close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Avusturya İstanbul Başkonsoloslugu

  Avusturya İstanbul Başkonsoloslugu

  Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ve diğer Avusturya Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Avusturya vizesi ve Avusturya Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.

  Avusturya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Avusturya Ankara Büyükelçiliğine aittir. Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

  Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul iletişim

  Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu köybaşı mah. no:46 34464 Yeniköy/ İstanbul

  Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesi

  Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Zonguldak illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Avusturya İstanbul Başkonsolosluğuna başvuruda bulunmalıdır.

  Kısa süreli Avusturya seyahatleri için yapılan vize başvuruları doğrudan Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektir. Kısa süreli Avusturya vizeleri olarak kabul edilen Avusturya turistik vizesi, Avusturya ticari vizesi, Avusturya aile ziyareti vizesi ve Avusturya transit vizesi başvuruları vize hizmet merkezlerine yapılmalıdır.

  Avusturya İstanbul Konsolosluğu vize başvurusu

  Avusturya Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen vize hizmet merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

  Ancak uzun süreli Avusturya vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Avusturya Konsolosluğu’na veya Avusturya Büyükelçiliğine şahsen başvuru yapılmalıdır. Avusturya Konsolosluğunun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Avusturya turistik vize, Avusturya ticari vize, Avusturya aile ziyareti vizesi ve Avusturya transit vize başvuruları yapılabilmektedir.

  Avusturya vize başvurusu, aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Avusturya Konsolosluğu’na aittir.

  Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu vize başvuru formu

  Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesinde bulunan kişiler Avusturya vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Avusturya İstanbul Başkonsolosluğuna vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

  Avusturya Turistik vize talep dilekçesi

  Avusturya’ya Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Avusturya İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben Avusturya turistik vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Avusturya Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

  – Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Avusturya Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.

  – Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Avusturya turistik vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Avusturya Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.

  – Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Avusturya turistik vize talep dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.

  – Avusturya Konsolosluğuna turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Avusturya Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

  İki Dilekçe gerektiren durumlar

  – Avusturya turistik vizesi başvurusunda bulunacak kişi çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Avusturya turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.

  – Avusturya turistik vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Avusturya Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Avusturya turistik vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Avusturya turistik vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

  Avusturya Ticari Vize talep dilekçesi

  Avusturya’ya Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Avusturya İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben Avusturya ticari vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Avusturya ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

  • Avusturya ticari vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.
  • Avusturya ticari vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Avusturya’daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Avusturya ticari vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.
  • Avusturya ticari vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi ( Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.
  • Avusturya’ya seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Avusturya ticari vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.
  • Avusturya Konsolosluğuna ticari vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
  • Avusturya ticari vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir.

  Avusturya İstanbul Konsolosluk işlemleri

  Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği, Avusturya Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Avusturya vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Avusturya Cumhuriyeti temsilcilikleridir.

  Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

  Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşları apostil ( belge tasdiki), evlilik, dirim belgesi, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye’de bulunan Avusturya Konsolosluğu, Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilmektedir.

  Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu çalışma saatleri

  Pazartesi-Cuma: 09.00 – 16.00

  Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Schengen vize bölümü:

  Pazartesi-Cuma: 09:00-12:00 arası (başvuru alma), Pazartesi-Cuma: 14:00-15:30 arası (eksik evrak/pasaport iade -Çarşamba günleri hariç)

  Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu, Avusturya vatandaşlarının Konsolosluk işlemleri:

  Pazartesi-Cuma 09:00-12:00

  Önemli: Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ile Avusturya vize hizmet merkezlerinin çalışma saatleri zaman zaman farklı gösterebilmektedir. Avusturya İstanbul Başkonsolosluğuna vize başvurusu yapacak kişilerin işlemlerini başlatmadan önce vize başvuru merkezlerinin çalışma saatleri hakkında bilgi alması tavsiye edilir.

  Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu vize reddi

  Avusturya vizesi başvurularında, Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Avusturya vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Avusturya Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.

  Avusturya vizesi başvurularında seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte, eksik evrak sunulması, Avusturya vizesi başvurusunda bulunan kişi ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması durumlarında ret olarak değerlendirilebilir.

  Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul 2024 resmi tatil günleri

  Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul, Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Türkiye Temsilcilikleri Avusturya resmi tatilleri ve Türkiye’deki resmi tatil günlerinde kapalı olacaktır. Avusturya İstanbul Başkonsolosluğuna vize işlemleri ya da konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunacak kişiler işlemlerini Avusturya İstanbul Başkonsolosluğunun resmi tatil günlerini göz önünde bulundurarak planlamalıdır.

  1.Oca Yeni Yıl
  6.Oca Üç Aziz Kral
  18.Nis Paskalya
  1.May Resmi Tatil
  9.May Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
  20.May Küçük Paskalya
  30.May Yortu Bayramı
  15.Ağu Meryem Ana’nın Göğe Yükselmesi
  26.Eki Ulusal Bayram
  1.Kas Azizler Yortusu
  8.Ara Meryem Ana’nın Gebe Kalışı
  25.Ara Hz. İsa Günü
  26.Ara Hz. Stephani Günü

  Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul ulaşım

  Sarıyer’e bağlı Yeniköy sahil mevkiinde bulunan Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na özel araçla ya da toplu taşıma araçları vasıtası ile ulaşmak mümkündür. Sarıyer’de bulunan Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na Garipçe, Sarıyer ve Rumeli feneri mevkilerine giden tüm İETT otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

  Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu vize başvurularınızda Hermes Vize’den destek alarak işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!