close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Dubai Evrak Tasdik İşlemleri

  Dubai Evrak Tasdik İşlemleri

  Dubai evrak tasdik işlemleri belge üzerinde yer alan imzanın doğruluğunu, imzalayan kişinin görevini teyit etme amacı ile yabancı evraka geçerlilik kazandıran ve belgenin yasallığını tasdik ederek başka ülkelerde geçerli olmasını sağlayan resmi bir uygulamadır. Evrak tasdik işlemi sırasında bağlı olunan bölge valiliği ve Türkiye’den mal ithal eden şirketin bağlı olduğu ülke Konsolosluğu belgenin orijinal olduğunu doğrulayarak Türkiye sınırları dışında da evrakı resmi hale getirmektedir.

  Evrak tasdik işlemleri belge türüne bakılmaksızın bazı prosedürlere tabi tutularak gerçekleştirilmektedir. İşlemler sırasında onaylanacak olan belge yeminli bir tercüman tarafından İngilizce ve Arapça dillerine çevrilmektedir. Belge orijinaline uygun olarak hazırlanmasının ardından noter tarafından tasdik edilmektedir. Valilik tarafından onaylanan belgenin Dubai Konsolosluğuna görülmesi gerekmektedir. Dubai evrak tasdik işlemleri ortalama 5-7 iş günü sürmektedir.

  Dubai Konsolosluğu tarafından Dubai evrak tasdiki işlemleri dahilinde ticari fatura tasdiki, eğitim belgeleri ve diploma tasdiki, çalışma izni tasdiki, evlilik cüzdanı tasdiki, vekaletname, menşe şahadetnamesi gibi resmi belgeler onaylanmaktadır. Onay işlemi gerçekleştirilecek belgenin İngiliz noter onaylı tercümesinin yapılması ve belgenin aslı ile birlikte Dubai, (BAE) Birleşik arap emirliği Konsolosluğuna iletilmesi gerekmektedir.

  Dubai evrak tasdik işlemleri ücretlendirme

  Dubai Konsolosluğu tasdik işlemlerinde her evrak için ayrı başvuru ücreti talep etmektedir. Ticari başvuru işlemleri için belge sayfası başına ücretlendirme yapılmaktadır. Ticari ve şahsi evrakların tasdik ücretleri farklılık göstermektedir. Fatura tasdiki yapıldığı durumlarda ücret Konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Belge tasdiki işlemleri cuma günleri hariç hafta içi her gün Dubai Konsolosluğunda yapılabilmektedir.

  Dubai evrak tasdik işlemleri hakkında

  Menşe sertifikası ihracatçının bağlı olduğu ticaret odası tarafından tasdik edilen ürünlerin menşeini belirten belgelere denilmektedir. İhraç edilen ürünün menşeini belgelemek için ihraç edilmiş olduğu ülke temsilcilikleri tarafından onaylaması gerekmektedir. Cezayir, Dubai, Fas, İran, Lübnan, Mısır, Suriye ve Ürdün‘den gerçekleştirilen ihracat işlemlerinde belgelerin tasdik ettirilmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

  Ortadoğu ülkeleri Konsolosluklarında fatura, vekaletname, sözleşme gibi evrakların yanı sıra ülkelerde açılan ihalelere katılacak firmalara ait resmi evraklarında tasdik işlemleri yapılmaktadır. Konsolosluk tasdikli fatura ihracatçının kendi orijinal faturasını düzenleyerek ihraç edeceği ülkenin konsolosluğuna tasdik ettirdikten sonra ithalatçıya gönderdiği faturaya denmektedir. Orijinal faturasını düzenleyen ihracatçı daha sonra bağlı bulunduğu il valiliğine giderek fatura onaylatma işlemini gerçekleştirir. Ortadoğu ülkeleri ve İsrail tarafından bu fatura özellikle istenmektedir.

  Ortadoğu ülkeleri ticaret kuralları dahilinde söz konusu ülkeler tarafından ithal edilecek ürünlerin gümrük işlemlerini teşkil edecek Konsolosluk tarafından tasdik edilmiş faturanın beyan edilmesi talep edilmektedir. Birçok Ortadoğu ülkesinin turistik, ticari, diplomatik, ziyaret gibi nedenlerle seyahat edecek kişilerden vize talep etmesi gibi Türkiye’den ihracatı gerçekleşecek ürünler için ülkeler fatura, menşe şahadetnamesi gibi belgelerin gerekli makamlarca tasdik ettirilmesi şartı aranmaktadır.

  Türkiye sınırları içerisinde düzenlenen apostilli belgenin başka bir ülkede beyan edilecek olması halinde konsolosluk yetkilileri tarafından onaylanması zorunluluğu bulunmaktadır. Onaylanması talep edilen evraklar genellikle menşe şahadetnamesi, fatura ve sağlık sertifikası belgeleridir. Bu belgelerin ihracatı yapılacak ülke temsilciliklerinde tasdik edilmesi gerekmektedir. Belgelerin onaylanmaması halinde ürünleri satın alacak şirket gümrük işlemlerini yerine getirememektedir. Ülkelere göre evrak tasdik işlemleri farklılık gösterebilmektedir. Dubai evrak tasdik işlemleri için tasdik edilecek belgenin aslı talep edilmektedir.

  Dubai evrak tasdik işlemleri – Sıkça sorulan sorular

  Online olarak e-vize dubai vizesine başvuru işlemleri nasıl yapılmaktadır?

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden Dubai vizesine başvuru işlemleri elektronik vize sistemi (e-vize) üzerinden online olarak yapılmaktadır. Başvuru işlemleri için başvuru yapılacak olan vize türünün belirlenmiş olması gerekmektedir. E-vize sistemine gerekli belgelerin yüklenmesi, vize başvuru ücretinin ödenmesi ve başvuru adımlarının tamamlanması ile birlikte vize talebi oluşturma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Başvuru işlemleri konusunda danışmanlık hizmeti sağlayan kurumlar aracılığıyla süreç kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir.

  Dubai’ye giriş esnasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Dubai seyahat planı olan kişilerin seyahatleri sırasında uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Dubai vizesi onay tarihinden itibaren 58 gün geçerli olan bir vize türüdür. Bu nedenle seyahatin izin verilen 58 gün içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Söz konusu vizenin ikamet gün sayısını aşmadan ülke sınırları içerisinde çıkış yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi takdirde vize izin süresini aşan kişilere göçmenlik ofisi tarafından cezai yaptırım uygulanmaktadır.

  Dubai vize başvurusunun reddedilmesi halinde verilen parmak izinin geçerliliği devam eder mi?

  Dubai vizesine başvurular göçmenlik ofisi tarafından e-vize sistemi üzerinden online olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle başvuru aşamasında başvuru sahiplerinden parmak izi talep edilmemektedir.

  Dubai Konsolosluğu randevusu olmadan vize başvurusu yapılabilir mi?

  Dubai vizesi göçmenlik ofisi tarafından e-vize sistemi üzerinden online olarak kabul edilen ve onaylanması ile başvuru sahibine tahsis edilen bir vize türüdür. Başvuru sürecinin online işlemlerle yönetilmesi nedeniyle başvuru aşamasında Konsolosluk randevusu alınmamaktadır.

  Yeşil pasaport sahipleri için Dubai vizeli mi?

  Türkiye Cumhuriyeti yeşil (hususi) pasaport sahipleri Dubai’ye yapacakları 180 gün içerisinde 90 ikame gününü aşmayan seyahatleri için vize sahibi olma zorunluluğundan muaf tutulmaktadır. Seyahat süresinin izin verilen vize süresinden uzun olması durumunda seyahat nedenine uygunluk gösteren vize türüne başvuru yapılması gerekmektedir.

  Dubai evrak tasdik işlemleri gerekliliği ve nasıl yapılır hakkında bilgiler yazımızda paylaşılmıştır. Uzmanlarımızdan tastik işlemleri hizmeti alabileceksiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!