close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Bulgar Pasaportunun Süresini Uzatmak

  Bulgar Pasaportunun Süresini Uzatmak

  Bulgar Pasaportunun Süresini Uzatmak için sayfamızda bulunan bilgileri okuyabilirsiniz. Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu – Bulgar Vatandaşlığı

  Bulgaristan kırmızı pasaport başvuru için öncelikle aşağıdaki sıralamayı takip etmenizi öneriyoruz,

  1. Kırmızı Bulgaristan pasaportu yenilemek, uzatmak için gerekli evrakları ve zayavlenie doldurulmuş halini taratıp konsolosluk e-mail adresine mail adresine yollayın. Eksik evraklarınız veya istedikleri başka birşey yoksa size geri dönüş yapacaklardır. Size Bulgairstan Konsolosluğu’dan hangi gün gelmeniz gerektiğine dair randevu bilgisi ulaştıracaktır. Bazı özel durumlarda veya Konsolosluğun kapalı olduğu durumlarda geri dönüş aksayabiliyor.
  2. Randevu tarihiniz verildikten sonra, randevu günü konsolsoluğa gidip, orada sıraya girdikten sonra listede adınız varsa o gün içersinde sizi alacaklardır. Ortalama 3 ay sonra pasaportunuz çıktığı bilgisine Konsolosluğu arayarak ulaşabilirsiniz.

  Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu için doldurulması gereken Zayavlenie formu

  1. Eksiksiz doldurulmuş bir adet Bulgar pasaportu başvuru formu
  2. Bulgaristan kırmızı pasaport için 4 adet biometrik fotoğraf.
  3. Eski süresi bitmiş bulgar pasaportunun aslı ve fotokopisi.
  4. Bulgar kırmızı pasaport olmaması, kaybolması ya da çalınması durumunda pasaport başvurusunda bulunamazsınız. Ancak PASAVAN seyahat belgesi alabilirsiniz. (tek sayfalı bulgar pasaportu)

  Bulgaristan Vatandaşları için Türkiye’de Pasaport ve Kimlik Kartı Çıkartma veya Bulgar Pasaportunun Süresini Uzatmak Uzatma ile İlgili Hususlar

  Bulgaristan sınırları dışında yaşayan her Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşı pasaport çıkartmak veya Bulgar pasaportunun süresini uzatmak hakkına sahiptir. Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşları, Bulgaristan’ın Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine başvurabilirler. Başvuruları Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu’na yapabilirler.

  Bulgaristan Kırmızı Pasaportu ve Kimlik Kartı ile İlgili Yasal Gereklilikler

  • Bulgar pasaportu için yapılan kırmızı pasaport başvurularında doldurulması gereken dilekçenin (Zayavleniya) şahsi olarak teslim edilmelidir. Bu zorunluluk, başvuru sahibinin yüzünün, parmak izinin ve imzasızın dijital şekilde kayıt altına alınmasından kaynaklanmaktadır. Teknik ihtiyaçlar karşılanamadığından dolayı Bulgaristan Konsolosluğunda bu işlem yapılamamaktadır.
  • Bulgaristan Kimlik Kartı (Liçna Karta) başvurularında dilekçenin yanında Biyometrik fotoğraf da talep ediliyor. Teknik açıdan yetersizlik olan temsilciliklerde bu işlem yapılamıyor.
  • Her Bulgar vatandaşı, Bulgaristan yasalarına göre tek bir pasaporta sahip olmak zorunda. Bu sebepten yeni pasaport alındığı zaman eski pasaportun ilgili resmi görevliye teslim edilmesi gerekiyor. Kimlik niteliğine sahip yeni herhangi bir belge alındığı taktirde, eğer mevcutsa aynı tipteki eski belgenin ilgili yetkililere iade edilmesi gerekmektedir.
  • Süresi dolan pasaport 3 ay içinde Bulgaristan’ın Türkiye’de bulunan Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu temsilciliklerine teslim edilmeli. Pasaport bazı özel durumlarda geçici süreyle sahibinde kalabilir. Devam etmekte olan yabancı ülke vizesi işlemleri veya pasaport mühürlerinin kullanımı gibi pasaportun kalmasını gerektiren zorunlu durumlarda ve bu durumların gerçekliği kanıtlandığında pasaport geçici süreyle sahibinde kalabilir. Pasaportun sahibinde kalması gereken süre dolduğunda, pasaportun 3 ay içinde ilgili makama iade edilmesi gerekmektedir.
  • Bulgar vatandaşları yasalara göre kişisel resmi belgelerini korumakla yükümlüdür. Bu belgeler devlete kurumlarına zarar verilmesi, kaybolmaları veya kasıtlı olarak yok edilmeleri gibi durumlarda kanunlara göre belirlenen cezaları içerebiliyor.

  Bulgaristan Kırmızı Pasaportu ve Kimlik Kartı (Liçna kart) ile İlgili İşlem Süreleri

  • Hizmeti veren temsilcilik, başvuru sahibini pasaportun 5 iş günü içerisinde çıkarılacağına dair bilgilendirir.
  • Belgelerde ve belgelerin içeriğinde eksikler veya hatalar tespit edildiğinde, temsilcilik gerekli düzeltmelerin gerçekleştirilmesi için başvuru sahibine 7 iş günü içinde bilgilendirme yapar.
  • Eksik ve hatalarla ilgili bilgilendirme yapılan tarihten itibaren, söz konusu hatalar başvuru sahibi tarafından belirli bir süre düzeltilmediği taktirde pasaportla alakalı bütün işlemler sonlandırılır.
  • Bulgaristan’da bulunan ilgili resmi kurum pasaporta dair işlemlerin tamamlandığına dair doğrulama işlemini yapmasını müteakiben Bulgaristan’ın Türkiye’deki temsilcilikleri (Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu) başvuru sahibine işlemlerin doğrulanmasıyla ilgili olarak 7 iş günü içinde bilgilendirme yapar.
  • Bulgaristan’ın resmi temsilciliklerine eksiksiz ve prosedüre uygun şekilde yapılan pasaport ve kimlik kartı çıkartma ve uzatma başvuruları 90 gün içinde sonuçlanır. Bu süre, konsoloslukların veya ilgili kurumların yoğunluğuna, eksik veya hatalı evraklarla ilgili düzeltmelerin yapılma durumuna göre uzayabilmektedir.
  • Pasaportun kullanılmayacak duruma gelecek şekilde zarar görmüş olması veya kaybedilmesi halinde yerel kolluk kuvvetlerine bilgilendirmenin yapılması ve bu kurumlardan alınacak durumu açıklayan belgelerle Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu temsilciliklerinden birine 3 gün içinde bilgi verilmesi gerekmektedir. Bu çeşit durumlar ortaya çıktığında yeni veya geçici bir pasaport alınmasına dair bir başvuru yapılabilmektedir.

  Bulgaristan Geçici Pasaportu

  • Bulgaristan geçici pasaportu sadece Bulgaristan dışında yaşayan ve seyahatlerde kullanılan kimlikle ilgili gerekli resmi evrakları olan Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşlarına verilir.
  • Geçici pasaportun geçerlilik süresi 12 ay olup Bulgaristan’a dönülmesi gereken süre ile tutarlılık içerir.

  Çocuklar için Bulgaristan Pasaportu ve Kimlik Kartı İşlemleri (14 ile 18 yaş Arası)

  • 18 yaş altı pasaport veya kimlik kartı ihtiyaç sahipleri ilgili konsolosluk yetkilisinin huzurunda imza atarlar. Başvuru esnasında 18 yaş altı başvuru sahibinin doğum belgesinin orijinali ve fotokopisi de hazır olmalıdır.
  • 14 yaşın altı çocuklar için yapılan müracaatlarda ne çocuktan ne de velisinden imza alınmaz.
  • Reşit olmayan başvuru sahiplerinin evrakları, yasal velileri veya vekâlet verilen Bulgaristan vatandaşı kişiler tarafından imza karşılığında Bulgaristan’ın Türkiye’deki temsilciliklerinden birinden yani Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu temsilciliklerinin birinden teslim alınır.
  • Anne veya babadan birinin imza işlemine iştirak edemediği durumda tek ebeveynin imzası da gerekli şartlar yerine getirildiği sürece geçerlilik arz eder. Bu işlemde yer almayan aile üyesinin noter onaylı ve Bulgarcaya çevrilmiş vekâlet, pasaport çıkartma izni ve yurtdışına yolculuk izni evraklarına sahip olması gerekir.
  • Boşanma gibi durumlar sonucunda ortaya çıkan yasal vasilik hakları, vefatlarda veya uzun süre aile üyelerinden birinden haber alınamadığı durumlarda, gerekli devlet dairelerinden alınacak belgeler de başvuru sürecinde hazır tutulmalı.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!