close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Belçika Konsolosluk İşlemleri

  Belçika Konsolosluk İşlemleri

  Belçika Krallığı’nın Türkiye’nin çeşitli illerinde temsilcilikleri bulunmaktadır. Belçika Büyükelçiliği, Belçika Konsolosluğu ve Belçika Fahri Konsoloslukları hem Belçika hem de Türk vatandaşlarına hizmet veröektedir.Belçika Konsolosluk işlemleri u nedenle vize ve vtandaşlık işlmleri kapsamında birimlere ayrılmıştır.

  Belçika Krallığına seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden Belçika konsolosluğu ve bağlı olunan (yetkilendirilmiş) acenteler tarafından yürütülmektedir.

  Belçika Konsoloslukları aynı zamanda, Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Belçika Konsolosluğu Belçika dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür.

  Belçika Konsolosluk İşlemleri

  Belçika Konsoloslukları görevli oldukları iller çerçevesinde çalışırlar. Türkiye’de faaliyet gösteren Belçika Büyükelçiliği, Belçika Başkonsolosluğu ve Belçika Fahri konsoloslukları gibi temsilcilikler bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir.

  Bu nedenle herhangi bir işlem için Belçika Konsolosluğu’na başvuru yapması gereken Türkiye’de yaşayan Belçika Krallığı vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları işlemlerini, ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ilde bulunan Belçika Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır.

  Konsolosluk Kayıt İşlemleri

  Belçika’da herhangi bir belediyenin nüfus kütüğüne kayıtlı olmayan Belçika vatandaşları Belçika Ankara Büyükelçiliği veya Belçika İstanbul Konsolosluğu nüfus kütüğüne kayıt yaptırabilmektedir.

  Resmi evrak işlemleri

  Belçika Konsolosluğu, Belçika Krallığı vatandaşlarının Pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi konusunda destek sunmaktadır. Nüfus cüzdanı ve pasaport çıkartma ve yenileme işlemleri ya da bu belgelerle ilgili kayıp, çalıntı gibi durumlar ile karşılaşan Belçika Krallığı vatandaşları Belçika Konsolosluğu’ndan yardım alabilmektedir.

  Sürücü Belgesi İşlemleri

  Belçika Büyükelçiliği ya da Belçika Konsolosluğu Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarına sürücü belgesinin aslını ya da kopyasını verememektedir. Sürücü belgesi edinmek isteyen ya da mevcut sürücü belgesini yenilemek isteyen Belçika vatandaşları bu işlem için Belçika’da kayıtlı oldukları belediyeye başvuru yapmalıdır.

  İlginizi Çekebilir  Belçika Ankara Büyükelçiliği

  Eğer kişi Belçika Konsolosluğu ya da Belçika Büyükelçiliği nüfus kütüğüne kayıtlı ise, sürücü belgesi ile ilgili işlemleri için en son kayıtlı olduğu Belçika Krallığı belediyesine Belçika Büyükelçiliği’nden aldığı kayıt belgesi ile birlikte başvuru yapmalıdır.

  Hukuki İşlemler

  Türkiye’de yaşayan Belçika Krallığı vatandaşları hukuki yollarda çözmeleri icap eden problemleri ile ilgili izlenecek yol konusunda Belçika Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği alabilirler.

  Belçika Seçim İşlemleri

  Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşları Belçika’da yapılan seçimlerde oy kullanmak istedikleri durumlarda, seçime katılma işlemleri için Belçika Konsolosluğu’ndan bilgi ve destek alabilirler.

  Belçika Vergi İşlemleri

  Türkiye’de ikamet eden Belçika Krallığı vatandaşları ülkelerine ödemeleri gereken vergiler konusunda Belçika Konsolosluğu ile irtibat kurmalıdır. Belçika’ya karşı borçlu olunan vergilerin toplanmasında yetkili merci Belçika Konsolosluğu’dur.

  Sağlık hizmeti

  Belçika Büyükelçiliği (Ankara) ve Belçika Başkonsolosluğu (İstanbul) Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşlarının sağlık sorunları ile ilgili problemleri çözmek üzere Türkiye’de yaşayan bazı doktorlar ile anlaşma yapmıştır. Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşları sağlık hizmeti ve anlaşmalı doktorlar konusunda bilgi ve destek almak için Belçika Konsolosluğu’na müracaat edebilirler.

  Evlilik İşlemleri

  Türkiye’de yaşayan Belçika Krallığı vatandaşları evlilik ile ilgili destek almak için Belçika Konsolosluğu’na başvuru yapabilmektedir. Belçika Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşlarının evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri gibi sorunlarına çözüm üretmek adına destek sunmaktadır.

  Doğum İşlemleri

  Türkiye’de ikamet eden Belçika Krallığı vatandaşlarının çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğan çocuğa ilişkin kayıt işlemleri gibi konularda Belçika Konsolosluğu’ndan destek talep edebilirler.

  Çocuklarla İlgili İşlemler

  Belçika Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan çocuk sahibi Belçika vatandaşlarının çocuklarının nüfusa kaydedilmesi, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi kimlik kartlarının çıkartılması gibi konularda rehberlik desteği sunmaktadır.

  İlginizi Çekebilir  Belçika İzmir Fahri Konsolosluğu

  Boşanma İşlemleri

  Türkiye’de yaşayan Belçika Krallığı vatandaşları evliliklerini bitirmeye karar verdikleri durumlarda, boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının Belçika Krallığı ve Türkiye hukuku açısından kabul edilmesi gibi konularda Belçika Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği talebinde bulunabilirler.

  Belçika Konsolosluk İşlemleri Vize Başvurusu

  Belçika Konsoloslukları aynı zamanda Belçika’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşalarının vize işlemlerini yürütmektedir.Belçika Büyükelçiliği izni ile akredite acenteler aracılığıyla başvuru almaktadır.