close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Dubai 2023 Expo

  Dubai 2023 Expo

  Önümüzdeki yıl Dubai 2021 Expo olarak düzelenen sergi Fransa başkenti Paris’te merkezi olan ve kendisine kayıtlı 167 üye ülkeden meydana gelen Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından yürütülmektedir. Expo etkinliklerine ev sahipliği yapabilmek için Uluslararası Sergiler Bürosu üyesi olunması şartı aranmaktadır. Expo her beş yılda bir gerçekleştirilmekle birlikte aynı yıl içerisinde 3 ila 6 ay arasında açık kalmaktadır.

  Uluslararası platformda en köklü organizasyonlardan biri olan World Expo’da ürünlerden çok teknolojik, bilimsel gelişmeler ve fikirler sergilenmektedir. Bu serginin amacı Dünyamızı nasıl daha iyi bir yer haline getiririz? sorusuna cevap vererek günümüz dünyasının zorlayıcı sorularına cevap, sorunlarına çözüm aramaktadır. Expo fuarlarının düzenlenmesi dünya mirasına birçok eser kazandırmıştır. 1851 yılında düzenlenen ilk Expo ile Crystal Palace, 1889 yılında Paris’te düzenlenen sergi için ise Eyfel Kulesi tasarlanmıştır.

  Expo 2021 Sergisinin Dubai’ye kazandırılması ile birlikte ülkeyi 2021 yılına yetiştirmek için geniş çaplı bir seferberlik başlatılmıştır. Dubai 2021 Expo teması yapılan çalışmalar doğrultusunda Connecting Minds, Creating the Future / Fikirleri Buluşturmak, Geleceği Tasarlamak olarak belirlenmiştir. Ekim 2021 itibariyle başlayacak ve 6 ay açık kalacak serginin 190 ülkeden gelecek 25 milyon ziyaretçi tarafından görülmesi beklenmektedir. Günümüze kadar Orta Doğu ve Afrika sınırları içerisinde bu kapsamda bir organizasyon yürütülmüş olmaması da bu açıdan oldukça önem arz etmektedir.

  Dubai Expo 2023 Hakkında

  Dubai sınırları içerisinde gerçekleştirilecek olan Expo 2021 için 2 km2 kapalı olmak üzere toplam 4.38 km2 alan ayrılmıştır. Sergiye ayrılan bu alana dünyaca ünlü HOK firması tarafından fırsatlarsürdürülebilirlikmobilite kavramlarını sembolize eden yenilikçi ve fütüristik tasarımı yansıtan, üç pavyondan oluşan bir mekan inşa edilmiştir.

  Dubai Expo 2021 mekanı geleneksel Arap çarşılardan ilham alarak tasarlanmıştır. Merkezinde küçük sergi mekanlarının yer aldığı bölümün üstünde şeffaf kubbesi ile Al Wasl yer almaktadır. Dubai eski ismi olan Al Wasl bağlantı anlamına gelmektedir. Expo fuarının çevre şartlar da göz önünde bulundurularak mekan tasarımının dış cephelerine fotovoltaik paneller eklenmesi ile tüketilen enerjinin en az %50 geri kazanılması beklenmektedir. Dış cephelerde kullanılan fotovoltaik kumaş ve peyzaj düzenlemeleri dahilinde mekanın dışına gölgelik sağlama amacı gözetilmiştir.

  Sergi merkezinde yer alan Al Wasl Plaza tasarımı dünyaca ünlü Burj Khalifa gökdeleninin de mimarları olan Gordon Gil ve Adrian Smith tarafından yapılmıştır. Dubai Expo 2021 Başkan Yardımcısı Ahmed Al Khatib kubbenin 65 metre yüksekliğinde, 150 metre çapında, 10 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapabilecek büyüklükte ve içerisinde havuz, şelale, park gibi peyzaj öğeleri bulunduğunu iletmiştir. Sergi döneminde inşa edilen kubbeye bir projeksiyon sistemi yardımıyla görüntülerin yansıtılması planlanmaktadır.

  Expo 2021 Birleşik Arap Emirlikleri pavyonu Santiago Calavatra tarafından tasarlanmıştır. Uçan bir kartaldan ilhan alınan pavyon tasarımı 15000 m2 alanı kapsayan 4 ayrı kattan oluşmaktadır. Genel Kurul konuşmasında açıklanan Dubai Expo 2021 bilet fiyatları yetişkinler için 1 günlük giriş 33 USD, 3 günlük giriş 71 USD olarak belirlenmiştir. Beş yaş ve altı çocuklar ile 65 ve üstü yetişkinler organizasyona ücretsiz olarak katılabilmektedir. Organizasyona 6-17 yaş arasındaki gençler %50 indirim ile katılım sağlayabilmektedir.

  Uluslararası fuarın ev sahipliğini üstlenecek olan Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Emirliği nisan ayının başında Expo 2021’nin covid-19 salgını nedeniyle bir yıl süreli olarak ertelenmesini talep etmiştir. Uluslararası Sergiler Bürosu BIE Expo 2021’de yapılması beklenen serginin 1 Ekim 2021 – 31 Mart 2022 tarihleri arasına ertelenmiş olduğunu bildirmiştir.

  Dubai Expo Vizesi

  Dubai Expo 2021 organizasyonu dahilinde Hususi (Yeşil), Diplomatik (Siyah) ve Hizmet (Gri) Pasaport sahibi T.C. vatandaşları Dubai vizesi sahibi olma zorunluluğu olmadan seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir.

  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahipleri için vize muafiyeti 180 gün içerisinde 90 ikamet gününü aşmayan Dubai seyahatleri için geçerli kabul edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahiplerinin Expo 2021 ziyareti amacı ile gerçekleştirecekleri seyahatlerinde Dubai vizesi sahibi olma zorunlulukları bulunmaktadır.

  Dubai vize türleri ikamet süresi ve ülke sınırları içerisine giriş sayısına göre farklılık göstermektedir.

  • 48 Saatlik Transit Vize
  • 96 Saatlik Tek Girişli Transit Vize
  • 30 Günlük Tek Girişli Vize
  • 30 Günlük Çok Girişli Vize
  • 90 Günlük Tek Girişli Vize
  • 90 Günlük Çok Girişli Vize
  • 24 Saatte VIP Vize
  • Cruise Vizesi gibi türleri bulunmaktadır.

  Dubai seyahati gerçekleştirecek Umuma Mahsus pasaport sahipleri ve T.C. sınırları içerisinde oturum izni bulunan yabancı pasaport sahiplerinin seyahat planlarına uygun vize türüne başvuru yapması gerekmektedir. Dubai online vize başvuru işlemleri doğru ve eksiksiz olarak yapıldığı takdirde 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Dubai e-vize özelliği ile onaylanan vize başvurusu başvuru sahibinin e-posta adresine iletilmektedir. Başvuru aşamasında gerekli evrakların eksiksiz olarak ibraz edilmesi ve konsolosluk resmi tatillerinin göz önünde bulundurulması sonuçlanma aşamasında sorun yaşamamak adına oldukça önem arz etmektedir.

  Dubai 2021 Expo – Sıkça Sorulan Sorular

  Expo 2021 sergisi için yeşil pasaport dubai vize muafiyeti var mıdır?

  Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) sınırları içerisine yapacakları 180 günü aşmayan seyahatleri için vize sahibi olma zorunluluğundan muaf tutulmaktadır. Söz konusu ikame süresinin aşılacak olması durumunda Yeşil Pasaport sahibi kişilerin seyahat nedenlerine uygun olan vize türüne başvurmaları gerekmektedir.

  Dubai için vize gerekli mi bordo pasaport sahibi olarak expo sergisine katılmak mümkün mü?

  Dubai sınırları içerisine seyahat planı olan Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport sahibi kişilerin seyahatleri öncesinde vize sahibi olmaları gerekmektedir. Seyahat nedeni ve süresi fark etmeksizin tüm Bordo Pasaport sahibi vatandaşların Birleşik Arap Emirlikleri vizesi sahibi olarak seyahatlerini gerçekleştirmeleri zorunluluğu bulunmaktadır.

  Dubai express vize başvurusu ile başvuru işlemlerini hızlandırmak mümkün mü?

  Dubai seyahati için yapılan vize başvuruları e-vize sistemi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Başvuru işlemlerinin ardından vize talebi ortalama 72 ila 96 saat içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Sonuçlanma gün sayısı başvurunun tatil günlerine ve konsolosluk yoğunluğuna denk gelmesi halinde değişiklik gösterebilmektedir. Söz konusu sürecin haricinde ayrı bir Dubai express vize başvurusu bulunmamaktadır. Vize başvuru sürecini hızlandırmak için başvuru sürecinde danışmanlık hizmeti veren firmalardan destek alınabilmektedir.

  Dubai vizesi online başvuru ile alınır mı yoksa şahsen bulunmak gerekiyor mu?

  Dubai vizesi başvuruları elektronik vize (e-vize) sistemi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Başvuru için gerekli belgelerin sisteme yüklenmesi, vize ücretinin ödenmesi ve başvuru adımlarının doğru olarak tamamlanması gerekmektedir. Değerlendirme süreci sona erdiğinde vize sonucu başvuru aşamasında belirtilen elektronik posta adresi aracılığıyla başvuru sahibine iletilmektedir. Süreç dahilinde şahsen bulunma zorunluluğu söz konusu olmamaktadır.

  Dubai konsolosluğu expo sergisini salgın yüzünden erteledi mi?

  Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Emirliği nisan ayının başında Expo 2021’nin covid-19 salgını nedeniyle serginin bir yıl süreli olarak ertelenmesini talep etmiştir. Uluslararası Sergiler Bürosu BIE Expo 2021’de yapılması beklenen serginin 1 Ekim 2021 – 31 Mart 2022 tarihleri arasına ertelenmiş olduğunu bildirmiştir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!