close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Bulgaristan Yabancı İş Gücü Arıyor

  Bulgaristan yurt dışından gelecek yeni iş güçleri arıyor. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitza Saçeva ülkeye mevsimlik işçi olarak Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna’dan çalışmaya gelenlerin piyasa ihtiyaçlarını karşılamadığını bildirdi. Bu ülkelerden özellikle turizm sektöründeki açığı kapatmak üzere her yıl ortalama olarak 8 bin kişinin çalışmak üzere Bulgaristan’a geldiğini belirtti.

  Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve Moğolistan ile Görüşmeler Sürüyor

  Saçeva ucuz iş gücü sağlamak amacıyla söz konusu ülkelere yakın zamanda Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve Moğolistan’ı da dahil edeceklerini, söz konusu ülkelerin yetkilileriyle görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Görüşmelerin olumlu olarak sonuçlanması halinde belirlenen ülkelerden Bulgaristan a yoğun bir mevsimlik işçi göçü olacağı düşünülüyor.

  Türkiye ikamet tezkereli Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve Moğolistan vatandaşlarının ilgili anlaşma kapsamında Türkiye den de Bulgaristan vize/çalışma izni başvurularını gerçekleştirebilecekleri öngörülüyor.

  Bulgaristan’da 2011 yılında yapılan nüfus sayımında nüfus 7,36 olarak belirlenmişti. Ülkenin 2007 yılında Avrupa Birliği (AB) üyeliğine geçmesi ve serbest dolaşım hakkının kazanmasının ardından geçen sene nüfus 7 milyonun altına inmişti.

  Milli İstatistik Enstitüsü’nün (NSİ) verilerine göre geçen sene ülkede 15-64 yaş aralığında çalışanların sayısı 3,2 milyon olmuştu. Ortalama maaşın 630 Euro olduğu ülkede, çalışanların yüzde 12’si 155 Euro olan asgari ücret alıyor.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!