close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Avusturya Aile Birleşimi

  Avusturya Aile Birleşimi

  Avusturya Aile Birleşimi Avusturya’da yaşayan biri ile evlenen bir T.C. vatandaşının eşi ile birlikte ülkede yaşayabilmesi için oturum iznine sahip olması gerekmektedir. Oturum iznine sahip olabilmesi için ise aile birleşimi vize başvurusundan faydalanabilmektedirler. Aile Birleşimine dair benzer yasalar 2007’den itibaren Almanya ve Hollanda’da uygulanmakta. Bu yasaya göre Avusturya’da yaşayan eş doğuştan Avusturya vatandaşı olabilir veya Avusturya vatandaşlığını sonradan kazanmış bir T.C. vatandaşı veya üçüncü bir ülke vatandaşı olabilir.

  Avusturya aile birleşimi yoluyla Avusturya’da ikamet etmek için Avusturya vatandaşı olmayan eşin temel düzeydeki dil yeterlilik sınavı ola A1 Almanca sınavından geçerli bir puan alması gerekmekte. Dil şartı kişinin Avusturya toplumuna entegrasyonunu hızlandıran bir unsurdur. Aynı zamanda Avusturya’da sürekli ikamet durumunda ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi açısından da büyük önem taşımaktadır.

  Avusturya aile birleşimi kriterleri

  1- 21 yaşını dolduran T.C. vatandaşları başvuruda bulunabilmektedir.

  2- Avusturya’da yaşayan eşin uzun süreli oturum izninin veya oturum vizesinin bulunması gerekir.

  3- Avusturya’da ki eş ayrıca aşağıdaki kriterlerden birini karşılamalıdır.

  a- Kırmızı-Beyaz-Kırmızı kart sahibi olmak

  b- Avrupa Birliği Mavi karta sahip olmak

  c- Avusturya vatandaşı olmak

  4- Ebeveynlerinden biri Avusturya vatandaşı olan çocuklar da aile birleşimi başvurusunda bulunabilmektedir.

  5- Avusturya’da ki konaklanacak yerin aile bireyleri için yeterli olması gerekiyor.

  6- Aylık gelirin belli bir yaşam standardını karşılayacak düzeyde olması

  7- Avusturya’daki eşin Avusturya’da resmi bir sağlık sigortası olmalı.

  Aile birleşimi için dil sınavı

  Türkiye’den aile birleşimi için başvuruda bulunanların Almanca dil yeterliliklerini Avrupa dil komisyonunun belirlediği çerçevede ispat etmesi ve eğer dil bilmiyorsa dil kursuna giderek, Almanca bildiğine dair sertifika alması gerekmektedir. A1 seviyesi dil sınavı temel düzeyde Almanca bilgisini içermektedir.

  A1 seviyesi Almanca, gündelik yaşam içinde en temel seviyede iletişim kurmanıza yardımcı olmanın ötesine geçmemektedir. Ancak A1 sertifikasından geçerli not alınması aile birleşimi programı başvurusu için yeterlidir. Avusturya’da çalışabilmeniz ve oturum iznini uzatabilmeniz için A2 ve B1 seviyesindeki sınavlardan geçer not alarak Almanca dil yeterliliği sertifikasına sahip olma koşulu vardır.

  Bu durumda Avusturya’daki kurslara gidebilirsiniz veya zamanla ilgili bir sıkıntınız yoksa Türkiye’de daha ileri seviyede kurslara giderek daha ileri düzeydeki A2 ve B1 Almanca yeterlilik sınavlarından geçebilirsiniz. A1 sertifikası Avusturya aile birleşimi uygulamasında asgari seviyede dil yeterliliğinin ispatı için yeterli olmaktadır. Eğer A2 veya B1 seviyesinde sertifikanız varsa aile birleşimi ile birlikte çalışma izni için de başvuru yapabilir ve bu çalışma iznini kısa sürede alabilirsiniz.

  Avusturya Konsolosluğu yabancı dil kurslarından alınan sertifikaları kabul etmemektedir. Bu nedenle Almanca A1 sınavına Goethe enstitüsü ve Ösd (Avusturya dil okulu) kurumlarında giriliyor ve sınavlara girmeden önce bu kurumlardan birinden randevu alınması gerekiyor. A1 sınav randevuları Avusturya Konsolosluklarından alınmamaktadır. Sınav tarihleri hakkında bilgiyi Goethe enstitüsü ve Ösd’den öğrenebilirsiniz. Sınavlar periyodik olarak yapılmamakla birlikte en yakın sınav tarihleri bu kurumlardan öğrenilebilmektedir.

  Avusturya aile birleşimi için gereken evraklar

  Türkiye’den Avusturya aile birleşimi başvurusunda bulunan kişiden istenen evraklar aşağıdaki şekilde olmalıdır. Evraklar orjinalleri ve fotokopileriyle birlikte sunulacak olup, tercüme gerektiren evraklar noter tasdikli Almanca tercümeleriyle birlikte sunulmalıdır.

  • Avusturya ulusal vize başvuru formu
  • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalıdır.)
  • 2 adet 35mmx45mm ölçülerde biyometrik fotoğraf
  • Askerlik durum belgesi
  • İkametgâh belgesi
  • Nüfus Cüzdanı sureti
  • Uluslararası doğum kayıt örneği (formül A)
  • Uluslararası evlenme belgesi (formül B)
  • Sabıka kaydı (1 aydan eski olmamalıdır)
  • Seyahat sağlık poliçesi
  • Avusturya’da ikamet edilecek evin kira kontratı (aslı ve fotokopisi veya varsa tapusu)
  • Aile birleşimi yapılacağına dair dilekçe
  • Avusturya’da bulunan eşin son üç aya ait maaş bordroları
  • pasaport fotokopisi ve vatandaşlık belgesi (geçerli oturma izninin bulunduğu sayfa dâhil)
  • Davet eden kişinin sigorta kart fotokopisi

  Aile birleşimi Avusturya Konsolosluk başvurusu

  Avusturya aile birleşimi başvuruları doğrudan Avusturya Konsolosluğuna yapılmaktadır. Avusturya vize başvuru sahibi, ikamet ettiği bölgenin görev alanı içindeki Avusturya Konsolosluğuna başvuru yapmalıdır. Vize başvuru formu Almancadır ve Almanca doldurulması zorunludur. Hermes vizeden danışmanlık alarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

  Avusturya için aile birleşimi vizesi ne kadar sürede çıkar?

  Avusturya Konsolosluğuna başvurunuzu yapmanızın akabinde vizenin sonuçlanma süresi yaklaşık 3 aydır ancak bu konuda kesin bir süre verilememektedir. Belirtilen süreden daha kısa sürelerde sonuçlandığı da gözlemlenebilmektedir.

  Aile birleşimi vizesi kişilerin başvuru durumuna, koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Konsoloslukların kapalı ve yoğun olduğu tarihlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Ayrıca burada Avusturya Konsolosluklarına teslim edilen evraklar onay için Avusturya’daki yetkililere de gönderilmektedir ki bu da süreci uzatan diğer bir unsurdur.

  Avusturya aile birleşimi başvurularınızda 2024 güncel belgeleri vize ücreti ve danışmanlık hizmetleri için Hermes vizeden destek alabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!