close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Avusturya Turistik Vize Hakkında

  Avusturya Turistik Vize Hakkında

  Avusturya turistik vize hakkında detaylı bilgiyi yazımızda detaylıca yer verilmiştir. Avusturya turistik vize 90 gün altı kısa süreli Schengen vize kategorisinde yer alan c tipi bir vize türü olmaktadır. Her başvuru sahibi için belirlenmiş evrak listeleri dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Seyahat amacına ilişkin belgeler kişinin statüsüne bağlı olarak Avusturya Konsolosluğu tarafından belirlenmiştir.

  Avusturya Turistik vize başvurusu için gerekli evraklar hakkında

  1. Pasaport

  Avusturya turistik Schengen vize başvurusunda pasaportun geçerli kabul edilmesinin şartları; seyahat sonrası en az 6 ay geçerli süreye sahip olması ve Avusturya turist vizesinin basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının bulunmasıdır. Pasaport 10 yıldan daha eski tarihli ve yıpranmış-deforme olmamalıdır. Ayrıca, pasaportun ve eski vizelerin fotokopileri de eklenmelidir.

  2. Avusturya vize başvuru formu

  Avusturya Turist Vizesi için başvuru için doldurulması gereken başvuru formu; vize başvuru sahibi tarafından, büyük harflerle, eksiksiz olarak ve Avusturya Turist Vizesi için gerekli evraklar ile hazırlanmış başvuru dosyasını destekleyici bilgilerle yanıtlanmasına dikkat edilmelidir. Form bilgisayar ortamında doldurulması okunaklı olabilmesi adına tavsiye edilir. Başvuru Formunda ıslak imza, e-mail adresi ve cep telefonu numarası bilgilerini ihtiva eden bölümlerin atlanmaması önemlidir. Avusturya Schengen vize başvuru formu hakkında bilgi buraya tıklayın.

  Not : Reşit olmayan çocukların içinde Avusturya vize başvuru formu ve dosyası hazırlanmalıdır. Hazırlanmış olan Avusturya vize başvuru formu, yasal velilerin ikisi (anne/baba) tarafından da imzalanmalıdır.

  3. Biyometrik fotoğraf

  Avusturya turistik vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafın standartları; yeni çekilmiş 2 adet, arka fonu beyaz, renkli biyometrik fotoğraf. 35mm x 45mm ölçülerinde olmalıdır. Fotoğrafta kişinin yüz, alın, kulak ve boynu açık ve görülmelidir. Fotoğrafın biri Avusturya vize başvuru formuna sağ üst köşesine yerleştirilmelidir.

  4. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı

  Avusturya turistik Schengen vize başvuru sahibinin adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş nüfus kayıt örneği ve doğum bilgilerinin bulunduğu, T.C. nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi.

  5. Avusturya turistik vize talep dilekçesi

  Avusturya Konsolosluğu’na Avusturya turistik vize müracaatında bulunacak kişinin şahsen vize talebini belirten dilekçe; Avusturya Konsolosluğuna hitaben, planlanan Avusturya seyahatinin sebebini açıklayıcı, İngilizce ya da Almanca olarak yazılmış bir dilekçe hazırlanmalıdır.

  Avusturya turistik vize başvurularında bulunacak kişi çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu kurum/şirket yetkilisi tarafından, antetli kağıda, İngilizce veya Almanca yazılmış izin mektubu; çalışanın görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. Belgeyi veren yetkili kişinin ismi, görevi ve göreve başlangıç süresi bilgisi de verilmelidir.

  Avusturya turistik vize başvurularında bulunacak kişi şirket sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planı, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan İngilizce ya da Almanca bir dilekçe yazılmalıdır.

  Avusturya turistik vize başvurularında bulunacak kişi öğrenci ise; seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir taahhütname sunulmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumunu belgeleyen evraklar, taahhütnameye eklenmelidir. Taahhüdü veren kişinin pasaport fotokopisi.

  Avusturya turistik vize başvurularında bulunacak öğrenci reşit değil ise; 3. şahısla veya okulla veya ebeveynin biri ile Avusturya’ya seyahat ediyorsa; seyahat izin dilekçesi ile birlikte velinin noter tasdikli muvafakatname sunulması gerekmektedir.

  Ebeveyninden noter tasdikli orijinal- Almanca veya İngilizce tercümeli muvafakatname (seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse bu koşul geçerli değildir) .

  Avusturya turistik vize başvurularında bulunacak kişi ev hanımı ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için eşi sponsor oluyorsa, seyahat planını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Avusturya vize talep dilekçesine ek olarak sponsor kişinin mali ve mesleki evrakları da birlikte sunulmalıdır.

  Önemli: Avusturya Konsolosluğu’na Avusturya turistik vize müracaatında bulunacak kişinin, Avusturya seyahatinin devamında diğer Schengen ülkelerine seyahatinin sürmesi halinde, bu seyahate dair tarih ve seyahat planının (rezervasyon bilgileri) detayları hakkında Konsolosluk yetkililerinin yazılı bilgilendirilmesi gerekmektedir.

  6. Avusturya vize ücreti

  Avusturya kısa süreli Schengen vizesi için ödenmesi gereken Avusturya vize ücreti  harç ücreti ve başvuru merkezi ücreti olarak belirlenmiş olup Euro para biriminde olmaktadır. Birçok Schengen üye ülkelerle aynı harç ücretlendirmeye tabidir fakat başvuru merkezi ücreti farklılık gösterebilmektedir.. Söz konusu tutar kargo bedeli, seyahat sağlık sigortası gibi hizmetlere dair ödemeleri kapsamaz. 2024 güncel vize ücretlerini sayfamızdan takip edebileceksiniz.

  7. Finansal durumu gösteren belgeler

  Avusturya turistik vize için gerekli evraklar arasında yer alması gereken seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler; Avusturya turist vize başvuru sahibinin banka hesabında EURO/TL veya USD karşılığı teminat gösterilmelidir. Bankadan son 3 aylık aktif banka hesap hareketleri alınmalıdır, banka hesap dökümlerinin son 1 hafta içinde alınmış olması gerekmektedir. Avusturya turistik vizesi için gereken evraklardan banka hesap dökümü bankanın orijinal kaşesi, yetkilinin imzası ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

  Avusturya turistik Schengen vize işleminde bulunacak şahsın düzenli gelirini gösteren maaş bordrosu varsa; bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe ve ıslak imzalı olarak, son 3 aya ait maaş bordroları sunulmalıdır.

  Avusturya turist vize başvurusunda bulunan kişi emekli ise; emekli maaşının banka dökümü ve Emeklilik belgesi barkodlu olarak yeterlidir.

  Avusturya Turistik vize müracaatında bulunan kişi adına; varsa Türkiye veya Avrupa’da gayrimenkullerinin belgelerinin (tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, vb.) fotokopileri.

  8. Mesleki belgeler

  Avusturya Turist Vizesi için gerekli evrakların arasında olması gereken mesleki belgeler; Sgk işe giriş bildirgesi, sgk hizmet dökümü, çalışılan kurumdan alınan izin belgesi, maaş bordrosu.

  Avusturya turistik vize başvurularında bulunacak kişi çiftçi ise;

  Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi aslı ve fotokopisi.

  Avusturya turistik vize başvurularında bulunacak kişi öğrenci ise;

  Güncel tarihli öğrenci belgesi aslı ve fotokopisi.

  Avusturya turistik vize başvurusunda buluna kişi şirket sahibi ise;

  Şirketin ticaret odası kaydı

  Şirketin vergi levhası – son yıla ait vergi beyanı bilgileri beyan edilmelidir.

  Şirketin ticaret sicil gazetesi fotokopisi- Avusturya turistik vize işlemlerinde bulunan başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve unvan değişikliği varsa sicil gazetesi bu bilgileri içermelidir.

  İmza sirküleri – Avusturya turistik Schengen vize işlemlerinde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirkette imza yetkisi olan kişilerin imza yetkisini göstermelidir.

  9. Seyahat planını planlayan seyahat belgeleri

  Avusturya turistik vize başvuru sahibinin Avusturya’ya seyahatinin tarihlerini içeren; ulaşım ve konaklama planını konfirme eden rezervasyon evraklarını sunması gereklidir. Avusturya’da konaklayacağı otelin rezervasyonunu gösteren belgeler. Avusturya’ya seyahatin uçak/tren/otobüs ile yapılması durumunda bilet rezervasyon belgelerinin sunulması mecburidir. Özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsat fotokopisi, seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslararası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir. Seyahat güzergahının detaylı bilgisini İngilizce ya da Almanca beyanı gerekmektedir.

  10. Seyahat sağlık sigortası

  Avusturya turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin, acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış sigorta poliçesi; Avusturya seyahat tarihlerini kapsayan, bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip, orijinal seyahat ve kaza sigortası olarak düzenlenmelidir.

  Not; Avusturya Büyükelçiliği veya Avusturya Konsolosluğu her zaman yeni belgeler talep etme hakkına sahiptir.

  Avusturya turistik vizesi hakkında sık sorulan sorular

  1. Avusturya turistik vize başvurularında Avusturya Konsolosluğundan randevu almak zorunlu mudur? Schengen vize kategorisinde yer alan kısa süreli Avusturya turistik başvurularınızda randevu alma zorunluluğunuz vardır. Parmak izinizin alındığı vize başvuru merkezlerinden randevunuzu online ortamda oluşturmanız gerekmektedir. 2021 yılında ve sonrasında Avusturya vizesi için parmak izi verdiyseniz, İstanbul Avusturya Konsolosluğu’nun yetki alanında bulunan illerde ikametiniz bulunuyorsa, yetki yazısı vereceğiniz kişi/kurum aracılığıyla başvuru randevusuna gelmeden başvurunuzu yapabilirsiniz.

  2. Avusturya vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim? Vize için daha önce verilmiş parmak iziniz bulunuyorsa ve güncel olarak kabul ediliyorsa yeniden başvuruya gelmenize gerek olmayacaktır. Sizler adına yetki verdiğiniz danışmanlık şirketleri başvurunuzu gerçekleştirebilecektir.

  3. Avusturya turistik vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu? Pasaport müracaatınızda Emniyet Müdürlüğüne vermiş olduğunuz parmak izi Schengen vizesi müracaatlarınızda geçerli değildir. Schengen ülkelerine turistik amaçlı kısa süreli vize müracaatlarında parmak izi verme zorunluluğu bulunmaktadır. Vize bilgi sistemi uygulaması kapsamında 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren vizeye tabii ülke vatandaşlarından parmak izi alınmaya başlanmıştır.

  Bu kapsamda Avusturya vizesi başvurularınızda da parmak izi ibrazınız zorunludur. Alınan parmak izi bilgileriniz 5 yıl süreyle geçerlidir. Ancak Avusturya Konsolosluğu sistemsel sorun sebebiyle parmak izinizi görmez ise yeniden parmak izi vermeniz için sizi çağırabilir.

  4. Avusturya turistik vizesi kaç günde çıkar? Planladığınız seyahat tarihinden en az 4 hafta önce vize başvurunuzu yapmanız, Avusturya Konsolosluğunun ve Avusturya Büyükelçiliğinin başvurunuzdan sonra ek evrak talep etme, mülakata davet etme durumları söz konusu olduğunda planladığınız seyahatinizi riske etme olasılığını düşürecektir. Gidiş amacınıza göre Avusturya turistik vize başvurunuzun değerlendirilip sonuçlandırılması 6 ila 14 iş günü sürmektedir. Avusturya Konsolosluğu sunduğunuz evrakların gidiş amacınıza uygun olmadığını, gerekli şartları yerine getirmediğinizi inandırıcı bulmadığı durumlarda sizden yeni evrak talebinde bulunabilir.

  5. Avusturya vizesi başvurumu İzmir’den, Bodrum’dan, Hatay, Mersin, Edirne, Antalya veya Samsun’dan gerçekleştirebilir miyim? İkamet ettiğim şehir ile başvuru yapmam gereken Konsolosluk değişiklik gösterir mi? Avusturya vize başvurularınızda bölge sınırlaması bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyetinde ikametinize bağlı olarak başvuru merkezinden işlemlerinizi gerçekleştirme zorunluluğu bulunmamaktadır. İstediğiniz temsilcilikten başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  6. VIP başvuru ile Avusturya vize işlemlerini hızlandırabilir miyim?

  Avusturya vize başvurunuzda VIP başvuru yapmanız durumunda, normal randevu tarihinden önce randevu alabilir ancak bu hizmeti kullanmanız Avusturya Konsolosluğu vize departmanının işlem süresini etkilememektedir.

  7. Avusturya turistik vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım? Kısa süreli (90 günden az kalışlı) turistik vize başvurularınızın, planladığınız seyahat tarihinizden yaklaşık 4 hafta öncesinden yapmalısınız. Avusturya Konsolosluğu turistik vize başvurunuzu, seyahat gidiş tarihinizden 90 günden fazla olmamak kaydıyla yapabilirsiniz.

  8. Avusturya turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır? Pasaportunuzun Avusturya seyahati dönüş tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği olmalıdır ve vize için en az 2 boş sayfası bulunmalıdır. Seyahat planınızı ve Avusturya Konsolosluğu’na turistik vize başvurunuzu yapmadan önce pasaportunuzun geçerlilik süresinin kontrolünü yapmalısınız aksi takdirde vize başvurunuz kabul edilmemektedir.

  9. Avusturya turistik Schengen vize başvurularında uçak bileti veya otel rezervasyonu satın almak zorunlu mudur? Otel rezervasyon düştüğü zaman Avusturya Konsolosluğu ret kararı verebilir mi? Avusturya turistik Schengen vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu değildir. Vizeniz onaylanmadan uçak bileti ve otel satın almanız gerekmez. Ancak rezervasyonlarınızın seyahat gidiş ve dönüş tarihlerinizi kapsamasına, seyahatiniz süresince diğer ülkelere geçişiniz bulunuyorsa ara geçişlerinizi de gösteren otel ve uçak, tren, otobüs biletlerinizin olduğunu kanıtlayan belgeleri ibraz etmelisiniz.

  Rezervasyonlarınızın çıktısını sunmanız yeterlidir. Avusturya Konsolosluğu, otel ve uçak rezervasyonlarınızı satın almanızı da talep edebilir. Rezervasyonlarınızın, Konsolosluğun vizenizi değerlendirme aşamasında pasif duruma düşmesi durumunda vereceği karar, Konsolosluk inisiyatifinde bulunmaktadır. Seyahatinizin amacı ve şartlarını yerine getirilmediği gerekçesi ile ret alma olasılığı bulunmaktadır.

  10. Avusturya vizesi işlemlerinde evlilik veya boşanma nedeniyle soyadı değişikliğinde eski soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim? Bu konuda İstanbul Avusturya Konsolosluğu ile Ankara Avusturya Büyükelçiliği arasında farklı uygulamalar bulunmaktadır. Avusturya Ankara Büyükelçiliği, evlenmeden önceki soy isminizin bulunduğu pasaport ile başvuru yaptığınız takdirde vize başvurunuzu kabul etmektedir. Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ise evlenmeden önceki soy isminizin bulunduğu pasaport ile vize başvurunuzu kabul etmemektedir. Avusturya turistik vize başvurusunda istenen şekil şartları değişiklik gösterebilir. Vize başvurunuzu yapmadan önce güncel bilgiyi Avusturya Konsolosluğundan teyit etmeniz tavsiye olunur.

  11. Avusturya turistik vize ücreti nedir? Kimlerden vize ücreti alınmaz?

  Avusturya turistik vize ücreti olarak, Konsolosluk harcı bedeli, parmak izi merkezi hizmet bedeli ve ek hizmet bedellerini içermektedir. Avusturya vizesi Konsolosluk harç bedeli 2022 yılı itibariyle 80 Euro’dur. 6 yaş altı çocuklar Avusturya vize ücretinden muaf tutulmaktadır ancak bununla birlikte 6 yaş altındaki çocukların vize başvurularında vize başvuru merkezi hizmet bedeli talep etmektedir. Avusturya Konsolosluğu tarafından evrak kabul ve parmak izi verme (biyometri) işleminin yapıldığı vize başvuru merkezlerinde ek hizmet koordinasyon bedelleri alınmaktadır. Vize başvuru merkezindeki koordinasyon ve işlem bedelleri her yaştan başvuru sahibinden alınmakta olup ücretler aynı tutarda tutarda olmaktadır. Avusturya vizesi ücretleri döneme göre güncellenebilmektedir.

  12. Avusturya vize başvurumu daha kolay nasıl yapabilirim. Avusturya turistik vize başvurunuzu, Avusturya Konsolosluğuna veya Avusturya Büyükelçiliğine, parmak izi merkezlerine, kurumsal vize danışmanlığı yapan kurumlar aracılığı ile de yapabilirsiniz. Başvurunuzu yapmadan önce Avusturya Konsolosluğu’nun gidiş amacınıza ve çalışma şeklinize göre evrak listesini istenilen şekil şartlarına uygun olarak hazırlamanız gerekmektedir. Aksi durumda başvurunuz alınmayabilir ya da başvurunuz alındıktan sonra vize reddi alabilirsiniz. Başvuru formunuzu hazırlarken büyük harflerle veya daktilo ya da bilgisayar ortamından, gerçeğe uygun, eksiksiz, gidiş amacınızı ve seyahat planınızı, tek ya da çok girişli talebinize uygun olarak doldurmanız gerekmektedir. Aksi durumda yanlış ya da eksik doldurmanızdan dolayı ret alabilirsiniz.

  13. Avusturya Konsolosluğu hangi durumlarda vize mülakatına çağırır? Avusturya Konsolosluğu seyahatiniz ile ilgili olarak, sunduğunuz evrakların doğruluğu, sahte veya tahrif edilmiş olduğunu öngördüğü, planladığınız seyahatin şartları ve amacını kanıtlayamadığınızı, seyahatinizi gerçekleştirecek maddi kaynaklara sahip olunamadığını, vize geçerlilik süresi bitiminde üye ülke topraklarından ayrılmayacağınızı, üye devletler için tehlike oluşturabileceğiniz kanaatine varılmış durumlarında vize mülakatına çağırabilir.

  Avusturya Konsolosluğu mülakatına başvuru sahibinin şahsen gitme zorunluluğu vardır. Konsolosluk mülakatına çağrılmanız ret alacağınız anlamına gelmemektedir. Evraklarınızın ülkeye geri dönüş garantisi taşımadığı durumlarda seyahat amacınızı netleştirmek amacıyla Konsolosluğa çağrılabilirsiniz. Avusturya Konsolosluğu görüşme talebini başvuru sahibine telefon yoluyla iletmektedir.

  14. AB vatandaşı ile evli olanlar nasıl Avusturya vizesi alır?

  Vize başvuru evrakları ile birlikte AB vatandaşı olan eşinin pasaport fotokopisini, gelir durumunu gösteren belgeler, evli olduğunu kanıtlayıcı belgeleri ve iletişim bilgilerini ekleyerek Avusturya vizesine başvurularını yapabilirler. Seyahat masraflarının Avrupa Birliği vatandaşı olan eş tarafından karşılanacağı durumlarda Avusturya Konsolosluğu AB vatandaşı eşin finansal durumuna veya mesleğine uygun evrakları talep edebilmektedir.

  15. Vizeyi doğru kullanmak ne demektir? Almanya’da 1 gün Avusturya’da 6 gün kalacak kişi başvurusunu hangi ülkeye yapmalı? Vizeyi doğru kullanmanız, vizeyi aldığınız ülkeden giriş yapmanız ve seyahat planınızda kalış sürenizin vizeyi almış ülkeden diğer ülkelerden daha çok kalış süresinde olması, vize geçerlilik süreniz dolmadan Schengen bölgesini terk etmeniz vizeyi doğru kullanmanız anlamına gelmektedir. Almanya’da 1 gün Avusturya’da 6 gün kalacak kişinin bu durumda, ilk giriş ülkesi Almanya olmasına rağmen vize başvurusunu Avusturya Konsolosluğu’na ya da Avusturya Büyükelçiliği’ne yapmış olması gerekir. İlk giriş ülkesinin farklı ülke olmasına rağmen kalış süresi ilk giriş ülkesine nazaran daha çok kalış süresine sahip ise, kalış süresi çok olan ülkeye başvuru yapmanız gerekir. İlk giriş yapacağınız ülkede sınır kontrolünde herhangi bir sıkıntı yaşamamanız için yanınızda seyahat planınızı kanıtlayan otel ve uçak rezervasyonlarınızın da bulundurmanız gerekmektedir. Sınır kontrolünde kanıtlayamadığınız durumda geçişinize izin verilemeyeceğini ya da sınır kontrolü aşamasında vizenizin ret edilebileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

  16. Uzun süreli Avusturya turistik vize nasıl alınır? Avusturya Konsolosluğu vize departmanı, vize başvurusu yaparken seyahat gidiş amacınıza, çalışma şeklinize uygun evrakları sunmanızı, seyahatinizin amacına uygun konaklama ve seyahatinizi gerçekleştireceğiniz araç bilgilerinizi doğru ve inandırıcı sunmanızı talep edecektir. Bu yüzden evraklarınızı hazırlarken gidiş amacınıza ve çalışma şekline uygun güncel evrak listesini ve Avusturya Konsolosluğu’nun istemiş olduğu şekilde evraklarınızı hazırlamanız gerekmektedir. Ziyaret sebebinizi ve dönüş niyetinizi inandırıcı bir biçimde uygun kanıtlarla açıklamalısınız. Avusturya Konsolosluğu, vizenizi değerlendirme aşamasına aldığında bu hususları göz önünde bulunduracaktır. Sizin daha önceki vizelerinizin (son 3 yıl içerisindeki Schengen ülkeleri, var ise Amerika ve İngiltere vizeleriniz) kullanımlarını da inceleyerek vizenizin onayını ve süresini belirleyecektir.

  17. Çok girişli Avusturya Schengen vizesi almak için ne yapılmalıdır? Çok girişli Avusturya vizesi alabilmeniz için, seyahat planınıza, seyahat gidiş amacınıza ve çalışma şeklinize uygun, güncel ve Avusturya Konsolosluğu’nun istediği şekil şartlarına uygun olarak evraklarınızı hazırlamanız gerekmektedir. Vize başvuru formunuzda çok girişli talebinizle ilgili olarak doğru ve eksiksiz doldurmanız gerekir. Konsolosluğa hitaben yazacağınız dilekçe ve sunacağınız seyahat planınızla da bunu desteklemelisiniz. Ziyaret sebebinizi ve dönüş niyetinizi inandırıcı bir biçimde uygun kanıtlarla açıklamalısınız. Seyahat planınızda diğer ülke seyahatleriniz varsa ülkeler arası geçişlerinizi de gösteren belgeleri sunmalısınız. Konsolosluk, önceki vize durumlarınıza ve sunduğunuz belgelere göre kararını verecektir.

  18. Avusturya Konsolosluğu vize departmanından Avusturya vizesi alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra öncelikle vizenizin geçerlilik süresine, başlangıç ve bitiş tarihlerine, kalış süresine bakmanız, tek ya da çok girişli olup olmadığının kontrollerini yapmanız gerekmektedirTek girişli ise vize ise ‘ 01” , çift girişli vize ise 02 ve çok girişli vize ise ‘MULT” ibaresi vize etiketinde bulunacaktır. Sınırda polis kontrolünde yaşayabileceğiniz olumsuzluklara karşı seyahat planınıza uygun aktif otel rezervasyonlarınızı da, seyahat planınıza uygun olarak yaptırmış olduğunuz, istenilen teminatları kapsayan seyahat sağlık sigortanızı da yanınızda bulundurmalısınız. Sınır kontrolü aşamasında seyahat planınız ile ilgili belgeleri ibraz edememeniz durumunda sınırdan geçişinize izin verilmeyebilir ya da başvurunuz retle sonuçlanabilir.

  19. Avusturya sınırdan ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Pasaportunuzdaki vizenin başlangıç tarihini, harç pullarınızın, rezervasyonlarınızın kontrolünü yapmalısınız. Karayolu ile giriş yapacak iseniz yeşil sigortanızın, beynelmilel ehliyetinizin, araç ruhsatınızın, araç size ait değilse araç sahibinden alacağınız noterden tasdikli vekâletnamenizin bulunması gereklidir.

  20. Avusturya Konsolosluğundan aldığım vize reddine itiraz hakkım var mıdır? Yeniden ne zaman başvuru yapabilirim? Avusturya Konsolosluğuna yaptığınız vize başvurunuzun ret ile sonuçlanması durumunda itiraz hakkınız bulunmaktadır. Avusturya Konsolosluğu, planladığınız seyahatiniz ile ilgili olarak sunduğunuz evrakların sahte ve tahrif edilmiş olduğundan, seyahatinizi gerçekleştirecek maddi kaynaklara sahip olmadığınızı karar verebilir. Vize süresi içerisinde üye ülke topraklarından çıkmayacağınızı, seyahatinizin gidiş amacına ve şartlarına uygun evrakları sunmadığınız kanaatine varılarak vize başvurunuzun ret alma olasılığı vardır.

  Avusturya vize başvurunuzun ret veya onay ile sonuçlanmasına karar veren tek yetkili kurum Avusturya Konsolosluğu vize bölümü olduğunu önemle hatırlatırız. Avusturya’yı ziyaret sebebinizi ve dönüş niyetinizi inandırıcı bir biçimde uygun kanıtlarla açıklamalısınız. Bu yüzden Avusturya Konsolosluğu’na başvuru öncesinde sunacağınız evrakların çok dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Tekrar başvuru yapabilmeniz için süre açısından bir kısıtlama bulunmamaktadır ancak evraklarınızın seyahat tarihiniz göz önene alınarak güncel olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

  21. Avusturya Konsolosluğu vize reddi kararı verirse ödediğim işlem ve harç bedellerinin geri iadesi olur mu? Vize ücreti, vize başvurunuzun değerlendirilmesi ve idari masrafların karşılanması için ödenmektedir. Vize ücretinin ödenmesi vizenin verileceğini garanti etmemektir ve başvurunuzun reddedilmesi durumunda iade edilmeyecektir.

  22. Araçla seyahatlerde hangi evrakları hazırlamalıyım?

  Seyahatinizi karayolu ile gerçekleştirmeniz durumunda, pasaportunuzda geçiş yapacağınız ülkelere ait geçerli vizelerinizin olduğunun kontrolünü yapmalısınız. Aracınıza ait ruhsat ve aracınıza ait yeşil sigortanın olup olmadığını, yok ise seyahat sürenize göre yeşil sigorta yaptırmanız gerektiğini unutmayınız. Uluslararası geçerliliği olan ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Eğer araç size ait değilse, noter onaylı vekaletname yaptırmanız gerekiyor.

  23. 18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakatame çıkarması gerekiyor mu? 18 yaş altı çocuğunuz, anne ve babası birlikte seyahat etmesi durumunda, anne ve babanın muvafakatname çıkartmasına gerek yoktur. Yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal velisi ile seyahat ediyorsa; diğer ebeveynin de imzasının taşıyan noter tasdikli ve Almanca veya İngilizce ‘ye çevirisi yapılmış muvafakatname gerekmektedir.

  24. İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu? Vize başvurunuzda hazırlayacağınız evraklarla birlikte sgk hizmet dökümünüzü de ekleyerek vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Vize başvurusu esnasında işinizden ayrıldığınız için şirket evraklarınız geçerli olmayacaktır. Bu durumda , seyahatiniz süresince yapacağınız tüm masrafları karşılayacak sponsorunuzun (birinci dereceden aile üyesi) evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlayıp başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

  25 Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu? Bazı evrakları tamamlamam mümkün değil ne yapmalıyım? Ziyaret sebebinizi ve dönüş niyetinizi inandırıcı bir biçimde uygun kanıtlarla açıklamalısınız. Avusturya Konsolosluğuna hitaben, eksik olan evraklarınızı neden tamamlayamadığınıza dair bir dilekçe yazarak bu durumu belirtmelisiniz.

  26. Avusturya’dan alacağımız vize ile Macaristan’dan Schengen bölgesine giriş yapabilir miyiz? Vizesini almış olduğunuz ülkeden farklı bir ülkeden ilk girişinizi yapıyorsanız, pasaport kontrolünde sınır polisinin soru sorma hakkı bulunmaktadır. Macaristan sınır polis kontrolünde seyahat planınızla ile ilgili olarak yanınızda Avusturya’ya gideceğinizi ve daha çok kalış süresini gösteren otel ve uçak rezervasyonlarınızı sunabilmelisiniz. Belgelerinizin inandırıcı bulunmadığı durumunda sınır polisinin vizenizi iptal etme veya geçişinize izin vermeme yetkisi bulunmaktadır.

  27. Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi? Bir yetkilendirme yazısı düzenleyerek pasaportunuzu almak için temsilci yetkilendirebilirsiniz. Temsilci, başvuru merkezinde kimliğini ibraz ederek pasaportunuzu teslim alabilir.

  28. Geçerli Schengen vizesi bulunan pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi? Geçerli Schengen vizenizin olduğu pasaportunuzu kayıp etmeniz durumunda geçerli Schengen vizenizi yenileme imkânı bulunmamaktadır. Yeni pasaport çıkartarak yeni bir vize başvuru yapmanız gerekmektedir.

  29. Vize reddi durumunda, vize randevusunda verdiğim parmak izinin geçerliliği devam eder mi? Vize başvuru aşamasında vermiş olduğunuz parmak iziniz, vizeniz ret (olumsuz) sonuçlanması halinde bir sonraki başvurunuzda tekrar gidiş amacınıza ve çalışma şeklinize uygun olarak evraklarınızı, otel ve uçak rezervasyonlarınızı hazırlayıp, başvuru formunuzu da istenen şartlara uygun olarak doldurduktan sonra yeniden parmak izi vermeniz gerekecektir.

  Avusturya turistik vize hakkında tüm sorularınız için bizlere ulaşabilirsiniz. Hermes vizeden danışmanlık alarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!