close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Fransa Transit Vize

  Fransa Transit Vize

  Fransa transit vize alacak umuma mahsus (bordo) pasaport hamili T.C. vatandaşları tarafından, Fransa vizesi başvurusunda bulunurken Fransa Konsolosluğu’na, Fransa transit vizesi için gerekli belgeler sunulmalıdır.

  Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenmiş bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olması zorunluluğu vardır. Fransa vizesi için gerekli evraklar, Fransa’ya gidiş amacına uygun hazırlanıp Fransa Konsolosluğu’na sunulmalıdır.

  Fransa transit vize evrakları ortak liste

  1. Pasaport; Fransa vizesi başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Fransa transit vize seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.
  2. Biyometrik fotoğraf; Fransa vizesi başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, Fransa vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
  3. Fransa transit vize başvuru formu. Fransa vizesi başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Fransa transit vize randevusu sırasında ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı. Vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Fransa Schengen vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.
  4. Seyahat amacını ve asıl hedeflenen gidilecek ülkeyi destekleyen bilgi belgeleri – Fransa üzerinden gidilecek ülke/ülkeler için dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. Fransa vize işlemlerinde bulunacak kişinin Fransa ülke sınırlarına giriş ve çıkış tarih bilgilerini içeren.
  5. Fransa transit vize seyahat sağlık sigortası; Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge – Fransa vize işlemlerinde bulunacak kişinin Fransa’da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

  Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar

  • Kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmelidir.
  • Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izni belgesi fotokopisi
  • Kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini paylaşmalıdır.
  • Pasaport fotokopileri, Fransa vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri

  Fransa transit vize çeşitleri

  1. Havaalanı transit vizesi
  2. Schengen bölgesine giriş yapılmasını gerektiren transit yolculuk vizesi

  Fransa havaalanı transit vizesi

  Üçüncü bir ülkeye seyahat edebilmek için Fransa havaalanında aktarma yapmanız gerekiyorsa uluslar arası transit alanı dışına çıkmamanız ve pasaport kontrolünden geçmemeniz gerekmektedir. Böyle bir imkândan faydalanabilmek her zaman mümkün olmazken büyük havaalanlarında bu imkânları mümkündür. Şöyle ki, Charles de Gaulle uluslararası Havaalanı büyük havaalanıdır ve uluslararası transit alanı terk etmeden ve yeni bir pasaport kontrolünden geçmeye gerek kalmadan uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

  Schengen bölgesine giriş yapılmasını gerektiren Transit yolculuklar

  Üçüncü bir ülkeye seyahat edebilmek için Schengen bölgesi dâhilinde en az 2 defa aktarma yapılacak ve ilk aktarmanın Fransa’da bir havaalanında olması halinde kesinlikle Schengen vizesi almak gerekecektir.

  Fransa transit vize başvurusu

  Seyahat sürenizin 30 gün öncesi Fransa transit vize başvurusu sırasında bulunmanız gerekecektir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa transit vize almaları gerekirken eksiksiz ve doğru evraklarla Fransa Konsolosluğu yahut Fransa Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezlerine transit vize başvurularında bulunabilirsiniz.

  Fransa transit vize hakkında sıkça sorulan sorular

  Aşağıda Fransa transit vize hakkında tarafımıza yöneltilen soruları inceleyerek durumunuza uygun olan cevabı bulabilirsiniz.

  Fransa transit vize nasıl alınır?

  Fransa transit vize alabilmek için seyahat güzergâhı ve ayrıntıları saptanarak Fransa Konsolosluğuna bağlı başvuru merkezileri ve yetkili seyahat acentelerine başvuru yapılarak alınabilmektedir. Seyahatinizden en az 30 gün önce transit vize işlemleri için başvurularda bulunmanız gerekecektir.

  Fransa transit geçişler İçin Türk vatandaşlarından vize istiyor mu?

  Resmi pasaportlardan birine sahibi değilseniz ve Schengen ülkelerinden alınmış yasal bir izniniz bulunmuyorsa Fransa transit vizesi almanız zorunludur. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabii olmaktadır.

  Kimlerin Fransa transit vizesi almasına gerek yoktur?

  • Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi pasaportu olan hizmet, hususi ve diplomatik pasaportuna sahip kişiler Schengen vizesi yahut Schengen ülkesine ait oturma izni olanlar
  • Andorra, Kanada, Japonya, Monaco, San Marino ve ABD oturum iznine sahip olanlar
  • Avrupa birliği vatandaşı olarak serbest dolaşım hakkında sahip akrabası olan kişiler Fransa transit vize işlemlerinden muaftırlar.

  Yunanistan Üzeri Fransa’ya seyahat edilmesi halinde Fransa transit vize alınması gerekir mi?

  Schengen anlaşmalarına taraf ülkelerin anlaşmalarına göre düzenlenmiş geçerli vize ve ikamet belgesi sahibi kişiler en fazla 5 günü geçirmeme koşuluyla transit vize almalarına gerek yoktur.

  Schengen vizem var Fransa’ya kara ve hava yolu ile transit geçiş yapabilir miyim?

  Schengen vizesi sahibi iseniz Schengen vizesi ile Fransa’dan transit geçiş yapmanız uygundur.

  Fransa transit vize için para alınıyor mu?

  Fransa transit vize işlemlerinin Fransa diğer vize işlemlerinden bir farkı yoktur. Fransa Konsolosluğu,Fransa transit vize ücretlerini belirlerken, Konsolosluğun belirlediği ücret karşılığı vize işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Fransa vizesi alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

  1. Fransa Konsolosluğu’na yapacağınız vize başvurularında konaklama veya öngörülen konaklama rezervasyonları (otel rezervasyonu) ile ulaşım aracı ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeleri (gidiş-dönüş uçak/tren/otobüs bilet rezervasyonu.) sunmanız gerekmektedir. (Fransa Konsolosluğu orijinal bilet talep edilebilir).
  2. Fransa Konsolosluğu’na vize başvurusu için sunulacak olan tüm belgelerin güncel olduğundan emin olunuz.
  3. Fransa vizesi başvurunuz sırasında ya da sonrasında bu web sitesinde belirtilen belgelere ek olarak Fransa Konsolosluğu ek belge sunmanızı isteyebilir.
  4. Fransa vize başvurunuz için beyan ettiğiniz belgelerin eksikliği, Schengen kuralları dahilinde başvurunuzun reddedilmesine sebebiyet verebilir.
  5. Fransa Konsolosluğu daha önce almış olduğunuz Fransa vizeniz yoksa başvuruya şahsen gelmenizi istemektedir.
  6. Fransa’ya seyahatinizi araba ile yapacaksanız Fransa vizesi başvurunuz sırasında arabanızın ruhsatını ve beynelminel ehliyetinizi evraklarınızla birlikte sunmanız gerekmektedir. Yeşil sigorta yaptırmanız zorunludur. Eğer 3. bir şahsa ait araba ile seyahat edecekseniz araba sahibinden yetki yazısı almanız gerekmektedir.

  Fransa transit vize nasıl alınır hakkında yazımızda sizlere bilgi vermeye çalıştık. Vize başvuruları için hemen Hermes Vize ile iletişime geçebilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!