close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Büyükelçi Cholakov, Göreve Başladı

  Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz Kasım ayında yeni Büyükelçi atanmalarını duyurmuş, görev değişikliği yapılacak ülke elçiliklerine dair bir liste yayımlamıştı. Eski Dışişleri Bakanı Nadezhda Neysky ‘nin Ankara Büyükelçiliği görevi de bu duyuru ile sona ermişti. 2021 çalışma dönemi itibarıyla yeni Büyükelçi Cholakov, göreve başladı.

  Yeni Ankara Büyükelçisi Angel Cholakov, mevcut Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov ‘un danışmanlığını da yapmıştı. 2021 yılı itibarıyla göreve başlayan Cholakov ‘un bir önceki görev yeri ise Bulgaristan Paris Büyükelçiliği idi.

  45 yaşında olan Angel Cholakov ‘un yeni görevi, Bulgaristan Bakanlar Kurulu atama kararının Cumhurbaşkanı Rumen Radev tarafından onaylanmasıyla resmi olarak başlamış oldu.

  2015 yılında görevlendirilen ve 2020 sonuna kadar çalışmalarına Ankara Büyükelçiliğinde devam eden Nadezhda Neynsky ‘nin yeni görevi ise henüz açıklanmadı. 1997-2001 döneminde Bulgaristan Dışişleri Bakanı olan Neynsky aynı zamanda dört dönem Bulgaristan Parlamentosu milletvekilliği yapmıştı.

  Angel Cholakov Kimdir?

  Brüksel Üniversitesi ‘nde işletme ve siyaset bilimi alanında yüksek lisans derecesine sahip Angel Cholakov, 1975 doğumludur. İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Rusça, İsveççe ve Almanca dillerine hakim olan Yeni Ankara Büyükelçisi Cholakov ‘un ilk staj yeri EcoFin Genel Müdürlüğü ‘dür. Sonrasında sırasıyla; ExxonMobil Petroleum and Chemical ‘de Mali Müşavirlik ve Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Müdürlüğü ‘nde Danışmanlık görevlerinde bulunmuştur.

  Mart 2013 ‘e kadar Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov ‘un dış politika danışmanı olarak görev yapan Cholakov, İtalya ve Monako Büyükelçiliği görevlerini de üstlenmiştir. Sonrasında atandığı Bulgaristan Fransa Büyükelçiliği ile Bulgaristan ‘ın UNESCO Daimi Temsilcisi görevlerini de eş zamanlı yürütmüştür.

  Angel Cholakov Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ‘nda uzun yıllara dayanan mesleki bir deneyime sahiptir. 2021 döneminde Türkiye ‘de çalışacak olan Büyükelçi Cholakov, göreve başladı.

  Eski Bulgaristan Ankara Büyükelçisi olan Nadezhda Neynsky ‘e Bulgaristan ve Türkiye arasında ilişkilerin zenginleştirilmesinde harcadığı mesai ve çalışmalar için teşekkür eder ve yeni Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Angel Cholakov ‘ a yeni görevinde başarılar diliyoruz.

  Bulgaristan ve Türkiye arasında sağlam bir temele sahip ilişkilerin devamı ve geliştirilmesinde büyük önem taşıyan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ‘de yaşayan Bulgar vatandaşları ve Bulgaristan ‘a gitmek isteyen Türk vatandaşlarına Ankara Atatürk Bulvarında yer alan Konsolosluk hizmet birimi ile de hizmet vermektedir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!