close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Bulgaristan Turizm

  Bulgaristan Turizm

  Komşumuz , Bulgaristan Turizm konusunda en çok gelişmiş ülkeler arasında bulunmaktadır. Gezilebilecek yerlerin detayları sayfamızda yer almaktadır.

  Bulgaristan nasıl bir yer?

  Güneydoğu Avrupada yer alan, Karadenize kıyısı olan, Bulgaristan Balkan yarımadasının doğu bölümünde yer alır. Yunanistan, Romanya, Sırbistan, Makedonya ve Türkiye ile sınır komşusudur.

  2004de NATO, 2007de Avrupanın sabit üyesi olarak kabul edilmiştir.

  Bulgaristan hakkında bilgi

  Bulgaristan Turizm başkenti Sofyadır. Sofya turistik yerler çok sayıda olmakla birlikte Balkanların Parisi diye anılır. Burası ve diğer Bulgaristan şehirlerinde bulunan kilise ve manastırlar, ülkenin önemli tarihi zenginlikleri, önemli turistik değerleridir. Bunlardan biri tarihi Sveti Aleksandr Nevski katedralidir diğeri Meçhul Asker Anıtıdır Sofyanın turizm açısından özel yerleri bulunmaktadır.

  Arasında şunlar var: Vitoşa dağı, Zapaden Park, Yujen Park, Borisova Gradina, Pançarevsko, ezero, Vırtopo parkı, Vitoşa parkı, Lülin dağı, İskır nehri kıyıları… Bu yerler kayak ve dağcılığın gelişimi bakımından oldukça elverişli.

  Diğer önemli Bulgaristan şehirleri; Varna, Burgaz, Plevne, Filibe, Rusçuk, Silistredir.

  Burgaz Bulgaristan turistik yerler

  • Burgaz Poda Korunan Alanları
  • Ermeni Kilisesi Kutsal Haç
  • Burgaz Etnografya Müzesi
  • Arkeoloji Müze
  • Deultum Harabesi
  • Burgaz İskelesi
  • Anastasia Adası
  • Sozopol Eski Kenti
  • North Beach
  • Burgaz Deniz Bahçesi
  • Ivan Adası
  • Strandzha (Istranca)
  • Nessebar
  • Bansko Mehana

  Varna, Bulgaristanın en gözde turizm şehridir. Varnada toplam altı üniversite bulunmaktadır. Karadenizin sahil kesiminde yer alan Varna plajları ve Bulgaristan tatil beldeleri ile turistleri kendine çekmektedir. Aynı zamanda en pahalı Bulgaristan şehridir. Varnada gece hayatı da hareketli geçmektedir.

  Bulgaristanda Eğlence

  Bulgaristanda eğlencenin en hat safhasını yaşayabilirsiniz. Bulgaristan sizlere çok güzel bir yaz tatil imkanı sunmakla birlikte çok eğlenceli bir tatilde sunmaktadır. Dans severler, kıvrak dansları ile dansı bir kere daha seveceksiniz. Sofya dansları yöresel kıyafetlerle yapılan dans gösterileride sizi kendinizden geçirebilir.

  Bulgaristanda Yemek

  Bulgarlar, damak zevklerine çok düşkün bir millettir. Bu bakımdan her şeyden memnun kalacağınız gibi yemek yemektende memnun kalacaksınız. Bulgaristanda üretilen şaraplar Bulgaristan başkenti olan Sofyada da en çok tüketilen içecek listesindedir.

  Bulgaristanda Kayak: Yüksek dağlık tatil beldeleri, bakımlı pistleri ve düşük fiyatları ile dört bir yandan kayak severleri kendine çekmekte, artan sayıda kayakçıyla dolup taşmaktadır.

  En gelişmiş ve en rağbet edileni ile önemli Bulgaristan şehirleri arasında yer alan Pamporovo, denizden 1650 m. yüksekliğe sahiptir ve Doğu Avrupanın en önemli kayak beldelerinden biridir. Bulgaristanda kış tatili Pamporovo da kışlar son derece yumuşak geçer. Kar kalınlığı ortalama 1.50 m civarındadır.

  Bulgaristanın coğrafi yapısı

  Ülke topraklarının büyük bölümü dağlarla çevrilidir. Güney Bulgaristanda Rodop ve Rila sıradağları yer alır. Tuna ve Meriç nehirleri başlıca nehirleridir. Tuna nehri aynı zamanda Romanya-Bulgaristan sınırını oluşturur.

  Tarım

  Bulgaristan oldukça yüksek oranda (% 43) tarım alanına sahiptir. Tuna Nehri kıyıları Bulgaristanın en verimli yeridir. Burada buğday, mısır, ayçiçeği, şekerpancarı ve tütün üretilir. Üretilen pamuk tekstil sanayisi için elverişlidir. Tütün yüksek kalitede olup ihracat için yetiştirilir. Üretilen gül yağı parfüm sanayinde önemlidir.

  Ulaşım

  Bulgaristan Ulaştırma çok gelişmiştir. Osmanlılar devrinde yapılan demiryolları ve modern karayolları ile komşu ülkelerine bağlıdır.

  Ekonomi

  Bulgaristanda Kimya sanayi çok gelişmiş olup, azot, boya, plastik, eczacılık ürünleri ve antibiyotik imal edilir. Başlıca maden çıkarılan Bulgaristan Şehirleri, Burgaz ve Varnada pik demir üretilir. Stara Planina bölgesinde çinko, kurşun üretilir.

  Ticaret: Bulgaristan ticaretini daha ziyade Doğu bloku ile yapmaktadır. Bu ülkeden gelip geçen Tırlardan ve Avrupada çalışıp izne gelen Türklerden büyük bir gelir sağlamaktadır. Kimyevi maddeler, elektrik ve elektrik ürünleri ihraç etmektedir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!