close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Başkonsolos Kilner’in Çanakkale Ziyareti

  ABD Istanbul Başkonsolosu Scott Kilner ve eşi Jan Kilner’in tarihi Çanakkale ilinde ilk durağı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) oldu. Başkonsolos Kilner, ÇOMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Özdemir ve Prof. Dr. Ramazan Gülendam ile Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fatih Yavuz tarafından Rektörlük makamında ağırlandı.

  Başkonsolos Kilner, nezaket ziyaretinin ardından üniversite kütüphanesini gezdi, ve uluslararası ilişkiler bölümü öğrencileriyle biraraya gelerek ABD-Türkiye ilişkileri konusunda sohbet etti. Daha sonra Biga Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (BİKAD) mutfağını gezen Başkonsolos Kilner, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın işbirliğiyle, 2011’de başlatılan “Güneş Ocakları” Projesi hakkında bilgi aldı. Mardin’den sonra İstanbul, Hatay ve Çanakkale’de yerel kadın kooperatiflerinin işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında; kadınların iklim değişikliği konusunda farkındalıklarının gündelik yaşam pratikleri ile ilişkilendirilerek arttırılması amaçlanıyor.

  Yerel ürünlerin sergilendiği semt pazarını da gezen Başkonsolos, renkli karelerin fotoğraflarını çekmeyi ihmal etmedi. Ardından, kentin kültür ve sanat merkezi olarak tanımlanabilecek Yalı Han’da, Sivil İnisiyatifi temsilcileriyle biraraya gelerek, Çanakkale’nin tarihi ve kültürel dokusunu korumada katılımcı yurttaş duyarlılığını arttırmaya yönelik projeleri hakkında bilgi aldı.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!