close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Avusturya Schengen Vizesi

  Avusturya Schengen Vizesi

  Avusturya Schengen vizesi ile ilgili tüm güncel bilgilere yazımızda yer verilmiştir. Avrupa Birliğinde 1995 yılında imzalanan Schengen Sözleşmesi kapsamında bu Sözleşmeye taraf olan ülkeler arasındaki sınır kontrolleri kaldırılarak, sözleşmeye taraf olan ülke vatandaşlarına Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı tanımıştır. Schengen bölgesi kapsamında sözleşmeye taraf olan ülkelerin dış sınırlarında yapılan kontrolerde ortak kurallar ve uygulamalar çerçevesinde vize kontrolleri yapılıp, Schengen sözleşmesi tarafları arasında emniyet güçleri ve yargı alanlarında işbirliği yapılmaktadır. Schengen bölgesinin dışında kalan üçüncü ülkelerin vatandaşları bu ülkelere girebilmek için Schengen vizesi almalıdırlar.

  Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan Schengen Sözleşmesini imzalayan Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Avrupa Birliği üyesi olmayan Lihtenştayn, Norveç, İzlanda ve İsviçre de Schengen bölgesine dahil olup Schengen Sözleşmesinin tarafı konumundadırlar.

  Schengen vizesine tabi olan ülkelerin vatandaşları 180 gün içinde 90’ü aşmayacak şekilde Schengen ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkına sahip olmakla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliğine göre, Schengen vizesinin ilk kullanımında vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu vardır. Vizenin süresine göre bu ülkeden sonra diğer bir Schengen üye ülkesine seyahat edilebilmektedir.

  Avusturya Schengen vizesi schengene üye ülkeleri ortaklaşa bilgi sistemi (Schengen ınformation system SIS) adı verilen bir veri tabanını kullanmaktadırlar. Bu veri tabanında Schengen vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat eden kişilerin bilgileri kaydedilmekte olup üye ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır.

  Schengen vizesinin almanın prosedürleri ülkeden ülkeye, Schengen vizesinin genel kurallarını etkilemeyecek şekilde farklılıklar gösterebilir. Herhangi bir Schengen ülkesinin büyükelçiliği veya Konsolosluğu tarafından verilen vize türüne göre seyahatin ve diğer koşulların mahiyetine göre belirli bir vize türünün içerdiği farklı kısıtlamalar olabilir. Bununla birlikte en genel tipteki Schengen vizesi, vize sahiplerine 180 gün (6 ay) içinde vizenin başlangıç tarihinden itibaren en fazla 90 günlük seyahat etme hakkı tanıyan kısa süreli bir vize türüdür.

  Schengen vizesine başvuruda bulunma kriterleri vize türleri

  Schengen vizesi için gereken evrakları tamamlayanlar ve Schengen ülkesindeki veya bölgesindeki seyahatleri boyunca seyahat masraflarının kendisini karşılayacağına dair finansal taahhütleri verenler Schengen vizesi başvurusunda bulunabilirler.

  Seyahatin amacına ve niteliğine bağlı olarak Schengen ülkelerinin Türkiye’deki Konsolosluk ve Büyükelçiliklerine 3 genel başlık altında toplanan vize türlerinde başvuru yapılabilmektedir.

  Tek tip Schengen vizesi: Turistik gezi, ticari görüşme/toplantı, aile, arkadaş, akraba ziyareti gibi alt başlıklarda toplanan tek tip Schengen vizesi, alındığı ülkede belirli bir zaman aralığında giriş tarihinden itibaren 180 gün içinde 90 güne kadar konaklamaya izin verir. Vizeyi alan kişi 90 gün içinde belirli bir zaman aralığında Schengen ülkelerine seyahat edebilir ancak bu noktada belirtilmesi önem arz eden husus vize sahibi kişinin 90 gün boyunca vizesini aldığı ülkede kesintisiz kalacağı ya da diğer ülkelere bu süre boyunca seyahat edeceği anlamı çıkarılmamalıdır.

  Sınırlı bölgesel geçerliliği olan vize; Sadece vizeyi veren Schengen ülkesine seyahat edilmesine izin vermektedir veya bazı durumlarda vize başvurusunda bulunurken seyahat edilecek olan Schengen ülkeleri özellikle belirtilmelidir.

  Ulusal vize; Schengen ülkelerine çalışma, eğitim ve öğrenim veya sürekli oturum izni almak amacıyla gidenlere verilen Schengen vize türü olup D tipi vize olarak da bilinir.

  Schengen vizesi tek girişli veya çok girişli olarak verilebilir. Tek girişli Schengen vizesi alan kişi bir Shengen bölgesine sadece belirli bir süre içinde girebilir. Çok girişli vize Schengen bölgesine istenildiği zaman giriş ve çıkış yapmaya imkan sağlar. Belirli bir zamanda, belirli bir amaçla Schengen ülkesinde daha uzun süre bulunmak zorunda olanlara (öğrenimi, çalışma vb.) oturma izni başlığı altında uzun süreli vize verilebilmektedir. Diğer taraftan çok girişli ulusal Schengen vizesi ile diğer ek vize koşullarının gerektirdiği kurallara bağlı olunmaksızın Schengen bölgesinde seyahat edilebilir.

  Avusturya Schengen vizesi başvurusu

  Bir veya birden fazla Schengen ülkesine seyahat edecek olan kişiler vatandaşı oldukları ülkedeki Schengen ülkesinin Konsolosluğuna veya büyükelçiliğine başvuruda bulunmalıdırlar. Eğer birden fazla Schengen ülkesine seyahat edilecekse, ilk giriş yapılacak olan ülkenin Konsolosluğuna Schengen vize başvurusunda bulunmak doğru olacaktır.

  Şayet ilk giriş yapılacak ülke yerine seyahate başka bir Schengen ülkesinden giriş yaparak başlamak bir sonraki başvurularınızda Schengen vizesi almanızın önünde bir teşkil edebilir. Bazız ülke başvurularında eski pasaportların fotokopileri de talep edilebilmekte ve daha önceden yapılan giriş çıkışlar görülebilmektedir.

  Avusturya Schengen vizesi ile ülkeye ziyaret etmek amacıyla vize başvurusunda bulunanlar başvurularını yetkilendirişmiş başvuru merkezleri, seyahat acenteleri veya Hermes vizeden danışmanlık alarak işlemlerini gerçekleştirebilirler. Vize başvurusunda bulunulan kişilerin pasaportunun 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir.

  Ayrıca pasaportların içindeki bilgilerin okunaklı, yırtık sayfasının olmaması ve yeni vize etiketlerinin yapıştırılabilmesi için en az 2 adet boş sayfası da olmalıdır. Pasaportun süresinin, Schengen vizesi için verilen sürenin bitiminden itibaren 6 ay geçerli olması gerekmektedir. Avusturya Schengen vizesi başvurularının genellikle seyahat tarihinden en az 1 ay önce yapılması tavsiye edilir. Bu süre ilgili kurumlarda ve kurumlarla yürütülen bürokratik işlemler, randevu ve biyometri işlemi gibi başvuru sürecini önemli unsurları olan başvuru prosedürünün gerçekleşebilmesi için yeterli bir süredir.

  Schengen vize başvurularında ortak nitelikte olan evraklar aşağıda sunulmuştur.

  Seyahat amacına göre evrak listelerinde farklılıklar söz konusu olmaktadır. Ayrıca kişinin statüsüne göre istenilen belgeler değişebilmektedir.

  1. Avusturya Schengen vizesi başvuru formunun tamamen doldurulmuş ve ilgili bölümlerinin imzalanmış olması gerekmektedir.
  2. 2 adet güncel (son 6 ay içinde çektirilmiş) biyometrik fotoğrafın pasaport formatında olması, yüzün görünmesini engelleyecek unsurların olmaması ve beyaz fon üstünde çektirilmiş olması gerekir.
  3. Pasaport ve önceki vizelerinizi içeren pasaportların fotokopileri. Seyahatinizden önce en az 3 ay geçerli, seyahat sonrası en az 6 ay geçerli pasaport. Pasaportun en az 2 sayfasının boş olması şarttır.
  4. Schengen bölgesine giriş çıkış tarihlerini gösteren uçak rezervasyonu ve konaklama rezervasyonu
  5. Acil tıbbi durumlar için seyahat sağlık sigortası30,000 Euro teminatlı olmalıdır. Bu toplam, Schengen ülkesinde bulunduğunuz süreye bağlı olarak belirlenen bir miktardır. Bu seyahat sağlık sigortası bütün Schengen ülkelerinde geçerlidir. Seyahat sağlık sigortası vize onayı alınmadan önce yaptırılmış olmalıdır. Eğer konsolosluk Schengen vizesine ret verirse bu sigortayı iptal etme hakkınız vardır.
  6. Schengen bölgesinde planlanan kalışın tüm süresince nerede konaklanacağına dair bilgilerin başvuru sırasında paylaşılması zorunludur.
  7. Avusturya Schengen vizesi başvurusunda planlanan seyahat süresince masrafları karşılamaya yetecek kadar finansal gücünüzün olması ve finansal varlığınızı banka hesap dökümleri, maaş bordrosu, sgk hizmet dökümü, mal varlığınız gibi unsurlarla ispat etmeniz ve desteklemeniz beklenmektedir ve bu evrakların sunulması zorunludur. Finansal evraklar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir.

  18 yaşından küçük çocuklar için aşağıdaki ek belgelerin sunulması gerekmektedir.

  Her iki ebeveyn tarafından imzalanan Schengen vize başvuru formu

  Çocuğun bakımı tek bir ebeveyn tarafından üstleniliyorsa, aile mahkemesi kararı başvuru evraklarına eklenmelidir.

  Ebeveynelerin kimlik ve pasaportlarının onaylı fotokopileri

  Çocuk eğer yalnız seyahat edecekse her iki ebeveyn tarafından veya yasal vasi tarafından noter tastikli muvafakaname.

  Yukarıda bahsi geçen standart evrakların yanında Avusturya Schengen vizesi türüne bağlı olarak çeşitli ek evrakların başvuru sırasında sunulması zorunludur.

  Aşağıda seyahat amacı ve vize türüne uygun ek evrak listesini görebilirsiniz:

  Schengen transit vize

  • Son giriş yapılacak ülke için geçerli vize
  • En son giriş yapılacak Schengen ülkesi için uçak bileti

  Schengen turistik vize

  • Avusturya Schengen vizesi başvurularında son 3 aya ait banka hesap dökümleri. Bu belge bankadan imzalı ve kaşeli olarak sunulmalıdır.
  • Schengen vize başvurusunda buluna kişi seyahat masraflarını kendisi karşılayacak kadar finansal yeterliliğe sahip değilse sponsorun bilgileri ve sponsorluk yazısı
  • Schengen vize başvurusunda buluna kişinin seyahatin amacını, Schengen ülkesinde kalış ve ayrılış sürelerini, seyahat masraflarını kimin üstlendiğini (kendisi veya sponsoru) belirten vize başvuru dilekçesi.

  Avusturya Schengen vizesi başvuru sahipleri ayrıca aşağıdaki evrakları sunmalıdır.

  1. Son 3 yıla ait vergi beyannameleri
  2. Vize talep dilekçesi (içerik hakkında bilgi verilecektir.)Çalıştığı veya sahibi olduğu şirketin veya kurumun yasal varlığını gösteren belgeler
  3. İşverenden şirketin antetli kağıdına imzalı mühürlü onay yazısı
  4. Çalıştığı veya sahibi olduğu şirketin ticari sicil belgesi, imza sirküsü, faaliyet belgesi, vergi levhası, son 3 aya ait banka hesap dökümleri
  5. Uçak rezervasyonu
  6. Kalınacak yere dair bilgiler (davet mektubu, otel rezervasyonu vb.)
  7. Vize türüne göre değişen diğer belgeler

  Avusturya Schengen vizesi aile ve arkadaş ziyareti

  • Başvuru sahibi tüm seyahat masraflarını karşılayabileceğini bildirirse, bunu finansal belgelerle desteklemesi talep edilir, aksi takdirde seyahat masrafların üstlenecek sponsorun evraklarının da mesleki statüsü ve finansal durumuna göre Schengen vize başvurusu esnasında sunulması gerekmektedir. Sponsorun kendi kimlik bilgileri, adres bilgisi, pasaportu ve ziyaret edilen kişi Schengen ülkesi vatandaşı değilse oturum izni belgesi başvuru sırasında kullanılması zorunludur.
  • Schengen ülkesinde ikamet eden akraba veya arkadaş tarafından gönderilen ıd numaralı davet mektubu

  İş seyahati amaçlı schengen ticari vizesi

  • Davetiye. İş toplantıları yapılacak şirket tarafından düzenlenmiş imzalı kaşeli davet mektubu.
  • Şirket sahibinin veya çalışanon seyahatin amacını açıklayan, Schengen bölgesinde kalış süresini belirten izin yazısı.
  • Masrafları karşılayan şirket olması halinde; şirkete ait banka hesapları
  • Eğer davet eden şirket ve davet edilen şirket arasında önceden bir ticari ilişki varsa buna dair belgelerin sunulması gerekmektedir.

  Schengen Öğrenci vizesi evrakları

  • Eğitim öğrenim amacıyla ilgili Schengen vize evrakları ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir ve bu evrakların ve başvurunu niteliği oldukça kapsamlı olmakla birklikte öğrenim için gidilecek olan Schengen ülkesindeki eğitim kurumuna kayıt serifikası alınması, davet mektubu alınması büyük önem arzeder. Öğrenci vizleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.
  • Schengen ülkesindeki okula kabul mektubu
  • Başlangıç düzeyindekiler için 2 adet Schengen vize başvuru formu.
  • Öğrenim süresince seyahat ve konaklama masraflarını üstlene sposora ait evraklar

  Avusturya Schengen vizesi Randevusu

  Schengen vize randevusunda Konsolosluk gerekli gördüğü taktirde sizi görüşmeye çağırabilir. Bununla birlikte başvuru işlem sırasında sadece parmak iziniz alınır. Başvurular genellikle mülakat içermez. Şayet Konsolosluk tarafından mülakata çağrılırsanız, size kişisel bilgileriniz yanı sıra seyahatinizi amacı ve ayrıntıları hakkında sorular sorulur. Bu sorulara verdiğiniz cevapların başvuru formu ve diğer başvuru evraklarında verdiğiniz bilgilerle tutarlı olması önemlidir.

  Schengen vize süresi

  Schengen vizesi genel itibariyle, başvuru doğru şekilde gerçekleştiği, ek evrak talebi gibi zaman kaybettiren prosedürler ve Konsolosluğun yoğunluğu gibi faktörler söz konusu olmadığında 5 ila 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ancak söz konusu geciktirici durumlardan dolayı Schengen vizesinin çıkış süresi 21 ila 30 günü de bulabilmektedir.

  Avusturya Schengen vizesi reddi

  Schengen vize başvurusu, vize için gereken evraklardaki bilgilerin yanlış, eksik, hatalı, tutarsız olması durumunda ret ile sonuçlanabilir. Ancak bu yeni bir başvuru yapmanız için bir engel değildi. Belli bir zaman sonra yeniden başvuruda bulunabilirsiniz. Schengen vizesi reddildiği durumda vize için ödediğiniz ücreti geri almanız mümkün değildir.

  Schengen vizesi ile ilgili yasal dökümanlar

  1. Schengen Sınırlar Tüzüğü (Yönetmelik EC- No 562/2006)

  Schengen ülkeleri vatandaşlarının Schengen bölgesi içindeki serbest seyahat hakkı, iç sınır kontrollerinin kaldırılması, Schengen bölgesi dışında kalan üçüncü ülkelerden gelenlerin kısa süreli ziyaretleriyle ilgili kriterleri belirler

  1. Vize Tüzüğü( Yönetmelik (EC) No 810/2009)

  Üçüncü ülkelerin vatandaşları için oluşturulan vize prosedürlerini ve kriterleri belirler.

  1. Yerel Sınır Trafik Rejimi(Yönetmelik (EC) 1931/2006)

  Birbiriyle sınır komşusu olan Schengen ülkeleri arasındaki ikili anlaşmaları düzenler. Ticari engellerin kaldırılması, sosyal, kültürel ve bölgesel işbirliğinin geliştirilmesine yönelik koşulları ortaya koyar.

  Schengen Vizesi Parmak İzi Uygulaması

  Vize Bilgi Sistemi (VIS – Visa Information System) (Yönetmelik (EC) 767/2008)

  Vize bilgi sistemi parmak izi alma işlemiyle yakında ilgilidir. Parmak izi alma veya biyometrik veri toplama işlemi Schengen vizesi almada en önemli kurallardan birini teşkil eder. Kısa süreli Schengen vize başvurularında alınan parmak izi verisi Schengen ülkeleri arasında veri alışverişini kolaylaştıran bir unsurdur. Biyometri işlemi aynı zamanda güvenlik açısından da büyük önem taşımaktadır.

  Bazı Schengen ülkeleri her Schengen vize başvurusunda VIS (parmak izi-biyometri işlemi) bilgisini isterken bazı ülkeler için 5 yıllık geçerlilik arz eder. Ancak teknik aksaklık olduğu durumlarda Konsolosluk daha önceden 5 yıl süreyle geçerli olan parmak izi verisiyle ilgili bir sorun yaşadığından yeniden parmak izi vermek gerekebilmektedir.

  Vis’in ana rolü Schengen ülkeleri arasında vize bilgisini paylaşmak olmakla birlikte toplanan bu veriyi üçüncü ülkelerin büyükelçilik ve Konsolosluklarından gelen bilgilerle karşılaştırarak Schengen vize başvuru sahibi hakkında doğru bilgilere ulaşmaktır.

  Avusturya Schengen vizesi tüm türleri için Hermes vizeden danışmanlık alabilirsiniz. Uzmanlarımıza ulaşmanız yeterlidir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!