close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Fransa Şoför Vizesi

  Fransa Şoför Vizesi

  Fransa şoför vizesi Türkiye’de kayıtlı (tescilli) araçlarla Fransa’ya yolcu taşıma amaçlı, ticari amaçlı mal taşıma ve nakliyat amaçlı seyahatlere çıkan uzun yol şoförlerinin alması gereken vizedir. Fransa şoför vizesi için aracı kullanacak kişinin ve bağlı olduğu şirkete ait evrakların hazırlanması gerekmektedir. Aracı kullanacak kişinin son 10 yıl içinde çıkarılmış pasaportunun vize bitiş tarihi itibariyle en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Bu kritere uygun pasaportu olan şoförler aşağıda yer alan evrakları hazırlayarak başvurularını yapabilirler.

  Fransa Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar

  1. Pasaport: Pasaportun son 10 yıl içinde çıkarılmış, güncel bir pasaport olması gerekmektedir. En az 2 adet boş sayfası olması vize etiketinin işlenmesi açısından önemlidir. Yeni pasaportla birlikte, eski pasaportlar da sunulmalı, eski pasaportlarda yer alan vize, mühür ve giriş damgalarının olduğu sayfaların fotokopileri ibraz edilmelidir.
  2. Biyometrik Fotoğraf: Yeni 2 adet biyometrik fotoğrafın daha önceki vizelerde kullanılmamış olması gerekmektedir. 35×45 mm ölçüsündeki biyometrik fotoğraf bir Schengen kriteridir. Fon beyaz olmalıdır ve yüzü engelleyecek şapka ve benzeri giysilerle çekilmiş olmamalıdır.
  3. Fransa vize başvuru formu: Başvuru formunda kişisel bilgiler ve seyahat amacı pasaport ve diğer evraklardaki verileri destekleyecek şekilde olmalıdır.
  4. Seyahat sağlık sigortası: Seyahat masraflarını şoförün firması üstlenmiyorsa ve kişi seyahate kendi imkanları ile gidiyorsa 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır.
  5. Sürücü belgesi: Geçerli tarihli beynelmilel ehliyet.
  6. C2 belgesi: İhracat izni belgesinin firmadan temin edilmesi gerekmektedir.
  7. Teminat yazısı: Eğer şirket Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) üyesi ise bu kurum tarafından verilen teminat yazısı ve şirketin kendisine ait teminat yazısı.
  8. Sürücülerin listesi: Firmada görev yapan sürücü ve şoförlerin tam listesi
  9. Sosyal güvenlik evrakları: Sürücünün işe giriş bildirgesi (SGK kaydı) ve SGK hizmet dökümü. Buna ek olarak önceden yapılan SGK ödemeler listesi.
  10. Firmanın Ticaret odası kaydı
  11. Davet mektubu: Avrupa Birliğindeki şirketten alınacak davet mektubu veya işortaklığı belgesi.

  İlginizi Çekebilir  Fransa Vizesi

  Fransa Şoför Vizesi Başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar

  Fransa şoför vizesi için gerekli evraklar orijinalleri ve fotokopileriyle birlikte ibraz edilmelidir.
  Talep edilen belgeler yeni olmalıdır. 3 aydan daha eski evraklarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.
  Fransa Konsolosluğu bu evrakların haricinde ek belgeler talep edebilir. Eksik evraklarla yapılan başvurular reddedilmekte olup evrakların eksiksiz ve tam olarak sunulması gerekmektedir.
  Yabancı uyruklu şoförlerin Fransa vizesi işlem süreleri daha uzun olabilir. Normal şartlarda 7 ila 10 iş günü içinde sonuçlanan vize başvurusu konsolosluk inisiyatifinde, yoğunluktan dolayı veya konsolosluğun kapalı olduğu günler vesilesiyle uzayabilir.
  Fransa Konsolosluğu vize başvuru sahibini mülakata çağırma ve dosya işlem sürecinde ek evrak talebinde bulunma haklarını saklı tutar.

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi