close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Belçika Turistik Vize

  Belçika Turistik Vize

  Belçika Turistik Vize Başvuruları İçin Gerekli Evrak ve Belgeler

  • Pasaport

  Belçika Turistik Vize başvurularında pasaportun geçerliliğinin kabul edilebilmesi için aranan özellikler; 10 yıldan eski- deforme veya yırtık- olmamalı; Belçika seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresine sahip ve içerisinde en az 2 adet boş vize sayfası olmalıdır. Yukarıdaki şartlara uygun olmayan pasaportlar iade edilmektedir.
  Varsa, eski pasaportların bütün işlenmiş sayfaların (kimlik bilgileri,geçerlilik süreleri, vizeli ve mühürlü sayfalar vb.) fotokopileri çekilmelidir.

  • Belçika Schengen Vize Başvuru Formu

  Belçika Turistik Vize başvurusu için doldurulması gereken Belçika Schengen Vize Başvuru Formu; Belçika Konsolosluğu/Elçiliği vize müracaatlarında vize başvuru formunun İngilizce, Fransızca, Almanca veya Flemenkçe dillerinden biri ile doldurulmasını talep etmektedir. Başvuru formunun doldurulmasının ardından konsolosluk yetkilisinin başvuruyu hangi dilde incelemesi isteniyorsa; dil seçim belgesi olarak adlandırılan Sonuç Belgesi’nin de yanıtlanarak birlikte teslimi zorunludur.

  ÖNEMLİ:Ankara Belçika Büyükelçiliği veya İstanbul Belçika Başkonsolosluğu yetkilileri, başvurunun incelenmesinin ardından karar alma aşamasında kişiyi mülakata çağırabilir. Sonuç Belgesi’nde tercih edilen dil ile (İngilizce-Fransızca-Almanca-Flemenkçe) mülakat gerçekleşecektir.

  18 yaş altı (reşit olmayan) başvuru sahipleri için Belçika Schengen Vize Başvuru Formu; anne ve baba tarafından veya vasi tarafından imzalanmalıdır. Başvuru sahibi sadece ebeveynlerin birinin koruması altında ise; bu gerekliliği gösteren belgeler (Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Kimlik Cüzdan fotokopisi) eklenmelidir.

  • Biometrik Fotoğraf

  Belçika Turistik Schengen Vize işlemi için istenilen biometrik fotoğrafın standartları;başvuru sahibinin pasaportunda daha önce almış olduğu vize işlemlerinde kullanılmamış olması ve son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğraf, 35mm x 45mm ölçülerinde, arka fonu beyaz ve 2 adet olmalıdır. Kemik çerçeveli gözlük, şapka, şal vb. ile yüzün görünmesini engelleyen herhangi bir aksesuar ile fotoğraf çekimi istenmemektedir. Yüzün boyutu çenenin altından alnına kadar (saçlar dahil) 30 ile 36 mm arasında konumlanmalıdır.

  • Belçika Turistik Vize Talep Dilekçesi

  Belçika Konsolosluğu’na hitaben, Belçika’ya seyahat nedenlerini ve vize talebini bildiren bir Belçika Turistik Vize Talep Dilekçesi: kalış süresi boyunca planlanan detaylı günlük gezi programını açıklayıcı nitelikte olmalıdır. Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmalıdır.

  Belçika Turistik Vize Dilekçesi Yazacak Kişi Emekli ise; yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini- şahsi bilgilerini de içerecek şekilde ve Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak beyan etmelidir.
  Belçika Turistik Vize Dilekçesi Yazacak Kişi Kurum/Şirket Çalışanı ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirketin yetkili kişisi tarafından, antetli kağıda, Belçika Konsolosluğu’na hitaben bir vize başvuru yazısı hazırlanmalı ve yetkili kişi tarafından imza ve kaşelenmelidir. Yazının içeriği; başvuru sahibinin işyerindeki görevi, gidiş amacı, konaklamaya ilişkin bilgiler, seyahatin kim tarafından finanse edileceği, seyahat nedeniyle izinli olduğu tarihler ve seyahat dönüşü görevine devam edeceğini taahhüt etmelidir. Türkiye’deki şirketin iletişim bilgilerinin eklenmesi önemlidir. Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmalıdır.
  Belçika Turistik Vize Dilekçesi Yazacak Kişi İşveren ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir vize talep dilekçesi olmalıdır. Dilekçe, Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmalıdır.
  Belçika Turistik Vize Dilekçesi Yazacak Kişi Öğrenci İse; Okul yetkililerinin Belçika’ya seyahat tarihlerinde okuldan izinli olduğunu belirten İzin Yazısı. Seyahate sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir Taahhütname sunulmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da evraklara eklenmelidir. Yazı, Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmalıdır.
  Belçika Turistik Vize Dilekçesi Yazacak Öğrenci reşit değil ise; 3. şahısla veya okulla Belçika’ya seyahat ediyorsa; Belçika Turistik Vize Talep Dilekçesi ile birlikte yukarda ifade edildiği gibi noter tasdikli İzin Belgesi (Muvafakatname), Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdan Fotokopisi evraklar arasına eklenmelidir.
  Belçika Turistik Vize Dilekçesi Yazacak Kişi Ev Hanımı ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için eşi sponsor oluyorsa, seyahat planını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Belçika Turistik Vize Talep Dilekçesi’ne ek olarak sponsor kişinin mali ve mesleki evrakları da birlikte sunulmalıdır. Dilekçe, Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmalıdır. Evlenme Cüzdanı fotokopisi başvuru dosyasına ilave edilmesi mecburidir.

  • Finansal Durumu Belgeleyen Resmi Belgeler

  Belçika Turistik Schengen Vize müracaatında bulunacak şahsın son 3 aylık Maaş Bordrosu; bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
  Belçika Konsolosluğu, Belçika’ya seyahat edecek kişinin seyahat masraflarının teminatı olacak bakiyenin, kişi/şirket hesabında görmeyi istemektedir. Buna göre; son 3 aylık aktif hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı/Dökümü; banka yetkilisinin ıslak imza, kaşesi ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır. Banka hesabına bağlı bankamatik kartının fotokopisi ile beraber.
  Belçika Turistik Vize başvurusunda bulunacak şahsın emekli olması halinde; son 3 aylık emekli maaş hesap dökümü ve emeklilik belgesinin aslı ve fotokopisini birlikte sunmalıdır.
  Belçika Turistik Vizesi için başvuru sahibinin adına taşınmaz malları olması halinde; Türkiye veya Avrupa’da sahip olduğu gayrimenkullerin resmi belgelerinin (tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri vb) fotokopileri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulunmalıdır.

  • Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

  Belçika Turist Vizesi müracaatında bulunacak kişi eğer, Belçika seyahati sonrası 2.ci veya 3.cü Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde; bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.

  • Mesleki/İş Durumunu Beyan Eden Belgeler

  Belçika Turistik Vize Başvurularında Bulunacak Kişinin Kurum/Şirkete bağlılığını gösteren belgeler; Belçika Turist Vizesi müracaatında bulunacak başvuru sahibinin; SGK İşe Giriş Bildirgesi aslı-fotokopisi, SGK Hizmet Dökümü aslı-fotokopisi ve bağlı bulunduğu kurumdan alınan; antetli kağıda, Kurum/şirket yetkilisi tarafından düzenlenmiş İş İzin Belgesi (kaşeli-imzalı).

  • Belçika Turistik Vize işleminde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirketin resmi kimliğini tanımlayan belgeler;

  Şirketin Ticaret Odası Kaydı
  Şirketin Vergi Levhası fotokopisi- son yıla ait vergi beyanı bilgileri .
  Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Belçika Turistik Vize işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa Sicil Gazetesi bu bilgileri içermelidir.
  İmza Sirküleri fotokopisi- Belçika Turistik Schengen Vize işlemlerinde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirkette imza yetkisi olan kişilerin imza yetkisini göstermelidir.

  Kişi Çiftçi ise;

  Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi. Son bir seneye ait tarım veya hayvancılıktan elde ettiği gelire dair satış makbuzları

  Kişi Öğrenci ise;

  Güncel tarihli Öğrenci Belgesi aslı ve fotokopisi.

  Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise;

  Belçika’ya seyahat dönüş tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izni belgesinin fotokopisi

  • Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

  Belçika Turistik Vize başvuru sahibinin Belçika seyahat tarihlerini içeren; ulaşım ve konaklama planını teyit edici rezervasyon bilgilerini sunması önemlidir. Gidiş/dönüş uçak rezervasyonu veya özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsatı, seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslar arası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir.
  Belçika Konsolosluğu, vize başvuru sahibinin Belçika’ya turistik seyahatini tur organizasyonu ile planlanması halinde; otel konaklama bedelinin tümünün ödendiğine dair konfirmasyon belgesini talep etmektedir. Şehir, bölge ve gezilecek yerlerin detaylı bilgisi ile birlikte sunulmalıdır.
  Belçika Konsolosluğu yetkilileri, Belçika’da konaklamanın bir akraba veya arkadaş yanında olması halinde; Belçika’daki misafir eden kişiden bir dilekçe talep etmektedir. Belçika’daki kişinin misafir ediş süresi, adres, telefon numarası gibi bilgileri içeren yazıyı, Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazması gereklidir. Belçika Kimlik fotokopisi mutlaka dilekçeye eklenmelidir.

  • Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanan belge
  İlginizi Çekebilir  Belçika Vize Başvuru Formu

  Belçika Turistik Vize işlemlerinde bulunacak kişinin Belçika seyahat süresini kapsayan; ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30.000 euro; teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlilik ibaresi bulunan, seyahat süresinin minimum tamamını kapsayan, orijinal seyahat sağlık sigortası.

  DİKKAT! Belçika Turistik Schengen Vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin bu sayfada yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sayfada yer alan bilgiler ve talimatlar,başvuru dosyanızı olabildiğince doğru ve tam bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Belçika Konsolosluğu veya Belçika Büyükelçiliği’ne vize müracaatında, eksik veya yanlış belgelerin teslim edilmesi sebebiyle doğabilecek gecikme veya reddedilme riskini azaltmayı amaçlamaktadır.

  Önemli Not : Ankara Belçika Büyükelçiliği, başvuru sahiplerinin pasaportlarında, son 10 yıl içerisinde Amerika-Kanada-İngiltere veya Schengen vizesi bulunmaması halinde, vize müracaatlarının şahsen yapılma şartını koşmaktadır. Ancak bir grup veya bir aile olarak vize başvurusu yapılacak ise, o grup veya aileden bir kişinin diğer kişilerin evraklarını getirmesi yeterli olacaktır.Fakat formlardaki imza vs. eksiksiz olmalıdır aksi taktirde başvuru kabul edilmeyecektir.

  BELÇİKA TURİSTİK VİZESİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

  Belçika turistik vize başvurularında Belçika Konsolosluğu’ndan randevu almak zorunlu mudur?

  Kısa süreli turistik vize ( en fazla 90 gün kalış süresi ) başvurusu için Belçika Konsolosluğu’na Belçika Büyükelçiliği’ne veya parmak izinizin alındığı vize başvuru merkezlerinden vize randevunuzu oluşturmak zorunludur. Belçika turistik vize başvurularınız ikametinizin bulunduğu şehre göre Belçika İstanbul Konsolosluğu ya da Belçika Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilecektir. Başvurunuzu yaparken bu hususa dikkat etmeniz gerekmektedir. İkamet adresiniz, İstanbul, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Edirne, İzmit, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova İstanbul Belçika Konsolosluğu yetki alanındadır. İkamet adresiniz, Ankara, Adana, Adıyaman, Afyon, Aksaray, Amasya, Antalya, Ağrı, Ardahan, Aydın, Bartın, Artvin, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Bayburt, Burdur, Denizli, Çankırı, Diyarbakır Çorum, Düzce, Eskişehir, Elazığ, Gaziantep, Erzincan, Antep, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Mersin, Hakkari, Iğdır, Hatay, Içel, Maraş, İzmir, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Karabük, Kayseri, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kilis, Malatya, Kırşehir, Konya, Kütahya, , Manisa, Mardin, Bodrum, Muğla, Osmaniye, Nevşehir, Rize, Niğde, Ordu, Sakarya, Samsun Muş, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Sivas, Yozgat, Zonguldak ise Ankara Belçika Büyükelçiliği yetki alanındadır.

  Belçika vizesi işlemlerimi ve başvurumu Belçika vize randevusuna şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

  25 Eylül 2014 tarihinden sonra Schengen ülkelerinden birine vize başvurunuz için parmak izi vermiş iseniz, yetki yazısı vererek vize danışmanlık merkezleri aracılığıyla şahsen başvuruya gelmeden vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak son beş yıl içinde almış olduğunuz vizenizde tanımlı parmak iziniz yoksa vize başvurusuna şahsen gelerek parmak izi ibrazından bulunma zorunluluğu vardır; eğer ilk kez Schengen vize başvurusu yapıyorsanız parmak izi verme merkezine şahsen giderek biyometrik verinizi ibraz etmelisiniz.

  Belçika turistik vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?

  Avrupa Birliği (AB) tarafından yayınlanan duyuruya istinaden, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren yapılan Schengen vize randevularında, Schengen ülkelerine vizeye tabii ülke vatandaşlarından parmak izi alınmaktadır. Bu kapsamda Belçika vize başvurularınızda da parmak izi ibrazınız zorunludur. Pasaport alımı için Emniyet Müdürlüğü’ne vermiş olduğunuz parmak izi geçerli değildir. İstanbul Belçika Başkonsolosluğu ya da Ankara Belçika Büyükelçiliği biyometrik verinizin tespitini sağlayamadığı durumlarda yeniden parmak izi gerkemektedir. Alınan parmak izi bilgileriniz 5 yıl süreyle geçerlidir

  Belçika turistik vizesi kaç günde çıkar?

  Belçika Konsolosluğu veya Belçika Büyükelçiliği turistik vize başvurunuzda, her bir vize başvurusunu bireysel olarak incelediğinden, verdiğiniz evrakların, başvuru formunuzun, seyahatinize, çalışma durumunuza ve ziyaret amacınıza uygun olup olmadığına göre vize kararı verecektir. Belçika turistik vize başvurunuzun makul sürede sonuçlanması, işlemlerin uzamaması için Belçika Konsolosluğu’nun talep ettiği evrak listesini talep edilen şekilde hazırlayarak teslim etmeniz gerekir. Yapacağınız ziyarette farklı Schengen ülkelerinde de konaklamanız var ise bununla ilgili evrakları da dosyanıza eklemelisiniz. Eksik ya da yanlış evrak sunduğunuz takdirde yeniden evrak talep edilebilir. Yeniden evrak temin edip sunmanız zaman kaybına yol açacağından vizenizin sonuçlanma süresi uzayacaktır.

  Belçika vizesi başvurumu Edirne, İzmir veya Antalya’dan yaptığımda ikamet edilen yere göre başvuru yapacağım Konsolosluk değişiklik gösterir mi?

  Belçika turistik vize başvurusunda bulunacak kişi, ikamet ettiği ilin bağlı bulunduğu Konsolosluk / Elçiliğe uygun olarak başvurusunu yapmalıdır. İkamet adresiniz, İstanbul, Yalova, Edirne, Balıkesir, Çanakkale, Bursa, ise İstanbul Belçika Konsolosluğu yetki alanındadır. İkamet adresiniz, Ankara, Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Antalya, Artvin, Aydın, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, ,Erzincan, Erzurum, Batman, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Bolu, Düzce, Elazığ, Ardahan, Bitlis, Eskişehir, Aksaray, Hatay, Hakkari, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, İçel, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Uşak, Karabük, Karman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Van Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Şanlıurfa, Siirt, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Ordu, Trabzon, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Tunceli, Yozgat, Zonguldak ise Ankara Belçika Büyükelçiliği yetki alanındadır. Belçika vizesi başvuru sahibinin tam vukuatlı nüfus kayıt örneğine göre ikamet etmekte olduğu il, başvurusunun yapılacağı Konsolosluk ya da Elçiliğin yetki alanında bulunmalıdır. Aksi takdirde başvurunuz kabul edilmemekte olup durumda seyahat planınızı değiştirmek, evraklarınızı yeniden düzenlemek ve tekrar parmak izi vermek, biyometrik kayıt işlemi yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.

  VIP vize başvurusu ile Belçika vize işlemlerini hızlandırabilir miyim?

  Belçika turistik vize başvurunuzu VIP randevu seçeneğini alarak yapabilirsiniz ancak Belçika turistik vize başvuru randevuları zaman zaman yoğunluk sebebiyle ileri tarihlerde olabilmektedir. VIP randevu seçeneğini kullanmanız durumunda, normal randevu tarihinden önceki tarihlere randevu alabilirsiniz. VIP başvurunuz vizenin onay süresini değiştirmemektedir.

  Belçika turistik vize işlemlerimi seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?

  Belçika turistik vize başvurunuzu yaparken, seyahat gidiş tarihiniz ile vize başvuru tarihi arasında en fazla 90 gün kalmasına dikkat etmelisiniz. 90 günden fazla ise başvurunuz kabul edilmeyecektir. Belçika Konsolosluğu ve Büyükelçiliği yoğunluğa göre başvurunuzu sonuçlandıracaktır. Konsolosluğun / Büyükelçiliğin gerekli gördüğü durumlarda ek evrak talebinde bulunma hakkı vardır. Bu gibi durumları da dikkate alarak, Belçika turistik vize başvuru randevunuzu seyahat tarihinize ortalama 2 ay kala yapmanızı tavsiye etmekteyiz. Randevu işlemlerindeki yoğunluktan ve vize çıkış süresi göz önüne alınarak başvuruların seyahate en geç 1 ay kala yapılması tavsiye olunur.

  Belçika turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

  Belçika turistik vizesi için pasaport sürenizin, seyahat dönüş tarihinizden itibaren 3 ay daha geçerliliği olmalıdır. Pasaportunuzda karşılıklı 2 boş sayfa bulunmalıdır. Vize başvurunuzu yapmadan önce pasaportunuzda herhangi bir hasar ya da yırtık olup olmadığını kontrol etmelisiniz, yıpranmış ve yırtık pasaport sahiplerinin başvuruları kabul edilmemektedir.

  İlginizi Çekebilir  Belçika Aile Ziyareti Vizesi

  Belçika vizesi başvurularında satın alınmış uçak ve otel rezervasyonu yaptırmak zorunlu mudur? Otel rezervasyonum düşerse vize reddi alır mıyım?

  Belçika turistik vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu değildir ancak vize başvuru dosyanızda seyahat süreniz kadar yaptırmış olduğunuz otel ve uçak rezervasyonlarınızı eklemeniz gerekir. Otel ve uçak rezervasyonlarınızda isminizin görünmesini ve pdf formatında verilmesini istemektedirler. Seyahatiniz ile ilgili diğer Schengen ülkelerine geçişinizi ve konaklamanızı belirttiğiniz takdirde, ulaşım araçlarının ve konaklama bilgilerinizin evrakları da sunulmalıdır. Karayolu araçlarının bilet rezervasyonları, araç kiralama detayları, transfer ve araç plakası ile ilgili diğer belgeleri, grupla seyahatlerde ise otobüs şoförünün beynelmilel ehliyeti ve araç bilgilerini sunmalısınız. Seyahat acentesi aracılığı ile yapılan charter seferlerinde charter’a dair sözleşmenin fotokopisi sunmalıdır. Belçika Konsolosluğunun vizenizi değerlendirme aşamasında seyahat şartlarını ve seyahat amacınızı kanıtlayamadığınıza dair bir izlenim edinirse, rezervasyonların ve konaklama bilgilerinde şüphe uyandırıcı bilgiler mevcutsa başvurunuzu ret olarak sonuçlandırılabileceğinden Belçika vizesi için gereken evrakların titizlikle organize edilerek Konsolosluğu veya ilgili diplomatik misyona sunulması gerekmektedir.

  Belçika vizesi işlemlerinde isim ve soyadı değişikliğinde (evlenme veya boşanma durumunda) eski isim ve soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?

  Belçika vizesi başvurunuzda, soyadınız pasaportunuzda bulunan soyadınızdan farklı ise evlilik belgenizdeki ad ve soyadınızın bulunduğu sayfanın fotokopisi veya vukuatlı nüfus kayıt örneği ile birlikte sunmalısınız. Belçika Konsolosluğu vize bölümüne aynı kişi olduğunuzu kanıtlayamadığınız durumlarda vize başvurunuzun ret olma riski bulunmaktadır. Vize başvurusu sırasında ve Belçika’ya girişte sınır kontrolünde sorunla karşılaşmamak açısından soyadı değişikliği gibi bir durum söz konusu ise pasaportunuzu yenileyerek başvuru yapmanız tavsiye olunur.

  Belçika turistik vize ücreti nedir? Kimlerden vize ücretinden muaf sayılır?

  Belçika Konsolosluğunun talep ettiği harç bedeli, parmak izi verilen merkezlerin servis ve ek hizmet bedelleri Belçika turistik vize ücreti dahilindedir.Belçika vizesi ücreti vize türüne göre değişiklik göstermektedir. 6 yaş altı çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir. Belçika Konsolosluğu kriterlerine göre belirlenen vize ücreti konsolosluk harç bedeli ve vize başvuru merkezi ücretlerini içerir. Belçika vize başvuruları vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir. Kısa süreli yani Belçika Schengen vizesi kapsamında turistik, aile ziyareti ve ticari vizelerin ücreti uzun süreli D tipi vizelerden farklı olmaktadır. Vize alım sürecinde Belçika vize ücretinin Belçika Konsolosluğu ve vize başvuru merkezlerinden teyit edilmesi tavsiye olunur.

  Belçika vize başvurumu daha kolay nasıl yapabilirim?

  Belçika turistik vizesine başvuracak kişi, vize için gerekli evraklarını çalışma durumuna (sigortalı çalışan, doktor, avukat, devlet memuru vb.) veya sosyal konumuna (emekli, ev hanımı, öğrenci, işsiz, serbest çalışan vb.) ve seyahatin amacına uygun olarak hazırlayacaktır. Belçika seyahatinin gidiş-dönüş tarihlerini içeren uçak rezervasyonları, diğer Schengen ülkelerine geçiş planı var ise tren veya otobüs bileti biletlerini veya rezervasyonlarını, konaklama adresini, seyahat tarihlerini kapsayan ve Schengen yönetmeliği gereği belirlenen teminat şartları içeren seyahat sağlık sigortasını sunacaktır. Başvuru formunu Belçika Konsolosluğu’nun istediği Fransızca, Felemenkçe, Almanca veya İngilizce olarak bilgisayar ortamında veya el yazısı ile doldurmalıdır. Başvuru formunda elektronik imza kabul edilmemekte olup ıslak imzalı şekilde ibraz edilmelidir. Türkçe olarak doldurulan başvuru formları kabul edilmemektedir. Başvuru randevunuza gelirken evraklarınızı güncel kontrol listesindeki sıralamaya göre sıralayıp sunmanız gerekmektedir. Belçika turistik vize başvurusu yapacak kişi, 25 Eylül 2014 tarihinden sonra Schengen vizesi için parmak izi verdi ise pasaport işlemlerinde verilen parmak izi kabul edilmemektedir, imzalı yetki yazısı ile danışmanlık hizmeti veren kurum ya da üçüncü kişiler aracılığıyla vize başvuru randevusuna gelmeden başvurusunu yapabilir. Parmak izi verilmesi gerekmeyen durumlarda yetki yazısı alan kişiler evrakların teslimini gerçekleştirebileceklerdir.

  Belçika diplomatik misyonları olan Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği hangi durumlarda vize mülakatı talep eder?

  İstanbul Belçika Konsolosluğu ve Ankara Belçika Büyükelçiliği gerekli gördüğü durumda ek belgeler talep etme hakkına sahiptir. Konsolosluk vize bölümü seyahatiniz ile ilgili olarak sunduğunuz evrakların sahte veya tahrif edilmiş olduğuna kanaat getirdiği, planladığınız seyahatin şartları ve amacına uygunluğu kanıtlayamadığınızı düşündüğü durumlarda, seyahatinizi gerçekleştirecek finansal kaynaklarda yetersizlik, vizenin geçerlilik süresinin sonunda üye ülke topraklarından ayrılmayacağınız izlenimi edindiğinde bireysel vize mülakatına çağırabilir. Konsolosluk vize mülakat talebini akredite başvuru merkezi aracılığıyla yapabileceği gibi yukarıda sıralanan bu sebepler mülakata çağırmadan vize başvuru talebinizi ret ile sonuçlandırabilir.

  AB vatandaşı ile evli olanlar nasıl Belçika vizesi alır?

  Eşi, AB vatandaşı olan kişilerin Belçika Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize departmanına sunulmak üzere hazırlayacakları evrakların içerisinde AB vatandaşı olan eşinin kimlik fotokopisi, AB ülkesinden alınmış evlilik cüzdanı, AB vatandaşı eşten, eşiyle birlikte Belçika’ya seyahat etmek istediğini belirten bir dilekçe ile birlikte Belçika’ya yapacağınız yolculukla ilgili uçak bileti ve konaklama bilgileriniz bulunmalıdır. Vize ücretinden muaf olabilmeniz için Avrupa Birliği vatandaşı olan eşin ülkesinde geçerliliği olan evlilik cüzdanını ibraz etmeniz gerekmektedir. Türkiye’deki makamlardan aldığınız evlilik belgeleri geçerli vize başvurusunda geçerli değildir ancak apostilli olarak Avrupa Birliği ülkesinden onaylandığı takdirde bu belgeler kabul edilecektir. Ayrıca AB vatandaşı eşin evliliğinizin devam ettiğini belirten bir dilekçe yazması gerekir.

  Vizeyi doğru kullanmak ne demektir? Fransa’da 1 gün Belçika’da 6 gün kalacak kişi başvurusunu hangi ülkeye yapmalı?

  Seyahat planınızda Fransa’da 1 gün, Belçika’da 6 gün konaklama var ise, turistik vize başvurunuzu Belçika Konsolosluğu’na ya da Belçika Büyükelçiliği vize işlemleri bölümüne sunulmak üzere yapmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken husus, Schengen bölgesine giriş yaptığınız ülke yerine ana kalış ülkesine turistik vize başvurunuzu yapmanızdır. Fransa sınır polis kontrolünde sıkıntı yaşamamanız için konaklama bilgilerinizi, ara geçişlerinizi gösteren otobüs, tren biletlerinizi, seyahat tarihlerini içeren seyahat sağlık sigortanızı sunmanız istenebilir, sunamadığınız belgeler ya da belgelerin inandırıcı bulunmadı durumlarda sınır kontrolünde geçişinize izin verilmeyebilir, vizeniz ret edilebilir.

  Uzun süreli Belçika turistik vize nasıl alınır?

  Uzun süreli turistik vize talebinizi, Belçika Konsolosluğu/Büyükelçiliği değerlendirirken seyahate gidiş amacınıza, sosyal durum ve mesleğinize uygun belgelerin doğru ve yeterli olmasına, seyahatinizin amacına uygun konaklama ve seyahatinizi gerçekleştireceğiniz araç bilgilerinizin doğru ve inandırıcı olup olmadığını dikkate alarak sonuçlandıracaktır. Başvuru formunuzda kişisel bilgileriniz ve seyahatiniz ile ilgili bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde İngilizce, Fransızca, Almanca veya Felemenkçe doldurulmuş olması gerekir. Türkçe kabul edilmemektedir. Evraklarınızı hazırlarken gidiş amacınıza ve çalışma şeklinize uygun güncel evrak listesini, seyahat sağlık sigortanızın kapsadığı tarihleri ve Schengen vizesi başvuru formunuzda Belçika seyahatiniz ile ilgili bilgileri dikkatle doldurmanız, gerçeğe aykırı beyanda bulunmamanız gerekmektedir. Seyahatinizde Belçika’nın dışında Schengen bölgesindeki veya diğer Avrupa ülkelerine seyahat edecek iseniz bunu başvuru formunuzda ve diğer Schengen ülkelerine geçişinizi gösteren ulaşım ve konaklama belgelerinizi ve kalış süreniz boyunca planlanan detaylı günlük gezi programınızı belirten dilekçenizi sunmalısınız. Belçika Konsolosluğu vize başvurunuzu değerlendirirken, var ise eski pasaportlarınızı, son 3 yıl içerisinde kullanmış olduğunuz Schengen vizelerinizin bulunduğu sayfaların fotokopilerini eklemeniz durumunda, vizelerinizi doğru kullanıp kullanmadığını göz önünde bulundurarak vizenize onay vermekle birlikte vizenin kısa ya da uzun süreli, tek, çift veya çok girişli olarak verilmesine de karar vermektedir. Uzun süreli vize almayı amaçlıyorsanız, pasaportunuzun süresinin de bu talebinizi karşılayacak geçerliliği olacak şekilde son 10 yıl içinde çıkarılmış olması gerekmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Belçika Transit Vizesi

  Çok girişli Belçika Schengen vizesi almak için ne yapılmalıdır?

  Belçika turistik vizenizin, çok girişli olarak onaylanması Belçika Konsolosluğu’nun / Belçika Büyükelçiliği’nin inisiyatifindedir. Başvurunuz evraklarınızı, seyahate çıkış amacınıza, seyahatinizin planına ve çalışma durumunuza uygun, seyahat sağlık sigortanızı istenen teminatlara göre düzenlenmiş şekilde hazırlayıp sunmanız gerekir. Seyahat planınızda birden fazla Schengen ülkesine seyahat bulunuyorsa, ilgili ülkelere ait geçişlerinizi gösteren ulaşım belgelerinizi, konaklama bilgilerinizi belirtmelisiniz. Ayrıca çok girişli vize talebinizi vize başvuru formunuzda ayrıntılı bir şekilde belirtmelisiniz. Hatalı bir şekilde doldurduğunuz bir vize başvuru formu, vizenizin taleplerinize uygun şekilde onaylanmamasına ve olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Vizenizin talep ettiğiniz şekilde olması için Konsolosluk/Büyükelçiliğe hitaben bir dilekçe yazarak belirtmelisiniz. Seyahatinizde farklı ülke seyahatleri de varsa ara geçişlerinizi gösteren belgeleri ibraz etmelisiniz. Konsolosluk, daha önce kullanmış olduğunuz vizelerinize ve dosyanızdaki evraklara göre son kararını verecektir.

  Belçika Konsolosluğundan vize onayı alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Belçika Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize servisi pasaportunuzu teslim ettikten sonra vizenizin isim ve soy isminizin kontrolünü, vizenizin geçerlilik tarih aralığını, kalış süresini, TEK ’01” ya da çok girişli” MULT” olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Vize sürenizin başlangıç tarihi ile seyahat tarihinizin başlangıç tarihi arasında bir farklılık olması durumunda seyahate çıkmadan önce vizenizin başladığı tarihe göre hareket etmeniz gerekmektedir. Seyahat planınızda vizesini aldığınız Belçika’dan farklı Schengen ülkelerinde konaklamanız varsa, vizenizde tek girişli veya çok girişli ibaresinin kontrolünü yapmalısınız. Vizeniz tek giriş ise yapacağınız seyahatte Schengen üye ülkeleri bölgesini terk ettiğinizde yeniden Schengen bölgesi üye ülkelere giriş yapma hakkınız bulunmamaktadır. Yanınızda seyahat planınıza uygun aktif otel rezervasyonlarınızı, ara geçişlerinizi gösteren ulaşım aracı biletlerinizi, seyahat planınıza uygun olarak yaptırmış olduğunuz gerekli teminatları kapsayan seyahat sağlık sigortanız yanınızda olmalıdır. Geçiş aşaması kontrolünde seyahatinizle ilgili evrakları sunmamanız durumunda sınır geçişinizde sıkıntı yaşayabilir veya vizeniz ret olabilir.

  Belçika’ya giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Belçika’ya sınırdan geçiş aşamasında, vize başlangıç tarihinize, tek veya çok girişli olup olmadığına, harç pulunuza ve rezervasyonlarınıza dikkat etmelisiniz. Karayolu ile yapılan seyahatlerde uluslararası geçerliliği olan beynelmilel ehliyetinizi, aracın yeşil sigortasını, ruhsatını, araç size ait değilse noterden onaylı vekaletnameyi sunmalısınız. Bu evrakların orijinallerinin ve fotokopilerinin yanınızda olmasında fayda vardır.

  Belçika’dan vize reddi aldım. İtiraz hakkım var mıdır? Tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?

  Vize başvurunuz ret olarak sonuçlandığında bu kararaitiraz edebilirsiniz. Belçika Konsolosluğu’ndan / Büyükelçiliği’nden gelen ret kağıdınızda belirtilen ret sebebine göre, vize değerlendirilmesinin sonucunu değiştireceğini düşündüğünüz dökümanlarla birlikte, itiraz dilekçenizi iletebilirsiniz. Yeni bir Schengen vize başvurusunda bulunmak için herhangi bir süre kısıtlamanız bulunmamaktadır. İstediğiniz tarihte yeni bir başvuru yapabilirsiniz.

  Belçika Konsolosluğundan Vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

  Vize ücreti, başvurunuz için ödediğiniz hizmet yönetim bedelini ve servis bedelini kapsamaktadır. Vize ücretini ödemeniz vizenizin onaylanacağı anlamına gelmemektedir. Başvurunuzun iptal edilmesi ya da reddedilmesi durumunda vize ücretiniz iade olmamaktadır.

  Araçla seyahatlerde hangi evrakları hazırlamalıyım?

  Aracınız ile seyahat etmeniz durumunda, araçyeşil sigortasını, uluslararası geçerliliği olan ehliyetinizi, araç ruhsatınızı, araç 3.kişiye ait ise noterden vekaletname yaptırıp yanınızda bulundurmanız, istenildiği takdirde ibraz etmeniz gerekmektedir.

  18 yaşından küçük çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Noterden muvafakatname çıkarmak gerekiyor mu?

  Anne ve babasıyla birlikte seyahat edecek 18 yaş altı çocuk için muvafakatname çıkartılmasına gerek yoktur. Çocuk, ebeveynlerinden biriyle seyahat ediyorsa seyahat etmeyen anne ya da baba noter onaylı muvafakatname çıkartmalıdır. 18 yaş altı çocuk için hazırlanan vize başvuru evraklarına, yasal velisini gösteren belgeleri (kimlik fotokopilerini, akrabalık bağlarını gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneklerini) eklemeniz gerekmektedir.

  Çalıştığım şirketten yeni ayrıldım, vize başvurumda şirket evraklarımı kullanabilir miyim?

  İşyerinizden yeni ayrıldıysanız, seyahatiniz boyunca yapacağınız tüm masrafları karşılayacak bir sponsorunuzun (aile üyesi) olması gerekir. Sponsorunuzun çalışma şekline göre hazırlayacağı evraklarla birlikte, sponsorunuzun Konsolosluğa/Büyükelçiliğe hitaben yazacağı dilekçe, şahsınıza ait banka hesap dökümü, SGK hizmet dökümünüz ve var ise şahsınıza ait tapu ve ruhsat belgelerinizi de vize başvuru dosyanıza ekleyebilirsiniz. İş yerinizden ayrıldığınız için iş yeri evraklarınız geçerli olmayacaktır.

  Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu?

  Belçika Konsolosluğu’na / Büyükelçiliği’ne hitaben çalıştığınız şirket tarafından ve şahsınız tarafından yazılacak dilekçede bu durum belirtilmelidir. Konsolosluk/Büyükelçilik başvurunuzun değerlendirilmesini mevcut evraklarınıza ve durumunuza göre yapacaktır. Konsolosluk /Büyükelçilik sizden ek evrak talep edebilir. Ek evrak talebi, vize değerlendirme süresini arttıracağından, seyahat planınızı yaparken bu hususu dikkate almalısınız.

  Bazı evrakları tamamlamam mümkün değil ne yapmalıyım?

  Belçika Konsolosluğu/Büyükelçiliği, vize başvurusu yapacak olan kişiden, gidiş amacına, çalışma şekline göre uygun evrakları hazırlamasını, başvuru formunu ziyaret sebebine uygun olarak doldurmasını talep etmektedir. Vize başvurusu yapan kişi, Konsolosluğa/Büyükelçiliğe ziyaret sebebini ve dönüş niyetini, inandırıcı bir biçimde uygun açıklamalıdır. Şahsınıza ait tapu, araç ruhsatı var ise vize başvuru dosyanıza ekleyebilirsiniz. Konsolosluk/Büyükelçilik sunduğunuz dökümanlara göre vize kararını verecektir. Sizden kaynaklanmayan bir durumdan dolayı tamamlamanızın mümkün olmadığı bir belge var ise bunu Belçika Konsolosluğuna geçerli nedenleri belirtecek şekilde bir dilekçe ile aktarabilirsiniz. Önemle belirtmek gerekir ki Belçika Konsolosluğu sadece eksiksiz evraklarla yapılan müracaatları değerlendirmektedir.

  Boşanma/Evlenme nedeniyle soyadımda değişiklik oldu ama önceden aldığım Schengen vizesindeki parmak izim geçerli olur mu?

  Herhangi bir nedenle yapmış olduğunuz soy isim değişikliği nedeniyle pasaport değişikliği yaptıysanız yeniden parmak izi vermeniz gerekmektedir. Eski soy isminiz ile vermiş olduğunuz parmak izi geçerli değildir.

  Belçika’dan alacağımız vize ile Hollanda’dan Schengen bölgesine girebilir miyim?

  Belçika Konsolosluğu’ndan alınan turistik vize ile Schengen bölgesine ilk girişinizi bir diğer Schengen üye devleti olan Hollanda’dan yapabilirsiniz, Hollandapasaport kontrolünde sınır polisinin seyahat planınız ile ilgili soru sorma durumunda seyahat planınızla ile ilgili evrakları yanınızdabulundurmalısınız.Belçika’ya gideceğinizi ve seyahatiniz boyunca asıl kalış yerinizin Belçika olacağını kanıtlayan konaklama ve ulaşım araçlarına ait belgeleri ibraz edebilmelisiniz. Belgelerinizin inandırıcı bulunmadığı durumunda, Hollanda sınır polisinin vizenizi iptal etme veya geçişinize izin vermeme yetkisi bulunmaktadır.

  Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?

  Pasaportunuzun üçüncü şahıslar tarafından alınabilmesi için vize başvurunuzu yaparken yetkililere bildirmelisiniz. Vize başvurunuzun değerlendirme işlemi Belçika Konsolosluğu tarafından sonuçlandıktan sonra pasaportunuzu sizin yetkilendireceğiniz kişi/kurum teslim alabilir.

  Geçerli Schengen vizemin olduğu pasaportumu kayoboldu, Schengen vizemin geçerliliği devam eder mi?

  Pasaportunuzu kayıp etmeniz durumunda pasaportunuzda bulunan Schengen vizeniz geçerliliğini kaybetmektedir. Yeni çıkartacağınız pasaportunuz için yeniden vize başvuru yapmanız gerekmektedir.

  Vize reddi aldım, vize randevusunda verdiğim parmak izi yeni başvurumda geçerli kabul edilir mi?

  Vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması durumunda, başvuru randevusunda vermiş olduğunuz parmak iziniz geçersiz sayılmaktadır. Bir sonraki vize başvurunuzda parmak izi ibrazınız Belçika Konsolosluğu tarafından talep edilmekte olup bu işlemde bulunmak zorunluluğu vardır.