close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Bulgaristan Ticari Vizesi Sık Sorulan Sorular

  Bulgaristan Ticari Vizesi Sık Sorulan Sorular

  Bulgaristan Ticari Vize Hakkında En Sık Sorulan Sorular

  İkametgah adresim Gaziantep’te ancak İstanbul’da çalışıyorum. Bu durumda vize başvurumu hangi şehirden tamamlamalıyım?

  Gaziantep şehir olarak Bulgaristan Büyükelçiliğine bağlıdır. Bulgaristan vize başvuruları için kişilerin ikamet adresleri dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla başvuru sahipleri vize hizmet merkezleri aracılığıyla ikametgah bölgelerine uygun olan yerden işlemlerini yürütebilir.

  Ticari vize başvurum için gönderilen davetiyede adım yanlış yazılmış, başvuru için sorun teşkil eder mi?

  Ticari vize başvuruları için davetiye sunulması önemlidir. İş ilişkilerinin sürdürüldüğü firmadan gelecek davetiyede başvuru sahibinin kişisel bilgileri doğru yazılmalıdır. Yanlış yazılan bilgiler ile başvuru kabul edilmeyecektir. Dolayısıyla başvuru sahibi evraklarını titizlikle inceledikten sonra başvuru işlemlerine başlamalıdır.

  Bulgaristan ticari vize başvuru işlemleri için aracı kurum ücreti nedir?

  Vize başvuru işlemleri konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile akredite edilmiş seyahat acenteleri vasıtasıyla tamamlanabilmektedir. Yetkili başvuru merkezleri aracılığıyla yapılan işlemler için başvuru sahibi aldığı tüm hizmetler karşılığında tercih ettiği kurumun danışmanlık, servis ve hizmet bedelini öder. Başvuru işlemlerinin gerçekleştiği kurum ücretleri, verilen hizmetler doğrultusunda birbirinden farklı olabilir.

  Bulgaristan ticari vize için kaç gün önceden başvuru yapılmalıdır?

  Bulgaristan vize başvuruları için en erken başvuru yapılabilecek zaman seyahat tarihinden 3 ay öncesidir. Seyahat tarihine ise en geç 15 gün kala vize başvurularının tamamlanması önerilmektedir.

  Bulgaristan ticari vize başvuruları için banka hesabında ne kadar bakiye olmalıdır?

  Ticari vize başvuları için sunulacak olan evraklar içinde başvuru sahibinin seyahatini rahatlıkla finanse edebileceğini göstermesi gerekir. Bunun için de kişinin kalacağı gün sayısıyla doğru orantılı olarak hesapta günlük en az 100€ olacak şekilde bir banka hesabı sunulmalıdır. Günlük hesapta olması gereken tutar, konaklama ya da ulaşım rezervasyonlarının satın alınıp alınmadığına göre farklı miktarlarda (daha az ya da daha fazla) hesaplanabilir.

  Bir yıllık çok girişli vize nasıl alınır?

  Çok girişli (multi vize) için 1. ticari vizeden sonraki başvuruda iş ilişkilerinizi (ithalat, ihracat, sözleşme, anlaşma) ispatladıktan sonra çok girişli vize talep edilebilir. Ancak vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi sadece Bulgaristan Konsolosluklarındadır. Vize ücretlerinin yatırılmaması halinde başvurular konsolosluk vize bölümü tarafından işleme alınmamaktadır.

   Ticari vize başvurusunda bulunacağım ancak Ticaret Odasından faaliyet belgemi alamadım. Faaliyet belgesi olmadan başvurumu tamamlamam mümkün müdür?

  Ticari vize başvuruları için sunulması gereken şirket evrakları eksiksiz bir şekilde sunulmalıdır. Bulgaristan Konsolosluğu başvuruları kişilerin sunduğu evraklar çerçevesinde değerlendirmektedir. Dolayısıyla başvuru işlemleri için evrakların tam ve doğru şekilde hazırlanıp sunulması gerekir.

  Başvuru için sunacağım Ticari Davetiye nereye gönderilmelidir?

  Bulgaristan ticari vize başvuruları için sunulacak olan davetiye Bulgaristan Konsolosluğuna değil başvuru sahibinin adına ve başvuru sahibinin kendisine gönderilmelidir.

  Ticari vize başvurumu sonucunu nerden ve nasıl takip edebilirim?

  Bulgaristan ticari vize başvurusu için tercih edilen vize hizmet merkezleri aracılığıyla başvurunun durumu sorgulanabilmektedir.

  Geçerli Bulgaristan ticari vizem var, ancak yeni evlendiğim için soyadım değişti. Eski pasaportumla seyahatimi gerçekleştirebilir miyim?

  Çok girişli geçerli bir ticari vize var ise soyadı değişikliği yapılmış olmasına rağmen kişinin vize kullanım hakkı devam etmektedir. Ancak kişinin seyahati boyunca eski vizesinin basılı olduğu pasaportu, evlilik cüzdanının aslı ve yeni soyadı ile alınmış güncel pasaportun yanında bulundurması gerekir. Sınırda pasaport kontrol memuru tarafından bahsi geçen evrakların ibrazı istenebilir.

  Ticari vize başvuruları için Bulgaristan’daki firmadan davetiye alınamaması durumunda davetiyesiz ticari vize başvurusunda bulunulabilir mi?

  Ticari vize başvuruları için gerekli en önemli evrak davetiyedir. Yapılan başvurular için Bulgaristan Yabancılar Şube onaylı, kaşeli ve imzalı davetiye sunulmalıdır.

  Ticari vize başvurum reddedildi. Bu durumda yeni bir başvuru yapmak için ne kadar beklemem gerekir?

  Vize başvuruları Bulgaristan Konsoloslukları tarafından olumsuz sonuçlandırılmış olsa bile başvuru sahibinin her zaman yeni bir başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Yeni bir başvuru için ise süre kısıtlaması yoktur. Kişi, istediği zaman yeni tarihli, güncel belgelerle başvuru yapabilir.

  Türk vatandaşı değilim ancak Türkiye’de oturma iznim var. Vize başvurum için hangi evrakları sunmalıyım?

  Türkiye’de oturma izni olan yabancı uyruklu vatandaşlar başvuru işlemleri için diğer evraklara ek olarak oturum kartlarını sunmalıdır. Oturum kartının seyahat sonrası 3 ay daha geçerli olma şartı aranmaktadır.

  Ticari davetiyenin formatı nasıl olmalıdır? Bulgaristan’daki şirketin antetli kağıdına yazılan davetiye başvuru için yeterli olur mu?

  Bulgaristan ticari vize başvuruları için sunulacak olan davetiye Bulgarca ve Bulgaristan Yabancılar Şube onaylı olmalıdır. Davet eden ve edilen kişinin bilgileri tam ve eksiksiz olarak belirtilmeli ve davetiye seyahat edecek kişi adına gönderilmelidir.

  Ticari davetiyede birden fazla kişinin adı geçebilir mi?

  Bulgaristan ticari vize başvuruları için sunulacak olan davetiyede birden fazla başvuru sahibinin adı geçebilir. Seyahat edecek kişiler aynı davetiyenin kopyasını kendi başvuru dosyalarına ekleyerek işlemlerini tamamlayabilir.

  Bize Ulaşın!