close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Belçika Schengen Vize İşlemleri

  Belçika Schengen Vize İşlemleri

  Belçika Schengen Bölge üyesi bir ülke olması sebebi ile Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşların, Belçika’ya gerçekleştirecekleri seyahatlerinde Belçika vize uygulamasına tabi olduklarını bilmeleri gerekmektedir.; T.C. Yeşil Pasaport (hususi), Gri Pasaport (hizmet) ve Siyah Pasaport (diplomatik) hamili kişiler ise, Belçika’ya seyahat sebebi turistik, ticari veya aile ziyareti amaçlı seyahatlerinde Belçika Schengen Vize İşlemleri kapsamında değillerdir.

  Belçika Schengen Vize Başvurusu

  Belçika vizesi Pasaport türü fark etmeksizin, Belçika seyahatini vize alarak veya vize muafiyeti anlaşmalarından yararlanarak gerçekleştirecek kişilerin pasaport geçerlilik sürelerini kontrol ederek ülkeye giriş yapmaları ve ilgili pasaportların Belçika sınırlarının terk edilmesinin ardından en az 3 ay geçerlilik süresinin olması önemle tavsiye edilir.

  Son 10 yıl içerisinde alınmış, karşılıklı en az 2 boş sayfası bulunan ve Belçika seyahati sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunan pasaportlar vize başvuru işlemleri için başvuru sahibinin pasaportunun;sahip olması gereken şartlardır. Belçika vizesi işlem başvurularını incelemek ve değerlendirmekle yetkili olan Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği vize müracaatlarını doğrudan kabul etmemektedir.

  Kısa süreli Belçika schengen vize başvurularının koordineli olarak çalışmakta olduğu ve yetkilendirdiği Vize Başvuru Merkezleri ya da akredite edilmiş seyahat turizm acentaları aracılığıyla iletilmesini zorunlu tutmaktadır. Belçika vize başvuru merkezleri, Türk vatandaşlarının yanısıra Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların Belçika vize işlem başvurularını teslim almaya yetkilidir.

  Ancak kısa süreli Belçika vize başvurularının değerlendirilmesi ve karar aşaması Belçika Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Belçika vize başvuru merkezleri ve akredite olmuş seyahat acentalarının Belçika vize başvuruları hakkında karar verme, vize sürecine ve vize sonucuna müdahale etme hakkı bulunmaz.

  Belçika Konsolosluğu başvuru dosyasının değerlendirilme sürecinde, Belçika seyahat amacının net şekilde anlaşılmaması durumunda, konsolosluk yetkilileri tarafından ek evrak ya da görüşme talebi yapılabilir.

  İlginizi Çekebilir  Belçika Seyahat Sağlık Sigortası

  Belçika Vizesi için Gerekli Evraklar

  Belçika vize başvurusu yapan tüm başvuru sahipleri, Belçika Vize Başvuru Formu’nu İngilizce-Fransızca-Almanca Flemenkçe dillerinden biri ile eksiksiz yanıtlanması, seyahat amacını destekleyen belgelerle başvuru dosyasının hazırlanması ve konsolosluk yetkilisinin Belçika vize başvuru sahibinin seyahat bitiminde Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren sıkı bağlarının bulunduğunu kanıtlayıcı belgeleri sunması; Belçika Konsolosluğu’nun Belçika vizesi başvurusu için yerine getirilmesini talep ettiği zorunlu şartların karşılanmasını gerektirmektedir.

  Başvuru Formu, imzalanmış ve tarih atılmış eksiksiz doldurulmuş olmalıdır, vize tipine uygun dökümanlar ve orijinal pasaport ölçülerine sahip fotoğraf ile başvurunun yapılması zorunludur.

  Belçika Schengen Vize İşlemleri Randevu Alımı

  Belçika Konsolosluğu vize başvuru merkezlerine, Belçika Schengen Vize işlem başvuruları;randevu alarak yapılmaktadır. Belçika Konsolosluğu vize başvuru merkezlerinden alınacak; randevuların online randevu sistemi;veya çağrı merkezi aracılığıyla vize müracaatı öncesi alınması zorunludur. Belçika vize başvuruları için randevu alma işlemi hafta içi her gün Pazartesi-Cuma Saat: 08:30-12:00 ile 13:00-14:30 arasında gerçekleştirilebilmektedir.

  Belçika Vize Başvurusu için Biometrik Veri Beyanı

  Belçika Schengen vize müracaatında bulunan kişilerin Biyometrik bilgilerini ibraz etmeleri zorunludur. Biyometrik bilgilerini ibraz etmemiş kişilerin Belçika vizesi başvuru işlemleri sonuçlanmayacaktır.

  12 yaş altı Belçika vize başvuru sahiplerini Biyometrik bilgilerini ibraz etmekten muaftır. Ancak bu kişiler Belçika vize başvuruları sırasında şahsen gelmek durumundadır.;

  12 18 yaş aralığında bulunan vize başvuru sahipleri ise, Belçika vize başvuruları sırasında ebeveyn veya bir vasi’ leri ile birlikte başvuru merkezinde hazır bulunmalıdırlar.

  12 ile 18 yaş arası vize başvuru sahipleri Belçika vize başvuruları için Biyometrik bilgilerini ebeveynleri ile birlikte beyan edebileceklerdir.

  Belçika Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

  elçika vizesi kategorilerinde en sık sorulan sorular aşağıdaki gibidir.

  Belçika vizesi kaç günde çıkar?

  Belçika Konsolosluğu Belçika turistik, ticari ve ziyaret vizesi başvurularını ortalama 7 ila 15 iş günü içinde sonuçlandırabilmektedir. Belçika vizesinin kaç günde çıktığı tamamen Belçika Konsolosluğu’nun yetkisi dahilindedir. Vize başvurularının yoğun olduğu dönemlerde, Konsolosluğun kapalı olduğu resmi tatil gibi durumlarda karar süresi daha uzun sürebilmektedir. Ayrıca Konsolosluk inceleme işleminin kapsamına göre çıkış süresini belirlemektedir.

  İlginizi Çekebilir  Belçika Turistik Vize

  Belçika vize ücreti ne kadar?

  Belçika vize ücreti vize türüne göre değişiklik göstermektedir. 6 yaş altı çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir. Belçika Konsolosluğu kriterlerine göre belirlenen vize ücreti konsolosluk harç bedeli ve vize başvuru merkezi ücretlerini içerir. Belçika vize başvuruları vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir.

  Kısa süreli Belçika;yani Schengen vizesi kapsamında turistik, aile ziyareti ve ticari vizelerin ücreti uzun süreli D tipi vizelerden farklı olmaktadır. Vize alım sürecinde Belçika vize ücretinin Belçika Konsolosluğu ve vize başvuru merkezlerinden teyit edilmesi tavsiye olunur.

  Belçika vize randevusu nasıl alınır?

  Belçika vize randevusu vize başvuru merkezlerinden alınmakta olup, eğer başvuru sahibi önceki Schengen vizelerinden VIS’li değil ise başvuruya şahsen gelmek durumundadır. Belçika vize randevusu parmak izi ibrazı ve gerekli evrakların sunumunu içerir.

  Randevu mülakat şeklinde değildir ancak Belçika Konsolosluğu gerekli gördüğü durumda başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir. Ayrıca Belçika vize sonucunun açıklamasında da randevu tarihi baz alınır. Randevu tarihinden sonra ortalama 7 ila 15 iş günü içinde vize sonucu açıklanır.

  Belçika öğrenci vizesi başvurularında sponsor evrakları nelerdir?

  Belçika öğrenci vizesi başvurularında başvuru sahibi kişi gelirini belgeleyemediği için sponsor göstermek durumdadır. Öğrencinin birinci dereceden yakını yani anne veya babası sponsorluk evraklarını mesleğine veya durumuna uygun şekilde hazırlamalıdır. Sponsorluk evrakları seyahat masraflarını karşılayacak kişinin mesleğine veya durumuna göre değişebilmektedir.

  Sponsorun vize başvurusu sırasında başvuru sahibiyle birlikte vize randevusuna gelmesine gerek olmamakla birlikte evrakların eksiksiz hazır olması gerekmektedir. Sponsor tarafından yazılan dilekçenin de gerekli evraklar arasında olmalıdır. Ayrıca 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için anne ve baba tarafından onaylı, noter tasdikli muvaffakanamenin ibraz edilmesi gerekir.

  Belçika Konsolosluğu hangi durumlarda ek evrak talep edebilir?

  Seyahat amacınıza uygun şekilde hazırlamanı gereken Belçika vize evraklarında ülkeye geri dönüşünüzün garantisi niteliğindeki banka hesap dökümlerinde seyahat masraflarınızı karşılayacağınıza dair bir yetersizlik olduğu düşünüldüğünde, evraklarınız güncel olmadığında, seyahat belgeleri ve seyahat amacı arasında tutarsızlık görüldüğü durumlarda Belçika Konsolosluğu ek evrak taşep edebilmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Belçika Transit Vizesi

  Ancak unutulmamalıdır ki bu durum tamamen Belçika Konsolosluğu’nun yetkisi dahilinde gerçekleşmektedir. Burada belirttiğimizi durumlar tahmini olup en doğru bilginin ek evrak talebi olduğu durumda Belçika Konsolosluğundan teyit edilmesi gerekmektedir.

  Yeşil pasaport sahipleri Belçika’ya vize almadan girebilir mi? Belçika’da kalış süresi ne kadardır?

  Yeşil pasaport sahipleri Belçika’ya vizesiz seyahat ederek ülkede en fazla 90 gün kalabilirler ancak umuma mahsus pasaportlar için geçerli olan seyahat sonrası 3 ay geçerlilik süresi Yeşil pasaportlar için de geçerlidir.

  Bu web sitesindeki aşağıdaki imzaya göre Hermesvize.com’a ait görünüyor. Belçika Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

  Hermesvize, Google optimizasyonu yöntemleriyle farklı alan adları edinen ve bu alan adlarında yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Emlak, Eğitim, Danışmanlık vb. alanlarında faaliyette olan şirketlerin reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. Sitede yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda Konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

  Hermesvize.com web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur. Vize uzmanlarından yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmekte olup, doğru olmayan bilgilerin veya güncellemeler adına lütfen info@hermesvize.com adresine yazınız.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!