close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Avusturya Hakkında Bilgi

  Avusturya Hakkında Bilgi

  Avusturya Hakkında Bilgi

  Bir Orta Avrupa ülkesidir Avusturya. 9 eyaletten oluşur ve denize kıyısı bulunmaz. Lihtenştayn, İsviçre, İtalya, Slovenya, Macaristan, Slovakya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti ise Avusturya komşu ülkelerini oluşturur. Avusturya tabiatının büyük bölümünü dağlık alanlar oluştururken ülkenin dörtte üçlük kısmını alp dağları oluşturur. Grossglockner zirvesi ise Avusturya’nın en yüksek noktasıdır. Yine çok sayıda göl Avusturya coğrafi özelliklerinin en temel temsilcisidir. Fakat bu göllerin yeteri kadar büyüklüğü bulunmazken Avusturya’nın en büyük gölü konumunda olan ve bir kısmı da Macaristan sınırları içerisinde kalan neusiedl gölüdür. Tuna nehri ise ülkeyi batıdan Doğu’ya kat ederek Avusturya’nın en önemli akarsularından birisini oluşturur.

  Avusturya iklimi büyük oranda karasal ve okyanus iklimi etkisi altındadır yine ülkede Alplere özgü iklimin en tipik özellikleri görülebilecektir. Alp iklimin en tipik özelliği ise yazlar serin, kışlar yoğun kar yağışı altında olmasıdır. Avusturya yeraltı kaynakları bakımından önemli bir Avrupa ülkesidir. zengin yer altı kaynakları Avusturya ekonomisinin itici gücünü oluştururken özellikle grafit üretiminde Avusturya dünyada ilk sırada gelmektedir. Yine Avrupa’nın 4. büyük petrol ve doğalgaz üreticisi Avusturya’dır. Demir, magnezyum, kömür ise Avusturya yer altı kaynaklarından elde edilen başlıca minerallerdir. Avusturya ormanlık alan bakımından da son derece iyi korunmuş ülkelerden biri olurken Avusturya tabiatının yarıya yakın kısmı ormanlarla kaplıdır. Doğal yaşam ve ekosistemin olduğu ve Avusturya coğrafyasının % 24 kısmı ise koruma altındadır. Avusturya’da 3 doğal park bulunurken buna eşlik ederek yüzlerce de koruma alanı vardır.

  Avusturya sanayisi ise oldukça gelişmiştir. Önemli ihracatçı ülkeler arasında yer alan Avusturya’nın en çok ihraç ettiği ürünler arasında makine, elektronik araçlar, maden ürünleri, kâğıt ve gıda maddeleri bulunmaktadır. Avusturya ekonomisi temel olarak ekonomi, sanayi, turizm ve tarım üzerine otururken, tarım elverişli arazi oldukça azdır. Mera ve otlaklarda ise hayvancılık yapılmaktadır. Avrupa’nın önemli bir geçiş yolu üzerinde bulunan Avusturya’da taşımacılık ve ulaşım son derece gelişmiştir. Yine dağlık ve kış ülkesi olan Avusturya’da kış sporları son derece yaygın olurken buna paralel olarak kış turizmi, ülke ekonomisi için önemli bir gelir kaynağıdır. Okuma yazma oranı yüksek seviyelerdedir Avusturya’ da. Avusturya Üniversiteleri son derece saygın ve tarihi okullar arasında yer almaktadır. Her yıl yüzlerce üniversite öğrencisi Erasmus programı ve Change programları kapsamında Avusturya Üniversitelerinde eğitimlerini sürdürmektedir. Başkent Viyana’da bulunan Viyana Üniversitesi ise 1365 yılında buyana eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

  İlginizi Çekebilir  PAPUA YENİ GİNE VATANDAŞLARI İÇİN TÜRKİYE VİZESİ

  Avusturya Şehri, Viyana

  Avusturya’ya başkentlik yapmakta olan şehirdir Viyana. Viyana, Avusturya’ ya başkentlik yaparken ülkenin bürokrasi, ekonomik faaliyetlerinin merkez üssü olmasının yanı sıra aynı zamanda bir sanat merkezi, bir açık hava müzesi gibidir. Her yıl binlerce turist Avusturya’nın en görkemli binalarını, şahane şekilde planlanmış sokaklarını dünyaca ünlü klasik müzisyenlere ev sahipliği yapan bu şehri ziyaret etmektedirler. Yine dünyaca ünlü koleksiyonların sergilendiği çok sayıda özel ve devlet müzeleri, galerileri mevcuttur. Viyana’da haftanın her günü, tiyatro, konser ve çeşitli sanatsal etkinlikler görülebilecektir.

  Avusturya Şehri, Graz

  Avusturya şehirleri arasında Viyana’dan sonra ikinci büyük kenttir Graz. Tipik bir Avrupa şehir özelliği olarak ortasından nehir geçen kentlerden olan Graz küçük, sevimli ve butik bir şehirdir. Avusturya sanayisine dair önemli verilerden biri olan otomotiv sanayisinin büyük kısmı bu şehirde faaliyet gösterirken aynı zamanda Avusturya göçmen nüfusunun bir kısmı Graz’da yaşamaktadır. Ayrıca Graz Unesco tarafından dünya miras listesinde gösterilmiş bir şehirdir.

  Avusturya Vizesi

  Avusturya vizesi, Avusturya seyahatinde bulunacak olan Türkiye vatandaşları için zorunlu bir işlemdir. Türkiye vatandaşları bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Avusturya vizesi almaları gerekirken, resmi pasaport sahibi kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Avusturya vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur. Ayrıca AB ülkeleri veya İsviçre ikame izni olan veya geçerli Schengen vizesi bulunan Türkiye vatandaşları Avusturya vizesi almalarına gerek olmayacaktır. Avusturya seyahatinde bulunacak olan kişiler bu ülkeye olan seyahat tarihlerinden en az 15 gün önce vize başvuru işlemlerine başlamış olmaları gerekmektedir. Avusturya bir Schengen gurubu ülkesidir. İlk Schengen vizesi başvurusunda bulunacak olan Türkiye vatandaşları vize başvuruları için şahsen gelmeleri gerekirken son 3 yıl içerisinde Schengen vizesi almış olan kişilerin ise vize başvurusu için şahsen gelmelerine gerek yoktur. Bu arada Avusturya Konsolosluğu, Avusturya vizesi için doğrudan yapılan şahsi başvuruları kabul etmemektedir. Avusturya vizesi için şahsi başvurularınızı danışmanlık firmaları aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir  Suudi Arabistan Uçak Bileti

  Avusturya Konsolosluğu

  Avusturya Konsolosluğu, Türkiye’de bulunan Avusturya Cumhuriyetinin resmi temsilciliğidir. Avusturya Konsolosluğu Türkiye ile Avusturya devleti arasında bulunan ekonomik işbirliği, iyi niyet ve barış ilişkilerini pekiştirme üzerine faaliyet gösterirken aynı zamanda Avusturya Konsolosluğu Türkiye’de bulunan Avusturya vatandaşlarının tüzel ve özel kişilerini, menfaatlerini de korumaktadır. Yine Türkiye’de bulunan Avusturya vatandaşlarına pasaport yenileme, kimlik çıkarma gibi hizmetleri de mevcuttur. Ayrıca Avusturya Konsolosluğu, Avusturya vizesiAvusturya vize işlemleriAvusturya öğrenci vizesi ve Avusturya oturum izni yine Avusturya Konsolosluğunun çalışma alanı içerisindedir

  Avusturya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.bmeia@gv.at.tr

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!