close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlığı

  Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlığı

  Çocuklar için Bulgaristan Vatandaşlığı başvurularında gerekli evraklar

  1. Eksiksiz doldurulmuş Bulgaristan vize başvuru formu
  2. Çocuğunuzun Apostilli sabıka kaydı (Tüm adliyelerden alınır)
  3. 2 adet biometrik fotoğraf (Formatı: 35x45mm) Bakınız: Biometrik Fotoğraf
  4. Çocuklarınıza oturum almak istiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’nden Doğum Kayıt Örneği (Form C) almanız gerekmektedir. Bu, Kaymakamlıktan Apostilletip, Bulgaristan’da Bulgarca’ya tercüme edilip Sofia Dış İşleri Bakanlığı’na gidecek ve oradan onaylatılıp, noterden tasdiklenip Apostil olacak.
  5. Sizin tarafınızdan yapılmış, Bulgaristan’da tam adresi belirtilmiş evde aile ferdinizin sizinle oturacağına ve orada tüm masraflarının sizin tarafınızdan karşılanacağına dair Bulgar noterinden tasdikli taahhütname (Deklaratsiya)
  6. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  7. Bulgaristan’da oturumu olan kişinin oturum kartının (Liçna kart) fotokopisi
  8. Bulgaristan’da oturumu olan kişinin kira kontratı
  9. C. Pasaportu (Geçerlilik süresi en az 2 yıllık olan)
  10. Bulgaristan’da herhangi bir bankadan açtırdığınız hesabınızın fotokopisi

  Çocuklara Bulgar Vatandaşlığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  1950 ve önceki yıllarda göç eden çocukların Bulgar vatandaşlığı nasıl alınır?

  Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlığı başvurusu sırasında Türkiye’den tam vukuatlı nüfus kayıt örneği alınır. Bu belgede üst soydakilerin doğum yeri görünüyor. Bulgaristan doğumlu dedeniz, babaannenizin veya büyükannenizin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihi netleştirerek işlemlerinizi başlayabilirsiniz. Buna dayanarak Bulgaristan Adalet Bakanlığında Vatandaşlık sorgulaması yapılıyor.

  Bulgaristan doğumluyum ama TC vatandaşıyım, Çocuğumu Bulgaristan vatandaşı yapmak istiyorum nasıl alabilirim?

  Çocuğumu nasıl Bulgar vatandaşı yapabilirim, başvuruyu nereye yapmalıyım?

  Çocuğunuza öncelikle Bulgaristan’da doğum belgesi çıkartmalısınız. Bulgaristan’da evlilik onayı yaptırmadıysanız çocuğunuza doğum belgesi çıkartırken evlilik onayının yaptırılması talep edilmektedir. Bu belgeler temin edildikten sonra çocuğunuza almak istediğinizi Bulgar pasaportu için Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğuna başvuruda bulunabilirsiniz.

  Eşim Bulgar vatandaşı çocuğuma nasıl vatandaşlık alabiliriz?

  Eşiniz Bulgar vatandaşı ise çocuğunuza vatandaşlık alabilmek için sizin ve eşinizin her ikinizin de yazılı izni olması gerekmekte. Bulgaristan’daki nüfus müdürlüğü’nden Form C olarak bilinen Doğum Kayıt Örneğini almanız, Kaymakamlıktan Apostill işlemini yapmanız, noter onayından sonra bu belgenin Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından onaylatılması gerekecektir.

  Çocuğuma Bulgaristan’da Doğum belgesi nasıl alınır ?

  Apostilli doğum belgesi nereden alınır? sorunuzun yanıtı sayfamızın devamında yer almaktadır.

  Çocuğunuzun doğum kayıt örneği, nüfus kayıt örneği, denklik belgesi, ebeveynlerin Bulgaristan pasaportu, T.C. kimlik fotokopileri ve vekalet belgelerinin Bulgaristan’da ilgili bakanlığa teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin tümü apostilli ve orijinal olarak sunulması gerekmekte olup, noter tasdiki gereken evrakların da unutulmaması gerekir. Bu konunun detaylarına dair bilgiler Bulgaristan Konsolosluğundan teyit edilmelidir.

  Bulgaristan Konsolosluğu burada belirtilen evrakların dışında evrak talep ediyor mu?

  Başvurunuzun içeriğine göre Bulgaristan Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Ancak öncelikle talep edilen evrakların eksiksiz ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu sayfa Bulgaristan resmi konsolosluk sayfası değildir ve bilgilerin güncel duruma göre teyit edilmesi gerekebilmektedir. Bilgilendirme amacıyla paylaşılan veriler

  Başvuru işlemini Bulgaristan’da hangi kuruluşa yapabiliriz? Türkiye’den başvuru yapmak mı yoksa Bulgaristan’dan başvuru yapmak mı kolay?

  Bulgaristan’da başvuru yapabilmek için gerekli evrakları Bulgaristan İçişleri Bakanlığına iletmeniz gerekir. Eğer gidecek durumunuz yoksa işlemleri Türkiye’de Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara, Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğuna başvuru yaparak da yapabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!