close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Bulgaristan Seçimleri Sonuçlandı

  Bulgaristan’da 26 Mart günü gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, yüzde 4’lük seçim barajını geçen beş parti parlamentoya girmeye hak kazandı.

  Eski Başbakan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi (GERB)oyların yüzde 32.55’ini aldı. Komünist Parti’nin devamı olan ve Rusya ile iyi ilişkiler geliştirilmesini savunan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) oyların yüzde 27.02 alırken, ırkçı ATAKA’nın da dahil olduğu Birleşik Vatanseverler ise seçmenlerin yüzde 9.12 desteğini almayı başardı.

  Destek Kaybeden Höh Parlementoda 26 Sandalye Kazandı, Dost Barajı Aşamadı

  Seçimleri dördüncü sırada tamamlayan parti ise Bulgaristan Türklerinin en önemli siyasi temsilcisi Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) oldu. HÖH, oyların yüzde 8.94’ünü almayı başardı. Petrol ve ilaç sektöründe faaliyet gösteren iş adamı Veselin Mareşki’nin partisi Volya (İrade) da yüzde 4.16 oy alarak parlamentoda temsil hakkı elde etti.

  Kesin olmayan sonuçlara göre, 240 üyeli Bulgaristan parlamentosunda GERB 96, BSP 79, Birleşik Vatanseverler 27, HÖH 26 ve Volya 12 sandalyeye kazandı.

  HÖH’ten kopanların kurduğu Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST)ise barajı aşamadı. DOST oyların sadece yüzde 2.95’ini aldı.

  İlginizi Çekebilir  Amerika Vize Yenileme için Gerekli Evraklar

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi