan müracaatları kabul etmemektedir. Fransa vizesi Ankara başvuru işlemleri öncesinde, pasaport geçerlilik süresinin başvurulan tarihten ileriye doğru en az 6 ay olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportta, Fransa vizesinin belirtileceği en az 2 boş sayfanın olmaması durumunda, başvurunun yeni bir pasaportla yapılması önerilir. Eski ya da hasar görmüş pasaportlarla yapılan vize başvuruları, Konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilerek işlem yapılmış olsa da, gümrük giriş kapı görevlileri tarafından geri çevrilme riski taşımaktadır.

  Varsa Eski Pasaportların İbrazı

  Pasaport fotokopileri, Fransa vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgileri, geçerlilik sürelerini içeren sayfaların ve önceki Schengen vizelerinin fotokopileri

  Fransa Vize Başvuru Formu

  Fransa Schengen Vize Başvuru Formu’nda beyan edilen bilgilerle, dosyaya eklenen belgelerin birbirini desteklemesi önemlidir. Eksik evrak ya da mükerrer bilginin tespiti halinde vize başvurusu ret ile sonuçlanacaktır. Başvuru sahibinin Fransa Schengen Vize Başvuru Formu’nu dikkatlice ve eksiksiz doldurmalıdır. Islak imza ve tarih mutlaka atılmalıdır. Formun Fransızca ya da İngilizce olarak doldurulması mecburidir. Eğer Fransa vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise; imza bölümü ebeveyn tarafından imzalanmalıdır.

  Biometrik Fotoğraf

  Fransa vize işlemleri Ankara için başvuru dosyasına eklenen fotoğrafın biometrik özelliklere sahip olması zorunludur. Fotoğrafın 3,5×4,5 cm ölçülerinde, Fransa Vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan önceki vize başvurularında kullanılmamış olma özelliklerine sahip olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin fotoğrafta gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmamasına özen gösterilmelidir. Dini gerekçelerle başörtüsü kullanan kişilerin, bu durumda gözlerin, kaşların, alının ve kulakların görünecek şekilde fotoğraf çektirmesi mecburidir.

  Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

  Fransa vize işlemleri Ankara başvurusunda bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve adres bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi ve İkametgah Belgesi.

  Finansal Durumu Belgeleyen Evraklar

  Fransa vizesi Ankara işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin son 3 aya ait Maaş Bordroları bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşe ve ıslak imzalı olmalıdır.

  Fransa vize işlemleri Ankara müracaatında bulunan şahsın seyahate dair tüm masraflarını karşılamaya yetecek yeterli miktarda para bulunan şahsi/şirketin Banka Hesap Cüzdanı Dökümü: son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olmalı; hesap dökümü banka yetkilisinin ıslak imzasını, kaşe ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalı. Varsa, Türkiye’de veya Avrupa’daki gayrimenkul belgeleri (tapu ve ruhsat fotokopileri).

  İlginizi Çekebilir  Fransa Aile Birleşimi Vizesi

  Fransa vize işlemleri Ankara’dan başvuru yapan şahsa ait tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri başvuru dosyasının içerisinde bulunmalıdır.

  Fransa Vizesi Ankara müracaatında Vize Talep Dilekçesi

  Seyahat planlarını açıklayıcı bir dilekçe olması önemlidir. Fransa Vize Talep Dilekçesi, Fransızca ya da İngilizce olarak yazılmış detaylı bir dilekçe olmalıdır.

  Kişi İşveren ise; Fransa Konsolosluğu’na hitaben, şirketin antetli kağıdına, Fransızca ya da İngilizce olarak Fransa Vize Talep Dilekçesi,imza ve kaşeli hazırlanmalı.

  Kişi Emekli ise; aynı içerik bilgilerini içeren dilekçeyi, emekli kişi kendi imzası ile düzenlemelidir.

  Kişi Çalışan ise; Türkiye’deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda Fransızca veya İngilizce olarak yazılmış Vize Başvuru Yazısı: başvuru sahibinin kurum içi görevi, gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı belirtilmeli.

  Kişinin Bağlı Bulunduğu Şirkete ait Güncel Şirket Evrakları

  Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı- Fransa vizesi müracaatında bulunulacak kişinin bağlı bulunduğu Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki üye kaydını yazıyla belgelemeli.

  Vergi Levhası fotokopisi Fransa Vizesi müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini göstermeli.

  Faaliyet Belgesi orijinali Fransa Vizesi müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmeli

  Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi Fransa Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını göstermeli.

  Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi Fransa Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve ünvan değişikliği var ise; Sicil Gazetesi bu bilgileri içermeli

  Kişinin Şirkette Çalıştığını Doğrulayan Belgeler

  Fransa vizesi Ankara’dan müracaatta bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumdan/ şirketten, antetli kağıda, Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben, Fransızca yada İngilizce yazılmış İşveren Yazısı. Yazının içeriğinde başvuru sahibinin görevi, işe başlama tarihi, maaş tutarı, izin süresi ve işverenin çalışanı için Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içermeli. Şirketin imza yetkisine sahip kişisi tarafından ıslak imza ve kaşeli olmalı.

  Fransa vizesi Ankara müracaatında; Kişinin SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü (4A/4B/4C). Çalışılan şirketin güncel şirket evraklarının da sunulması gerekmektedir.

  Seyahatini Destekleyen Bilgilere Ait Belgeler

  Fransa vize işlemleri Ankara’dan başvuru da bulunacak kişilerin, Fransa’da konfirmeli otel konaklamasına ait rezervasyon bilgileri: Otel bilgileri, konaklama şekli ve tarihlerini içermeli. Gidiş-dönüş uçak rezervasyon bilgileri.

  Fransa Schengen Vize işlemleri Ankara’dan başvuru yapan kişinin Fransa seyahati Ticari Ziyaret amaçlı ise; Fransa’daki davet eden şirket tarafından hazırlanmış Ticari Davetiye, Fransa Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Davetiyenin içeriğinde: gidiş amacı, tarihler, konaklamaya ilişkin bilgiler ve masraflar kimin tarafından karşılanacağı özellikle belirtilmeli. Davet eden firmanın/kurumun iletişim bilgileri açık bir şekilde belirtilmeli; şirketin kaşesi ve imzası olmalıdır (orijinal veya faks/internet çıktısı kabul edilir).Fransa’dan davet eden şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi ve daha önceki yapılan alım satımlara ilişkin belgeler istenebilmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Fransa Çalışma İzni Vizesi

  Fransa seyahati, Fuara veya Konferansa katılım amaçlı ise; organizasyonun kayıt ve katılımına ilişkin belgelerin sunulması mecburidir.

  Fransa seyahati, Aile/Arkadaş Ziyareti amaçlı olması halinde; Fransa’da davet eden kişi tarafından Belediye’den orijinal Davetiye alınmalı. Ayrıca Fransa’daki davet eden kişinin Belediye’den verilen Aile Toplum Kâğıdının orijinali gerekli. Davet eden kişinin Oturum Kartı ya da Kimlik Kartının fotokopisi olmalı. Davet eden kişinin gelir belgeleri de eklemesi beklenmektedir. Davet eden kişinin adresi, telefon numarası ve ziyaretçinin kalış süresinin yer aldığı, Fransızca ya da İngilizce olarak yazılmış bir Davet Dilekçesi sunulmalıdır.

  Fransa Vize işlemleri Ankara’dan yapan başvuru sahibinin Fransa seyahati, Eğitim amaçlı ise; Öğrenci Belgesi aslı ve fotokopisi-imzalı ve kaşeli; yasal velisini gösterir belgeler; Okul Kabul Belgesi ve varsa okula ait eğitim ücreti belgeleri vs. ibraz edilmeli.

  Fransa vize işlemleri Ankara’dan yapan kişi, Fransa seyahati Sağlık- Tedavi amaçlı gerçekleştirilmesi halinde; Hastane Kabul Belgesi ve Fransa’da tedavi olacağını belirten orijinal Heyet Raporu.

  Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve kaza riskini kapsayan Seyahat Sağlık Sigortası

  Fransa vize işlemleri Ankara’dan müracaat edecek başvuru sahibinin Fransa’daki seyahat tarihlerini kapsayan; tüm Schengen ülkelerinde geçerli; yaralanma veya sağlık nedeniyle tıbbi tedavi, hastanede yatış, ülkeye iade maliyetlerini kapsayan 30.000 Euro teminatlı; orijinal Seyahat Sağlık Sigortası zorunludur

  Fransa vize işlemleri için başvuru sahiplerinin durumlarına bağlı olarak hazırlamaları gereken ek evraklar

  Kişi Emekli ise; Emekliğini belgeleyen evraklar. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunan kurumdan alınan resmi yazı)

  Kişi Devlet Memuru ise; Kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi İzin Belgesi,

  Kişi Öğrenci ise; Güncel ve orijinal Öğrenci Belgesi- imzalı ve kaşeli, ebeveynlere ait finansal ve mesleki belgeler

  Kişi Avukat ise; Baro Kaydı orijinali ve Meslek Kimlik Kartı

  Kişi Doktor ise; Kurum Kimlik Kartı ve Kurumda görev belirten İzin Belgesi (kaşeli ve imzalı),

  Kişi Diş Hekimi ise; Tabipler Odası Kaydı orijinali,

  Kişi Eczacı ise; Eczacı Diploması fotokopisi,

  Kişi Çiftçi ise; Ziraat Odası’ndan alınmış Ziraat Sicil Kaydı, tarım alanı ve topraklarına dair tapu.

  Kişi 18 yaşından küçük ise; ebeveynleri yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı, Muvafakatname- çocuğun seyahat tarihleri, kalacağı yer, açık adresi ve varsa refakat edecek kişinin bilgileri açık ve ayrıntılı bir şekilde belirtilmiş olmalıdır. Yasal velisini gösterir belgeler: Kimlik cüzdanı fotokopisi, Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyor ise; ebeveynlerinin noter tasdikli İzin Belgesi – Muvafakatname; seyahate sponsor olacak ebeveynlerin finansal ve mesleki durumlarını belgeleyen evraklar ve dilekçe.

  Kişi T.C. İkamet İzni sahibi Göçmen ise; en az 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi orijinali ve fotokopisi