close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Bulgaristan Turistik Vizesi

  Bulgaristan Turistik Vizesi

  Bulgaristan Ülkesine yapacağınız kısa süreli turizm amacı ile gerçekleştirilecek seyahatlerde Bulgaristan turistik vizesi almanız gerekecektir.

  Bulgaristan 1 Nisan 2024 tarihi itibari ile Schengen ülkeleri arasında yer alacak olup kısa süreli c tipi vize türleri aynı zamanda Schengen vize olarak geçerliliği olacaktır.

  Bulgaristan turistik vizesi için gerekli evraklar

         Kişisel Evraklar

  • Pasaport

  Bulgaristan turistik vize başvurularında kullanılan pasaportlarda aranan özellikler; Bulgaristan seyahatinden dönüş sonrasında en az 6 ay geçerlilik süresi aranmaktadır. Pasaporta vizenin basılması için en az 2 boş sayfaya sahip ve son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalıdır. 

  Not: Önceki yurtdışı seyahatlerine dair (son 5 yıl) alınmış vizelerin sunulması başvuru sürecini olumlu etkileyebilecek bir durum olduğundan ibraz edilebilirler. Eski pasaportta bulunan kişisel bilgilerin, işlenmiş sayfaların ve özellikle eski vizelerin fotokopilerinin, Bulgaristan Konsolosluğu’na vize müracaatında hazır bulunması vizenin daha kısa sürede işlenmesine yardımcı olabilmektedir.

  • Biyometrik fotoğraf

  Bulgaristan vize başvurularında kullanılacak biyometrik fotoğrafın teknik özellikleri; 0.12-0.20 kalınlık ve düz bir yüzeye sahip mat materyal üzerine bastırılmalıdır. 35 x 45 mm ölçülerde ve zemini beyaz olmalıdır.

  Fotoğraf yüzü gizleyecek giysileri içermemelidir. Bununla birlikte her iki kulak alın görünür olması halinde başörtüsüne izin verilmektedir.  Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 2 adet biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.

  • Aile nüfus kayıt örneği

  Bulgaristan Konsolosluğu, vize başvuru sahibinin Türkiye’de yaşayan ailesi ile bağlarını beyan eden belgeyi; güncel tarihli  şekilde görmelidir. Bu belge e-devletten /nüfus aile/ seçeneğinden alınabilir ya da Nüfus Müdürlüklerleri’nden tam vukuatlı olarak talep edilerek alınabilir.

  • Kimlik kopyası

   Yeni tip kimliğinizin aynı sayfaya önlü arkalı çekilmiş fotokopisini hazırlamanız yeterli olur.

  • İkametgah / Yerleşim Yeri

   Muhtarlıktan ya da e-devletten alınabilecek bu belge Türkiye’de ikamet ettiğiniz adresi gösterir nitelikte bir belge olup, e-devlet portalı üzerinden arama kısmına “tarihçeli ikamet” yazılarak çıkan barkodlu belge başvuru dosyasına eklenebilir.

  •  Bulgaristan turist vizesi başvuru dilekçesi ve formu

  Bulgaristan turistik vizesi talebi ile konsolosluğa hitaben yazılan Bulgaristan turist vizesi başvuru dilekçesi, açık ve net ifadelerle seyahat amacını ve seyahat tarihleri bilgisini içermelidir.

  Bulgaristan vize başvuru formu bizzat başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Başvuru formunda başvuru sahibinin iletişim bilgileri yer almalıdır. Bulgaristan vizesi başvuru işlemleri için ibraz edilen resmi belgeler, son 14 gün içerisinde temin edilmiş olmalıdır.

  Not: Bulgaristan vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Bulgaristan vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır. Reşit olmayan kişi sadece ebeveynlerinden birinin koruması altında ise, bu gerekliliği gösteren belge eklenmelidir.

         Finansal geliri beyan eden evraklar

  • Banka hesap dökümü

  Bulgaristan Konsolosluğu, turistik vize başvuru sahibinin Bulgaristan seyahatinin masraflarını karşılayacak yeterli maddi imkana sahip olduğuna dair belgeleri; şahsi banka hesabında EURO/TL veya USD karşılığı olarak görmelidir. Bulgaristan vize başvurusunda sunulan banka hesaplarında Bulgaristan’da kalınacak her günkü masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiye gösterilmelidir (örneğin günlük 100 Euro otele ödeyeceksiniz ve 50-100 Euro arası gündelik harcamalarınız olması durumunda 15 günlük vize istiyorsanız, 2000-3000 Euro arası bakiyeyi Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği, hesabınızda görmek ister). Bulgaristan vizesi başvurusunda sunulan Banka Hesap hareketleri en fazla son 14 gün içinde alınmış olmalı ve hesaplarında ne kadar yüksek meblağlarda hareket olsa da, hesabın son bakiyesinde istenilen mevcut olmalıdır. Bulgaristan vize işlemleri için kullanılacak banka hesap cüzdanının internet çıktısı kabul edilmemekle bankadan alınmış ıslak imzalı ve bankanın imza sirküsünün bulunduğu evrakları Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği talep etmektedir.

  Bulgaristan vize işlemlerinde bir diğer gelir beyan eden belge olarak ekleyebileceğiniz üzerinizde kayıtlı tapu ve araç ruhsatlarınızın kopyasıdır.

  • Kira gelirleri / Tapu

   Eğer size ait bir eviniz var ise buna ait tapu fotokopinizi ve eğer var kira gelirinizi belgeleyen evrakların kopyasını dosyanıza mutlaka eklemelisiniz.
   Şahsınıza ait araç ruhsatları da aynı şekilde gelir düzeyinizi gösterir nitelikte belgeler olduğundan başvuru dosyanıza eklenmelidir.

  Mesleki Duruma İlişkin Evraklar

  • Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; Şirket izin onay belgesi – çalışanın ne zaman çalışmaya başladığı, maaşı, pozisyonu, izinli olduğu tarihler, işe devam taahhüdünü içermeli ve işveren tarafından kaşeli ve imzalı alınmış olmalıdır . Bu belge dışında şirketin vergi levhası, faaliyet belgesi, sicil gazeteleri ve imza sirküleri kopyaları da dosyaya eklenmelidir. 
  • Vize başvurusunda bulunan kişi şirket sahibi ise; Şirket izin onay belgesi, şirketin ticaret odası kaydı, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesinin kopyası ve vergi levhası.
  • Vize başvurusunda bulunan kişi öğrenci ise; Güncel tarihli öğrenci belgesi aslı. Seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir dilekçe alınmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da dilekçeye eklenmelidir. Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Tam tekmili vukuatlı nüfus kayıt örneği.
  • Başvuru sahibi öğrenci ve reşit değil ise; Güncel tarihli öğrenci belgesi aslı. Anne ve babadan noter tasdikli izin belgesi (Muvafakatname); ebeveynlerden biri çocuğa refakat ediyor olsa da hazırlanmalıdır.
  • Başvuru sahibi çiftçi ise; Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi, barkodlu sgk dökümü
  • Başvuru sahibi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; Mesleği ile ilgili oda kaydı ya da meslek kimlik kartı, vergi levhası ibraz edilmelidir.
  • Başvuru sahibi emekli ise; E-devletten alacağı barkodlu bir emekli belgesi ve emekli maaşının yattığı banka hesap dökümü
  • Başvuru sahibi çalışmıyor, ev hanımı veya şirket sahibi değil ise; Kişinin bağlı olduğu bir meslek grubu yok ancak yine de kendi geçimini kira veya birikimlerinden sağlayabilen biri ise sadece gelir belgeleri ile başvuru yapabilir. Diğer taraftan benzer şekilde  kişi yine bir yere bağlı çalışmıyor ancak günümüz popüler mesleklerinden birine sahip ise veya freelance olarak çalışıyor ise, gelir beyan eden belgelerinin yanı sıra yaptığı iş ile ilgili medya üzerinden alınabilecek diğer görsel ve yazılı evraklar ile desteklenir. Son olarak kişi bu yukarıda bahsedilen hiçbir duruma uymuyor ve kendi gelirini kendisi sağlayamıyor ise mutlaka birinci dereceden bir yakınının sponsorluğu ile başvuru yapabilir. 

  Seyahat planını destekleyici belgeler

  Vize başvuru sahiplerinin Bulgaristan’a ulaşım ve konaklamaya ilişkin rezervasyon bilgileri; Uçak bileti rezervasyonu- gidiş-dönüş bilet rezervasyonu; seyahat tarihlerini desteklemesi tavsiye olunur.

  • Bulgaristan Turistik vizesi için otel rezervasyonu: Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği vize başvurusunda sunulacak hotel rezervasyonlarının konfirme edilmiş olmasını talep etmekte ve vize başvuru işlemlerini değerlendirme sürecinde söz konusu otelleri arayarak rezervasyonları teyit edebilmektedir. İnternet aracılığı ile yapılan geçici, göstermelik otel rezervasyonları tespit edildiği takdirde, yapılan vize başvurusunun reddedilmesi olasılığı vardır.
  • Bulgaristan seyahat sağlık sigortası: Bulgaristan turistik vize başvurusunda bulunan kişiler, seyahat sağlık sigortalarını talep ettikleri Bulgaristan vize süresinden daha uzun bir dönemi kapsayacak şekilde yaptırılmalıdır (örneğin: Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’nden 30 gün geçerli 10 gün konaklamalı vize talebinde bulunan kişiler, Seyahat Sağlık Sigortalarını 30 günlük yaptırmalıdır. Diğer durumlarda çoğu Bulgar vizesi 6 gün geçerli, 6 gün konaklamalı verilmektedir. Bulgaristan vize başvurusunda bulunacak kişinin, acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış seyahat sigortası; Bulgaristan’da kalış süresini kapsayan, Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

   

  Bulgaristan turistik vizesi için sık sorulan sorular

  Bulgaristan turistik vize başvuruları nereye yapılır?

  Bulgaristan turistik Schengen vize başvuruları Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezlerine seyahat acentelerine ve aynı zamanda Hermes Vize danışmanlık firması üzerinden kabul edilebilmektedir.

  Bulgaristan turistik vize başvurunuzu gerçekleştirmeden önce başvuru sahibinden istenilen tüm belgeleri dosya halinde hazır hale getirmiş olmanız gerekmektedir.

  Başvuru merkezi dosyanızı aldıktan sonra evrak kontrol ve değerlendirme sürecinin ardından parmak izi verebilmeniz için gerekli randevunuzu alarak sizleri haber eder ve randevu günü parmak izi verdiğinizde işlemleriniz başlatılmış olur.

  Bulgaristan turistik vizesi ile diğer Schengen Ülkelerine seyahat edilebilir mi?

  Bulgaristan ülkesi 01.04.2023 tarihi itibari ile Schengene üyesi ülkeler arasında yer alacaktır. Yapmış olduğunuz turistik vize başvurularınızın sonucu olumlu sonuçlanması halinde vizenizi Bulgaristan’da kullandıktan sonra diğer Schengen ülkelerine de kullanabileceksiniz ancak vize sürenize ve size verilen giriş sürelerine dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

  Bulgaristan turist vize başvurusu için otel rezervasyonumu booking’ten, parasını ödemeden göstermelik rezervasyon yapıp iptal ettim. Konsolosluk bana vize verir mi?

  Bulgaristan Konsolosluğuna gerçek olmayan, sahte belge ile başvuru yapmanız durumunda vizeniz ret ile sonuçlanabilir. Kalacağınızı beyan ettiğiniz yerde kalmadığınız zaman yalan beyandan dolayı uzun süre Bulgaristan vizesi alamayabilirsiniz. Bir diğer konu ise 2 günlük bir kalış içi 7 günlük bir vize başvurusunda bulunur ve ardından ülkeye gittiğinizde 2 gün kalır iseniz bir sonraki vizenizde yine problem yaşayabilirsiniz. Bu sebeple seyahatiniz kadar vize süresi talep etmek doğru olacaktır. Turistik seyahatlerin süresinin 7 günden fazla kalışları inandırıcı bulunmadığını söyleyebiliriz.

  Acil Bulgaristan turistik vizesi kaç günde sonuçlanmaktadır?

  Bulgaristan Konsolosluğu vize çıkış süresini ortalama 7 gün olarak bildirilmiştir. Ancak vize çıkış süresi başvurunun niteliğine göre değişebildiğinden bu bilginin Konsolosluklardan teyit edilmesi gerekmektedir. Sonuçlanma süresi belirtilen sürelerden daha kısa veya uzun zamanı kapsayabilmektedir.

  Bulgaristan’ın Schrengen’e dahil oluşu ile beraber bu sürecin ortalama 10 iş gününe uzayabileceği öngörüsü mevcuttur. Bulgaristan vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da Bulgaristan resmi tatil günlerine ya da Bulgaristan Konsolosluğunun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına yol açabilmektedir.

  Tüm bu durumlar nedeniyle, Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunan kişiler, seyahat planlamalarını vizeleri sonuçlandıktan sonra, netleştirmeleri tavsiye edilmektedir. Önceden uçak bileti almanın ya da ödemesi yapılmış otel rezervasyonlarının turist vize işlemleri konusunda herhangi bir etkisinin olmadığı unutulmamalıdır.

  Geçerli Bulgaristan vizesi olan pasaportumu kaybettim, ne yapmalıyım?

  Geçerli Bulgaristan vizesi olan pasaportunuzun kaybolması halinde mevcut vizenizden yararlanamazsınız. Yeni bir pasaport ve yeni vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

  Bulgaristan turistik vize ücret ödemeleri hakkında

  Bulgaristan kısa süreli Schengen vize başvuru ücretleri Euro para biriminde randevu günü başvurunuz işleme alınırken ödemesi yapılabilmektedir. Vize ödemeleriniz nakit olarak kabul edilir. Başvuru sahibinin milliyetine göre vize harç ücretleri farklı tutarlarda talep edilebilir. Vize başvurularınızı şahsen gerçekleştirmeniz halinde vize ödemelerinizi Konsolosluk tarafından belirlenen bankalara havale olarak gerçekleştirebilmektesiniz. Ancak ikamet edilen bölgeye bağlı hangi Konsolosluğa başvurunuz gerçekleşecek ise ilgili bankaya ödeme yapmanız önemlidir. Bizler vasıtasıyla yapacağınız başvurular için sizlere fiyat bilgisi ve en güncel evrak listesi paylaşılacaktır. Bilgi için lütfen bize iletişim bilgilerimizden ulaşın.

  Bulgaristan turistik vize ret gelirse vize ücreti iade hakkında

  Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenen vize başvuru ücretleri başvuru merkezi ücretleri vize işlemleriniz için alınan bir ücret olmaktadır. Vize başvurunuzun sonucu birçok nedenlerden dolayı ret olarak Konsolosluk tarafından sonuçlanabilir. Bunların sebebi; geçim kaynaklarınız, çalışma belgeleriniz, seyahat poliçeniz, otel rezervasyonunuz gibi ve farklı bir nedenden olabilmektedir. Ülke topraklarından ayrılacağınızı kanıtlayamamanız vize reddi ile karşılaşmanıza sebebiyet verebilir.

  Bulgaristan Konsolosluğu başvurunuzun vize reddi ile sonuçlanması halinde ödemiş olduğunuz harç ücreti ve başvuru merkezi ücretlerini iade etmemektedir.

  Başvurularınızda profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz. Başvuruları değerlendiren tek yetkili makamlar Konsolosluk ve Büyükelçilik olmaktadır.

  İlk defa Bulgaristan vizesi başvurularında bulunacağım en fazla kaç günlük Bulgaristan vizesi alabilirim?

  Gerçekleştirecek olduğunuz ilk vize başvuruları için uzun süreli bir Bulgaristan vizesinin verilip verilmeyeceği Bulgaristan Konsolosluğunun yetkisi dahilindedir. Ancak Konsolosluk kaynaklarından alınan bilgilere göre ilk Bulgar vize başvurularında uzun süreli vize alınması pek mümkün görünmemektedir. Geçerli ve makul bir gerekçeniz olmadığı sürece Bulgaristan Konsolosluğu Bulgaristan hotel rezervasyonlarınızı göz önünde bulunduracak ve hotel rezervasyon süresine göre vize verecektir.

  Bulgaristan vizesi için pasaport süresi ne kadar olmalı?

  Bulgaristan turistik vizesi işlemleri için kullanacak olduğunuz pasaportunuzun süresi Bulgaristan seyahat sona eriş tarihi itibariye en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır.

  Bulgaristan turistik vizesi süresini düzeltmek

  Bulgaristan Konsolosluğu tarafından verilen Bulgaristan turistik vizesi süresinin planlanan Bulgaristan seyahatinden daha kısa olması ya da vize başvurusunda sunulan otel rezervasyonu, uçak bileti ve vize başvuru formunda yer alan tarihlerin uyuşmaması durumunda, Bulgaristan Konsolosluğuna, Bulgaristan Büyükelçiliğine ya da vize başvuru Merkezine sürenin düzeltilmesi talebi ile başvuru yapılabilir.

  Başvuru merkezi, vize başvuru sahibinin bu talebini Bulgaristan Konsolosluğuna ileterek ancak bu işlemi yapabilir. Örnek vermek gerekirse; 5 günlük hotel rezervasyonu ve uçak biletiniz ile gerçekleştirilen başvurunuza, Bulgaristan Konsolosluğundan 3 günlük vize çıktıysa düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.

  Ancak Bulgaristan konsolosluğuna 5 günlük hotel rezervasyonu ile başvuru yapılmış ve 8 günlük turistik vize talep edilmiş ise, Bulgaristan Konsolosluğundan ya da Bulgaristan Büyükelçiliğinden yeni bir Turistik vize başvurusu yapılması talep edilebilir.

  Bulgaristan’a yapacağınız seyahatlerde başvuru sahibi tarafından Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından talep edilen belgelerin başvuru öncesi hazırlanılması önemli olmaktadır.

  Gerekli belgeler seyahat amacınıza göre belirlenir. Turistik vize başvuruları için konaklama yapacağınız yere ilişkin otel rezervasyonu sunulmalıdır. Başvuru sahibinin mevcut statüsüne göre de istenilen belgelerde bir takım değişikliğe yer verilmiştir. Belgeler a4 formatından ekran görüntüsü olmamasına dikkat edilerek hazırlanılmalıdır. Belgelerin randevu tarihi ile alınma tarihi arasında ki süreye dikkat edilmelidir.

  Bulgaristan turistik vize evraklarına ilişkin açıklamalar

  Bulgaristan turistik vizesi için gerekli evraklar Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenir ve Konsolosluğun inisiyatifine göre değişebilmektedir. Bulgaristan diplomatik misyonları Bulgaristan turist vizesi için gerekli evrakları güncel tarihli olarak talep etmektedir. Başvurunun gerçekleştirileceği diplomatik misyona bağlı olarak evraklarda farklılık olabilir.

  Bulgaristan’a gezi, eğlence, tur, av, vb. sebeplerle kısa süreli seyahat etmeyi planlayan kişiler turist vize başvurusunda bulunmalıdır. Bulgaristan vizesi için turistik amaçla gerçekleştirileceği belirlenen kısa sürelerde Bulgaristan seyahatleri için yapılan vize başvuruları Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından görevlendirilen yetkili vize hizmet merkezleri aracılığıyla turist vize başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Vize nedir ve vize nasıl alınır sorularınızı yanıtlarını buradan öğrenebilirsiniz.

  Bulgaristan turistik vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapmayı amaçlayan kişilerin Bulgaristan seyahatlerinden önce turistik vizeleri için başvurularını gerçekleştirmesi ve yapacakları seyahatlerinin gerçek amaçlarının turistik nedenlerden kaynaklandığı belgelemeleri gerekmektedir.

  Turistik vizesi ile son zamanlarda yükselerek değer kazanan Bulgaristan turizmini yakından tanımak, Bulgaristan’ın kültür ve geleneklerini yaşayarak Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında neden turizm açısından hızla yükselen trend bir ülke olduğunu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

  Bulgaristan turist vizesi tek girişli olarak onaylanmaktadır. Bulgaristan turistik vizesi  ve diğer Bulgar vizelerinin onayı sadece Bulgaristan Konsolosluğu yetkili makamları tarafından gerçekleştirilmektedir. Onaylanan Bulgaristan vizesi Konsolosluk tarafından görevlendirilmiş yetkili vize hizmet merkezlerine iade edilerek, vizenin pasaport sahibine ulaştırılması sağlanır.

  Bulgaristan turistik vizesi başvurunuz onaylanmadan önce Bulgaristan seyahati gerçekleştirmeyi düşünen kişilerin öncelikle planlanan seyahatlerin gerçekleştirileceği tarihler arasındaki otel konfirmasyonlarını tamamlayarak başvuruda bulunmaları vize onayı açısından önemlidir.

  Bulgaristan Konsolosluğu tarafından görevlendirilen Bulgaristan vize hizmet merkezlerinden bu konu hakkında detaylı bilgiler alabilir, vize başvurunuz ve seyahat planınız için gereken otel konfirmasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

  Bulgaristan turistik vizesi ile ilgili uyarılar

  • Bulgaristan turist vizesi almış olmak, Bulgaristan’a giriş yapma garantisi vermemektedir. Bulgaristan sınır girişlerinde görev yapan memurlar ve polis kişilerin ülkeye girişine izin vermeme hakkına sahiptir. Bulgaristan turistik vizesi ya da Schengen vizesi ile Bulgaristan hava ya da kara sınır kapılarından giriş yaparken geçerli otel rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası ve seyahat harcamalarının nasıl karşılanacağı sorulabilir ve sunulan otel rezervasyonu teyit edilmek istenebilir. Bu nedenle Bulgaristan’a giriş yapacak kişiler, söz konusu belgelerin birer kopyasını yanında taşımalıdır.
  • Bulgaristan’a araç ile seyahat edilmesi durumunda yeşil sigorta yaptırılmalıdır ve aracı kullanacak kişi beynelmilel ehliyete sahip olmalıdır.
  • Bulgaristan Konsolosluğu, turistik vize başvurularında 18 yaşından küçük çocuklar için anne babası ile beraber yolculuk yapsa bile muvafakatname istemektedir. Çocuğun ebeveynleri boşanmış ise boşanma kararı ve boşanma kararında ebeveynlerinden birinin yılda 1 gün bile çocuğu görme hakkı var ise muvafakatı olmadan vize alması mümkün değildir. Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliğinden alınan bilgiler doğrultusunda, Bulgaristan turist vizesi için gerekli evrakları prosedüre uygun olarak hazırlandığında 1 haftada sonuçlanabilmektedir. Ancak Bulgaristan Konsolosluğunun yoğun olduğu dönemler veya tatil sebebiyle kapalı olduğu durumlara vize başvuru süreci uzayabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi başvurudan önce Bulgaristan Konsolosluğundan alınması tavsiye olunur.
  • Türkiye oturum izni sahibi yabancı ülke vatandaşları Türkiye’den yapacakları Bulgar vize başvurularını doğrudan Bulgaristan Konsolosluğu’na veya Bulgaristan Büyükelçiliği’ne yapabilirler.
  • Ülkesinde Bulgaristan temsilciliği bulunmayan kişiler, vize başvurularını kendilerine en yakın ülkede faaliyet gösteren Bulgaristan temsilciliğine yapabilirler.
  • Bulgaristan vize başvuruları konusunda yetkili merciiler; İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğu’dur. Bulgaristan turistik vize başvurularında destek alınan aracı kurumların Bulgaristan turist vizesine ilişkin kararlar üzerinde hiçbir yetkisi bulunmamaktadır.

  Bulgaristan turistik vizesi genel bilgi

  • Tek girişli Bulgaristan turistik vizesi, ülkeye 1 (bir) defa giriş ve çıkış yapılarak seyahat edileceği anlamı taşırken, çok girişli, multi Bulgaristan vizesi ise ülkeye birden çok giriş ve çıkışın yapılabileceği sonucunu çıkartır. Bulgaristan’a birden fazla giriş yapılması planlanan seyahatler için çok girişli multi Bulgaristan vizesi daha uygundur.
  • Bulgaristan’a Turistik seyahatte bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları (hususi, hizmet ve diplomatik pasaport) hamili kişileri turistik vizesi için başvuru yapmak zorunda değildir.
  • Türkiye oturum izni sahibi Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan ülke vatandaşları vatandaşı oldukları ülkenin biyometrik pasaportuna sahip olmaları halinde turistik vizesi işlemlerine tabi tutulmamaktadırlar.
  • Bulgaristan Cumhuriyeti 1 Ocak 2007 tarihinden bu yana Avrupa Birliği (AB) tam üyesidir. Dolayısıyla Bulgaristan pasaportu sahibi kişiler AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilmektedir.
  • Bulgaristan Konsoloslukları ve Bulgaristan Büyükelçiliği kendi bölgelerinde ikamet eden kişilerin Bulgaristan vizesi işlemlerini yerine getirmektedir. Çanakkale, Silivri, İstanbul, İzmit, Kocaeli, Sakarya, Gebze, İzmit ve Bolu illerinde ikamet eden kişiler Bulgaristan vizesi başvuruları için ikamet bölgelerine en yakın vize hizmet merkezinden destek alınabilir.
  • Trakya bölgesinde, Çorlu, Kırklareli, Tekirdağ, Babaeski, Keşan, Şarköy, Silivri, Çatalca, Lüleburgaz illerinde ikamet eden kişiler Bulgaristan vizesi başvuruları için ikamet bölgelerine en yakın yer olan Edirne ilindeki temsilciliğe başvurabilirler.
  • Ege bölgesi Bulgaristan Bursa Başkonsolosluğu görev alanında bulunduğundan İzmir, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Muğla, Denizli, Aydın, Manisa ve Yalova illerinde ikamet eden kişiler Bulgaristan vizesi başvuru işlemleri için Bursa ya da İzmir’de bulunan vize hizmet merkezine başvuru yapabilirler.
  • Diğer bölgelerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarının Bulgaristan vizesi başvuru işlemleri Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği görev alanı içerisinde yer almaktadır.
  • Turist vize için başvuruda bulunacak kişiler vize işlemlerinde kullanılacak Bulgaristan turist vizesi için gerekli evrakları eksiksiz olarak temin ederek, vize başvurusu esnasında Bulgaristan Konsolosluğu veya başvuru merkezi aracılığıyla gerçekleştirebilir. Belgeler başvuru merkezi tarafından karar aşaması için Bulgaristan Konsolosluğu’na ve/veya Bulgaristan Büyükelçiliği’ne sunulmaktadır. Seyahat ve vize ilgili tek karar mercii Bulgaristan Konsoloslukları ve Bulgaristan Büyükelçiliğidir.
  • Bulgaristan turist vizesi için gerekli evraklara ait detaylarla ilgili Bulgaristan Konsolosluğu vize bölümüyle iletişime geçilerek bilgilerin teyit edilmesi tavsiye olunur. Hermesvize.com sitesi Bulgaristan Konsolosluğunun resmi web sitesi olmayıp sadece bilgilendirme amacıyla kişilere fayda sağlamak üzere hazırlanmış bir web sayfasıdır. Bulgaristan Konsolosluklarıyla herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır.

  Bulgaristan turistik vizesi başvurularınızda Hermes vizeden danışmanlık alarak tüm işlemlerinizi kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

   

  Bize Ulaşın!