close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Cezayir Turistik Vize işlemleri

  Cezayir Turistik Vize işlemleri

  Türkiye Cumhuriyeti bordo umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar yapılan kısa süreli kültürel seyahatler için Cezayir turistik vize alınması gerekmektedir. Başvuru sahibinin Cezayir seyahati kısa bir süreye tekabül ediyorsa davetiye, ticari bir amaç ve ziyaret gibi içeriklerinden oluşmuyorsa Cezayir turistik vize başvurusunda bulunulmalıdır.

  Cezayir Konsolosluğu, vize başvuru işlemlerinde bulunan başvuru sahipleri hakkında kapsamlı bilgi edinmek istemektedir. Bu nedenle Cezayir vize başvuru formu eksiksiz, gerçeğe uygun ve vize başvuru evraklarında bulunan bilgileri destekleyecek şekilde doldurulmalıdır.

  Cezayir turistik vize işlemleri

  Cezayir turistik vize başvuru formu, vize başvurusunun tanınması, işleme konulmasına dair içeriği de kapsamaktadır. Cezayir turistik vize başvuruları, Cezayir Konsolosluğunun oluşturduğu önceliklere göre evrakların eksiksiz ve doğru şekilde toparlanıp hazırlanmasıyla başlayan bir süreçtir. Cezayir turistik vize için gerekli evraklar doğru bir şekilde hazırlanmalı, Cezayir vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmalı ve vize başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır.

  Kişisel duruma göre değişen başvuru evraları hakkında detaylı bilgiye Cezayir Konsolosluğundan veya Cezayir vize başvurularını kabul eden vize merkezlerinden ulaşılabilir. Cezayir turistik vize başvurularında pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve seyahat bitim tarihinden en az 6 ay daha geçerliliği bulunması gerekir. 10 yıldan daha eski olan pasaportlarla gerçekleştirilen vize başvuru işlemleri kabul edilmemektedir. Cezayir vize işlemleri için kullanılacak pasaportta en az 2 adet boş sayfa da bulunmalıdır.

  Cezayir turistik vize başvuru sahibine çalışma imkanı tanımamaktadır. Turistik vizeyle Cezayir’e giriş yapan kişinin çalışmaya başlaması halinde kişiye cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir. Cezayir turistik vize işlemleri için konaklama süresini kapsayan hotel rezervasyonu yapılması gerekirken Cezayir hotel rezervasyon dokümanlarını onaylı bir şekilde başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır. Cezayir seyahat süresini kapsayan seyahat sağlık sigortasının yapılması zorunludur. Seyahat sağlık sigortası Cezayir vize başvurularını kabul eden seyahat acentelerinden temin edilebilmektedir.

  Cezayir turistik vize işlemleri için gerekli evraklar

  1. Pasaport – Cezayir turistik vize evrakları başvuruda bulunacak kişinin kullanılacak pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması, ziyaretçinin seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve yan yana en az 2 boş sayfası bulunması gerekir. Ayrıca deforme olmuş pasaportlar kabul edilmemektedir. Vize başvuru sahibinin var ise eski pasaportlarının fotokopileri.
  2. Dilekçe – Cezayir turistik vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından, şirketinin antetli kağıdına Cezayir Konsolosluğuna/elçiliğine hitaben kaşeli ve ıslak imzalı şekilde hazırlanmalıdır. Cezayir Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, izinli olduğu tarihleri, maaş bilgilerini, Cezayir’e gerçekleştireceği seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgilerini de içermelidir.
  3. Davetiye – Cezayir turistik vizesi için gereken davetiye, davet eden şahsın Cezayir’de ikamet ettiği belediyeden onaylı olması gerekmektedir. Davetiyenin olmadığı durumlarda Cezayir’deki bir turizm acentesinden satın alınmış bir tur sözleşmesinin alınması ve vize başvuru sahibi tarafından Cezayir vizesi için gereken evrak listesine eklenmesi gerekmektedir.
  4. 2 adet vize başvuru formu – İngilizce/Türkçe olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalı, seyahat tarihleri, seyahat amacı ve ülkeye giriş tarihleri ve diğer kısımlar dikkatlice, eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
  5. 2 adet biyometrik fotoğraf – Cezayir turistik vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3×3.5 cm ölçülerinde, Cezayir vize başvuru sahibinin güncel halini yansıtan, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz olmalıdır.

  Fotoğraflar başvuru formundaki fotoğraf kutucuğuna dikkatlice yapıştırılmalıdır. Cezayir vize işlemlerinde kullanılacak fotoğrafların daha önce alınmış herhangi bir vize işleminde kullanılmış olmaması gerekir.

  Suriye vatandaşları için Cezayir vizesi işlemleri

  Cezayir vize başvurularında bulunacak Türkiye’de ikamet etmekte olan Suriye vatandaşları, T.C. oturum izni belgeleri ile birlikte Cezayir devletinden gelecek davetiye belgelerini orijinal evrak olarak kaşe ve ıslak imzalı olarak başvuru dosyalarına eklemedirler. Ayrıca Türkiye’ de ikamet etmekte olan Suriye vatandaşları davetiyenin orijinalini ibraz etmenin yanı sıra bağlı bulundukları ve ticari faaliyet yürütmekte oldukları kurum veya şirketin antetli kağıdına Cezayir Konsolosluğuna hitaben yazılmış, vize talebini belirtilen dilekçeyi de ibraz etmelidirler.

  Cezayir vizesi talebinde bulunan kişi T.C. de ikamet izni sahibi Suriye vatandaşı ise; davetiye belgesine ek olarak pasaportunun kimlik bilgilerini ve işlem görmüş sayfalarının fotokopisini de başvuru dosyasına eklemelidir.

  Azerbaycan vatandaşları için Cezayir vizesi işlemleri

  Türkiye’ den Cezayir vizesi için müracaatta bulunacak Azerbaycan vatandaşlarının Türkiye oturma izin belgelerini başvuru esnasında ibraz etme zorunlulukları yoktur. Azerbaycan’da Cezayir Temsilcilik/Konsolosluklarının olmaması nedeni ile söz konusu ülke vatandaşları Cezayir vizeleri için başvurularını Türkiye’deki Cezayir Konsolosluğu ve Cezayir Büyükelçiliğinden gerçekleştirebilirler.,

  Cezayir turistik vize işlemleri hakkında sıkça sorulan sorular

  Cezayir turistik vize başvurularında Cezayir Konsolosluğundan randevu almak zorunlu mudur?

  Cezayir vizesi başvurusu için Cezayir Konsolosluğu’ndan randevu almak zorunlu değildir. Cezayir turistik vize için gerekli evrakları hazırlayıp, başvuru formunu doldurduktan sonra Cezayir Büyükelçiliği ya da Cezayir Konsolosluğu’na başvuru yapabilirsiniz. Başvurular sabah 09.00 ile 12.00 saatleri arasında kabul edilmektedir ve önceden herhangi bir randevu alınmasına gerek yoktur. Cezayir Konsolosluğu posta ya da kargo yoluyla başvuru kabul etmemektedir.

  Cezayir vizesi başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

  Cezayir vizesi için yapacağınız başvurularda Cezayir Büyükelçiliği ya da Cezayir Konsolosluğu’na şahsen başvuru yapabilirsiniz. Konsolosluk mülakatı ya da biyometrik veri alınması gibi aşamalar da söz konusu değildir. Ancak konsolosluk hiçbir şekilde posta ya da kargo yolu ile başvuru kabul etmemektedir.

  Evrakları mutlaka konsolosluğun belirlediği saatlerde konsolosluk vize bölümü görevlilerine elden teslim edilmelidir. Bu anlamda kurumsal vize danışmanlık şirketleri aracılığı ile başvuru yapabilir ve şahsen gitmenize gerek kalmadan Cezayir vizesi alabilirsiniz.

  Cezayir turistik vizesi işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?

  Cezayir turistik vize başvuru işlemlerinde Cezayir Büyükelçiliği ya da Cezayir Konsolosluğunda mutlaka şahsen bulunmanız gerekmediği için parmak izi ibrazı işlemi aşaması mevcut değildir.

  Cezayir vizesi başvurumu İzmir’den, Edirne’den veya Antalya’dan gerçekleştirebilir miyim? İkamet edilen yerle başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?

  Cezayir vizesi için Cezayir İstanbul Başkonsolosluğuna Ankara’da ikamet eden kişiler hariç tüm şehirlerde ikamet eden kişiler başvuru yapabilmektedir. Edirne, Çanakkale, İzmir, Mersin, Adana, Bursa, Antalya, Gaziantep, Şanlıurfa, Kayseri, İzmit gibi herhangi bir bölge farkı gözetilmeksizin İstanbul’daki Cezayir Konsolosluğuna Cezayir vizesi başvurusu yapılabilir. Ankara’da ikamet eden kişiler ise başvurularını yalnızca Cezayir Ankara Büyükelçiliği üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Cezayir vizesi için öngörülen bölge ayrımı yalnızca Ankara’da ikamet eden başvuru sahipleri bakımından öngörülmüştür.

  VIP Başvuru ile Cezayir vize işlemlerini hızlandırabilir miyim?

  Cezayir vize başvuruları uzun sürelerde sonuçlandırılmadığı için Cezayir Konsolosluğu tarafından herhangi bir VIP, ekspres ya da hızlandırılmış başvuru yöntemi belirlenmemiştir. Ancak Cezayir vizesi başvurunuzun zamanında sonuçlanabilmesi için başvuru formlarınızın mutlaka eksiksiz ve doğru olarak doldurulması ve ayrıca başvuru evraklarınızın tam olarak hazırlanmış ve sunulmuş olması gerekmektedir.

  Bu anlamda Cezayir Konsolosluğu, evraklar konusunda son derece hassas bir Konsolosluk olduğu için başvurunuzun iade edilmemesi ve vize çıkış sürenizin uzamaması için profesyonel bir destek alabilir ve kurumsal vize danışmanlık şirketleri aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz.

  Cezayir turistik vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?

  Vize başvurunuzu seyahatinize en fazla 90 gün kala yapabilirsiniz. Cezayir Büyükelçiliği ve Cezayir Başkonsolosluğu’nun tatil dönemleri ya da yoğunluk yaşadığı dönemleri öğrenerek bu dönemlerde özellikle seyahat tarihinizden uygun bir zaman önce başvuru yapmanız yararlı olacaktır. Ayrıca Cezayir Konsolosluğu her zaman için ek evrak talebinde bulunabilir ya da eksik – yanlış evrak gibi durumlarda yeniden evrak temin etmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda vizenizin çıkış süresi uzayabilir. Bu gibi durumlara dikkat edilmesi tavsiye olunur. Seyahat tarihinizden en geç 8 gün önce başvurunuzu gerçekleştirmeniz tavsiye edilir.

  Cezayir turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

  Cezayir turistik vizesi başvurusu yapabilmeniz için pasaportunuzun Cezayir seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Vizenizin bitiş tarihi, seyahat tarihinizden itibaren talep ettiğiniz vize süresine göre hesaplanır ve pasaportunuzun bu süreyi kapsamaması durumunda vize başvurunuz Cezayir Büyükelçiliği veya Cezayir Konsolosluğu tarafından reddedilebilir.

  Cezayir turistik vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman Konsolosluk ret verebilir mi?

  Cezayir turistik vize başvurularında mutlaka Cezayir’deki bir acenta ile bir tur sözleşmesi yapmış olmanız gerekmektedir. Başvuru evraklarınızda söz konusu tur sözleşmesi bulunmadığı durumlarda Büyükelçilik ya da Konsolosluk tarafından başvurunuz reddedilebilecektir.

  Başvurunuz ile ilgili olarak tüm koşulları değerlendirme ve olumlu ya da olumsuz olarak karar verme yetkisi tamamen büyükelçilik ya da Konsolosluğa aittir ve rezervasyonlarla ilgili değerlendirmede bulunacak kurumlar sadece Cezayir Büyükelçiliği ya da Cezayir Başkonsolosluğudur. Cezayir turistik vizesi almak için Cezayir’de bulunan bir turizm acentesi ile tur sözleşmesi yapma şansınız yoksa bu konuda Türkiye’deki kurumsal vize danışmanlık şirketlerinden destek alabilirsiniz.

  Cezayir vizesi işlemlerinde isim ve soyadı değişikliğinde eski isim ve soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?

  Evlilik ya da boşanma gibi bir durum söz konusuysa soyadınız ya da başka özel bir sebeple isminiz değişmiş olabilir. Bu gibi durumlarda vize başvuru işlemlerinizde ya da seyahatiniz esnasında herhangi bir sorun yaşamamanız için pasaportunuzu yenilemeniz tavsiye olunur. Ancak pasaportunu yenileme imkanı bulamayan başvuru sahipleri yine de Cezayir Konsolosluğuna Cezayir vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. Bu gibi durumlarda isim ya da soy isminizin değişmesine sebep olan mahkeme kararı, evlilik cüzdanı gibi resmi belgelerin fotokopilerini başvuru yaptığınız Cezayir Büyükelçiliği ya da Konsolosluğuna sunmanız tavsiye olunur.

  Cezayir vize ücreti nedir? Kimlerden vize ücreti alınmaz?

  Cezayir turistik vizesi için başvuru yapmak isteyen kişiler Konsolosluk aracılığı ile yapacakları başvurular için 40 Euro konsolosluk harcı ödemektedirler. 30 günlük turistik vizeler için 40 Euro talep edilirken 90 günlük ticari vizeler için ise 100 Euro talep edilmektedir. Cezayir vizesi ücretleri dönemsel olarak ya da başvuran kişinin uyruğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. En güncel başvuru ücretlerini öğrenmek amacıyla Cezayir Konsolosluğu ile iletişime geçmeniz tavsiye olunur.

  Cezayir vize başvurumu daha kolay ve hızlı nasıl yapabilirim?

  Cezayir vize başvurusu gerek başvuru formu, gerekse başvuru evrakları açısından vize almak isteyen kişilerin kolaylıkla gerçekleştirebileceği nitelikte bir başvurudur. Konsolosluk tarafından talep edilen evrak listesi tam olarak hazırlanır ve formlar doğru olarak doldurulursa başvuru son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Vize çıkış süresi bakımından da başvurular son derece hızlı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır. Ancak her ne kadar parmak izi ya da biyometrik fotoğraf nedeniyle Konsolosluğa gitmeniz gerekmese de başvuru evraklarınızı mutlaka şahsen konsolosluğa götürmeniz gerekecektir.

  Ayrıca Cezayir Konsolosluğu vize başvurularının değerlendirilmesi aşamasında son derece titiz bir inceleme yapmakta ve en küçük bir eksiklik ya da yanlışlıkta başvuruyu iade etmektedir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemeyen ya da şahsen gitmeden Cezayir turistik vizesi almak isteyen kişiler kurumsal vize danışmanlık şirketleri ve akredite acenteler aracılığı ile başvuru yapabilmektedirler.

  Cezayir Konsolosluğu hangi durumlarda vize mülakatına çağırır?

  Normal şartlarda Cezayir Büyükelçiliği ve Cezayir Konsolosluğuna yapılan vize başvurularında başvuran kişiler mülakata çağrılmamaktadır. Ancak Konsolosluk ya da Büyükelçilik gerekli gördüğü durumlarda her zaman için vize mülakatı talep edebilmekte ve başvuranları vize mülakatına çağırabilmektedir. Örneğin başvuru evraklarında tutarsızlıklar bulunan, eksik evrakla başvuru yapan ya da Konsolosluk açısından mülakat yapılması gereksinimi doğan kişiler mülakata davet edilebilmektedir.

  AB vatandaşı ile evli olanlar nasıl Cezayir vizesi alır?

  Avrupa Birliğine üye ülkelerin vatandaşlarıyla evli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Cezayir vizesi başvurularında herhangi bir istisna ya da farklılık söz konusu değildir. Cezayir, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına olduğu gibi tüm AB ülkesi vatandaşlarına da aynı şartlarda vize uygulamaktadır.

  Vizeyi doğru kullanmak ne demektir?

  Vizeyi doğru kullanmak, öncelikle geçerlilik tarihi içinde vize alınan ülkeye seyahat etmek ve vizenin geçerlilik tarihi bitmeden de ülke sınırlarını terk etmektir. Bunun yanında eğer vize tek girişli olarak verildiyse geçerliliği devam etse bile yalnızca 1 kez seyahat etmek ve alınan vizenin özelliğine uygun olarak davranmaktır. Örneğin vize turistik olarak alındıysa ticari faaliyetlerde bulunmamak, çalışma izni sağlamayan bir vize alındıysa seyahat edilen ülkede kazanç amaçlı olarak herhangi bir işte çalışmamaktır.

  Cezayir vizesini çok girişli ve uzun süreli almak için ne yapmalıyım?

  Cezayir vizesini ister 30 günlük, isterseniz de 90 günlük olarak alabilirsiniz. Bunun için vize harcını süresine göre ödemeniz ve bu yönde talepte bulunmanız yeterlidir.

  Cezayir Konsolosluğu vize departmanından vize alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Cezayir vizeniz çıktıktan sonra öncelikle vizenizin başlangıç ve bitiş tarihine, kaç günlük verilmiş olduğuna, talep ettiğiniz uzunlukta verilip verilmediğine dikkat etmelisiniz. Daha sonra vizenizin hangi tarihe kadar kullanılabileceğini ve bu tarihler arasında kaç gün boyunca Cezayir’de kalabileceğinizi inceleyiniz. Vizenizde yer alan bilgiler ile sizin vize başvurunuzda talep ettiğiniz şartlar sağlanmış mı belirlemeniz tavsiye olunur.

  Cezayir sınırından ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti sınırlarından giriş yapmadan önce lütfen gerekli tüm evraklarınızı yanınıza aldığınızdan emin olunuz. Pasaportunuz, otel ve uçak rezervasyonu dokümanlarınız, Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ya da kimlik belgeniz ve buna benzer yurt dışına çıktığınızda yanınızda olması gereken tüm evrakları yanınızda bulundurunuz. Bu tür evrakları el çantanızda taşımanız ve bagajlarınıza koymamanız tavsiye olunur.

  18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakatname çıkarması gerekiyor mu?

  18 yaşın altındaki çocukların yurt dışına çıkarken hem anne hem de babasından muvafakatname alması gerekmektedir. Cezayir’e seyahat etmeden önce de mutlaka muvafakatname almalı ve seyahat evraklarınız yanında bulundurmalısınız. Muvafakatnamenin hangi formatta olacağını herhangi bir noterden öğrenebilirsiniz.

  Geçerli Cezayir vizemin olduğu pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?

  Geçerliliği bitmemiş Cezayir vizenizin olduğu pasaportunuzu kaybederseniz vizenizin geçerliliği de sona erer. Bu durumda yeniden pasaport çıkartıp Büyükelçilik, Konsolosluk ya da kurumsal vize danışmanlık firmaları aracılığı ile vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

  Cezayir vizesi işlemlerinde yaş sınırlaması var mıdır?

  Tüm yaş gruplarındaki bordo (umumi) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Cezayir vizesi almak zorundadır. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler.

  Cezayir vizesi kapıda alınabilir mi?

  Cezayir vizesi için Cezayir sınır kapısında vize almak mümkün değildir. Böyle bir uygulama Cezayir Konsolosluğu tarafından öngörülmemiştir. Bu nedenle umumi (bordo) pasaport sahibi iseniz Cezayir’e seyahat etmeden önce şahsen Büyükelçilik ya da Konsolosluk aracılığı ile veya şahsen gitmenize gerek kalmadan kurumsal vize danışmanlık merkezleri ile seyahat amacınıza uygun Cezayir vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

  Cezayir turistik vizesi kaç günde çıkar?

  Cezayir turistik vizesi genellikle 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süreler tamamen Cezayir Büyükelçiliği ve Cezayir Konsolosluğunun yoğunluğuna ve tatil günlerine bağlı olarak değişiklik gösterebileceği için başvuru yapacağınız Konsolosluk, Büyükelçilik ya da vize danışmanlık firmasından süreler ile ilgili teyit almanız tavsiye olunur.

  Cezayir turistik vize işlemleri ile sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Vize başvurularınızda danışmanlık almak için Hermes Vize’den hizmet alabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!