close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Belçika Ankara Büyükelçiliği

  Belçika Ankara Büyükelçiliği

  Belçika Ankara Büyükelçiliği, Uluslararası hukuk teamüllerine uygun olarak Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunmaktadır. Belçika Ankara Büyükelçiliği Belçika’nın Türkiye’deki resmi diplomatik temsilciliği pozisyonundadır.

  Türkiye ve Belçika arasındaki politik, ekonomik, kültürel ve diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi ile görevli olan Belçika Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesindeki konsolosluk ve vize bölümleri ile Belçika’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemleri ile Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle görevlidir.

  Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Belçika Ankara Büyükelçiliğinden, Belçika İstanbul Başkonsolosluğundan ve diğer Belçika Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

  Belçika Ankara Büyükelçiliği İletişim

  Belçika Büyükelçiliği Ankara Adres:

  Mahatma Gandi Cad., No: 55, 06700 Gop/Ankara

  Belçika Büyükelçiliği Ankara Telefon:

  0 312 405 61 66

  Belçika Büyükelçiliği Ankara E-posta

  visa.ankara@diplobel.fed.be

  Belçika Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi

  Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Batman, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Mersin, Iğdır, Karabük, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Malatya, Muğla, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak

  Not: Diplomatik ve Hizmet pasaport sahibi olan kişiler vize müracaatlarını direk olarak Belçika Konsolosluğu Ankara Pazartesi ve Cuma günleri sadece, 11:00 ile 12:00 arası yapmaları gerekir.

  Belçika Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

  Belçika Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

  Ancak uzun süreli Belçika vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Belçika Konsolosluğu’na veya Belçika Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Belçika Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Belçika Turistik vize, Belçika Ticari vize, Belçika Aile Ziyareti vizesi ve Belçika transit vize başvuruları yapılabilmektedir.

  Belçika vize başvurusu, aracı kurumlara yapılmışsa dahi başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Belçika Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne aittir.

  Belçika Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

  Belçika Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

  Belçika vize başvuru formu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız

  Belçika Turistik Vize Talep Dilekçesi

  Belçika’ya Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Belçika Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Belçika Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Belçika Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

  – Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Belçika Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.

  – Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Belçika Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Belçika Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.

  – Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Belçika Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.

  – Belçika Konsolosluğu’na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Belçika Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

  İki Dilekçe Gerektiren Durumlar

  – Belçika Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Belçika turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.

  – Belçika Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Belçika Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Belçika Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Belçika Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

  Belçika Ticari Vize Talep Dilekçesi

  Belçika’ya Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Belçika Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Belçika Ticari Vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Belçika Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

  – Belçika Ticari Vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.

  – Belçika Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Belçika’daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Belçika Ticari Vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.

  – Belçika Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi ( Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.

  – Belçika’ya seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Belçika Ticari Vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.

  – Belçika Konsolosluğu’na Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.

  – Belçika Ticari Vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir.

  Belçika Ankara Büyükelçiliği Vize Reddi

  Belçika vizesi başvurularında, Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Belçika vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde,Belçika Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.

  Belçika vizesi başvurularında seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Belçika vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Belçika seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması durumlarında Belçika vizesi başvurusu, Belçika vize reddi ile Devamı…..

  Belçika Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri

  Belçika Krallığı’nın Türkiye’nin çeşitli illerinde temsilcilikleri bulunmaktadır. Belçika Büyükelçiliği, Belçika Konsolosluğu ve Belçika Fahri Konsoloslukları Belçika Krallığına seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.

  Belçika Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Belçika Konsolosluğu aynı zamanda Belçika dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek Devamı…..

  Belçika Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

  09:00 / 13:00 – 14:00 / 16:30

  Belçika Büyükelçiliği Ankara Vize Bölümü

  09:00 / 11:30 – 13:30 / 15:00

  Önemli: Belçika Ankara Büyükelçiliği ile Belçika Vize Hizmet Merkezlerinin çalışma saatleri zaman zaman farklı gösterebilmektedir. Belçika Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapacak kişilerin işlemlerini başlatmadan önce Vize Başvuru Merkezlerinin çalışma saatleri hakkında bilgi alması tavsiye edilir.

  Belçika Büyükelçiliği Ankara Tatil Günleri 2023

  1 Ocak Yeni Yıl
  13 Mart Servis Muafiyeti
  10 Nisan Paskalya
  21- 23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (sadece Ankara)
  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
  28 Haziran 1 Temmuz Kurban Bayramı
  15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü
  21 Temmuz Belçika Ulusal Bayramı
  30 Ağustos Zafer Bayramı
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  11 Kasım Tüm Azizler Günü
  25 Aralık Noel
  31 Aralık Yeni yıl arifesi

  Belçika Büyükelçiliği Ankara Ulaşım

  Belçika Ankara Büyükelçiliği’ne aşağıda hat numaralı otobüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

  Ego 114-3 Kırkkonaklar – Şenyurt

  Ego 114 Kırkonaklar – Ulus

  Ego 112 Kızılay – Gaziosmanpaşa

  Ego 161 Konutkent Koru Sitesi Çankaya

  Ego 113 Opera Birlik Mahallesi

  Ego 188 Oran Sitesi Keçiören

  Ego 408 Güneşevler Hasköy S. Lojmanları

  Ego 413 Altınpark – Çankaya

  Ego 319 -Bağcılar – ODTÜ

  Ego 317 Bağcılar İçaydınlık

  Ego 173 Opera Hoşdere Caddesi Hilal Mahallesi

  Ego 190 Güvenpark Yeşilkent Mahallesi Karataş Mahallesi

  Ego 304 Örnek Mahallesi Aşağı Ayrancı

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!