close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Fransa Öğrenci Vizesi

  Fransa Öğrenci Vizesi

  Fransa’da eğitim almak isteyen öğrenciler uzun veya kısa süreli öğrenci vizesi almak amacıyla vize başvurusunda bulunabilirler. Fransa’da eğitim göreceğiniz alana (dil eğitimi, lisans veya lisansüstü eğitim vb.) bağlı olarak farklı başvuru prosedürleri mevcuttur. Fransa’da alınacak olan eğitim süresi doğrudan oturum izni süresini etki etmektedir.

  Fransa Schengen kısa süreli öğrenci vizesi

  Bu vizeyle oturum izni almanıza gerek kalmadan 3 aya kadar Fransa’da eğitim ve öğrenim görebilirsiniz. Bu vize özellikle kısa süreli dil kursları ve diğer kısa süreli programları (sertifika programları vb.) kapsar. Fransız makamlarından yenileme imkanı bulunmamakla birlikte, eğer eğitimin süresini uzatmak istediğiniz taktirde yeni bir başvuru prosedürü başlatmanız gerekecektir. Eğer Fransa’da bir okula giriş sınavı için geldiyseniz yine kısa süreli vizeyle giriş yapabilirsiniz. Bu sınavda başarılı olduğunuz taktirde doğrudan bulunduğunuz bölgedeki idari birime 1 yıllık vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu 1 yıl süreli vize yenilenebilir özellikte olup Fransa oturum izni de kapsar.

  Geçici uzun Süreli Öğrenci Vizesi

  Geçici uzun süreli öğrenci vizesi ile Fransa’da 3 ila 6 ay arasında kalarak, oturum izni almanıza gerek kalmadan eğitim görebilirsiniz. Bu vizenin de yenilenebilme özelliği olmamakla birlikte, kalma süresinin uzatılmasına bağlı olarak yeni bir başvuru sürecini başlatmanız gerecektir.

  Fransa Uzun Süreli Öğrenci Vizesi

  6 aydan daha uzun süre Fransa’da bir eğitim kurumunda öğrenim göreceksiniz Fransa uzun süreli öğrenci vizesi için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. 2013 yılında beri bu vize öğrencilerin aynı zamanda oturum izni almalarına imkan sağlamaktadır. 3 yıllık lisans eğitimi, 2 yıllık master eğitimi ve 4 yıllık doktora eğitimi görecek olan öğrencilerin Fransa uzun süreli vize başvurusu yapmaları yerinde olur. 2009 yılından bu yana uzun süreli öğrenci vizeleri oturum izni mahiyetinde olup ve oturum izni belgesinin yerine geçmiştir (kısa orijinal adıyla VLT-TS)

  Uzun süreli Fransa öğrenci vizesi (VLS-TS) Fransa’da yükseköğrenim (lisans-lisansüstü) görmek isteyen uluslararası öğrencilerin alması gereken vize türüdür. Akademik geçmişinizi, önceden yapmış olduğunu çalışmalar ve Türkiye’de eğitim aldığınız veya mezun olduğunuz okuldan aldığınız belgelerle ispat etmeniz zorunludur. Ayrıca eğitim alacak seviyede Fransızca bilginizin yeterliliği de dikkate alına önemli bir unsur olup Fransa’da konaklamak ve ikamet etmek için yeterli finansal desteğe sahip olup olmadığınız da yetkililerin dikkate aldığı önemli bir kriterdir.

  İlginizi Çekebilir  Fransa Aile Birleşimi Vizesi

  Fransa’ya gittikten sonra Fransa Göç ve Entegrasyon ofisiyle iletişime geçerek Türkiye’de vize başvurusu yaptığınız Fransa Konsolosluğundan verilen resmi formunu bu kuruma sunmanız gerekmektedir. Fransa’da sağlık kontrolünden geçtiğinizi gösteren belgeler ve vergi formunu da başvuru evrakları arasındadır. Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi ile anlaşmaları olan eğitim kurumlarında ve üniversitelerde, bu evrakların ayrıca Fransa Göç ve Entegrasyon ofisine sunulmasına gerek yoktur. Bu nedenle Fransa’ya eğitim almaya gittiğinizde, öğrenim göreceğiniz kurumun Fransa Göç ve Entegrasyon ofisi ile anlaşması olup olmadığını kontrol edin.

  Türkiye’deki üniversitelerden master veya daha üstü dereceniz varsa ve Fransa’da bir üniversitede araştırma yapmak veya ders vermek gibi bir amaçla Fransa’ya gidiyorsanız uzun süreli akademik öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Bu durumda bilimsel araştırma için Fransa’da gideceğiniz üniversite ile üniversitede hangi alanda çalışacağınızı ve ne kadar süreyle çalışacağınızı tanımlayan ve belirleyen bir hosting sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. Bu sözleşme Fransa’da ikamet ettiğiniz bölgedeki idari birimde veya emniyette üzerine pul yapıştırılarak onaylanır. Fransa idari birimlerinin onay verdiği bu belgenin daha sonradan Türkiye’de vize başvuru işlemlerinizi yürüttüğünüz Fransa Konsolosluğuna gönderilmesi gerekmektedir. Eğer oturum izni almayı planlıyorsanız Fransa vizesiniz süresi dolmadan 1 ile 4 yıl arasında oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

  Fransa Öğrenci Vizesi Başvurusu

  Fransa Başkonsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği Fransa Öğrenci vizesi başvurularını kabul etmektedir. Bir öğrenci değişim programıyla veya uluslararası öğrencileri yüksek lisans için kabul eden Fransa’daki bir eğitim kurumuna öğrenci olarak kabul edildiğinizde veya Türkiye’deki okulunuz tarafından organize edilen bir eğitim programına katılmanız durumunda aşağıdaki konsolosluğa sunacağınız evrakları hazırlamanız ve koşulların kriterlerine uygun olmanız gerekmektedir.

  • Size ve Fransa’da eğitim görmeyi amaçladığınız kuruma dair tüm bilgilerini ve sözkonusu akademik programın başlangıç ve bitiş tarihlerini belirten okulun antetli kağıdına yazılmış kabul mektubu veya resmi kayıt belgesi
  • Yeterli finansal kaynağa sahip olduğunuzu gösteren(ispat eden) belgeler; banka hesapları, garantör mektubu, sponsor mektubu veya resmi kaynaklardan alınan fonun bildirisi.
  • Gidiş tarihinizi gösteren uçak bileti/rezervasyonu veya planlana seyahat tarihinin bildirildiği elyazısı ile yazılmış dilekçe
  • Minimum 30,000 Euro teminatlı sağlık sigortasının
  • Konaklama yerinin belirtilmesi. Kampüs veya öğrenci yurdunda kalıyorsanız, üniversiteden adres bilgilerini doğrulayıp onaylayan resmi belge. Eğer bir aile yanında veya arkadaşlarınızla kalıyorsanız belediye onay belgesi.
  İlginizi Çekebilir  Fransa Gemici Vizesi

  Fransa Öğrenci Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

  Fransa öğrenci vizesi alırken muvafakatname almak zorunlu mu?

  18 yaşından küçük öğrenciler Fransa vizesi işlemlerinde, noter onaylı muvafakatnameyi başvuru dosyalarına eklemelidirler. Muvafakatname her 2 ebeveyninde imzasını taşımalıdır. Ebeveynlerden biri ile seyahat ediliyorsa bu işlem yine de yapılmalıdır. Eğer ebeveynler seyahate iştirak etmiyorsa, okul gezisi ve benzeri durumlarda öğrenciyle birlikte seyahat eden kişilerin ve seyahat süresince öğrenciden sorumlu kişinin de adının bu izin belgesinde geçmesi gerekmektedir. Muvafakatnamenin çevirisi de talep edilebilmektedir. Bu bilgilerin Fransa Konsolosluğundan teyit edilmesi tavsiye olunur. Güncel prosedür Fransa Konsolosluğu yetkisi dahilinde değişebilmektedir. Muvafakatname orijinal haliyle sunulmalıdır.

  Öğrenciler için Fransa vizesi için pasaport geçerlilik süresi nedir?

  Fransa öğrenci vizesi kullanılacak pasaport seyahat sonrası 3 ay geçerli, son 10 yıl içinde çıkarılmış olmalıdır. Öğrencilere özel bir pasaport türü mevcut değildir ancak, başvuru sahibi kişi okulundan alacağı belgelerle öğrenci olduğunu ispat ederek pasaport için ödenen harç ücreti ödemesine gerek olmayabilmektedir. Öğrencilere bu doğrultuda T.C. Bordo pasaport verilmektedir. 25 yaş altı öğrenciler pasaport harç bedeli ödemeden Bordo pasaport alabilmektedirler.

  Fransa Schengen vizesi ile Fransa’da eğitim veya kurs amaçlı seyahat edebilir miyim?

  Fransa Schengen vizesi maksimum 180 gün içinde en fazla 90 gün seyahat ve serbest dolaşım hakkı veren bir vizedir. Eğer eğitiminizin veya alacağınız kursun süresi 90 günde az ise Fransa Schengen vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Fransa’da eğitim alacağınız kurumdan onay ve davet yazısı ve ayrıca eğitimin kurumuna ödeme yaptığınızı gösteren dekont, eğitimin süresini gösteren kabul yazısı sunulacak ek belgelerden bazılarıdır. Fransa Konsolosluğu prosedürde belirtilen evrakların yanında ek başka evraklar da talep edebilmektedir. Eğitiminizin süresi 90 günden fazla ise uzun süreli D vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

  Öğrencilerin Fransa vize başvurusunda sponsor kim olmalıdır?

  Öğrencilerin Fransa vize başvurularında birinci dereceden yakınlarının sponsor olması talep edilmektedir. Anne ve/veya babanız veya öğrencinin yasal velisi konumundaki kişiler Fransa seyahatinizin masraflarını karşılamak üzere sponsor olabilmektedir. Fransa seyahatinizin sponsorluğunu üstelenen kişiler gelirlerini belgeleyen kişiler olmalıdırlar; çalışan, emekli, şirket ve iş yeri sahibi, devlet memuru olarak görev yapan öğrencinin birinci derece yakınları seyahat masraflarını karşılamak üzere sponsor olabilmektedirler. Sponsorlar çalışma ve sosyal durumlarına göre vize evraklarını ibraz etmelidirler.

  İlginizi Çekebilir  Fransa Seyahat Sağlık Sigortası

  Öğrencilerin Fransa vize başvuru ücreti ne kadar?

  Fransa vizesi ücreti başvurduğunuz vize türüne ve kalış süresine göre değişebilmektedir. Kısa süreli Schengen vizesi başvuru ücreti ve D tipi uzun süreli vize ücretleri farklılık gösterebilmekte olup dönemsel olarak Fransa Konsolosluğu tarafından güncellenebilmektedir. Fransa vize ücreti konsolosluk harç bedeli ve akredite vize başvuru merkezi işlem ücretlerini içermektedir. Başvurudan önce güncel vize ücreti bilgilerinin Fransa Konsolosluğundan teyit edilmesi tavsiye olunur.

  Fransa öğrenci vizesi için banka hesabında bulunması gereken bakiye ne kadar olmalıdır?

  Öğrencilerin Fransa vize başvurularında bankada bulundurmaları gereken bakiye talep ettikleri vize süresi ile uyumlu olmalıdır. Ayrıca sponsor olacak kişilerinde banka hesaplarında seyahat masraflarını seyahat süresince karşılayabilecek miktarda bakiye olmalıdır. Bakiye talep edilen kalış süresinin uzunluğuna göre değişebilmekle birlikte en az 5000 TL hesap bakiyesi yeterli görülmekle birlikte bu bilginin Fransa Konsolosluğundan teyit edilmesi tavsiye edilmektedir.

  Öğrenci olarak başvuru yaparsam en fazla ne kadar süreli Fransa vizesi alabilirim?

  Fransa Schengen vizesi ile 180 günlük periyotta en fazla 90 güne kadar vize alabilirsiniz ancak vize süresi sadece Fransa Konsolosluğunun inisiyatifindedir.

  Fransa’da arkadaşımın yanında kalacağım, davetiye göstermem zorunlu mu?

  Bu şekilde yapacağınız vize talebiniz ve başvurunuz aile ve arkadaş ziyareti kapsamına gireceği için Fransa’daki yakınınızdan davetiye mektubu almalısınız. Davetiye mektubu ziyarette bulunacağınız yakınınız bölgesindeki belediyeden onaylı olmalıdır. Fransa vize davetiyesi gönderen kişi Fransız vatandaşı ise Fransa kimliği ile, değil ise oturum izni ve pasaport fotokopisi ile birlikte davetiye mektubu göndermelidir. Davetiye mektubu e-mail veya fax yoluyla gönderilebilmektedir.

  Fransa vize başvurumu online olarak yapıp, vizemi online olarak alabilir miyim?

  Fransa vize randevunuzu online olarak alabilirsiniz ancak Schengen Fransa vizesi pasaporta işlenen bir vizedir bu nedenle pasaportunuzu ve öğrencilerin hazırlaması gereken evrakları Fransa Konsolosluğu vize başvuru merkezine teslim etmeniz gerekecektir.

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi