close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı resmi bilgilendirme

  Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı resmi bilgilendirme yayımladı. Bildiride, salgın sebebiyle sınırlamalara dair bilgiler aktarıldı. 30 Nisan 2021 tarihine kadar geçerli olacak bildiride şu maddelere yer verildi.

  Bulgaristan’da Aşı Olmak İsteyenler İçin Bilgilendirme

  Bulgaristan’da uzun süreli oturum izni olan ve koronavirüs salgını sebebiyle aşı yaptırmak isteyen kişilerin ilgili aile hekimliği aracılığıyla ya da kayıtlı olunan ikamet adresinin yer aldığı aşılama merkezine başvuru yapmaları gerekmektedir.
  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aşağıdaki şartları karşılamaları koşulu ile Bulgaristan’a giriş yapabilmektedir.
  • Bulgaristan’a girişlerine izin verilen ülke vatandaşları en fazla 72 saat öncesinde yaptırılmış negatif PCR testi beyan etmek zorundadır.
  • PCR testi ibraz edemeyen Bulgaristan vatandaşları ile uzun süreli oturum izni olanlar ve aile bireylerine uygulanan 10 günlük karantinaya girme şartı halen devam etmektedir.
  • Negatif PCR testi beyan etmeden ülkeye giren kişiler; ülkeye girişlerinden itibaren 24 saat içinde yaptırdıkları PCR testini bayan etmeleri gerekmektedir. Eğer PCR testi yaptırılırsa karantinadan muaf tutulacaklar ya da 24 saat içinde karantina kaldırılabilecek.
  • Otobüs ve TIR şoförleri, gemi ve uçak mürettebatının PCR testi zorunluluğu yoktur. Bulgaristan’ı transit geçecek kişiler de PCR testi beyan şartından muaf tutulmuşlardır.

  Seyahat Kısıtlamasından Muaf Olanlar

  Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına 30 Nisan 2021 tarihine kadar geçici olarak girme yasağı haricinde tutulan kişiler ise şu şekildedir.
  ⦁Bulgaristan vatandaşları,
  ⦁Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları,
  ⦁Schengen Anlaşması’na bağlı ülke vatandaşları ile aile fertleri
  ⦁Büyük Britanya, Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Arnavutluk, Avustralya, Beyaz Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Gürcistan, Japonya, Kanada, Ruanda, Kore Cumhuriyeti, Tayland, Tunus, Uruguay, Ukrayna, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Kosova, Karadağ, Moldova, İsrail, Kuveyt Devleti, Yeni Zelanda ve Türkiye
  ⦁Bulgaristan’da uzun süreli veya uzatılmış oturma iznine sahip kişiler ve aile üyeleri, Bulgar D tipi vizesi sahibi kişiler ile AB ülkelerinde ya da Schengen Anlaşmasına bağlı ülkelerde oturma izni olan şahıslar ve aile üyeleri.
  ⦁Bulgaristan’a ziyaret amacı mesleki olan tıbbi uzmanlar, tıp araştırmacıları, sosyal uzmanlar .
  ⦁İlaç ve tıbbi diğer techizatların teslimi ve kurulumu ile ilgili çalışanlar.
  Uluslararası yük ve yolcu taşımacılığıyla ilgili personel, ticari havayolu taşımacılığı yapan uçak ve gemi mürettebatı vb.
  ⦁Diplomatik yetki sahibi kişiler ve aile üyeleri
  ⦁İnsani yardım sebebiyle seyahat eden kişiler.
  ⦁Ticaret ve ekonomik yatırım faaliyetlerinin temsilcileri ile Bulgaristan’da Yatırımların Teşviki Yasası çerçevesinde belgelendirilen projelerin uygulanması çalışmalarında görev alanlar.
  ⦁Tarım ve turizm sektöründe çalışan mevsimlik işçiler.
  ⦁Sınır bölgelerinde çalışanlar.
  ⦁Uzaktan yerine getirilmesi mümkün olmayan öğrenim halinde eğitim amacıyla ve sınav komisyonunda yer almak üzere seyahat edenler.
  ⦁Uluslararası spor karşılaşmaları organizatör ve katılımcıları, yurtdışından gelecek sporcular, antrenman kampında yer almak üzere yurtdışından gelen teknik direktörler ve yarışmacılar, uzun vadeli oturum hakkı veren Bulgar D tipi vize sahibi yabancı sporcu ve teknik direktörlerin aile üyeleri.
  ⦁Bulgaristan Vatandaşlığı Kanunu sebebiyle tasdik edilen Bulgar vatandaşlığı kararını bizzat almaya gelen yabancı kişiler.
  ⦁Uluslararası kültür etkinlikleri organizatörleri ve katılımcıları.
  Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı resmi bilgilendirme 30 Nisan 2021’e kadar geçerli olacak. Daha sonraki zaman dilimi için yeni güncellemeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!