close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Belçika Vize İşlemleri Ankara

  Belçika Vize İşlemleri Ankara

  Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaport sahibi kişilerin seyahatleri öncesi Belçika vize işlemlerinde bulunmaları mecburidir. Belçika vize işlemleri Ankara için başvurular Belçika Elçiliği tarafından yetkilendirilmiş akreditasyonu bulunan seyahat ve turizm acenteleri tarafından kabul edilmektedir.

  Ankara Belçika Büyükelçiliği, vize başvuru sahibini görmek istemesi halinde ise kişi, Elçiliğe davet edilebilir. Ayrıca uzun süreli Belçika vize işlemleri için başvurular yine Büyükelçiliğin hizmet alanı içerisindedir. Ankara Belçika vize işlemleri için Elçilik ve Elçilik tarafından yetkilendirilmiş Belçika vize başvuru merkezine müracaatlar için aşağıda belirtilen iller ve bağlı ilçe veya kazalarda ikamet edenler başvuru yapabilmektedir.

  Belçika vizesi Ankara görev bölgesi

  Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep. Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay. İçel, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa. Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye.

  Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak. Van, Yozgat, Zonguldak’ tır. Ankara Belçika Büyükelçiliği yetkili Belçika vize başvuru merkezi Belçika turistik vize, Belçika ticari vize, Belçika aile ziyareti vizesi ve Belçika transit vize işlemleri için başvurularını kabul etmektedir.

  Ayrıca Belçika erasmus vize müracaatları için başvuru yapılacak kurum bilgisi Elçilik ile kurulacak iletişim aracılığı ile teyit edilmelidir. Belçika vize başvurularının sonuçlanma süresi, vize geçerlilik süresi hakkında alınacak kararlar tamamen Ankara Belçika Büyükelçiliği’nin görev ve hizmet alanındadır.

  Belçika vize başvuru merkezleri ve Belçika vize işlemleri için yetkili seyahat acenteleri vize başvurularının neticelenmesi, neticelenme süresi ve vize hakkında verilecek kararlar hakkında herhangi bir imtiyaz sahibi değildir. Ankara Belçika Büyükelçiliği başvurularında, son 10 yıl içerisinde Amerika, Kanada, İngiltere veya Schengen vizesi olmayanların şahsen gelmeleri şartı aranmaktadır.

  Belçika Ankara Büyükelçiliğinin Konsolosluk makamından gelen görüşme talebinde, vize başvuru merkezi aracılığıyla randevu alınması gereklidir. Belçika aile birleşimi vizesi, Belçika öğrenim vizesi ve Belçika oturum vizesi başvurularının, Belçika Ankara Büyükelçiliğine şahsen yapılmaktadır.

  Belçika vize işlemleri Ankara başvurusu

  Ankara Belçika vizesi işlemleri için Ankara VFS vize başvuru merkezinden randevu alınması zorunludur. Belçika vizesi işlemleri için Ankara’ dan başvuru gerçekleştirecek kimseler başvuru işlemleri sırasında bir takım bilgileri göz önünde bulundurmaları vize prosedürleri sırasında karşılaşılacak aksaklıkların önlenmesi yardımcı olacaktır. Şöyle ki, Belçika vize müracaatında bulunacak kişi öncelikle Belçika ziyaret amacına yönelik belgeleri sunmakla yükümlüdür.

  Tercih edilmiş olan Belçika vize kategorisi ile hazırlanacak olan vize başvuru evrakları eksiksiz bir şekilde birbirini desteklemelidir. Belçika vize işlemleri için hazırlanacak başvuru dosyasında bu bilgilerin göz önünde bulundurulması dışında alınacak randevular ile vize başvuruları hafta içi: sabah 08.30-15.00 arası gerçekleştirilebilecektir.

  Ayrıca yine Belçika vizesi için başvuru dosyasının teslimi sırasında başvuru merkezinin biyometrik parmak izi gişesinde parmak izi verilmesi gerekecektir. Parmak izi bir kereye mahsus olarak alınırken; bu veriler 5 yıl süreyle vize bilgi sistemi (vis) tarafından saklanmaktadır. Belçika vizesi Ankara işlemleri için başvuru sahiplerinin Belçika Büyükelçiliğinin resmi tatiller, milli bayramlar ve fuar dönemi yoğunluklarını göz önünde bulundurarak müracaatlarını erken bir tarihte yapmaları vizenin gecikme riskini ortadan kaldıracaktır.

  Ankara Belçika vize başvurusu için gerekli evraklar

  Belçika vize işlemleri Ankara üzerinden başvuru yapacak yolcular tüm vize başvurularında olduğu gibi dosyasını eksiksiz teslim etmelidir.

  Genel Evraklar

  • Pasaport

  Belçika Büyükelçiliği Ankara vize işlem başvurularında, 10 yıldan eski pasaportlarla yapılan müracaatları kabul etmemektedir. Belçika vizesinin belirtileceği en az 2 boş sayfanın olmaması durumunda, başvurunun yapılması öncesinde yeni bir pasaport alınmalıdır. Belçika vizesi başvurularında, tüm pasaportlarda aranılan asgari geçerlilik süresi 4 aydır. Eski ya da hasar görmüş pasaportlarla yapılan vize başvuruları Konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilmiş olsa da, gümrük giriş kapısında geri çevrilme riski bulunmaktadır.

  • Belçika vize başvuru formu

  Belçika Schengen vize başvuru formunda beyan edilen bilgilerle, dosyaya eklenen belgelerin birbirini desteklemesi zorunludur. Eksik evrak ya da mükerrer bilginin tespiti halinde vize başvurusu ret ile sonuçlanacaktır. Başvuru sahibinin Belçika başvuru formu eksiksiz doldurmalıdır. Islak imza ve tarih mutlaka atılmalıdır. Formun İngilizce, Fransızca, Almanca veya Flemenkçe dillerinden biri ile doldurulması mecburidir. Eğer Belçika vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise; imza bölümü ebeveyn tarafından imzalanmalıdır. Ebeveynlerin birinin koruması altında ise; bu gerekliliği gösteren bir belge eklenmelidir.

  • Biyometrik fotoğraf

  Belçika vize işlemleri Ankara için başvuru dosyasına eklenen fotoğrafın biyometrik özelliklere sahip olması zorunludur. Fotoğrafın 3,5×4,5 cm ölçülerinde, 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan önceki vize başvurularında kullanılmamış olma özelliklerine sahip olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin fotoğrafta gözlük, şapka vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmamasına özen gösterilmelidir. Dini gerekçelerle başörtüsü kullanan kişilerin, bu durumda gözlerin, kaşların, alının ve kulakların görünecek şekilde fotoğraf çektirmesi mecburidir.

  • Nüfus kayıt örneği;

  Belçika vize işlemleri Ankara başvurusunda bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve adres bilgilerini içeren vukuatlı nüfus kayıt örneği ve kimlik fotokopisi

  Finansal durumu belgeleyen evraklar

  • Belçika vizesi Ankara işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin son 3 aya ait maaş bordroları bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe ve ıslak imzalı, orijinal olmalıdır.
  • Vize işlemlerinde bulunan şahsın seyahate dair tüm masraflarını karşılamaya yetecek yeterli miktarda para bulunan şahsi banka hesap cüzdanının hesap dökümü: son 3 aylık, detaylı banka hesap hareketlerini göstermeli; en az 35.000 TL bakiyesi olmalı; hesap dökümü banka yetkilisinin ıslak imzasını, kaşe ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalı.
  • Belçika vize işlemleri Ankara’dan başvuru yapan şahsa ait tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri başvuru dosyasının içerisinde bulunmalıdır

  Vize talep dilekçesi

  Seyahat planlarını açıklayıcı bir dilekçe olması önemlidir. Belçika vize talep dilekçesi, Belçika resmi dillerinden birisiyle ya da İngilizce olarak yazılmış detaylı bir dilekçe. Kişi işveren ise; şirketin antetli kağıdına, Belçika resmi dillerinden biri ya da İngilizce olarak Belçika dilekçesi, imza ve kaşeli hazırlanmalı. Kişi Emekli ise; aynı içerik bilgilerini içeren dilekçeyi, emekli kişi kendi imzası ile düzenlemelidir.

  Kişi çalışan ise; Türkiye’deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış vize başvuru yazısı: başvuru sahibinin kurum içi görevi, gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı belirtilmeli.

  Belçika vize işlemleri Ankara şirket belgeleri

  • Vergi levhası fotokopisi Belçika vizesi müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini göstermeli.
  • Faaliyet belgesi orijinali veya barkodlu. Son 2 ay içerisinde alınmış olmalıdır.
  • Şirketin imza sirküleri fotokopisi.
  • Şirketin ticaret sicil gazetesi fotokopisi.

  Kişinin şirkette çalıştığını doğrulayan belgeler

  • Belçika vizesi Ankara’dan müracaatta bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumdan/ şirketten, antetli kağıda, kurum/şirket yetkilisi tarafından, Belçika resmi dillerinden birisi ile yada İngilizce yazılmış, Büyükelçiliği hitaben dilekçe. Şirketin imza yetkisine sahip kişisi tarafından ıslak imza ve kaşeli olmalı.
  • Belçika vizesi Ankara müracaatında; Kişinin işe giriş bildirgesi, Sgk hizmet dökümü ve çalıştığı şirketten alınan, antetli kağıda, işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi. Ayrıca çalıştığı şirketin güncel şirket evraklarının eklenmesi zorunludur.

  Belçika vize işlemleri Ankara seyahat belgeleri

  • Belçika vize işlemleri Ankara’dan başvuru da bulunacak kişilerin Belçika’da konfirmeli otel konaklamasına ait rezervasyon bilgileri: Otel bilgileri, konaklama şekli ve tarihlerini içermeli. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu.
  • Belçika Schengen vize işlemlerine Ankara’dan başvuru yapan kişinin Belçika seyahatinin içeriği ticari amaçlı ise; Belçika’da davet eden şirket tarafından hazırlanmış Ticari davetiye, başvuru sahibine hitaben yazılmalıdır. Davetiyede gidiş amacı, tarihler, konaklamaya ilişkin bilgiler ve masraflar kimin tarafından karşılanacağı muhakkak belirtilmeli.
  • Davet eden firmanın/kurumun iletişim bilgileri açık ve detaylı olarak belirtilmeli; şirket kaşeli ve imzalı olmalıdır (orjinal veya kopyası) Belçika’dan davet eden şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi ve daha önceki yapılan alım satımlara ilişkin fatura gibi belgeler istenebilir. Belçika’da düzenlenen bir fuar veya konferans için kayıt ve katılıma ilişkin belgeler.
  • Belçika’ya seyahat aile/arkadaş ziyareti amacı ile olması halinde; Belçika’da davet eden kişi tarafından Belediye’den alınmış davetiyenin aslı. Ayrıca Belçika’daki davet eden kişinin Belediye’den alınmış aile toplum kağıdının orijinali; davet eden kişinin oturum kartı ya da kimlik kartının fotokopisi olmalı. Davet eden kişinin gelir belgeleri de eklenmeli. Davet eden kişinin adres bilgileri, telefon numarası ve kalış süresinin yer aldığı Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış bir davet dilekçesi gereklidir.
  • Belçika vize işlemleri Ankara’dan yapan başvuru sahibinin Belçika’ya ziyareti eğitim amaçlı ise; öğrenci belgesi aslı ve fotokopisi, okul izin belgesi ve varsa okula ait eğitim ücreti belgeleri vs. ibraz edilmeli.
  • Belçika vize işlemleri Ankara’dan yapan kişi, Belçika seyahatini sağlık- tedavi maksadıyla gerçekleştirmesi halinde; hastane kabul belgesi ve Belçika’da tedavi olacağını belirten geçerli heyet raporu orijinal.

  Seyahat sağlık sigortası

  Belçika vize işlemleri Ankara‘dan müracaat edecek başvuru sahibinin Belçika’daki seyahat tarihlerini kapsayan; tüm Schengen ülkelerinde geçerli; yaralanma veya sağlık nedeniyle tıbbi tedavi, hastanede yatış, ülkeye iade maliyetlerini kapsayan 30.000 Euro teminatlı; orijinal Seyahat Sağlık Sigortası zorunludur.

  Belçika Vize İşlemleri Ankara ek evraklar

  Belçika vize işlemleri için başvuru sahiplerinin durumlarına bağlı olarak hazırlamaları gereken ek evraklar;

  • Kişi emekli ise; emekliğini belgeleyen belgeler. (emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunan kurumdan alınan resmi yazı)
  • Kişi devlet memuru ise; kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum evrakları
  • Öğrenci ise; güncel ve orijinal öğrenci belgesi,
  • Avukat ise; baro kaydı orijinali, meslek kimlik kartı ve üniversite diploması fotokopileri.
  • Doktor ise; kurum kimlik kartı ve üniversite diploması fotokopileri,
  • Diş hekimi ise; tabipler odası kaydı orijinali ve üniversite dploması fotokopisi,
  • Eczacı ise; eczacı diploması fotokopisi,
  • Çiftçi ise; Ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, tarım alanı ve topraklarına dair tapu.
  • 18 yaşından küçük ise; ebeveynleri yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı, orijinal Muvafakatname. Yasal velisini gösterir belgeler: Kimlik cüzdanı fotokopisi, Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği. Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyor ise; ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (muvafakatname), yeminli tercümandan (İngilizce, Fransızca, Flemenkçe) tercüme, noterden tasdik, noterin bağlı bulunduğu kaymakamlıktan apostil kaşesi yaptırılmalı.
  • Kişi T.C. ikamet izni sahibi göçmen ise; en az 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi orijinali ve fotokopisi
  • Varsa Eski Pasaportların İbrazı
  • Pasaport fotokopileri, Belçika vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgileri, geçerlilik sürelerini içeren sayfaların ve önceki Schengen vizelerinin fotokopileri

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!