close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Fransa Vatandaşıyla Evlilik

  Fransa Vatandaşıyla Evlilik

  Fransa’ya evlilik amacıyla seyahat edecek kişiler vize işlemlerini bu amaca uygun şekilde yapmalıdırlar. Fransa vatandaşı ile evlilik amacıyla yapılacak bu vize başvurusu Fransa aile birleşimi vizesi başvurusundan farklıdır ve ülkeye yerleşme amacı gütmeden, sadece Fransız vatandaşı ile evlenmek amacıyla seyahat edilecek durumları içerir. Fransa vatandaşı ile evlenerek ülkeye yerleşmek isteyen kişiler evlilik işlemlerinden sonra uzun süreli vize talebinde bulunabilirler. Uzun süreli oturum vizesi başvuruları Türkiye’deki Fransa Konsolosluğuna yapılmaktadır.

  Fransa’da uzun süreli oturum başvurusu yapmadan evlilik amacıyla Fransa’ya seyahat edecek kişiler aşağıdaki evrakları hazırlamalıdırlar.

  Pasaport: Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli pasaportunuz son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalıdır. En az 2 adet boş sayfası bulunması gerekmektedir.

  Fotoğraf: Biyometrik fotoğraf 35×45 mm ölçülerinde, yüzün net olarak göründüğü, fonu beyaz olmalıdır. Schengen standardı olan biyometrik fotoğraf yeni olmalı, eski vize veya pasaportlarda kullanılmamış olmalıdır. 2 adet olması gereken biyometrik fotoğraflardan biri Fransa vize başvuru formunda kullanılacaktır.

  Rezervasyonlar: Gidiş ve dönüş uçak bileti rezervasyonlarınız veya satın alınmış uçak biletinizin fotokopilerini ibraz edebilirsiniz. Ayrıca kalacağınız otele yaptırdığınız rezervasyonların da fotokopisi talep edilmektedir.

  Kimlik fotokopisi: Güncel kimlik bilgilerinizi pasaportunuzda yer alan kimlik bilgileri ile uyumlu olmalıdır.

  Fransa vizesi başvuru formu: Vize başvuru formu Schengen vize başvuru formu formatındadır. Bu formda yer alan seyahat amacı kısmına özellikle dikkat edilmelidir. Formda eksik ve diğer evraklarla tutarsız bilgiler vize reddi almanıza neden olmaktadır. Seyahat tarihleri, seyahat amacı gibi sorulara vereceğinizi yanıtlar vize talep dilekçesi ve rezervasyon bilgilerinizi içeren belgelerle uyumlu olması tavsiye olunur.

  Seyahat sağlık sigortası: 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası ülkeye dönüş, acil tıbbi bakım masraflarını kapsamakta olup tüm Schengen bölgesinde geçerlidir.

  İlginizi Çekebilir  Bulgaristan'da Eğitim

  Evlenme ehliyet belgesi: Nikah yapılacak yerin/bölgenin belediyesinden alınacak olan evlenme ehliyet belgesinde nikah tarihi yer almalıdır. Fransız vatandaşı olan eşin, Fransa vatandaşlığını onaylayan resmi kimliği veya vatandaşlık belgesi veya doğum belgesinin tam nüshasının ibraz edilmesi koşulu vardır.

  Konaklama belgesi: Eğer Fransa’da bir yakınınızın yanında konaklayacaksanız belediyeden alınmış davetiye belgesini vize başvuru dosyanıza eklemek durumundasınız. Davet eden kişi, bu davetiyeyi Fransa kimliği, ikamet belgesi veya Fransa vatandaşı değilse oturum belgesi ile birlikte ibraz etmelidir.

  Şirket Belgeleri: Fransa vatandaşı ile evlenecek olan kişi eğer çalışan durumundaysa çalıştığı şirkete ait vergi levhası, sicil gazetesi, resmi gazete, ticaret ve sanayi oda kaydı ve imza sirkülerini başvuru evraklarına eklemelidir. Bunlara ilaveten Türkiye’deki işveren tarafından işveren belgesi hazırlanmalıdır. Bu belge vize talebinde bulunan kişinin Türkiye’de yapmakta olduğu görevine devam edeceğinin taahhüdünü içermekle birlikte ayrıca kişinin işe başlama tarihi, maaş miktarını da içerir. İşveren belgesi Fransızca veya İngilizce olarak yazılmalıdır.

  Finansal Belgeler: Fransız vatandaşı ile evlenmek amacıyla Fransa’ya giden kişi bankanın kaşesini ve imza sirkülerini içeren, son 3 aya ait banka hesap dökümlerini ibraz etmelidir. Banka hesap cüzdanının orijinali talep edilebilmektedir ancak bu bilgini Fransa Konsolosluğundan teyit edilmesi tavsiye olunur. Ayrıca Türkiye’de veya Avrupa’da eğer varsa taşınmaz mülklere ait belge ve tapuların ibraz edilmesi de gerekmektedir. Eğer Fransa vatandaşı ile evlenecek olan başvuru sahibi çalışmıyorsa Fransız eşe ait son 3 aylık maaş bordrosu, banka hesap özetleri ve son vergi beyanını içeren belgelerin ibrazı gerekmektedir.

  Önemli Not: Fransa Konsolosluğu burada yer alana belgelere ve evraklara ek olarak başka evraklar talep etme ve gerektiği taktirde başvuru sahibini mülakata çağırma hakkını saklı tutmaktadır. Evrakların eksiksiz ibraz edilmesi, temin edilmeyen evrakların yerine eğer alternatif evraklar sunulacaksa bu durumun dilekçede detaylı şekilde belirtilmesi gerekmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Amerika Hakkımızda

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi