close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Belçika Ticari Vize

  Belçika Ticari Vize

  Belçika ticari vize ülkeye ticari, iş toplantısı ya da fuar gibi iş nitelikli ziyaret edecek yolcular için tanımlanmış bir vize türüdür.

  Belçika ticari vize için gerekli evraklar

  Belçika ticari vize için gerekli evraklar Konsolosluk yetkililerine eksisiz olarak teslim edilmeli ve teyit edilebilir olmalıdır. Eksik dosya teslimi ya da teyit edilemeyecek bilgiler başvurunuzu olumsuz etkileyebilir.

  Pasaport

  Belçika ticari vize başvurularında pasaportun geçerliliğinin kabul edilebilmesi için aranan özellikler; 10 yıldan eski- deforme veya yırtık- olmamalıdır. Belçika seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresine sahip ve içerisinde en az 2 adet boş vize sayfası olmalıdır. Yukarıdaki şartlara uygun olmayan pasaportlar iade edilmektedir.

  Varsa, eski pasaportların bütün işlenmiş sayfaların (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, vizeli ve mühürlü sayfalar vb.) fotokopileri çekilmelidir.

  Önemli Not : Ankara Belçika Büyükelçiliği’ne yapılan Belçika ticari vize başvurularında, son 10 yıl içerisinde Amerika, Kanada, İngiltere veya Schengen vizesi olmayanların şahsen başvuruda bulunma şartı aranmaktadır.

  Belçika ticari vize başvuru formu

  Belçika ticari vize gerekli evrakları yanı sıra başvuru için doldurulması gereken Belçika Schengen vize başvuru formu da oldukça önemlidir. Belçika Konsolosluğu/Elçiliği vize müracaatlarında vize başvuru formunun İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinden biri ile doldurulmasını talep etmektedir.

  Başvuru formunun doldurulmasının ardından Konsolosluk yetkilisinin başvuruyu hangi dilde incelemesi isteniyorsa; dil seçim belgesi olarak adlandırılan sonuç belgesinin de yanıtlanarak birlikte teslimi zorunludur.

  Önemli; Ankara Belçika Büyükelçiliği veya İstanbul Belçika Başkonsolosluğu yetkilileri, başvurunun incelenmesinin ardından karar alma aşamasında kişiyi mülakata çağırabilir. Sonuç belgesinde tercih edilen dil ile (İngilizce-Fransızca-Almanca) mülakat gerçekleşecektir.

  Biyometrik fotoğraf

  Belçika ticari vize işlemi için istenilen biyometrik fotoğrafın standartları; başvuru sahibinin pasaportunda daha önce almış olduğu vize işlemlerinde kullanılmamış ve 6 aydan eski olmamalıdır. Fotoğraf, 35mm x 45mm ölçülerinde, arka fonu beyaz ve 2 adet olmalıdır. Kemik çerçeveli gözlük, şapka, şal vb. ile yüzün görünmesini engelleyen herhangi bir aksesuar ile fotoğraf çekimi istenmemektedir.

  Belçika ticari vize davetiyesi

  Belçika ticari vize başvurusu yapan başvuru sahibine hitaben Belçikalı şirket/kurum tarafından gönderilen davetiyede; Belçika’ya gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklama bilgisi, masrafların nasıl karşılanacağı gibi bilgilere yer verilmelidir. Davet eden şirket/kurum iletişim bilgileri belirtilmeli; antetli kağıda, imzalı ve kaşeli hazırlanmalıdır. Davetiyenin aslı veya mai çıktısı kabul edilir.

  Ayrıca, Belçikalı şirket/kurum yetkilisinin kimlik fotokopisi ile birlikte iki şirket/kurum arasındaki alım-satımlara ilişkin fatura benzeri belgeler sunulması önemlidir.

  Belçika’ya iş ziyaret sebebi bir ticari organizasyon veya fuara/konferansa katılım amaçlı ise; giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini içeren katılım dokümanları ibraz edilmelidir.

  Belçika ticari vize talep dilekçesi

  Belçika Konsolosluğu’na hitaben, Belçika’ya seyahat nedenlerini ve vize talebini bildiren bir talep dilekçesi: vize başvuru sahibinin görevi, seyahat amacı, seyahat tarihleri, konaklama bilgisi ve masrafların kimin tarafından karşılayacağı belirtilmelidir. Türkiye’deki şirket/kurum tarafından, antetli kağıda, Belçika dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmalıdır. İmzalı ve kaşeli olarak sunulmalıdır.

  Belçika ticari vize müracaatı yapan kişi işveren ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir vize talep dilekçesi olmalıdır. Dilekçe, Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmalıdır.

  Mesleki/iş durumunu beyan eden belgeler

  Belçika ticari vizesi için başvuru sahibinin kurum/şirkete bağlılığını gösteren belgeler; İşe giriş bildirgesi ve barkodlu sgk hizmet dökümü.

  Belçika Ticari Vize başvurusu yapan kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili oda kaydı yada meslek kimlik kartı ibraz edilmelidir.

  Belçika ticari vize müracaatında bulunacak kişi T.C. ikamet izni sahibi yabancı uyruklu vatandaş ise; Belçika’ya seyahat dönüş tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izni belgesinin fotokopisi

  Belçika ticari vize işleminde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirketin resmi kimliğini tanımlayan belgeler;

  1. Şirketin ticaret odası kaydı fotokopisi
  2. Şirketin vergi levhası fotokopisi- son yıla ait vergi beyanı bilgileri .
  3. Şirketin ticaret sicil gazetesi fotokopisi- değişikliği varsa sicil gazetesi bu bilgileri içermelidir.
  4. İmza sirküsü/beyannamesi fotokopisi

  Finansal durumu belgeleyen resmi belgeler

  1. Belçika ticari vize müracaatında bulunacak şahsın son 3 aylık maaş bordrosu; bağlı bulunulan kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
  2. Belçika Konsolosluğu, Belçika’ya seyahat edecek kişinin seyahat masraflarının teminatı olacak bakiyenin, kişi/şirket hesabında görmeyi istemektedir. Buna göre; son 3 aylık aktif hesap hareketini gösteren banka hesapları banka yetkilisinin ıslak imza, kaşesi ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.
  3. Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe.

  Seyahat planını destekleyen belgeler

  Belçika ticari Schengen vize başvuru sahibinin Belçika seyahat tarihlerini içeren; Konaklama rezervasyonu ve gidiş/dönüş uçak rezervasyonlarını başvuru dosyasında sunmalıdır.

  Seyahat sağlık sigortası

  Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanan belge; Belçika seyahat süresini kapsayan, ayakta-yatakta bütün tedavi masraflarını, hastalık ve vefat halinde cenazenin ülkeye nakil masraflarını kapsayan, 30.000 & EURO teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlilik ibaresi bulunan, seyahat süresinin minimum tamamını kapsayan, orijinal seyahat sağlık sigortası.

  Belçika ticari vize ücreti, statüye göre evrak listesi Belçika ticari vize nasıl alınır gibi tüm sorularınızın cevabı Hermes Vize uzmanlarından öğrenebilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!