close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Belçika Konsolosluk İşlemleri

  Belçika Konsolosluk İşlemleri

  Belçika Krallığının Türkiye’nin çeşitli illerinde temsilcilikleri bulunmaktadır. Belçika Büyükelçiliği, Belçika Konsolosluğu ve Belçika Fahri Konsoloslukları Belçika vatandaşlarına, Türk vatandaşlarına ve ikamet izni olan yabancı vatandaşlara hizmet vermektedir. Belçika Konsolosluk işlemleri vize ve vatandaşlık işlemleri kapsamında birimlere ayrılmıştır.

  Belçika Krallığına seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden Belçika konsolosluğu ve bağlı olunan (yetkilendirilmiş) acenteler tarafından yürütülmektedir.

  Belçika Konsoloslukları aynı zamanda, Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Belçika Konsolosluğu Belçika dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür.

  Belçika Konsolosluk işlemleri

  Belçika Konsoloslukları görevli oldukları iller çerçevesinde çalışırlar. Türkiye’de faaliyet gösteren Belçika Büyükelçiliği, Belçika Başkonsolosluğu ve Belçika Fahri konsoloslukları gibi temsilcilikler bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir.

  Bu nedenle herhangi bir işlem için Belçika Konsolosluğuna başvuru yapması gereken Türkiye’de yaşayan Belçika Krallığı vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları işlemlerini, ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ilde bulunan Belçika Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır.

  Konsolosluk kayıt işlemleri

  Belçika’da herhangi bir belediyenin nüfus kütüğüne kayıtlı olmayan Belçika vatandaşları Belçika Ankara Büyükelçiliği veya Belçika İstanbul Konsolosluğu nüfus kütüğüne kayıt yaptırabilmektedir.

  Belçika Konsolosluk işlemleri resmi evrak işlemleri

  Belçika Konsolosluğu, Belçika Krallığı vatandaşlarının Pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi konusunda destek sunmaktadır. Nüfus cüzdanı ve pasaport çıkartma ve yenileme işlemleri ya da bu belgelerle ilgili kayıp, çalıntı gibi durumlar ile karşılaşan Belçika Krallığı vatandaşları Belçika Konsolosluğundan yardım alabilmektedir.

  Sürücü belgesi işlemleri

  Belçika Konsolosluk işlemleri Büyükelçilik ya da Belçika Konsolosluğu Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarına sürücü belgesinin aslını ya da kopyasını verememektedir. Sürücü belgesi edinmek isteyen ya da mevcut sürücü belgesini yenilemek isteyen Belçika vatandaşları bu işlem için Belçika’da kayıtlı oldukları belediyeye başvuru yapmalıdır.

  Eğer kişi Belçika Konsolosluğu ya da Belçika Büyükelçiliği nüfus kütüğüne kayıtlı ise, sürücü belgesi ile ilgili işlemleri için en son kayıtlı olduğu Belçika Krallığı belediyesine Belçika Büyükelçiliğinden aldığı kayıt belgesi ile birlikte başvuru yapmalıdır.

  Hukuki işlemler

  Türkiye’de yaşayan Belçika Krallığı vatandaşları hukuki yollarda çözmeleri icap eden problemleri ile ilgili izlenecek yol konusunda Belçika Konsolosluğundan rehberlik desteği alabilirler.

  Belçika Konsolosluk işlemleri Belçika seçim işlemleri

  Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşları Belçika’da yapılan seçimlerde oy kullanmak istedikleri durumlarda, seçime katılma işlemleri için Belçika Konsolosluğundan bilgi ve destek alabilirler.

  Belçika vergi işlemleri

  Belçika Konsolosluk işlemleri Türkiye’de ikamet eden Belçika Krallığı vatandaşları ülkelerine ödemeleri gereken vergiler konusunda Belçika Konsolosluğu ile irtibat kurmalıdır. Belçika’ya karşı borçlu olunan vergilerin toplanmasında yetkili merci Belçika Konsolosluğudur.

  Sağlık hizmeti

  Belçika Büyükelçiliği (Ankara) ve Belçika Başkonsolosluğu (İstanbul) Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşlarının sağlık sorunları ile ilgili problemleri çözmek üzere Türkiye’de yaşayan bazı doktorlar ile anlaşma yapmıştır. Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşları sağlık hizmeti ve anlaşmalı doktorlar konusunda bilgi ve destek almak için Belçika Konsolosluğu’na müracaat edebilirler.

  Evlilik işlemleri

  Belçika Konsolosluk işlemleri aynı zaman da Türkiye’de yaşayan Belçika Krallığı vatandaşları evlilik ile ilgili destek almak için Belçika Konsolosluğuna başvuru yapabilmek için hizmet vermektedir. Belçika Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşlarının evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri gibi sorunlarına çözüm üretmek adına destek sunmaktadır.

  Doğum işlemleri

  Türkiye’de ikamet eden Belçika Krallığı vatandaşlarının çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğan çocuğa ilişkin kayıt işlemleri gibi konularda Belçika Konsolosluğundan destek talep edebilirler.

  Çocuklarla ilgili işlemler

  Belçika Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan çocuk sahibi Belçika vatandaşlarının çocuklarının nüfusa kaydedilmesi, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi kimlik kartlarının çıkartılması gibi konularda rehberlik desteği sunmaktadır.

  Boşanma işlemleri

  Türkiye’de yaşayan Belçika Krallığı vatandaşları evliliklerini bitirmeye karar verdikleri durumlarda, boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının Belçika Krallığı ve Türkiye hukuku açısından kabul edilmesi gibi konularda Belçika Konsolosluğundan rehberlik desteği talebinde bulunabilirler.

  Belçika Konsolosluk işlemleri vize başvurusu

  Belçika Konsoloslukları aynı zamanda Belçika’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize işlemlerini yürütmektedir. Belçika Büyükelçiliği izni ile akredite acenteler aracılığıyla başvuru almaktadır.

  Belçika Konsolosluk işlemleri hakkında detaylı bilgi ve vize danışmanlık hizmetleri için Hermes Vize’ye ulaşabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!