close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Bulgaristan Dışında Doğan Bebeklere Yeni Kimlik

  Bulgaristan Parlamentosu tarafından onaylanarak yürürlüğe alınan yeni karar ile Bulgaristan dışında doğan bebeklere yeni kimlik kartı tanımlanacak. Böylece Bulgaristan sınırı dışında doğmuş çocuklar vizesiz anayurtlarına gelebilecekler, mülk sahibi olabilecek ve daimi dönüş yapabilecekler.

  Bulgaristan Parlamentosu tarafından alınan yeni kararla yurtdışında doğmuş Bulgaristan kökenli kişilere özel belge tanımlaması gerçekleştirilecek.

  Kişi adına tanımlaması yapılan yeni kimlik ile kişiler vizesiz Bulgaristan’a gelebilecekler. Ancak, söz konusu kimlik AB ülkeleri nezdinde serbest dolaşımda geçerlilik taşımayacak.

  Parlamento tarafından onaylanan kanun ile Sırbistan, Makedonya, Arnavutluk, Makedonya, Ukrayna ve Moldova’da yaşamlarını devam ettiren ve göçten etkilenerek anayurtlarından uzakta yaşamak zorunda olan vatandaşlar için özel olanaklar sağlanmış olacak. Böylelikle kişiler ek protokollere takılmadan seyahatlerini gerçekleştirebilecekler.

  Bulgaristan Dışında Doğan Bebekler Daimi İkamet Kazanacak

  Özel belge ile vizesiz seyahat etme ayrıcalığının sağlanması, dünyada farklı ülkelerde yaşamını sürdüren 5 Milyonu aşkın Bulgar vatandaşı için önemli bir değişiklik. Kanun kapsamında bu kişilere sunulan bir diğer hak ise kişilerin dilediklerinde ülkelerine daimi ikamet ile dönebilme haklarının olması ve ev satın alabilecek olmaları.

  Bulgaristan Parlamentosu’nun yeni kararı Türkiye’de doğan Bulgar vatandaşlarını da yakından ilgilendiriyor. 1989 zorunlu göç kapsamında Türkiye’ye sığınma yapan ve Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşları da bu olanaklardan faydalanabilecek.

  Bulgaristan vatandaşlığı olan ve çocukları başka bir ülkede doğan ebeveynler daha önce kaldıkları ülkenin pasaportları ve vize başvurusunda bulunarak Bulgaristan’da bulunabiliyorlardı. Son dönemde ise Pasavan uygulamasına geçilmiş ve tek sayfalık bir pasaportla seyahat gerçekleşiyordu. Ya da çocuğa ait kırmızı pasaportun ibrazı gerekiyordu.

  Bu da yabancı ülkede yaşayan ve çifte vatandaş olan velilere ayrı sorumluluklar getiren bir uygulamaydı. Öncelikle evliliğin Bulgar makamlarınca tanınması, çocuğun kaydı sonrasında Kırmızı Pasaport başvurusu söz konusu idi. Yeni uygulama çerçevesinde protokol kolaylaştırılmış olarak hizmete sunulmuş oldu.

  Bulgaristan Parlamentosu tarafından onaylanan karar tarihinden sonra doğan bebekler için geçerli olacak. Öncesinde doğmuş çocukların kayıt işlemleri ise standart uygulamaya tabi olarak devam ediyor. Doğum belgesi ile başvuru yapıldığı takdirde belirlenen şartlar karşılandığı takdirde yabancı ülkede doğmuş olan çocuk da aile bağından dolayı vatandaşlık kazanmaya devam edecek.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!