close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Fransa Hakkında

  Fransa Hakkında

  Fransa Konsolosluk Ve Fransa Vize İşlemleri

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının muhtemel Fransa seyahatleri öncesi, Fransa vizesi almaları gerekmektedir. Fransa Türkiye’ye vizeuygulamasında bulunurken resmi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Fransa vize işlemlerinden muaftır. Türkiye resmipasaport sahibi kişiler 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Fransa vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

  Fransa Konsolosluğu, Fransa vizesi için doğrudan yapılan başvuruları kabul etmemekte kısa süreli Fransa vizesi başvuruları, FransaKonsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu danışmanlık firmaları aracılıyla yapılabilmektedir. Uzun süreli yapacak olduğunuz Fransa vizesi başvrularınızı ise doğrudan Fransa Konsolosluğu’na yapılabilcektir. Fransa Konsolosluğu’nun, Fransa vizesi başvuruları için parmakiziuygulaması bulunurken aynı şekilde Fransa vizesi için mülakat ve Fransa vizesi için gerekli olan biyometrik fotoğrafçekiminide yine konsolosluğun kendisi yapmaktadır.

  Fransa vize işlemlerine randevu alarak ilk adımı atabilirsiniz. Fransa vize başvuru formu eksiksiz, gerçeğe uygun bilgilerle, İngilizce ve Fransızca olarak doldurulabilirken Fransa vizesi talebinde bulunduğunuza dair resmi bir belgedir başvuru formu. Fransa vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulup başvuru evraklarınız arasında bulundurmanız zorunludur. Fransa vize başvuru formu olmadan yapacakolduğunuz Fransa vizesi müracaatlarınız ise kabul edilmeyecek, işlemleriniz ve dosyanız tanınmayacaktır. Fransa Konsolosluğu,vize başvuru formu olmadan yapılan vize başvurularını kabul etmez.

  Fransa vize işlemleri, çok sayıda evrak döküman ve belgenin toparlanıp başarılı bir şekilde organize edilmesiyle oluşan bir süreçtir. FransaKonsolosluğu, eksik ve hatalı belgelerle gerçekleştirilen Fransa vizesi başvurularınızı kabul etmeyecektir. Fransa vize işlemlerine eksiksiz vedoğru şekilde hazırlanmış evraklarınız ile başvuru yaparak işlemleriniz sırasında muhtemel zaman kayıplarınızı asgari seviyeye indirebilirsiniz.

  Fransa vizesi için gerekli evraklar Fransa seyahatinizin içeriğine göre şekil alacaktır. Fransa vize işlemlerine seyahatinizinamacına yönelik başvurularda bulunmayı unutmamalısınız. Örneğin Fransa turistik vizeFransa ticari vizeFransa aile ziyareti vizesi sizlerin Fransa vizesi için gerekli olan belgelerinizi belirleyecek olan vize türleridir. Fransa seyahatinizin netleşmesi ilebirlikte alacak olduğunuz vize türüne göre Fransa vizesi ücretleride belirginleşecektir. Fransa vize ücretleri, Fransa seyahatinizintürüne ve ülkede ne kadar kalacağınıza göre değişecektir.

  Gözönünde bulundurmak yarar sağlayabilir, Fransa Konsolosluğu kısa süreli yapılacak olan Fransa vizesi için başvuruları kabuletmemektedir. Kısa süreli yapılacak olan Fransa vize başvuruları konsolosluk tarafında yetkilendirilmiş danışmanlık firmaları aracılığıylayapılabilecektir. Uzun süreli (oturum) Fransa vize işlemlerinde bulunulacaksa şayet Fransa Konsolosluğuna başvurularınızı kabuledecektir.

  Fransa vize işlemlerine yenilenmiş yahut son 10 yıl içerisinde alınmış en az 2 boş sayfası olan ve seyahat bitim tarihiitibariyle en az 3 ay geçerli pasaportlar kullanmalısınız. Bu koşullarda bulunmayan pasaportlar ile yapacak olduğunuz Fransa vizesibaşvurularınız geri çevrilecektir.

  Fransa Yurt Dışı Eğitim

  Fransa‘ya her yıl 200,000’den fazla uluslararasi ögrenci egitim almak için gitmektedir.

  Neden Fransa Yurt Dışı Eğitim?

  Fransa, bilimin tüm alanlarında dünyada elde ettiği başarılar da oldukça fazladır. Örneğin Airbus uçakları, Hızlı tren (TGV), Arianne füzesi,moda ve lüks sanayisi, HIV virüsünün buluşu ve daha niceleri.. Bu başarılarda dünyanın dört bir yanından gelip Fransa‘da eğitimgörmüş öğrencilerin payı oldukça fazladır. Günümüzde eğitimlerinin tümünü ya da bir kısmını Fransa‘da yapmayı seçen yaklaşık 200.000yabancı öğrenci vardır. Bu öğrenciler kültürleriyle, heyecanlarıyla ve tecrübeleriyle Fransız yüksek öğrenimini zenginleştirmektedirler.

  Fransa Eğitim Sistemi

  Fransa eğitim sisteminin formal temelleri Condorcef in 1971 yılında geliştirdiği model ile atılmıştır. Condorcef in modeline, göre dokuz ile onüç yaşları arsında bulunan her 400 kişi için bir ilkokulun, her 4000 kişi için bir ortaokulun, her ilde bir enstitünün açılması öngörülmekteydi. Bumodelde bütün bilimlerin ele alındığı liselere ve matematik, ahlak, tabiat, edebiyat alanlarında araştırmaları sürdüren bilim ve sanatheyetlerine de yer verilmekteydi.

  1833 yılında eğitim 11 yasma kadar zorunlu hale getirildi. 1881’de çıkarılan bir yasa 6-13 yaş arasındaki herkes için eğitim görme zorunluluğugetirildi. Daha sonra 1959′ da zorunlu eğitim çağı 16 yaşına kadar uzatıldı. 1981′ de zorunlu eğitim 18 yasma kadar uzatıldıysa dauygulanamadı. Zorunlu eğitim 6-11 yaşları arasındaki ilköğretim, 11-16 yaşları arasındaki ortaöğretim birinci devresi olmak üzere iki dönemeayni maktadır. Öğrenci başarısı 0-20 arasında verilen notlara göre değerlendirilmekte olup geçer not 10′ dur.

  1960’larda elde edilen ekonomik gelişme sonucu ortaya konan planlar eğitimde nicel yönde önemli gelişmelere yol açmıştır. Ortaöğretimdeokullaşma oranı 1966′ da %38.4, 1980′ de % 49 ve son yıllarda da %99′ a ulaşmıştır. 1973′ den beri öğretim yılı, yılbaşında bir haftalık tatil.Mart’ ta iki haftalık tatil ve Temmuz’ da daha uzun bir tatilden oluşmak üzere üç döneme ayrılmaktadır. Program, Eğitim Bakanlığı’ncahazırlanan yönetmeliklerde belirlenmektedir. Öğretmenler, istedikleri yöntemleri kullanmakta özgür oldukları halde, müfettişler tarafından MilliEğitim Bakanlığı’nın yayınladığı genelgelerdeki ilkelere uyup uymadıkları konusunda denetlenirler.

  Fransa’da Üniversite Eğitimi

  Fransa’daki üniversiteler devlet kurumlarıdır. Bu üniversiteler, Fransız Baccalauréat (Bakalorya) diplomasına sahip veya diğer ülkelerdeüniversiteye giriş için gerekli koşulları yerine getirmiş olan her öğrenciye açıktır. Mesela Türk öğrencilerde lise diploması ve Fransa’da okumakistedikleri bölüme ÖSS’de yerleştirilmiş olma şartı aranır. Fransa’daki üniversitelertemel, teknik veya mesleki eğitim sunmaktadırlar. Bununyanı sıra kendi ülkelerinde Lisans veya Bachelor’s diploması almış yabancı öğrencileri yüksek lisansa kabul etmektedirler. Üniversitedeki eğitimçok geniş alanları kapsamakla beraber aynı zamanda öğrencileri araştırma yapmaya veya iş hayatına girmeye hazırlamaktadır. ÖğrencilerFransa’nın ulusal diplomasına veya her üniversitenin kendine özel diplomasına sahip olabilirler.

  Başvurmak istediğiniz okul veya okullara başvuru dosyanızın zamanında ulaşması için söz konusu okullarla olabildiğince erken bağlantıyageçilmesi gerekir.

  Okulların cevapları (olumlu veya olumsuz) 15 haziran ila 15 eylül arasında gelmektedir. Bu durumun özellikle dikkate alınması gerekir. Çünkücevapların geç geldiği durumlarda gidiş hazırlıkları için oldukça kısıtlı bir zaman kalmaktadır. Bu nedenle gerekli hazırlıkların önceden yapılmasıçok önemlidir.

  Kesin kayıt Fransa‘da yapılır. Kayıt yapıldıktan sonra okul öğrenciye bir öğrenci kartı verecektir.

  Ödenecek harçlar okula göre değişir. İster Fransız ister yabancı olsun bir öğrencinin gerçek yıllık eğitim maliyetin büyük bir kısmını karşılayanDevlet, devlet okullarına ait yıllık harçları belirler.Almak istediğiniz diplomaya göre Fransız üniversitelerinin yıllık kayıt ücreti 130ila 1000 euros arasında değişir. Devlet mühendislik okullarında, Fransız mühendislik diplomasını almak için ödenen yıllık harç 600 ila 2000 Euroarasındadır. Bir odaya bağlı olan okullar veya özel okullar için yıllık kayıt ücretleri çok değişken olabilir.

  Fransa‘da üniversitelerde eğitim yılı Eylül’de başlar ve Haziran ayında biter. Başvuru formları lisans eğitimi için 15 Kasım ile 15 Ocak arasındaFransız Kültür Merkezleri’nden alınabilir. Bu tarihler dışında kesinlikle form verilmez. Master başvuruları için ise öğrencilerin doğrudanokuldan başvuru formu istemesi gerekmektedir.

  Fransa Üniversiteleri

  • University of ProvenceUniversity of the MediterraneanPaul Cézanne
  • University University of Avignon University of Picardie Jules Verne
  • University of Franche-Comté
  • University of Bordeaux 1. Montesquieu
  • University Bordeaux IV
  • University of Pau and Pays de l’Adour
  • University of Bordeaux
  • Pôle universitaire de Bordeaux University of Caen Lower Normandy
  • University of AuvergneBlaise Pascal
  • University University of Clermont-Ferrand University of Corsica Pascal Paoli Paris 8 University Paris 12 Val de Marne University Paris 13
  • University – Paris North
  • University of Marne la Vallée
  • University of Paris Lumière
  • University Lyon 2. Jean Moulin
  • University Lyon 3. Jean Monnet University
  • University of Lyon
  • University of Montpellier 1. Montpellier 2
  • University Paul Valéry University, Montpellier III
  • University of Nîmes University of Perpignan Via Domitia
  • University of Montpellier Paul Verlaine University Metz Henri Poincaré University Nancy 2 University
  • Paris-Sorbonne University Paris Descartes
  • University Pierre and Marie Curie
  • University of Paris Alliance Paris
  • Toulouse 1 University Capitole
  • University of Toulouse II Le Mirail

  Fransa’da Turizm

  Fransa’da, başta Paris olmak üzere bir çok şehirde önemli turistik yerler mevcuttur. İşte bunların en önemlileri:

  Eyfel Kulesi, Notre Dame, Pompidou Sanat Merkezi, Pantheon

  Louvre Müzesi, dünyanın en büyük müzelerinden biri olup, yıllık 8,5 milyon civarında ziyaretçi sayısına sahip dünyanın en fazla ziyaret edilen müzesidir. 61000 m2’ye ulaşan alanıyla müze, bir sanat müzesidir. Tarihin bir çok dönemine ait eserlere sahip olan müze, Avrupa’nın en büyük kültürüne sahip Endülüs eserlerine de sahiptir. Mona Lisa tablosu bu müzededir. Müzede; Pers, Eski Yunan, Roman, Alman, Flaman, Fransız medeniyetine ait binlerce eser yer almaktadır. Şanzelize Meydanı Paris’in en ünlü meydanı ve caddesidir.

  Fransa’da, başta Paris olmak üzere bir çok şehirde önemli turistik yerler mevcuttur. İşte bunların en önemlileri:

  Eyfel Kulesi, Notre Dame, Pompidou Sanat Merkezi, Pantheon

  Louvre Müzesi, dünyanın en büyük müzelerinden biri olup, yıllık 8,5 milyon civarında ziyaretçi sayısına sahip dünyanın en fazla ziyaret edilen müzesidir. 61000 m2’ye ulaşan alanıyla müze, bir sanat müzesidir. Tarihin bir çok dönemine ait eserlere sahip olan müze, Avrupa’nın en büyük kültürüne sahip Endülüs eserlerine de sahiptir. Mona Lisa tablosu bu müzededir. Müzede; Pers, Eski Yunan, Roman, Alman, Flaman, Fransız medeniyetine ait binlerce eser yer almaktadır.

  Şanzelize Meydanı Paris’in en ünlü meydanı ve caddesidir.

  Grand Palas Büyük bir gösteri merkezi, müze ve tarihi bir mekân olan Grand Palas, yıllık 1,5 milyon ziyaretçiye sahiptir.

  Zafer Anıtı 50 metre yüksekliğindeki dev anıtı, Paris’in en önemli yapılarındandır. Amerikan, Fransız, Alman, Yunan ordularının 1. ve 2. dünya savaşlarında bu anıtın altından şehre ihtişamla girişleri, dünyanın en önemliyle ilgili, onlarca tablo yapılmıştır ve çok ünlüdür.

  Dorsay Müzesi Monet, Manet, Degas, Renoir, Cézanne, Seurat, Sisley, Gauguin ve Van Gogh gibi ustaların en önemli eserlerinin bulunduğu bir müze.

  Sacre Coeur Bazilikası Paris’te bulunan bazilika, Roman Katolik kilisesine bağlıdır. Yapımı 1914’te tamamlana bazilika, şehrin en yüksek mevkii olan Montmarte’dedir. Yapımında traverten taşları kullanılmıştır.

  FRANSA LİMANLARI

  Bordeaux, Boulogne, Cherbourg, Dijon, Dunkerque, La Pallice, Le Havre, Lyon, Marseille, Mullhouse, Nantes, Paris, Rouen, Saint Nazaire, Saint Malo, Strasbourg

  FRANSA HAVAALANLARI

  Paris Charles de Gaulle Havaalanı, Paris Orly Havaalanı, Nice Côte d’Azur Havalimanı, Lyon Saint-Exupéry Havaalanı, Marseille Provence Havaalanı, Toulouse Blagnac Airport, Basel-Mulhouse Uluslararası Havalimanı, Bordeaux – Mérignac Havaalanı, Beauvais-Tille Havaalanı, Nantes Atlantique Havaalanı, Roland Garros Havaalanı, Pointe-à-Pitre Uluslararası Havalimanı, Montpellier Havaalanı, Ajaccio – Napoléon Bonaparte Havalimanı, Faa’a Uluslararası Havaalanı, Lille – Lesquin Havaalanı, Strasbourg Havalimanı, Bastia Poretta Airport

  FRANSA OTELLERİ

  Fraser Suites Le Claridge Champs-Elysées, Hilton Arc De Triomphe Paris Hotel, Hôtel Claridge Paris, Hôtel California Champs Elysées, Hôtel Du Brabant, Hotel De Nevers, Hôtel de Lorraine, Hôtel Moderne Du Temple, Mary’s Hotel, Hotel Baudelaire Bastille, Montmartre Clignancourt, My Hotel In France Montmartre, Prince Albert Opéra, Hôtel Montsouris Orléans, Hôtel Des Arts-Bastille, Sully Hôtel.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!