close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Hakkında

  Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Hakkında

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Evrakları

  1. Pasaport

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vize başvurusunda kullanılan pasaportun seyahat sonrası en az 3 ay geçerli süreye sahip olması ve Avusturya Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi‘nin basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Pasaport 10 yıldan daha eski tarihli ve yıpranmış-deforme olmamalıdır. Ayrıca, pasaportun ve eski vizelerin fototokopileri de vize başvuru belgelerine eklenmelidir.

  2. Avusturya Vize Başvuru Formu

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi başvurusu için doldurulması gereken başvuru formunun vize başvuru sahibi tarafından, büyük harflerle, eksiksiz olarak ve Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi işlemlerinde istenilen evraklarla birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir. Başvuru Formu’nda ıslak imza, e-mail adresi ve cep telefonu numarası bilgilerini ihtiva eden bölümlerin atlanmaması önemlidir.

  Not 1: 12 yaşından küçük çocukların şahsi başvuruda bulunmaları gerekmemektedir.

  Not 2: Reşit olmayan çocukların pasaportu olsun veya olmasın, şahsa ait başvuru formu ve dosyası hazırlanma gerekir. Başvuru Formu, yasal velilerin ikisi (anne/baba) tarafından da imzalanmalıdır.

  3. Avusturya vize davetiyesi

  Avusturya’ya Aile/Arkadaş ziyareti vizesi ile gidecek olan kişiler, Avusturya’daki yakınları tarafından gönderilen davetiyeyi başvuru evraklarına eklemelidirler. Avusturya aile/arkadaş ziyareti için gereken davetiyenin orjinal hali gönderilmelidir. Orjinal davetiye Avusturya’da ziyaret edeceğiniz yakınınızın ikamet ettiği bölgedeki belediyeden onaylı ve davet eden kişinin Avusturya pasaport ve kimlik fotokopisi ile birlikte ibraz edilmelidir. Avusturya’da yanına gittiğiniz kişi Avusturya vatandaşı değil ise ve oturum izni ile Avusturya’da bulunuyorsa, ikamet belgesinin fotokopisini de orjinal davetiye, pasaport ve kimlik fotokopileriyle birlikte göndermelidir.

  4. Biometrik Fotoğraf

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda kullanılan fotoğrafın standartları; 2 adet yeni çekilmiş, arka fonu beyaz, renkli biometrik fotoğraf. 35mm x 45 mm ölçülerinde, baş ile çene arası 36 mm ve göz aralığı 8mm olmalıdır. Fotoğrafta kişinin yüz, alın, kulak ve boynu açık ve görülmelidir. Fotoğrafın biri Avusturya Vize Başvuru Formu’nun sağ üst köşesine yerleştirilmelidir.

  5. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı

  İlginizi Çekebilir  Avusturya Kültürel Sportif Vize Hakkında

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vizesi için başvuru sahibinin adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve doğum bilgilerinin bulunduğu, T.C. Nüfus Cüzdanının önlü arkalı fotokopisi.

  6. Avusturya Vize Ücreti

  Avusturya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği Avusturya Vize Başvuru Merkezlerinde Avusturya Vize Ücreti nakit olarak ödenmektedir. Avusturya Vize Ücreti kategorisine göre fiyatlandırması değişmektedir.

  7. Avusturya Aile /Arkadaş Ziyareti Vize Talep Dilekçesi

  Avusturya Konsolosluğu’na, Avusturya Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi müracaatında bulunacak kişinin şahsen vize talebini belirten dilekçe; Avusturya Konsolosluğu’na hitaben, planlanan Avusturya seyahatinin sebebini açıklayıcı, İngilizce ya da Almanca olarak hazırlanmalıdır.

  Avusturya Konsolosluğu’na, Avusturya Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi müracaatında bulunacak kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, antetli kağıda, İngilizce veya Almanca yazılmış Çalışma Belgesi ; – çalışanın görevi, göreve başlangıç tarihi, iş iletişim bilgileri, seyahat tarihi ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içermeli; imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. Belgeyi veren yetkili kişinin ismi ve görevi belirtilmelidir.

  Avusturya Konsolosluğu’na, Avusturya Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi müracaatında bulunacak kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan İngilizce ya da Almanca bir dilekçe yazılmalıdır.

  Avusturya Konsolosluğu’na, Avusturya Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi müracaatında bulunacak kişi Öğrenci İse; seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir Taahhütname sunulmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumunu belgeleyen evraklar, taahhütnameye eklenmelidir. Taahhüdü veren kişinin pasaport fotokopisi.

  Öğrenci reşit değil ise; 3. şahısla Avusturya’ya seyahat ediyorsa; Seyahat İzin Dilekçesi ile birlikte velinin noter tasdikli Velayet Hakkı Belgesi’nin sunulması gerekmektedir. Ebeveyninden noter tasdikli orijinal- Almanca veya İngilizce tercümeli muvafakatname (seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse bu koşul geçerli değildir) .

  Avusturya Konsolosluğu’na, Avusturya Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi müracaatında bulunacak kişi Ev Hanımı ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için eşi sponsor oluyorsa, seyahat planını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Avusturya Aile/Akraba Ziyareti Vize Talep Dilekçesi’ne ek olarak sponsor kişinin mali ve mesleki evrakları da birlikte sunulmalıdır. Sponsorun pasaport fotokopisi de başvuruda ibraz edilmelidir.

  İlginizi Çekebilir  Avusturya Erasmus Vizesi

  Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi müracaatında bulunacak kişi eğer, Avusturya seyahati sonrası 2’ci veya 3.’cü bir Schengen ülkesine veya ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde; bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.

  8. Finansal Durumu Gösteren Belgeler

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi için gerekli evraklar arasında yer alması gereken seyahat masraflarının nasıl karşılacağını gösteren belgeler; vize başvuru sahibinin banka hesabında EURO/TL veya USD karşılığı teminat gösterilmelidir. Bankadan son 3 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Dökümü/Banka Hesap Cüzdanının orijinali ve fotokopileri 1 hafta içinde alınmış olmalıdır. Bankanın orijinal kaşesi, imzası ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır ve ya başvuru sahibinin adına seyahat çeklerinin orijinali ve fotokopisi.

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vize işleminde bulunacak şahsın düzenli gelirini gösteren maaş bordrosu; bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşe ve ıslak imzalı olarak, son 3 aylık olarak sunulmalıdır.

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda bulunan kişi emekli ise; emekli maaşının banka özeti ve Emeklilik Cüzdanı yeterlidir.

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında bulunan kişi adına; varsa Türkiye veya Avrupa’da gayrimenkullerinin belgelerinin (tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, vb.) fotokopileri.

  NOT: Eğer başvuran kişinin yeteri kadar maddi durumu yoksa, davet eden kişi Elektronik Taahhüt Beyanı (EVE) vermelidir.

  9. Mesleki Belgeler

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi için gerekli evrakların arasında olması gereken mesleki belgeler; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu yapan kişi Çiftçi ise;

  Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi.

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemlerinde bulunan kişi Öğrenci ise;

  Güncel tarihli Öğrenci Belgesi aslı ve fotokopisi ile okuldan izinli olduğuna dair yazı.

  İlginizi Çekebilir  Avusturya Transit Vize Hakkında

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti vize başvurusu yapan kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti vize müracaatında bulunacak kişi yabancı uyruklu vatandaş ise; Avusturya’dan dönüş tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izninin fotokopisi

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemi için başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkete ait sunması gereken belgeler:

  Şirketin Ticaret Odası Kaydı/Faaliyet Belgesi

  Şirketin Vergi Levhası – son yıla ait vergi beyanı bilgileri beyan edilmelidir.

  Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemlerinde bulunan başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa Sicil Gazetesi bu bilgileri içermelidir.

  10. Seyahat Planını Onaylayan Seyahat Belgeleri

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvuru sahibinin Avusturya’ya seyahatinin tarihlerini içeren; ulaşım ve konaklama planını konfirme eden rezervasyon evraklarını sunması gereklidir. Avusturya’da konaklayacağı otelin rezervasyonunu gösteren belgeler de başvuru evrakları arasında olmalıdır. Avusturya’ya seyahatin uçak/tren/otobüs ile yapılması durumunda bilet rezervasyon belgelerinin sunulması mecburidir. Özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsat fotokopisi, seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslararası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir. Vize başvuru sahibinin seyahat güzergahının detaylı bilgisini İngilizce ya da Almanca beyanı gerekmektedir.

  11. Seyahat Sağlık Sigortası

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemlerinde bulunacak kişinin, acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış sigorta poliçesi; Avusturya seyahat tarihlerini kapsayan, bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip, orijinal seyahat ve kaza sigortası olarak düzenlenmelidir.

  ÖNEMLİ UYARILAR!

  *Bütün yabancı dilde olan evrakların tasdikli Almanca veya İngilizce tercümesi yaptırılmalıdır.

  Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi için ilk başvurunun yarılması durumunda; Avusturya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi için gerekli evrakların tümünün hem orijinal hem de fotokopisi birlikte sunulması gerekir.

  Avusturya Büyükelçiliği veya Avusturya Konsolosluğu her zaman yeni belgeler talep etme hakkına sahiptir