close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Avusturya Konsolosluklarının İşlemlerine İlişkin

  Avusturya Konsolosluklarının İşlemlerine İlişkin

  Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği; Avusturya Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Avusturya vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Avusturya Cumhuriyeti temsilcilikleridir.

  Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

  Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşları apostil ( belge tasdiki)evlilik, dirim belgesipasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye’de bulunan Avusturya KonsolosluğuAvusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilmektedir.

  Avusturya Konsolosluğu Pasaport İşlemleri

  Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşları Avusturya pasaportu ile ilgili işlemleri için Avusturya Konsolosluğu’na müracaat edebilirler. Avusturya Konsolosluğu’na pasaport işlemleri için müracaatta bulunacak kişiler aşağıda yer alan belgeleri ibraz etmekle yükümlüdür.

  Resmi kimlik: Avusturya hükümeti tarafından tanzim edilen nüfus cüzdan belgesi Avusturya Konsolosluğu‘na ibraz edilmelidir.

  Uluslararası doğum kayıt belgesi: Avusturya Konsolosluğu’na pasaport için başvuruda bulunan kişinin doğum bilgilerini içeren doğum belgesi sunulmalıdır.

  Vatandaşlık belgesi: Avusturya Konsolosluğu’na pasaport için müracaat eden kişinin Avusturya vatandaşı olduğunu gösterir belge.

  Fotoğraf: Başvuru sahibinin 4 adet biometrik vesikalık fotoğrafı Avusturya pasaportu başvurusunda Avusturya Konsolosluğu’na ibraz edilmelidir.

  Evlilik Cüzdanı: Avusturya Konsolosluğu’na pasaport başvurusunda bulunan kişi evli ise, evlilik cüzdanını ibraz etmelidir.

  Diploma: Avusturya pasaportu için Avusturya Konsolosluğu’na başvuruda bulunan kişinin Akademik veya Mühendislik unvanı var ise, bunu gösterir diploma ibraz etmelidir.

  Türkiye Oturma izni: Avusturya Konsolosluğu’na pasaport talebi ile başvuru yapan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti oturma izni ya da ikamet belgesi ibraz etmesi gerekmektedir.

  Nüfus kayıt örneği: Avusturya Konsolosluğu’na pasaport için müracaat eden kişi 5 yıldan daha uzun bir süredir Türkiye’de ikamet ediyorsa, pasaport başvurusunda Almancaya tercüme edilmiş vukuatlı nüfus kayıt örneği sunmalıdır.

  İlginizi Çekebilir  Avusturya Fahri Konsolosluğu Mersin

  Pasaport işlem harcı: Avusturya Konsolosluğu’na pasaport için başvuru yapan kişilerin 76,00 EURO işlem harcı ödemesi gerekmektedir.

  Önemli Not-1: Avusturya Konsolosluğu’na pasaport için müracaat eden kişiler konsolosluk tarafından talep edilen tüm belgelerin aslını ve fotokopisini başvuru esnasında yanında bulundurmalıdır. Avusturya Konsolosluğu pasaport işlemlerini başvuru tarihini takiben 6 hafta içerisinde tamamlamaktadır.

  Önemli Not-2: Avusturya Konsolosluğu pasaport başvurularında bazı tereddütlü durumlarda ek evrak talep edebilmektedir.

  Avusturya Konsolosluğu evlilik işlemleri

  Türkiye’de yaşayan Avusturya vatandaşlarının evlilik yapabilmesi için Avusturya Konsolosluğu’na evlilik işlemleri için başvuru yapması gerekmektedir.

  Avusturya vatandaşları Türkiye’de evlenebilmek için aşağıda yer alan belgelerle birlikte Avusturya Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır.

  • Ehefähigkeitszeugnis (Evlenme ehliyet belgesi): Avusturya’daki yetkili Evlendirme Memurluğundan alınacaktır.
  • Geburtsurkunde(Doğum Belgesi)
  • Staatsbürgerschaftsnachweis (Vatandaşlık belgesi)
  • Meldezettel (İkametgah Belgesi)
  • Boşanma kararı: Daha önce evlilik yapmış ve evliliğini sonlandırmış Avusturya vatandaşlarından talep edilir.
  • Pasaport

  Avusturya vatandaşı ile evlenmek isteyen Türkiye vatandaşlarının Evlilik ehliyet belgesi (Ehefähigkeitszeugnis) almak için aşağıda yer alan belgeleri temin ederek Avusturya’ya göndermesi gerekmektedir.

  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Nüfus kayıt örneği (bekarlık belgesi)
  • İkametgah senedi
  • Boşanma kararı: Daha önce evlilik yapmış ve evliliğini sonlandırmış Türkiye vatandaşlarından talep edilir.
  • Pasaport fotokopisi

  Avusturya vatandaşı ile evlenmek üzere Avusturya Konsolosluğu‘na başvuruda bulunacak Türkiye vatandaşlarının Türkçe olan evraklarını Avusturya’ya göndermeden önce noterde Almancaya tercüme ettirmesi ve valilikte onaylatması (Apostille) gerekmektedir.

  – Türkiye’de evlenmek isteyen Avusturya vatandaşları kendilerinden talep edilen belgelerle birlikte Avusturya Başkonsolosluğu‘na müracaat edecektir.

  – Kişiye Avusturya Başkonsolosluğu tarafından, 2 iş günü içerisinde Türkçe ve Almanca olarak hazırlanmış bir belge verilecektir. (Belge karşılığında Avusturya Başkonsolosluğu’na 42 Euro işlem harç bedeli ödenmekte ve ödemeler yalnızca Euro ile yapılabilmektedir.)

  – Avusturya vatandaşı kişi, Avusturya Başkonsolosluğu’ndan aldığı belgeyi kaymakamlıkta onaylattıktan sonra evlilik işlemlerini yapabilecektir.

  İlginizi Çekebilir  Avusturya Fahri Konsolosluğu Bursa

  Önemli Not: Evlilik işlemi gerçekleştikten sonra evlilik cüzdanının fotokopisi mutlaka Avusturya Başkonsolosluğu’na ibraz edilmelidir.

  Avusturya Konsolosluğu Vatandaşlık Belgesi işlemleri

  Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşları Avusturya vatandaşlık belgesi temin etmeleri gereken durumlarda Avusturya Konsolosluğu’na başvuruda bulunmak zorundadırlar. Avusturya Konsolosluğu’na vatandaşlık belgesi düzenlenmesi talebi ile başvuruda bulunacak olan kişiler aşağıda yer alan belgeleri temin etmekle yükümlüdür.

  – Türkiye Cumhuriyeti ikametgah belgesi veya oturma izni

  – Uluslararası doğum kayıt belgesi

  – Fotoğraflı nüfus cüzdanı

  – Evlilik cüzdanı ve eşin kimliği (Avusturya Konsolosluğu’ndan vatandaşlık belgesi talep eden kişinin evli olması durumunda)

  – Diploma (Akademik ya da Mühendislik unvanı olan kişilerden durumu ispat için istenir)

  – Anne ve babanın vatandaşlık belgesi

  – Kişiye Avusturya vatandaşlığı verildiğine dair belge

  Avusturya Konsolosluğu’na vatandaşlık belgesi için başvuruda bulunan kişi reşit değil (18 yaşından küçük) ise, aşağıda yer alan belgeleri ibraz etmelidir.

  – Uluslararası doğum kayıt belgesi

  – Türkiye nüfus cüzdanı (Çocuk çifte vatandaş ise)

  – Evlilik cüzdanı (anne- baba evli ise)

  – Avusturya vatandaşı olan ebeveynin vatandaşlık belgesi

  Avusturya vatandaşlık belgesi düzenlenmesi talebi ile Avusturya Konsolosluğu’na başvuruda bulunan kişiler, başvuru esnasında Avusturya Konsolosluğu’na bedeli ödemekle sorumludur. Vatandaşlık belgesi düzenleme işlemleri Avusturya Konsolosluğu tarafından başvuru tarihini takiben 6 hafta içerisinde tamamlanmaktadır.

  Avusturya Konsolosluğu tasdik işlemleri

  Türkiye’de yaşayan Avusturya vatandaşları noterlik (fotokopi tasdiki, imza tasdiki) gibi işlemleri için Avusturya KonsolosluğuAvusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Fahri Konsolosluğu temsilciliklerine destek almak amacı ile başvuruda bulunabilirler.

  Avusturya Konsolosluğu Dirim Belgesi işlemleri

  Avusturya’da emekli olup başka ülkelerde ikamet eden kişiler emeklilik maaşlarını almaya devam edebilmek için, Avusturya Emeklilik Kurumu (PVA)’na yaşadıklarını ispat etmekle yükümlüdür. Bu kişiler yaşadıklarını ispat etmek için yılda 1 kez kendilerine gönderilen yaşam teyit belgesini doldurup Avusturya Büyükelçiliği’ne onaylatmak zorundadır.

  İlginizi Çekebilir  Avusturya Fahri Konsolosluğu Antalya

  Dirim belgesi işlemleri yaptırması gereken kişiler şahsen doldurdukları belge ve fotoğraflı nüfus cüzdanı ile Avusturya Büyükelçiliği’ne başvuru yapmalıdır. Ancak bu kişiler Avusturya Konsolosluğu ya da Avusturya Fahri Konsolosluğu görev bölgesi içerisinde ikamet ediyorlarsa, belgeleri Avusturya Konsolosluğu’na ya da Avusturya Fahri Konsolosluğu’na teslim edebilirler.