close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Fransa Ticari Vize Hakkında

  Fransa Ticari Vize Hakkında

  Fransa ticari vize hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabileceksiniz. Fransa’da kısa süreli 90 gün altı iş seyahatlerini kapsayan ticari toplantılar, fuar, seminer, konferans katılımı amacı ile seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili T.C. vatandaşları tarafından başvuruda bulunmaları gereken vize türü olmaktadır.

  Başvuru sahipleri Fransa vizesi başvurusunda bulunurken Fransa Konsolosluğuna, Fransa ticari vizesi gerekli belgeleri sunulmalıdır. Konsolosluk tarafından belirlenmiş bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olması zorunluluğu vardır.

  Fransa ticari vizesi için gerekli evraklar, Fransa’ya gidiş amacına uygun hazırlanıp Fransa Konsolosluğu’na sunulmalıdır.

  Fransa vizesi için gerekli evraklar yapacak olduğunuz seyahatinizin içeriğine göre değişiklik gösterecektir. Fransa turistik vize, Fransa ticari vize, Fransa ziyaretçi vizesi farklı kapsamlarda olan Fransa vize türleridir.

  Fransa Konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezlerinden olabileceği gibi Fransa vizesi için gerekli evrakları Hermes Vize uzmanlarından da öğrenebilir ve vize başvuru işlemlerinde bulunabilirsiniz. Fransa Konsolosluğunun ek evrak isteme hakkına sahip olmaktadır.

  Fransa ticari vize hakkında talep edilen gerekli evraklar

  1. Pasaport; Fransa ticari seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay geçerlilik süresine sahip olması; pasaportun veriliş tarihinin 10 yıldan eski ve yırtık-deforme olmaması gerekmektedir. Fransa ticari vizenin basılabilmesi için pasaportta en az 2 boş sayfanın bulunması zorunludur. Varsa, eski pasaportların işlenmiş bütün sayfaların (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, vizeli ve mühürlü sayfalar, vb.) fotokopileri sunulmalıdır.
  2. Fotoğraf; 2 adet biometrik renkli fotoğraf 35mm x 45mm ölçülerinde olmalıdır. Beyaz arka fonlu ve güncel tarihli çekilmiş olması gereklidir. Gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarların yüzün net olarak görünmesini engellediği için fotoğrafta kabul edilmemektedir.
  3. Fransa ticari vize başvuru formu; online ortamda düzenlenmektedir. Doldurulma aşamasında; beyan edilen bilgilerin eksiksiz ve sunulan evraklarla eşleşmesine özen gösterilmelidir. Fransızca veya İngilizce dillerin hazırlanmış formun son sayfasında yer alan 37 nolu kutucuk ile aynı sayfanın sonunda yer alan imza bölümlerinin imzalanması unutulmamalıdır.
  4. Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği / Nüfus cüzdanı;  Fransa ticari vize işlemlerinde bulunan başvuru sahibi adına; güncel tarihli, aile bireylerini ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. Nüfus Cüzdanı fotokopisi.
  5. Fransa ticari vize talep dilekçesi – Başvuru sahibinin vize talebini içeren dilekçe; kişinin bağlı bulunduğu kurum/şirket yetkili kişisi tarafından, Fransa Konsolosluğu/Elçiliğe hitaben yazılmış olmalıdır. İmza yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır.
  6. Fransa ticari vize davetiyesi – Fransa Konsolosluğuna hitaben, davet eden Fransalı şirketin yetkilisi tarafından İngilizce veya Fransızca davetiye hazırlanmalıdır. Davet edilen kişinin kişisel bilgileri, pasaport bilgileri, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsor bilgileri içeren ve ayrıca davet eden kişinin kimlik bilgisi, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, davet eden firmanın adı ve eksiksiz adresini içerecek şekilde yazılmalıdır. Davetiyenin aslı veya mail çıktısı kabul edilir. Fransa ticari vize başvurusu yapan kişi, Fransa’ya seyahate bir fuar veya konferansa katılım amaçlı gidiyorsa; kayıt ve katılıma ait belgeler sunulmalıdır.

  Çalışılan kurum/şirket tarafından talep edilen Fransa ticari vize belgeleri

  1. Finansal durumunu beyan eden belgeler; Seyahat masraflarını karşılayacak firmaya ait son 3 aylık aktif banka hesap hareketleri. Fransa’da kalacağı süre boyunca masraflarını karşılayacak günlük 100 Euro tutarı gösteren bir banka hesabının sunulması gerekir. Bankanın ıslak imza ve kaşesi ile. Bankanın imza sirküleri ekte hazır bulunmalıdır.
  2. Fransa ticari vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin sgk işe giriş bildirgesi ve barkodlu hizmet dökümü. Devlet memuru ise görev belgesi veya işveren izin yazısı, Fransa Konsolosluğu/Büyükelçiliği’ne hitaben, başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, seyahat tarihlerini açıklayıcı ve seyahat dönüşü görevine devam edeceğini taahhüt edecek şekilde hazırlanmalıdır.
  3. Vergi levhası son tarihli
  4. Faaliyet belgesi (son 2 aylık)
  5. İmza sirküsü kopyası – şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa gazete bu bilgileri içermelidir. İmza Sirküleri fotokopisi- Şirkette imza atma yetkisi olan kişilerin imza yetkisini göstermelidir.
  6. Ticari sicil gazete kopyası
  7. Kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili dda kaydı yada meslek kimlik kartı ibraz edilmelidir.
  8. Kişi yabancı uyruklu vatandaş ise; T.C. oturma ve T.C. çalışma izni aslı ve fotokopisi oturma İzninin en az 6 ay geçerli olması ve planlanan seyahat dönüş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli süresinin bulunması gerekmektedir.
  9. Fransa ticari vize başvuru sahibinin Fransa seyahat tarihlerini içeren; ulaşım ve konaklama rezervasyonlarını planını teyit edici rezervasyon bilgilerini sunması önemlidir. Gidiş/dönüş uçak rezervasyonu.
  10. Seyahat sağlık sigortası – Fransa ticari vize işlemlerinde bulunan kişinin Fransa seyahat süresini kapsayan; ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil durumda hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30.000 Euro teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlilik ibaresi bulunan, orijinal seyahat sağlık sigortası.

  Önemli not: Fransa Başkonsolosluk/Elçilik, vize talebi ile ilgili karar vermeden önce vize talep eden başvuru sahiplerini, konsolosluk yetkili görevlileri ile kişisel görüşmeye çağırabilme veya başvuru dosyasının incelenmesi sırasında ek evrak talep etme hakkını saklı tutar.

  Fransa ticari vize hakkında sık sorulan sorular

  İş yeri sahibiyim davetiye olmadan Fransa ticari vize başvurusu yapabilir miyim?

  Ticari vize davetiyeniz olmadan yapacağınız Fransa ticari vize başvurusu kabul edilmemektedir. Davetiye olmadan yapacağınız başvuru turistik veya aile/arkadaş ziyareti başvurusu olabilir ancak seyahat amacınızın dışında davranışlar vize reddi almanız sebebiyet vermektedir.

  Fransa ticari vize davetiyesi orijinal olmak zorunda mı?

  Fransa ticari vize davetiyesi fotokopi veya orijinal olarak ibraz edilebilir, orijinal olması zorunlu değildir ancak orijinal davetiye ile de başvuru yapılabilmektedir. Fransız şirketin antetli kağıdına yazılacak olan Fransa vize davetiyesi davet eden kişinin Fransa kimliği ve pasaportunun fotokopisi ile birlikte gönderilecek olup, vize başvuru sahibinin seyahat amacını ve Fransa’da kalacağı tarihleri içermelidir.

  Fransa ticari vizesi randevusu almak zorunlu mu?

  Fransa’ya yapılacak ticari, turistik veya özel ziyaret amaçlı ziyaretler için Schengen vizesi başvurularında randevu alma zorunluluğu vardır. Randevuyu kendiniz alabileceğiniz gibi danışmanlık şirketleri aracılığı ile de alabilirsiniz ancak Fransa vize başvurusunda eğer parmak izi ibrazı yapmak durumunda iseniz randevuda şahsen bulunma zorunluluğu vardır.

  Fransa ticari vizesi kapsamına giren faaliyetler nelerdir?

  Sadece şirket sahipleri ve şirket çalışanlarının, Fransa’da faaliyet göstermekte olan bir firmadan alacakları davetiye ile başvuru yapacakları Fransa ticari vizesi, şirketler arası toplantı, ticari amaçlı fuar, konferans katılımı, iş görüşmesi, tedarikçi ziyareti, kontrat, anlaşma imzalama gibi amaçlarla Fransa’ya seyahat edecek kişilerin başvuracakları vize türüdür. Fransa ticari vize başvurularında Fransa Konsolosluğu şirketler arasındaki bağları ispat eden belgeler de talep edebilmektedir.

  Bu belgeler başvuruya özel olarak değişebilmektedir ve hangi belgelerin fotokopi hangilerinin asıllarının sunulması gerektiğine dair bilgilerin Konsolosluktan teyit edilmesi tavsiye olunur. Örneğin Fransa’ya satın alma için firma yetkililerinden Fransa’daki şirketin veya şirketlerin faturaları talep edilebilir veya ticari bir fuar veya konferansa katılım yapılacaksa fuara kayıt olunduğuna dair dekont gibi ek evraklar talep edilebilmektedir.

  Fransa ticari vizesi, turistik vizeden daha uzun süreli verilir mi?

  Fransa vizesi başvurularında Fransa Konsolosluğu vize sonucuna, vize süresine ve Fransa’da kalış süresine karar veren tek yetkili kurumdur. Ticari ve turistik vize başvurularındaki kalış süresi kararı bir kesinlik içermemektedir. Fransa’daki şirketle veya kurumla ticari bağlarınıza dair uzun kalmanızı veya sık seyahat etmenizi gerektiren durumları ispatlayacak belgeleri sunabilir, durumunuzu şirketin antetli kağıdına şirket yetkilisi tarafından yazılan dilekçede detaylı olarak talebinizi açıklayabilirsiniz. Ancak uzun süreli veya çok girişli vize alacağınız garantisi yoktur ve bu kararda tek yetkili kuruluş Fransa Konsolosluğudur.

  Fransa ticari vize dilekçesi şahsen yazılabilir mi?

  Fransa ticari vize başvurularında şahsi dilekçe kişinin inisiyatifinde olabilmektedir sunma zorunluluğu yoktur, ancak şirket yazısı yazılması zorunludur. Şirket yazısı dilekçe formatında şirketin antetli kağıdına, vize başvuru sahibinin görevini, Fransa’da gerçekleştireceği ticari faaliyetin, görüşmenin veya konferans katılımının içeriğini içermelidir. Konsolosluğa hitaben yazılmalıdır seyahat tarihlerini de içermelidir. Seyahat tarihleri katılım yapılacak olan etkinliğin tarihleri ile uyumlu olmalıdır. Şirket sahipleri şirketin antetli kağıdına kendi talep dilekçelerini yazabilirler. Şirket yazısı veya dilekçesi aynı zamanda şirketin kaşesi ve yetkilinin imzası ile sunulmaktadır.

  Bursa’dan Fransa vizesi almak için evrakları kargo ile göndererek işlem yapabilir miyiz?

  Fransa konsolosluğuna Bursa’dan yapılan Fransa vizesi başvurularında evraklarınızı kargo ile göndererek işlem yapamazsınız. Ancak eğer geçerli parmak iziniz varsa vize danışmanlık hizmeti veren firmalarla başvurunuzu yapıyorsanız evraklarınızı bu firmalar aracılığı ile teslim edebilirsiniz.

  Fransa ticari vizesi kaç günde çıkıyor?

  Fransa ticari vizesi eksiksiz bir vize başvuru dosyası hazırladıysanız, Fransa Konsolosluğunun ek evrak veya mülakat talebi olmadığı durumlarda 10-15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Eğer şirket sahibi veya şirket çalışanı Türkiye’de uzun süreli oturum izni olan bir üçüncü ülke vatandaşı ise başvurunun sonuçlanma süresi 20 iş günüdür. Fransa vizesi işlemlerinde kaç günde çıktığı, vize kararı, onayı veya reddi, vizenin süresi ve Schengen bölgesine giriş sayısı (tek, çift veya multi) tamamen Fransa Konsolosluğunun ve diplomatik misyonunun inisiyatifindedir.

  Fransa ticari vize başvurusunda pasaport süresi ne olmalı?

  Fransa ticari vize başvurularında pasaport sürenizin Fransa’ya yapacağınızı ziyaretin bittiği tarihten sonra az üç ay daha geçerli olması gerekmektedir. Pasaportunuzda, vize etiketinin işlenebileceği en az 2 adet boş sayfa olmasına ve pasaportunuzun yıpranmamış olmasına dikkat etmeniz önemle tavsiye olunur.

  Fransa ticari vize nasıl alınır hakkında detaylı bilgi yukarıda paylaşılmıştır.

  Fransa ticari vize ücreti ve statüye uygun gerekli evrak listelerini Hermes Vize uzmanlarından hemen öğrenebilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!