close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Bulgar Evlilik Cüzdanı Çıkartmak

  Bulgar Evlilik Cüzdanı Çıkartmak

  Bulgaristan Evlilik cüzdanı çıkartmak için gerekli evraklar

  Bulgar evlilik cüzdanı çıkartmak için Bulgaristan konsolosluğunda Evlilik yapmak ya da Bulgaristan’da Nikah yapan herkese Bulgaristan Evlilik Cüzdanı verilir.

  Türkiye’de yapılan nikahlar ise bulgaristanda tastiklenerek Bulgar evlilik cüzdanınız tescilli olur.

  Türkiye’deki evliliğinizi Bulgaristan’da onaylatarak Bulgaristan’da da geçerli olmasını istiyorsanız Evlilik Cüzdanı Grajdanski brag için gereken belgeleri hazırlamalısınız.

  1. Nüfus Müdürlüğünden Evlilik Kayıt Örneği (Form B)
  2. Evrak Kaymakamlıktan Apostilletip Bulgaristan’da Bulgarcaya tercüme edilecek.
  3. Sofya Dış İşleri Bakanlığına gidecek ve orada onaylatılıp, Noter tasdiği ve Apostil olacak.

  Daha sonra Bulgar vatandaşı olan Eş tarafında bağlı olduğu Bulgaristan’daki Belediye’den Grao başvurarak Nikâh Cüzdanı çıkartılacak. Belediyeye evlilik cuzdanı başvurusu ortalama 1 ayda çıkmaktadır

  Bulgaristan’da evliliğini tasdikleyen, Bulgar Nikah cüzdanı alan Türk vatandaşlarına Bulgaristan Konsolosluğu 1 yıllık gratis vize vermekte. Aynı zamanda Bulgaristan’da oturum izni de alınabilmekte.

  Bulgaristan Evlilik tanıtma

  • Evlilik belgeniz – Form B (Apostil onaylı)
  • Nüfus Kayıt Örneği-Evli iseniz hem kızlık hem evlilik soyadınız ile alınmış (Apostilli)
  • İsim Denklik onay Belgesi (Apostil onaylı)
  • Bulgaristan vatandaşının eşine ait Liçna Kartı ve Bulgaristan Pasaport fotokopisi
  • Vekalet (İşlemlere başlamaya karar verdiğinizde bu evrakın taslağı size gönderilecek, siz de noterden vekaleti vererek onu da apostilli şekilde tarafımıza evraklarınızla birlikte ulaştıracaksınız.)

  Bulgaristan Evlilik Cüzdanı Çıkartmakla ilgili Sık Sorulan Sorular

  1-Bulgar evlilik cüzdanı çıkartmak için, Bulgar vatandaşı olarak eşimi de Bulgaristan vatandaşlığına geçiş yapması durumunda ne yapmalıyız?

  Bulgaristan Konsolosluğuna Bulgaristan aile birleşimi başvurusunda bulunduktan ve Bulgar makamlarının onayından sonra 5 yıl süreyle oturum izni alabilirseniz Bulgaristan vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirsiniz.

  2-Bulgar vatandaşı ile evliyim, eşim üzerinden Bulgaristan oturum izni alabilir miyim?

  Bulgaristan aile birleşimi D vizesi başvurusu yaparak ve Bulgaristan’da evliliğinizi onaylattıktan sonra oturum izni işlemlerine başlayabilirsiniz. Öncelikle evliliğinizin Bulgar makamlarınca onaylanması gerekiyor. Bulgaristan’da evliliğinizin onaylanmasıyla evlilik cüzdanına sahip olursunuz. Oturum izni için gereken diğer evraklarla birlikte başvuru yaptığınızda bu evlilik cüzdanın da başvuru dosyasında olması gerekmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Bulgar Pasaportunun Süresini Uzatmak

  3- Bulgar evlilik cüzdanı çıkartmak için isim denklik belgesinin alınması şart mı? Çifte vatandaşlığım ve Türk vatandaşıyla evliyim.

  C: Türk ve Bulgar isimleriniz farklı ise isimlerinizin size ait olduğunun ispatı için isim denklik belgesinin çıkartılması gerekiyor. Bulgaristan’daki resmi makamları evliliğinizi ancak bu şekilde onaylayabilmektedir. Türk ve Bulgar pasaportlarınızdaki isimler aynı ise isim denklik belgesi çıkartmadan işlem yapabilirsiniz.

  4-Eşim üzerinden Bulgaristan oturum izni aldım. Boşanma durumunda oturum iznim iptal olur mu?

  Boşanma durumunda Bulgaristan oturum izninizi uzatmanız mümkün olmadığından oturum izniniz iptal edilir.

  5- Bulgaristan’da evlilik cüzdanı çıkartarak evliliğimi onaylatmak için Türkiye’den aldığım evrakları onaylatmam gerekir mi?

  Türkiye’deki makamlardan çıkarttığınız evrakların Bulgaristan’da geçerli olması için Apostil yaptırmanız gerekmekte. Apostil işlemi kaymakamlıkta yapılabiliyor. Bu belgelerin Apostil yapıldıktan sonra Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı onay verir ancak belgelerin Bulgaristan’da yeminli tercümandan tercümelerinin yapılmış olması ve noter tasdiki de gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra Bulgaristan evlilik cüzdanı alabilirsiniz.

  6-Bulgaristan evlilik cüzdanı çıkarttıktan sonra Bulgaristan’a vizesiz giriş yapabilir miyiz?

  Evlilik cüzdanı Bulgar makamlarınca evliliğiniz onayladığı anlamına gelmektedir ve eğer Bulgar vatandaşı değilseniz Konsolosluktan vize alarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Evlilik cüzdanınızı da vize başvurusunda bulundurmanız gerekecektir.

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi