close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Avusturya Seyahat Sağlık Sigortası

  Avusturya Seyahat Sağlık Sigortası

  Avusturya seyahat sağlık sigortası Avusturya’ya seyahat planlayan Türkiye vatandaşlarının başvuruda sunması gereken evraklar arasında yer almaktadır. Vize başvurularında poliçe gerekliliği bulunan konsolosluklardan biri de Avusturya Konsolosluğu’dur. Poliçe, vize başvurusu esnasında ibraz edilmesi gereken en önemli evraklar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla eksik ya da yanlış düzenlenmesi başvuruyu geçersiz yapacaktır. Schengen’e üye ülkelere seyahat edecek olan Türkiye vatandaşlarının vize başvurularında, hangi ülke olduğu fark etmeksizin sigorta zorunluluğu bulunmaktadır. Seyahat sağlık sigortası genel itibariyle, seyahat anında yaşanan hastalık, yaralanma ya da kaza gibi durumlarda yolcuyu güvence altına almaktadır.

  Vize başvuruları için gerekli olan seyahat sağlık sigortalarında, konsoloslukların ölçütlerinin dikkate alınması gerekmektedir. Konsolosluklar tarafından belirlenmiş olan hususlar ise genellikle sigorta teminatı ve bir diğeri ise geçerlilik tarihleridir. Başka bir önemli husus ise sigorta evrakının istenen şekillerde düzenlenmesidir. Elle hazırlanan evrak birçok konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Poliçelerde ıslak imza ya da kaşe gibi gereklilikler konsolosluğun güncel prosedürlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple bir uzman ile görüşülmesinde fayda vardır.

  Avusturya Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

  Türkiye vatandaşlarına düzenlenen Avusturya seyahat sağlık sigortası dışında, ülkemize gelen Avusturya vatandaşlarına düzenlenen seyahat sağlık sigortası da bulunmaktadır. Avusturya vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası düzenlenirken genelde ana teminatlar, seyahat anında yaşanabilecek herhangi bir kaza ya da hastalık gibi durumlarda tedavi masraflarının karşılanmasına yöneliktir. Fakat bazı ek teminatlar ile seyahati güvence altına almak da mümkündür. Bagaj kaybolması, pasaport kaybolması ya da seyahatin iptali gibi durumlarda kişi sigorta ile bazı giderleri karşılayabilmektedir.

  Avusturya vatandaşlarının Türkiye de dahil çok sayıda ülkeye vizesiz giriş yapma hakkı vardır. Bu sebeple Avusturya vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası gerekliliği bulunmasa ve vize muafiyeti olsa dahi, herhangi bir olumsuzluk ihtimaline karşı kişinin sigorta yaptırması yararına olacaktır. Bazı ülkelerde sağlık standartları oldukça düşüktür. Bu gibi ülkelerde sağlık merkezine ihtiyaç halinde, kişi sağlık sigortası ile iyi şekilde tedavi görmektedir. Bazı ülkelerde ise tıbbi tedavi ya da ilaçlar gibi diğer sağlık harcamaları oldukça maliyetli olabilmektedir. Bu gibi durumlar, seyahat sağlık sigortası olan kişiyi etkilememektedir. Sigorta, tedaviye ilişkin gerekli tüm giderleri karşılamaktadır.

  Turistler için düşünülmüş bir başka sigorta da günümüz şartlarından kaynaklı uygulanmaya başlanmıştır. Turist koruma ve destek sigortası olarak bilinen sigorta düzenlemeleri, covid-19 teminatlı sigorta çeşitleri arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Bu sebeple, herkesin yakalanması muhtemel bu virüse karşı sigorta şirketleri de kayıtsız kalmamıştır. Turistleri coronavirüs konusunda güvence altına alan sigorta düzenlemeleri aynı zamanda ülke turizmine de katkı sağlamaktadır.

  Avusturya Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

  Avusturya seyahat sağlık sigortası yapılırken belirli ölçütler göz önünde bulundurulmaktadır. Bunlardan biri gidilecek ülke, ülkeler, bölge ya da bölgelerdir. Ülkelerin kendi içinde çeşitlilik gösteren poliçe gereklilikleri bulunmaktadır. Bu sebeple sigorta yapılırken önce seyahat edilecek yerler dikkate alınmaktadır. Schengen vizesi sağlık sigortası Avusturya gibi Schengen’e üye ülkeler arası seyahatlerde geçerlidir. Avusturya seyahat sigortası 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasıdır.

  Sigorta geçerliliği boyunca kişi diğer Schengen ülkesi seyahatlerinde sigorta haklarından yararlanabilmektedir. Sigorta, seyahat edilen ülkeye giriş yapılması ile başlamaktadır. Teminatların bitmesi ise Türkiye’ye geri dönene kadardır. Kendi ülkesine giriş yapması ile sigorta teminatları sonlanmış olur. Bir diğer husus ise sigorta süresinin belirlenmesidir. Sigorta sürelerinin nasıl belirlenmesi gerektiğine dair gerekli tüm bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir  Avusturya Vize Reddi

  Vize başvurularında gerekliliklere uygun olarak düzenlenmiş bir poliçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Satın alınan sigorta evraklarının vize başvurusunda muhakkak ibraz edilmesi oldukça önemlidir. Poliçe, en az diğer başvuru evrakları kadar önem taşımaktadır. Bu sebeple eksik evrak ile başvuru yapılmaması gerekmektedir. Poliçenin olmaması halinde Schengen vize başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Kişinin zaman kaybı yaşamaması ve işlemleri tekrar yapmaması adına sigortanın bilinçli olarak düzenlenmesi son derece önemlidir.

  Avusturya Seyahat Sağlık Sigortası Süresi Nasıl Belirlenmelidir?

  Avusturya seyahat sağlık sigortası yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri, sigorta geçerlilik tarihleridir. Sigorta priminin en az seyahat tarihini kapsaması gerekmektedir. Buna göre sigorta düzenlenirken, vize başvurusunda konsolosluğa beyan edilen seyahat planından en az bir gün önce başlaması ve seyahat bitiş tarihinden en az bir gün sonra bitirilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde Avusturya vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası düzenlenirken de yabancının seyahat süresini göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

  Seyahat sağlık sigortası en az 1 gün ve en fazla 1 yıl olarak düzenlenebilir. Seyahat süresine bağlı düzenlenmesi son derece önemlidir. Sık sık seyahat eden, yakın tarihli başka bir yurt dışı ya da yurt iç gezisi bulunan kişilere birden çok poliçe düzenlenmesi yerine uzun ve tüm seyahatleri kapsayan bir poliçe düzenlenmesi daha uygun olacaktır. Böylelikle her seferinde ek işlem yapılması, evrak fazlalığı yaşanması ve hatta aşırı maliyetli olması gibi olumsuz durumlar önlenmiş olacaktır.

  Seyahat süresi kadar önemli olan bir diğer durum ise sigortanın ülke ya da gidilecek ülkelere göre düzenlenmiş olmasıdır. Ülkelerin teminat gereklilikleri değişiklik göstermektedir. Bazıları 50.000 USD teminatlı sigorta olması gerektiğini belirtirken, Avusturya gibi Schengen ülkeleri için gereklilik 30.000 Euro teminatlı olmasıdır. Sigortayı bir vize gereklililiği gibi düşünmenin yanı sıra, sağlığı ve seyahati güvence altına alan bir uygulama olarak görmek gerekmektedir. Basit bir ağrı yaşanması bile seyahati sanılandan daha fazla etkileyebilmektedir. Bu gibi durumlarda ilaç, gerekli olduğunda sağlık merkezine nakil ya da tedavi masraflarını karşılaması kişinin bütçesi ve sağlığı açısından son derece önem taşımaktadır.

  Avusturya Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

  Avusturya seyahat sağlık sigortası düzenleyen belirli şirketler bulunmaktadır. Fakat bu noktada vize ve konsolosluk gerekliliklerine hakim biri ile görüşülmesi son derece önemlidir. Ülkelerin dış temsilcilikleri tarafından belirlenen vize prosedürlerinde zaman zaman güncellemeler yapılmaktadır. Bu sebeple hem sigorta ve hem de sigorta evrakları düzenlenirken güncel gereklilikleri sağlaması oldukça önemlidir. Vize başvurularında, istenmeyen şekilde evrak ile başvuranların başvurusu geçersiz sayılmaktadır. Kişinin bu gibi sebepler ile zaman kaybetmemesi için poliçenin istenen şekillerde hazırlanması oldukça önemlidir.

  Bazen ıslak imza olmaması, poliçenin elle düzenlenmiş olması gibi sebepler ile başvuru geçersiz sayılmaktadır. Bu sebeple en azından sigorta evraklarından problem yaşamamak için konsolosluklarca istenen ölçütlerde poliçe düzenlenmesi gerekmektedir. Vize Merkezi aracılığıyla yapılan Avusturya seyahat sigortası ve düzenlenen poliçeler vize başvuruları gerekliliklerini sağlayacak şekilde hazırlanmaktadır. Türk vatandaşlarının yanı sıra, Avusturya vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası da yapılabilmektedir. Sigortayı bir vize gerekliliği olmanın dışında sağlığı güvence altına alan önemli bir uygulama gibi görmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra yalnızca sağlığı değil seyahatin iptali gibi durumlarda da gereken birçok şeyi temin etmektedir.

  Avusturya Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

  Avusturya seyahat sigortası Avusturya’ya seyahat edecek olan Türkiye vatandaşları için gerekliliktir. Schengen ülkelerine seyahat edecek umumi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize uygulamasına tabiidir. Schengen ülkeleri arasında yer alan Avusturya’ya seyahat edecek umumi pasaport sahibi kişilerin vize başvurusunda ibraz etmesi gereken evraklardan biri de poliçedir. Poliçelerin, gidilecek ülkeye göre düzenlenmesi gerekmektedir. Fakat Schengen vizesi seyahat sağlık sigortası yalnızca Avusturya’da değil, tüm Schengen’e üye ülkelerde geçerlidir. Yalnızca poliçe priminin geçerli olması gerekmektedir. Schengen ülkeleri; İsveç, Lihtenştayn, İsviçre, Slovenya, İspanya, Portekiz, Slovakya, Polonya, Hollanda, Malta, Norveç, Letonya, Lüksemburg, Litvanya, İzlanda, Macaristan, Yunanistan, Almanya, İtalya, Fransa, Finlandiya, Estonya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Belçika ve Avusturya şeklindedir.

  İlginizi Çekebilir  Avusturya Aile Birleşimi

  Schengen sigortaları için gerekliliklerden ilki 30.000 Euro teminatlı olmasıdır. Vize gerekliliği olmasının yanında yolcuya pek çok getirisi bulunmaktadır. Kaza, hastalık ya da yaralanma gibi durumların yaşanma olasılığı her zaman olduğu gibi seyahat anında da bulunmaktadır. Bazen çok basit bir hastalanma durumu bile seyahati oldukça olumsuz yönde etkileyebilir. Avusturya seyahat sigortası seyahat edilen ülkenin seyahat harcamaları maliyetli olsa dahi tedavi, ilaç ya da nakil gibi durumlarda oluşacak giderleri kapsamaktadır. Bazen kişinin talep edebileceği ek teminatlar ile bagaj kaybolması, seyahatin yarıda kesilmesi, seyahatin iptali ya da pasaportun kaybolması gibi durumlarda da oluşabilecek masraflar sigorta tarafından karşılamaktadır.

  Seyahat sağlık sigortası ana teminatlar genellikle aşağıdaki gibidir.

  • Seyahat esnasında kişinin sakatlanması halinde oluşan gereklilikler ve buna bağlı giderlerin karşılanması,
  • Seyahat esnasında yolcunun hastalanması durumunda oluşan gereklilikler ile buna ilişkin masrafların karşılanması,
  • Seyahat esnasında sigortalı kişinin yaralanması durumunda oluşan gereklilikler ve buna bağlı giderlerin karşılanması,
  • Seyahat esnasında kişinin vefat etmesi halinde gereklilikler ve masrafların karşılanmasına yöneliktir.

  Tüm bunlara göre Avusturya seyahat sağlık sigortası ana teminatları genelde aşağıdaki gibidir.

  • Seyahat anında yaşanan yaralanma ya da hastalık durumunda sağlık merkezine gerçekleştirilen nakil işlemleri karşılanmaktadır.
  • Gereken acil ilaç masrafları karşılanmaktadır.
  • Hastalık ya da yaralanma gerekçesiyle konaklamanın uzaması halinde oluşan masraflar karşılanmaktadır.
  • Seyahat anında kişinin hastalanması sebebiyle konaklama uzamışsa, refakatçisinin Türkiye’den getirilmesi için gereklilikler karşılanmaktadır.
  • Yolcunun Türkiye’ye geri dönüş masrafları karşılanmaktadır.
  • Seyahat anında sigortalı yolcunun yakın aile bireylerinden herhangi birinin vefat etmesi halinde ülkeye geri dönüşünde gerekli masraflar karşılanmaktadır.
  • Seyahat eden kişinin, seyahat esnasında vefat etmesi halinde cenaze nakil ve defin işlemleri, cenazeye eşlik edecek kişinin yol giderleri karşılanmaktadır.

  Avusturya Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılır?

  Avusturya seyahat sağlık sigortası seyahat öncesinde yapılmalıdır. Avusturya’ya seyahat edecek olan umumi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen vize başvurularında kendisi adına düzenlenmiş geçerli bir sigortaya sahip olmaları gerekmektedir. Seyahat sigortasının, varsa kişiyle beraber seyahat edecek tüm aile bireyleri için düzenlenmesi gerekmektedir. Avusturya seyahat sigortası 0-75 yaş aralığındaki tüm bireylere yapılabilmektedir. Vize başvurusuna gitmeden önce poliçenin kontrol edilmesi yarar sağlayacaktır. Konsolosluklarca istenen ölçütlerde hazırlanmayan poliçeler ile yapılan başvurular geçersiz sayılmaktadır.

  Vize başvurularında en önemli evraklar arasında yer alan poliçenin, güncel gerekliliklere uygun olarak düzenlenmesi açısından sigortanın bir uzman ile düzenlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sigortanın gidilecek ülkeye ya da bölgeye uygun düzenlenmemesi, teminat miktarlarının gerekli ölçütü karşılamaması, poliçe priminin seyahat sürecini kapsamaması gibi durumlarda başvuru alınmamaktadır. Alınan başvurular ise olumsuz sonuçlanmaktadır. Bu sebeple kişinin zaman ve nakit kaybı yaşamaması için sigorta gerekliliklerinden karşılandığından emin olması son derece önemlidir.

  İlginizi Çekebilir  Avusturya Ticari Vize Hakkında

  Avusturya seyahat sağlık sigortası 30.000 Euro teminatlı Schengen vizesi sağlık sigortası kapsamında düzenlenmektedir. Düzenlenmiş olan sigorta geçerliliği boyunca kişinin başka bir Schengen ülkesine seyahat etmesi halinde sigorta geçerliliğini korumaktadır. Seyahat planını aktaran kişi için kısa sürede sigorta yapılıp, gerekli poliçeler düzenlenebilmektedir. Poliçenin, vize başvurusu için belirlenen randevu gününde diğer evraklar arasında hazır olarak bulunması gerekmektedir.

  Avusturya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

  Avusturya vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası ve Avusturya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası yapılırken fiyatı belirleyen ölçüt seyahat süresidir. Sigortanın en az seyahat süresini kapsaması gerekmektedir. Bununla birlikte yakın tarihli başka bir seyahat daha planlanıyorsa, tüm seyahatleri kapsayan tek bir sigorta yapılması daha avantajlı ve daha az maliyetli olacaktır. Sigorta ücretleri, sigortada ek teminat talep edilmesi gibi durumlara göre de değişiklik gösterecektir. Olumsuz bir duruma karşı masrafların karşılanacağına dair teminatları göz önünde bulundurulduğunda, sigorta hizmeti satın almak için ödenen tutar oldukça cüzi bir miktardadır.

  Sigorta ile sigortalının, seyahat anında yaşadığı hastalıklar, kazalar, sakatlanma, yaralanma gibi durumlarda gerekli tüm giderler karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra pasaportun kaybedilmesi, bagajın kaybedilmesi ya da seyahatin iptal edilmesi gibi durumlarda da pek çok masrafın karşılanmasına yönelik ek teminatlar bulunmaktadır.

  Avusturya Covid 19 Seyahat Sigortası

  Avusturya Covid 19 seyahat sigortası Avusturya seyahatinden önce yapılan sigorta türleri arasında yer almaktadır. Diğer sigortalar ile arasındaki belirgin fark, bu sigortada koronavirüs teminatı bulunmasıdır. Pandemi süreci pek çok alan gibi sigortacılık alanını da etkilemiş ve bununla birlikte kapsamlı düzenlemeler yapılmıştır. Kovid-19 teminatlı Avusturya yurtdışı seyahat sağlık sigortası bu düzenlemelerin bir ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süreçte endişe duymadan güvenle seyahat etmenin yolu, kayda değer önlemler almaktır. Alınabilecek en büyük önlem ise, seyahatten önce koronavirüs teminatı olan bir sigorta ile seyahat edilmesidir. Bu teminat, kişiyi olası koronavirüs risklerine karşı korumaktadır.

  Seyahat anında basit bir rahatsızlık bile hem fiziksel hem de mental açıdan kişiyi oldukça etkilemektedir. Söz konusu hastalık koronavirüs gibi dünyayı etkisi altına almış bir hastalık olduğunda ise vatandaşların daha endişeli yaklaşmasına sebep olmaktadır. COVID 19 teminatlı Koronavirüse özel Avusturya seyahat sigortası koronavirüs riski karşısında kişiyi temin eden çok sayıda madde içermektedir. Seyahat eden herkes adına sigorta düzenlenmesi gerekmektedir. En az seyahat süresi boyunca geçerli bir sigorta ile seyahat edilmesi halinde, kişi gereken tıbbi desteği sigorta kapsamında en iyi seviyede almaktadır.

  Avusturya Covid 19 seyahat sigortası pandemi sürecinde kişinin sağlığını güvence altına alan önemli bir uygulamadır. Poliçe geçerliliği boyunca yapılacak olan tüm seyahatlerde sigorta geçerli olacaktır. Bu sebeple birden çok seyahat düşünülüyorsa en az tüm seyahatleri kapsayan bir sigorta yaptırmak çok daha avantajlı olacaktır. En sık sorulan sorulardan biri Koronavirüse özel yurtdışı Avusturya seyahat sigortası teminatlarının ne işe yaradığıdır. Teminatlar, aşağıda belirtilen durumlarda kişinin ihtiyaçlarına destek olmaktadır.

  • Hastalık teşhisinin konması adına yapılan muayene ve testler,
  • Hastalık teşhisi konan kişinin hastanede yatarak ya da ayakta tedavisi,
  • Tıbbi danışmanlık hizmeti,
  • Hastalık teşhisi konan ve karantinaya alınan kişinin otel ya da benzeri konaklama giderleri ile bu süreçte oluşabilecek diğer temel ihtiyaçları,
  • Acil ilaç giderleri,
  • Acil durumda sağlık merkezine nakli,
  • Tedavisini tamamlayan kişinin ülkesine nakli,
  • Cenaze nakli gibi işlemler poliçede temin edilmiştir.