close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Cezayir Vizesi

  Cezayir Vizesi

  Türkiye ile Cezayir arasında son yıllarda yapılan bir vize muafiyeti olmadığı için Ülkeye yapılacak olan seyahatlerde seyahat amacına uygun vize başvurusunda bulunarak vizeye sahip olunması gerekmektedir. Cezayir vizesi başvurularında Cezayir Konsolosluğu, vize talebinde bulunan kişiyi pasaport türüne göre vize prosedürüne tabi tutmaktadır.

  Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Cezayir’e olan seyahatlerinde Cezayir vizesi prosedürlerini tamamlamalıdırlar. Diplomatik (siyah), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahipleri ise Cezayir’e olan 90 günlük seyahatlerinde vize prosedüründen muaf tutulmuşlardır.

  Başvuru sahibi Cezayir’e yapacağı seyahat amacına yönelik vize tipini belirlemelidir. Bu nedenle vize türlerine göre başvuru evraklarını hazırlaması gerekmektedir. Cezayir çalışma (ticari) vizesi başvurusunda bulunanların davet (istek) yazıları Fransızca veya İngilizce olmalıdır. Davet yazılarının belediyeden onaylı, orijinal doküman olması gerekmektedir.

  Cezayir vizesi için sahip olunan Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve seyahat sonlanma tarihinden itibaren 6 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Bunun dışında Cezayir vizesinin işleneceği pasaportta iki adet boş sayfa bulunmalıdır.

  Cezayir vizesi Cezayir’in ve Türkiye’nin milli bayramları ve tatilleri haricinde çoğunlukla 7 iş günü sonrasında sonuçlanmaktadır. Cezayir Büyükelçiliğinin ek evrak talep etmesi durumunda işlem süresinin uzayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

  Cezayir vize başvuru

  Cezayir vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalı, vize başvuru evrakları tamamlanmalı ve Cezayir Konsolosluğu veya Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine başvuru yapılmalıdır. Cezayir vizesi başvurusunda kullanılacak 2 adet fotoğraf başvuru formlarındaki gerekli yerlere yapıştırılmalıdır.

  Cezayir vizesi için kullanılacak fotoğrafların arka fonu beyaz olmalı ve fiziksel olarak başvuru sahibinin en güncel halini yansıtmalıdır. Cezayir vize başvuru formu ve vize başvuru evraklarının ideal bir şekilde düzenlenmesi ile birlikte Cezayir Konsolosluğu veya Konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerine Cezayir vizesi başvurusu yapılmalıdır.

  Cezayir vize başvuru formu

  Cezayir vize başvuru formu, Cezayir Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olup, başvuru sahipleri hakkında Konsolosluğun bilgi edinebilmesini sağlamaktadır. Cezayir vize başvuru formu eksiksiz, Türkçe ve İngilizce olarak doldurulabilirken. Cezayir vize başvuru formu olmadan yapılan başvuruları Cezayir Konsolosluğu kabul etmeyecektir.

  Ayrıca başvuru formunda beyan edilen bilgiler başvuru evraklarında bulunan bilgilerle uyumlu olmalıdır. Cezayir Konsolosluğu gerçeğe uygun olmayan beyanlar içeren belgeler sebebiyle başvuru sahiplerine cezai yaptırımda bulunabilir. Bu sebeple başvuru formu diğer vize evrakları özenle hazırlanmalıdır.

  Cezayir vizesi için gerekli evraklar

  Cezayir vizesi için gerekli belgeler seyahatin içeriğine göre değişiklik göstermektedir. Cezayir turistik vize, Cezayir ticari vize, Cezayir ziyaretçi vizesi Cezayir vize türleridir. Cezayir Konsolosluğundan ya da konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerinden Cezayir vizesi için gerekli evrakları öğrenilebilir. Cezayir Konsolosluğunun başvuru sahibi hakkında daha kapsamlı şekilde bilgi edinebilmek için bazı durumlarda ek evrak talebinde bulunma hakkı vardır.

  Cezayir vize evrakları Cezayir Konsolosluğunun ek evrak talebinde bulunmasına göre de şekillenmektedir. Hazırlanacak evraklar Cezayir’de kalış süresine, meslek grubuna, seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir.

  Cezayir vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibi tarafından şahsen, eksiksiz ve gerçeği yansıtan beyanlarla hazırlanmalıdır. Hatalı bilgi içeren veya eksik evraklarla yapılan başvurunun reddedilme ihtimali yüksektir. Zaman ve emek kaybı yaşanmaması için Cezayir vize evrakları eksiksiz ve doğru beyanlarla dikkatlice hazırlanmalıdır.

  Sizlere seyahatinize ve statünüze uygun evrak listelerini Hermes Vize tarafından e-posta yolu ile iletebilirsiniz.

  Cezayir vizesi başvuru işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar

  Cezayir vize işlemlerine yenilenmiş bir pasaportla başlanmalıdır. 10 yıldan daha eski pasaportlarla yapılan başvuru işlemleri kabul edilmemektedir, yıpranmış ve hasar görmüş pasaportlarla da Cezayir vize başvuru işlemleri yapılamamaktadır. Cezayir Konsolosluğu, vize başvuru işlemlerini onaylamış olsa bile, ülkeye giriş ülkede bulunan sınır görevlilerinin sorumluluğundadır.

  Önerilen şartlara uymayan pasaportlar her daim seyahatin başarısız geçmesine neden olmaktadır. Cezayir vizesinin sonuçlanma süresi Cezayir Konsolosluğunun yoğunluk durumuna göre değişiklik göstermektedir. Cezayir vizesi başvuru işlemlerine 1 ay önceden başlanmalıdır. Cezayir vizesi başvuruları seyahat tarihine en geç 15 iş günü öncesinden yapılmalıdır.

  Cezayir Büyükelçiliği ve Cezayir Başkonsolosluğuna yapılacak olan vize müracaatlarında dilekçenin Fransızca ve İngilizce olması gerekmektedir. Cezayir vizesi başvuru sahibi çalışansa bağlı olduğu şirket yetkilisi Cezayir Konsolosluğuna hitaben, şirketin antetli kağıdına çalışanı için başvuru dilekçesi hazırlamalıdır.

  Vize kategorisi fark etmeksizin Cezayir’e seyahat edeceklerin dikkatine;

  Cezayir’e giriş ve çıkışta döviz miktarının beyan edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Cezayir merkez bankasının yurt dışına döviz alım satım uygulamaları ve döviz hesaplarına ilişkin 03.02.2007 tarihli ve 07-01 sayılı yönetmeliği uyarınca, Cezayir’e döviz ithali ve ihracatına sınırlama getirilmiştir.

  Cezayir’e girişte ülkeye getirilen döviz, miktarı fark etmeksizin gümrük kapılarında yetkililere beyan edilmelidir. Bu uygulamanın nedeni Cezayir’den çıkışta girişte beyan edilen döviz miktarı kadar döviz yurt dışına çıkarılabilmektedir. Girişte beyan edilen döviz tamamen veya kısmen harcandığı takdirde, kayıtlı aracı kurumlar veya döviz bürolarında bozdurulan dövizin miktarına ilişkin imzalı ve kaşeli bozdurma belgelerinin gümrük yetkililerine ibraz edilmesi gerekir.

  Cezayir oturum izni talebinde bulunan yabancılar Cezayir bankaları nezdindeki döviz hesaplarından temin ettikleri 7600 Euro tutarındaki dövizi ve/veya Cezayir merkez bankasının özel izni ile elde ettikleri dövizi yurt dışına çıkarabilme hakkına sahiplerdir.

  Suriye vatandaşları için Cezayir vizesi işlemleri hususu

  Cezayir vize başvurularında bulunacak Türkiye’de ikamet etmekte olan Suriye vatandaşları T.C. oturum izni belgeleri ile birlikte Cezayir devletinden gelecek davetiye belgelerini orijinal evrak olarak kaşe ve ıslak imzalı olarak beyan etmelidir.

  Ayrıca Türkiye’de ikamet etmekte olan Suriye vatandaşları davetiye belgelerini orijinal ibraz etmelerinin yanı sıra bağlı bulundukları ve ticari faaliyet yürütmekte oldukları kurum veya şirketin antetli kağıdına Cezayir Konsolosluğuna hitaben yazılmış vize talebini belirtilen dilekçe sunmalıdırlar.

  Azerbaycan vatandaşları için Cezayir vize işlemleri hususu

  Türkiye’ den Cezayir vizesi için müracaatta bulunacak Azerbaycan vatandaşları için Türkiye oturma izni belgesini başvuru esnasında sunma zorunluluğu yoktur. Azerbaycan devletinde Cezayir Temsilcilik/Konsolosluklarının olmaması nedeni ile söz konusu ülke vatandaşları Cezayir vizeleri için başvurularını Türkiye’deki Cezayir Konsolosluğu ve Cezayir Büyükelçiliğine gerçekleştirebileceklerdir.

  Cezayir Konsolosluğu, Cezayir vize hakkında sıkça sorulan sorular

  Cezayire vize kalktı mı?

  Cezayir vizesi kalkmamıştır. T.C. Bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerinin vize alması gerekirken, iki ülke resmi pasaport sahipleri 90 günü aşmama koşuluyla Cezayir vize işlemlerinde muaftırlar.

  Cezayir vize bilgileri nedir?

  Cezayir Türkiye’ye vize uygulaması bulunan ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye vatandaşlarının muhtemel Cezayir seyahatleri öncesi vize almaları gerekirken iki ülke resmi pasaport sahiplerinin de Cezayir vizesi almaları gerekecektir. Cezayir Ankara Büyükelçiliği Cezayir’in Türkiye’de bulunan resmi temsilcisidir.

  Cezayir Büyükelçiliğinin içerisinde bulunan konsolosluk bölümü, Cezayir vize başvuru işlemlerinin yapılabileceği yerdir. Cezayir Ankara Büyükelçiliği Çankaya’da bulunmaktadır. Cezayir Büyükelçiliği ve Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu vize başvurularını kabul etmekle beraber konsolosluk işlemlerini de yürütmektedirler.

  Cezayir vizesi nasıl alınır?

  Cezayir vizesi için gerekli olan belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlandıktan sonra Cezayir Konsolosluğuna veya Cezayir Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine başvuruda bulunarak vize başvurusu gerçekleştirilmektedir. Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri Cezayir vize evraklarının hazırlanması ile ilgili soru ve sorunlar konusunda yardımcı olmaktadır.

  Cezayir vizesi kaç günde çıkar?

  Cezayir vizesinin çıkma süresi evraklarınızın tamamlanması ve Cezayir Konsolosluğunun ek evrak talebinde bulunma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Cezayir Konsolosluğu bazı durumlarda vize başvuru evraklarına ek evrak isterken bu durum vize çıkış sürenize etkilemektedir Cezayir vizesi, tüm olasılıkların göz önüne alınması ile birlikte Cezayir vize işlemleri 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

  Cezayir vizenizin ret alması halinde yapılması gereken?

  Cezayir vize işlemleriniz ret olarak sonuçlanabilir. Cezayir Konsolosluğu başvuru evraklarını ve seyahat gerekçesini yetersiz görmesiyle vize talebi ret ile sonuçlanabilmektedir. Vize başvuru evrakları doğru bir şekilde organize edilerek yeni bir başvuru yapılabilir. Yeni başvuru yapmanızın önünde herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır. Ayrıca başvuru sahibinin Cezayir Konsolosluğunun ret sonucuna itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

  Cezayir vize başvuru formu nasıl doldurulur?

  Cezayir vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe olarak eksiksiz, okunaklı olarak doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda verilecek bilgiler, vize başvuru evraklarınızda bulunan bilgilerinizi desteklemelidir. Cezayir Konsolosluğunun önceliklerine göre çekilmiş biyometrik fotoğraf vize başvuru formunun fotoğraf kutucuğuna yapıştırılmalı ve form doldurma işlemi tamamlanmalıdır.

  Cezayir vizesi ücreti ve diğer tüm başvuru işlemleri hakkında destek almak için Hermes Vize’ye ulaşabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!